Mini Camper(peugeot Bipper)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hsyn.39 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,365

Hsyn.39

Yeni Üye
Selamlar foruma yeni takıldım. Uzun süredir takipteydim ama üye olmak şimdi kısmet oldu. Aslında çekme karavan hayalim var ama henüz yolun çok başındayım. Genç bir kardeşinizim. Ailemle yaşadığım için babamın arabasını sık sık kullanırım. Peugeot Bipper. Bunlar en mini ticariler diye biliyorum. Fiorino vb. gibi.
Arka koltuklar katlanıyor. Niyetim arka koltuklara kadar bagaj içine 45 cm (Ölçtüğümde) uzunluğunda dışarı açılır çekmeceli camp box dedikleri şeyi yaptırmak, buradan da katlanır suntalarla yatak yapabilmekti. Çokça örnekleri yapıldı, okumadığım konu kalmamıştır nerdeyse. Örneğin Cem ağabey desem Kangoo ile tanınır. Bagajdan itibaren ön koltuklara kadar 1.70 uzunluk çıkınca bu sistem bizim arabaya göre değil dedim. Ama istediğim bir çekmeceli kutu mutfak ve katlanır sistemle arabanın içinde yatmak ve arabayı orijinal tutmak. Dolasıyla koltuk sökme işlemi vs. olmayacak.

Youtube'da gezinirken bu videoya denk geldim.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=ieSManw9PJY

Sanırım araç Fiorino. (Bizimkiyle eş değer) Bu arkadaşlar ön koltukları arkaya doğru olabildiğince yatırıp son katlanır suntayı direklerdeki emniyet kemeri demirine kanca ile tutturmuşlar. Böylece uzunluğun en azından 1.80 boya ulaştığını düşünüyorum. Arkadaki mutfak sistemi bana göre uygun değil çünkü arka koltukları sökmüşler. Onun yerine ben 45 cm uzunluğunda (en olarak ölçmedim ama bence yeterli) çekmeceli sistem yapacağım.
Tek gözlü portatif ocak, 20 litre araç buzdolabı 12V, en minisinden evye musluk kombinasyonu, 15 - 20 litre temiz su deposu harici olarak yer kaplayacak. Bir derin çekmece de mutfak malzemesi alsa arka koltukları sökmeden bu şekilde bir sistem yapmak istiyorum.
Sizce başarılı bir sistem olur mu? Bu kadar küçük arabayı içini en iyi şekilde kullanmak amacım. Yorumlarınızı bekliyorum değerli ağabeyler.
344950

Etiketler
Bir iki günlük kamplar için iyi olur. Ama bir çekme karavandaki rahatlığa asla erişemez. Yanından bile geçmez. Size önerim arabayı sadece mutfak yapıp yatma işi için otomatik açılan bir çadır kullanmanız. Ben aracım Güçlü ile öyle yapıyorum. Böylece arka koltuklara hiç müdahale etmeden kullanabiliyorum. Hem çadırda yatmak arabada yatmaktan daha rahat bence. Yine de karar sizin.

@yugun Yücel ağabey teşekkür ederim görüşün için. Evet bir iki günlük kamplar için olacak zaten. Tabi ki çekme karavana asla benzemeyecek. Ben yukarıdaki Youtube videosundaki gibi bir tasarım yapıp zorlamayı düşünüyorum. Kamping alanlarını sevemiyorum, bu yüzden bakir yerlerde çadır kampı yapıyordum hep. Böylelikle mutfak işini kolaylaştırıp, ilk defa gittiğim güvenemediğim yerlerde de araba içinde yatmayı düşündüm.
Hafta içi tam planı çizip ölçüleri alıp marangoza gidip kolları sıvamaya başlayacağım. Güncel tutmaya özen göstereceğim.

Planlı düzgün bir şekilde ayarlanırsa gayet güzel olur. Ben doblo maxi almıştım aralık ayında sırf böyle bir amaçla ama maddiyattan ötürü henüz başlayamadım. Seyahat yasağının kalktığı ilk hafta müsait bir zamana denk geldi ve 5-6 günlük yola çıktım. Yatacağım zaman malzemeleri ön koltuklara yığdım, arka koltuğu katladım ve kalan boşlukta yani bagajda 2 kişi uyuduk. Pek keyifli bir uyku olmadı boyum ucu ucuna sığdı ama yolculuk ve o macera keyifliydi. Şehrin göbeğinde, denizin yamacında ve dağlık alanda arabanın içinde uyuduk. Siz önce kafanızda planlayın ardından alın elinize metreyi kafanızdakiler arabanın içine sığacak mı ölçün eğer oluyorsa sizden mutlusu yok..

Forumda bir arkadaş var doblo maxi'yi mini karavana çevirdi özenerek takip ediyorum. Alt tarafa linki bıraktım senin yapacağın işle farklı şeyler ama belki işine yarayacak şeyler bulabilirsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR