Mini Camper(hafif Ticari Araçlar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguzKhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,891

oguzKhan

Yeni Üye
Merhaba.
Forumda yeniyim ilk mesajım ve ilk konum.Bir süredir formu takip etmekteyim bir çok konuyu inceledim farklı sitelerde de araştırma yaptım ama bazı sorularıma tam cevap bulamadım. Öncelikle ne istediğimi ne yapıcağımı sizlere anlatmaya çalışacağım.
Şu an da iki araba alacak durumum ve ikinci aracı saklayacak yerim yok o nedenle hem şehir içi hem gezilerimde kullanabileceğim bir araca ihtiyacım var.gezmeyi seviyor ve Türkiye’nin her yerini ayrıntılı ve geniş bir şekilde görmek istiyorum.Bi yerde uzun süre kalmicam sürekli gezicem yaz aylarında yapıcağım gezilerim 2-3 sene sürecek ve yıllık 10-20 bin arası km yapıcam gezilerin haricinde şehir içinde 10 bin kadar yapıyorum.Böyle bir aracı olan arkadaşlardan yardım istiyorum
Soru1-Araç olarak dobloyu düşündüm az yakıyor diye biliyorum daha uygun bi tavsiyeniz varmı ben bacaklarımı çekerek uyuduğum için boyut sorunu olmaz bütün doblolar uygunmudur maxi uzun şase gibi araçlara ihtiyacım varmı
Soru2-araç içerisinde uyurken sıcak havalarda havalandırma işini nasıl yapıyorsunuz (uykum ağır cam kapı açmak istemiyorum eğer problem çözülmezse sabah erken saatlerde hava serinleyince uyumayı düşünüyorum)
Soru3-Araca buzdolabı koyabileceğim bir sistem çok mu zor olur öneriniz varmı.Sürekli gezeceğim için sık alışveriş yapabilir dışardan da yiyebilirim ama buzdolabı koyarsam 1-2 günde bir alışveriş yapıp yemek yapabilirim

Etiketler
Transporter tipi arac da dusunun. Dediklerinizin hepsi olur. Doblo icin bilemem, yapanlar hemen daha buyuge geciyorlar.

Yukarda linkini verdiğim gibi bir ürün alabilirsiniz
Serinlemek için 12 volt vantilatör işe yarar
Buzdolabı olarak 12 volt kompresörlü araç buzdolabı alabilirsiniz ama birde araca jel akü koymanız lazım
Bir şarj cihazı ile 220 volt buldukça aküyü şarj edersiniz
LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yukarda linkini verdiğim gibi bir ürün alabilirsiniz
Serinlemek için 12 volt vantilatör işe yarar
Buzdolabı olarak 12 volt kompresörlü araç buzdolabı alabilirsiniz ama birde araca jel akü koymanız lazım
Bir şarj cihazı ile 220 volt buldukça aküyü şarj edersiniz
Evet benzerini yapıcam malzemelerim hazır.Araç buzdolaplarının pek verimli olmadığı soğutma yapmadığı yorumlarını gördüm siz kullanıyormusunuz yiyecek içecekler 35-40 derece üstü ortam sıcaklarında soğutabilirmi.jel akü konusunu araştırıcam.

Normal araç buzdolabı soğutmaz
12 volt kompresörlü olmalı
Sadece biraz pahalı

Normal araç buzdolabı soğutmaz
12 volt kompresörlü olmalı
Sadece biraz pahalı

Türkiye’dekiler çok pahalı ikinci el yada Çin’den getirilibelir ama hacimleride küçük evlerde kullandığımız mini buzdolaplarına yetecek enerjiyi sağlayabilecek bir sistem kurmak çokmu zor

Türkiye’dekiler çok pahalı ikinci el yada Çin’den getirilibelir ama hacimleride küçük evlerde kullandığımız mini buzdolaplarına yetecek enerjiyi sağlayabilecek bir sistem kurmak çokmu zor
Güneş paneli,akü,invertör alarak bunun için enerji üretebilirsiniz
Ama yine aynı sorun
Pahalı

Güneş paneli,akü,invertör alarak bunun için enerji üretebilirsiniz
Ama yine aynı sorun
Pahalı

Eğer uzun ömürlüyse fiyat çok problem olmaz 3-5 sene içerisinde karavan yapıcam onda kullanmaya devam edebilirim sistemi geleceğe yatırım olur kullanan birisi Bilgi verebilirse denemek istediğim yöntem

Eğer uzun ömürlüyse fiyat çok problem olmaz 3-5 sene içerisinde karavan yapıcam onda kullanmaya devam edebilirim sistemi geleceğe yatırım olur kullanan birisi Bilgi verebilirse denemek istediğim yöntem

kompresörlü buz dolabı,onu çalıştırmak için akü ,şarj ünitesi bunları dablo içinde bayağı alan kaplar.
Ayrıca kompresör sesinden uyuyabilecekmisiniz.
Bunların yanında masa,sandalye,mutfak malzemeleri,özel kıyafet ve eşyalar derken (ve araçta tek olacağını varsayarsak) kullanım alanın daralacağından rahat edemezsin diye düşünüyorum.

Yazdıklarınızdan anladığıma göre yalnız gezeceksiniz ve aracın içinde uyusam yeter diyorsunuz.O zaman kamyonet almanıza gerek yok. Koltukları düz şekilde yatan her araç olur.Dacia logdy-renault twingo,modus-opel meriva,zafira-skoda roomster vs.Bu araçların hepsinin koltukları düz bir şekilde yatıyor ve yatak oluyor.Mademki bir yerde fazla uzun kalmayacaksınız bol bol yol yapacaksınız o zaman kompresörsüz ucuz bir araç buzdolabı alın tırcılar gibi yol boyu çalıştırırsınız,Yiyeceğinizi günlük alırsınız işinizi görür.Bence sizin için az yakan bir araç daha önemli,doblo tarzı araçlar o kadarda az yakmıyor.Ben şahsen logdy öneririm,inanılmaz az yakan çok geniş ve ferah bir araç.

Yazdıklarınızdan anladığıma göre yalnız gezeceksiniz ve aracın içinde uyusam yeter diyorsunuz.O zaman kamyonet almanıza gerek yok. Koltukları düz şekilde yatan her araç olur.Dacia logdy-renault twingo,modus-opel meriva,zafira-skoda roomster vs.Bu araçların hepsinin koltukları düz bir şekilde yatıyor ve yatak oluyor.Mademki bir yerde fazla uzun kalmayacaksınız bol bol yol yapacaksınız o zaman kompresörsüz ucuz bir araç buzdolabı alın tırcılar gibi yol boyu çalıştırırsınız,Yiyeceğinizi günlük alırsınız işinizi görür.Bence sizin için az yakan bir araç daha önemli,doblo tarzı araçlar o kadarda az yakmıyor.Ben şahsen logdy öneririm,inanılmaz az yakan çok geniş ve ferah bir araç.
Yazdığınız araçları araştırıcam. Tek başıma olucam arabayı sadece uyumak ve seyahat için kullanmayı planlıyorum kalabalıktan uzak olmak istediğim için mümkün olduğunca az alışveriş yapıp kendi yemeğimi yapmak istiyorum.tabi bu şartlarda günde 1 defa alışveriş bile yeterli.genel olarak 50-200 km yol gidip 3-6 saat konaklama günde 1-2 defa toplam 6-8 saat uyku şeklinde planlıyorum.araç buzdolabı çakmaklıktan şarj edilenler dimi kullandınız mı? en azından 10-12 saat koruma sağlarmı?soğutmadığı söyleniyor gündüz yaz sıcağında araç çalışmazken nasıl oluyor ?

kompresörlü buz dolabı,onu çalıştırmak için akü ,şarj ünitesi bunları dablo içinde bayağı alan kaplar.
Ayrıca kompresör sesinden uyuyabilecekmisiniz.
Bunların yanında masa,sandalye,mutfak malzemeleri,özel kıyafet ve eşyalar derken (ve araçta tek olacağını varsayarsak) kullanım alanın daralacağından rahat edemezsin diye düşünüyorum.
Kompresör ses yapıyorsa onu direk elemek zorundayım . Çok fazla kıyafetim olmicak yemek malzemesi küçük tüp ızgara tava ... bunları kenarlara sıkıştırırım su için damacana yada depo olmalı o biraz yer kaplar yatak için aracın yarısını kullanıcam diğer yarısına bu malzemeler sığabilir diye düşünüyorum içinde vakit geçirmicem sadece uyumak ve seyahat sırasında araç içinde olucam.

Kompresörsüz buzdolapları buz yapmaz,araç park halinde iken çalıştırırsanız akü biter.Sadece aldığınız soğuk suyun,soğuk yiyeceklerin ısınmasını engeller.Ben devamlı yolda olacaksınız diye tavsiye ettim.Yoksa asıl soğutma yapan tabii ki kompresörlü olanıdır.Ayrıca ses de yapmaz.Ancak fiyatı diğerinden beş altı kat daha pahalı.

Bu tip care arayanlara benim en iyi cozumum;
-Arac ustu cadir.
-Usten kapakli kompresorlu buzdolabi
-Kucuk tup
-Jel veya agm aku, yolda giderken sarj
-18 litre damacana

Bence Oyle hazir dolap , gunes paneli vs gerekmez.

18 litre ustten kapakli kompresorlu dolap pahali ama otobus aksesuar saticilarindan ucuz ikinci el belki bulunabilir.

Kucuk aracin icinde en fazla 3-4 gece kalirsin. Fazlasi bozar .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR