Minibüs Görünümlü Karavan (gizli Kamper)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sayonara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,092
İnvertör kullanmak tüketimi 2 - 3 kat arttırıyor demedim 12 volt kompresör ile 220 volt kompresör ün arsında iki katın üzerinde enerji tüketimi var dedim. Doğru olan 12 volt kompresör.

Etiketler
.

Sanırım konunun elektro-teknik hesap yanı ve kompresör yapı özellikleri bir kenara, pratik sonuçu açısıdan “ 12V kompresörlü buzdolaplarının ekonomik dezavantajına rağmen, özellikle motokaravanlar için daha uygun” olduğunu söylemek, yerinde olurdu.

Zaten bu, sistemin ekstra enerji üretimi gibi yan etkilerine derinlemesine girmek istemeyenler için de güvenilir ve yeterli bir tesbit olmalı ? ;)

.

Son düzenleme:

Aküden direk 12 volt ile , aküden inverter ile 220 volt üzerinden buzdolabı çalıştırmak , tüketim açısından aynıdır fark 220 de inverterin tükettiği kadar fazlası olur , diye forumlarda okuyoruz . İnverter kullanmanın söylediğiniz gibi tüketimin 2-3 katı olduğunu ilk sizden duymuş olduk , kafamız iyice karıştı . Nedir doğrusu ?

Doğrusu şu an sizin yazdığınız ve benim bu konunun 46 mesajımdaki ile aynısı.Güç sabittir değişmez.
İnverter çıkışından sonra motorun inverterden çektiği akım ile akü tarafından (inverter giriş kısmındaki) akım kıyaslıyor sanırım.
Aküden her halükarda yaklaşık aynı akım çekilir.
İnverter in kendi kayıplarıda olacağı için inverter kalitesine göre değişmekle birlikte az bir miktar daha artar.

Doğrusu şu an sizin yazdığınız ve benim bu konunun 46 mesajımdaki ile aynısı.Güç sabittir değişmez.
İnverter çıkışından sonra motorun inverterden çektiği akım ile akü tarafından (inverter giriş kısmındaki) akım kıyaslıyor sanırım.
Aküden her halükarda yaklaşık aynı akım çekilir.
İnverter in kendi kayıplarıda olacağı için inverter kalitesine göre değişmekle birlikte az bir miktar daha artar.

Bu kanıya nasıl vardınız

Bu kanıya nasıl vardınız

elimizde 12 voltluk bir kompresör var ve gücü 60 wat olsun.
Aynı şekilde 220 voltluk kompresörümüz var onun gücüde 60 wat olsun.
Güç=akım*gerilim hesabından
12 voltluk kompresörün aküden çektiği akım
60=12*Akım
Akım=5 amper olur.

220 voltluk kompresör inverter çıkışından
60=220*Akım.cosQ
akım=0,3 amper olur.

İnverter girişindeki akım ( tüketim gücü kompresörden dolayı 60 wat)
60=12*Akım
Akım=5 amper oluyor.

Dolayısı ile 60 watlık 12 voltluk kompresör direk aküden beslensin
isterse 60 watlık 220 voltluk kompresör inverter üzerinden beslensin,akü tarafından çekilen akımlar teorikte aynıdır değişmiyor.

Gerçekte inverterinde bir miktar kaybıda olsa bu bahsettiğiniz gibi 2-3 kat amper farkı oluşturmaz.

siz bundan farklı bir şeyi mi belirtiyorsunuz ,burada biz neyi atlıyoruz ve hata yapıyoruz veya yanlış yorum yapıyoruz.belkide aynı sonuçları farklı açıdan yorumluyoruz.

Son düzenleme:

220 volt ev için üretilmiş buzdolabı motoru yani EKOVAT sarsıntıya uygun şekilde yapılmamıştır.Ev tipi buzdolabını karavanda çalıştırırken yola çıkarsanız aracın sarsıntısından dolayı bu duruma karşı narin durumdaki 220 volt ekovat ve sogutma sistemi boruları kolayca elden çıkabilir.

Elimizde
elimizde 12 voltluk bir kompresör var ve gücü 60 wat olsun.
Aynı şekilde 220 voltluk kompresörümüz var onun gücüde 60 wat olsun.
Güç=akım*gerilim hesabından
12 voltluk kompresörün aküden çektiği akım
60=12*Akım
Akım=5 amper olur.

220 voltluk kompresör inverter çıkışından
60=220*Akım.cosQ
akım=0,3 amper olur.

İnverter girişindeki akım ( tüketim gücü kompresörden dolayı 60 wat)
60=12*Akım
Akım=5 amper oluyor.

Dolayısı ile 60 watlık 12 voltluk kompresör direk aküden beslensin
isterse 60 watlık 220 voltluk kompresör inverter üzerinden beslensin,akü tarafından çekilen akımlar teorikte aynıdır değişmiyor.

Gerçekte inverterinde bir miktar kaybıda olsa bu bahsettiğiniz gibi 2-3 kat amper farkı oluşturmaz.

siz bundan farklı bir şeyi mi belirtiyorsunuz ,burada biz neyi atlıyoruz ve hata yapıyoruz veya yanlış yorum yapıyoruz.belkide aynı sonuçları farklı açıdan yorumluyoruz.

Elimizde 12 volt kompresör varsa 60 watt olmuyor . Elimizde 12 volt kompresör varsa 24 watt ile 96 watt aralığında kullanabileceğimiz bir kompresör var demektir. buda 50 litre ile 400 litre aralığında kullanabileceğiniz bir kompresördür yani 50 ile 100 litre arasında bir soğutucu kullanırsanız 24 watt ile 36 watt tüketirsiniz demektir.

Benim ikinci mesajımda denediğimi belirttiğim kompresör 220 volt daimi kondasator takılan 1/8 hp büro tipi de denilen tezgah altı buzdolabı nın 12 voltta kullanımında 120 watt olduğudur.

Elimizde 12 volt kompresör varsa 60 watt olmuyor . Elimizde 12 volt kompresör varsa 24 watt ile 96 watt aralığında kullanabileceğimiz bir kompresör var demektir. buda 50 litre ile 400 litre aralığında kullanabileceğiniz bir kompresördür yani 50 ile 100 litre arasında bir soğutucu kullanırsanız 24 watt ile 36 watt tüketirsiniz demektir.

.

Orada verdiğim 60 w teorik hesaplamada kullandığım varsayım olan bir güçtür.
12 volt kompresörlerin farklı devir aralıklarında çektiği akımların ve dolayısı ile güçlerin değiştiğini zaten belirtmiştim.Burada bır sıkıntı yok ve 12 volt kompresörün daha verimli , totalde 220 volta göre daha az güç harcaması yaptığı konusunda da bir görüş ayrılığımızda yok sanırım.

......Benim ikinci mesajımda denediğimi belirttiğim kompresör 220 volt daimi kondasator takılan 1/8 hp büro tipi de denilen tezgah altı buzdolabı nın 12 voltta kullanımında 120 watt olduğudur.

Bu ifadenizi anlamadığım için devam etti bunca yazışmalar.220 V daimi kondanstör taktığınız kompresörü inverter üzerinden beslediğinizde ;inverter girişindeki akım ile inverter çıkışındaki akımları ölçütünüz mü ?
isterseniz konu daha uzamasın diye yanıt vermezsenizde sizi anlayışla karşılarım.Tarafımdan belkide konuyu gereksiz uzatmış gibide olmuş olabilirim.

.

12 volt kompresörün daha verimli
olduğu yönünde, internet bilgimle ben de ikinizle ayni düşüncedeyim.

Gerisi zaten hepimiz için, teoriden çok ölçüm işi olmalı ?

...
Son cevaplarınızı beklemeden yattım ve rakamlarla gördüğüm kabustan uyandıktan sonra da şimdi bunu yazıyorum.
Lütfen bir daha geceyarıları rakamlara dalmayın, milletin uykususunu kaçırıyorsunuz...:p

.

Son düzenleme:

12 volt ile dogrudan çalışan ekovat için daha verimli değilde sogutma yönünden daha fazla amaçla kullanılabilir diyebiliriz.
Ben benim 12 volt ile çalışan weaco marka dolabımın elektronik termostat sondasını değiştirdim vede kontrol kartına da kendi yaptığım devir kontrol ilavesi ayrıca dolap içine fan uygulaması ile daha evvelden içindekileri sadece serin tutan dolabım şimdi ben istersem "ETKİLİ DONDURUCU" konumunda çalıştırıp (yani en yüksek devirde çalıştırıp) içindeki her şeyi kaskatı dondurabiliyorum.Bu daha verimli değilde daha farklı amaçlarda kullanabilme özelliği oluyor

.

Gerçi @Sayonara ’nın bahçesinde epeydir oynuyoruz ama umarım birşey daha söylememe göz yumar..:yum:

Karavancılığa yeni başlayanlar için zaten bu kadar iş içersinde konunun pratik yönüne konsantre olmakta fayda var.
Yani sırf elektrikli sistem söz konusuysa, kaba olarak;
* 12V bu çeşit kullanım için üretilmiş buzdolabı mı ?
* yoksa ilk bakışta daha ucuz olacağı düşünülen, inverter+ 220V konvansiyonel buzdolabı mı ?
İkinci çözümde çoğu zaman atlanan, çeşitli inverter kayıpları ile beraber daha fazla panel ve akü kapasitesinin gerekeceği, dolayısıyla beklenen avantajın azalacağı olmakta. Üstelik forumda okuduğumuz üzere inverter seçimi ve bozulma rizikosu ile belki fazla akü ağırlığını da hesaba katmak abartılı olmamalı ?

Sakın hadi gelin bunu hesaplayalım demeyin. Konunun herkez için geçerli bir noktaya varacağından emin değilim. Çünkü işin işine kullanım zamanı da faktör olarak giriyor.
Sadece küçümsenmeyecek bir farkın olduğunu söylemek bence yeterli olmalı.

Kabul edersiniz ki bu durumda ikilemde kalanlar için, konvansiyonel buzdolapların kompresörlerinin, özellikle harekete dayanıklı 12V cinsler ile değiştirilmesi, en uygun uzlaşı olarak gözükmekte.

Tabi bunu işin ehline yaptırtmak ön koşul !
Herkez @ince999 yahut @fsirin

@ilker 72 , eğer bu değişimi de yapıyorsanız, adresiniz ne demişdiniz ? :p
...
Başlığın konusuna dönersek.
Karavanda pencereler için yazılanlar gayet doğru tespitler.
Fakat bence karavancılıkta tek mutlak tesbiti de göz ardı etmemeli.
“ En doğru karavan, sahibinin gerçek ve sandığı gereksinimlerine uyan karavandır “

Tabi böyle yazılı bir kural yok ama sanırım buna karşı çıkan da olmamalı ?
Hepimizin yapmadan öğrenemediği yanlışlar var. ;)

Bununla demek istediğimi konuyla ilgili olarak açayım.
Bizim karavan da minibüs bazlı. Her tarafında orjinal pencereleri var. Fakat biz;
* yukarıda uyuyoruz. İstirahette görülme sorunumuz yok.
* Sürücü bölümü hariç bütün yan pencereler koyu film kaplı.
* Hepsinin koyu perde ile hemen kapanma olanağı var.
* Yaz karavancısı olarak zaten içerde oturduğumuz yok. Soğuk da sorun değil. Sadece umumi park yerlerinde bazı öğünleri alırken görünsek bile, dışarda sandöviç yerken de ayni durum söz konusu olmakta.

Böyle bir durumda, sadece bize özgün olmak üzere, durumdan memnun olmamız anlaşılır olmalı ? Yani herkesin çözümü yanlışları dahil, biraz da kendine..

Tecrübeleri dikkate almanız özellikle karavan yaşamına yeni başlayanlarca ön koşul ama sonuçta karar sanı bile olsa yine sizin kararınız.
Korkmayın hepimiz yanlış yapıyoruz @Sayonara
Sizin hakkınız daha fazla...:p

.

Son düzenleme:

.

Gerçi @Sayonara ’nın bahçesinde epeydir oynuyoruz ama umarım birşey daha söylememe göz yumar..:yum:

Karavancılığa yeni başlayanlar için zaten bu kadar iş içersinde konunun pratik yönüne konsantre olmakta fayda var.
Yani sırf elektrikli sistem söz konusuysa, kaba olarak;
* 12V bu çeşit kullanım için üretilmiş buzdolabı mı ?
* yoksa ilk bakışta daha ucuz olacağı düşünülen, inverter+ 220V konvansiyonel buzdolabı mı ?
İkinci çözümde çoğu zaman atlanan, çeşitli inverter kayıpları ile beraber daha fazla panel ve akü kapasitesinin gerekeceği, dolayısıyla beklenen avantajın azalacağı olmakta. Üstelik forumda okuduğumuz üzere inverter seçimi ve bozulma rizikosu ile belki fazla akü ağırlığını da hesaba katmak abartılı olmamalı ?

Sakın hadi gelin bunu hesaplayalım demeyin. Konunun herkez için geçerli bir noktaya varacağından emin değilim. Çünkü işin işine kullanım zamanı da faktör olarak giriyor.
Sadece küçümsenmeyecek bir farkın olduğunu söylemek bence yeterli olmalı.

Kabul edersiniz ki bu durumda ikilemde kalanlar için, konvansiyonel buzdolapların kompresörlerinin, özellikle harekete dayanıklı 12V cinsler ile değiştirilmesi, en uygun uzlaşı olarak gözükmekte.

Tabi bunu işin ehline yaptırtmak ön koşul !
Herkez @ince999 yahut @fsirin değil.. :yum:

@ilker 72 , eğer bu işi de yapıyorsanız, adresiniz neydi ? :p

...
Başlığın konusuna dönersek.
Karavanda pencereler için yazılanlar gayet doğru tespitler.
Fakat bence karavancılıkta tek mutlak tesbiti de göz ardı etmemeli.
“ En doğru karavan, sahibinin gerçek ve sandığı gereksinimlerine uyan karavandır “

Tabi böyle yazılı bir kural yok ama sanırım buna karşı çıkan da olmamalı ?

Bununla demek istediğimi konuyla ilgili olarak açayım.
Bizim karavan da minibüs bazlı. Her tarafında orjinal pencereleri var. Fakat biz;
* yukarıda uyuyoruz. İstirahette görülme sorunumuz yok.
* Sürücü bölümü hariç bütün yan pencereler koyu film kaplı.
* Hepsinin koyu perde ile hemen kapanma olanağı var.
* Yaz karavancısı olarak zaten içerde oturduğumuz yok. Soğuk da sorun değil. Sadece umumi park yerlerinde bazı öğünleri alırken görünsek bile, dışarda sandöviç yerken de ayni durum söz konusu olmakta.

Böyle bir durumda, sadece bize özgün olmak üzere, durumdan memnun olmamız anlaşılır olmalı ?

Tecrübeleri dikkate almanız özellikle karavan yaşamına yeni başlayanlarca ön koşul ama sonuçta karar sanı bile olsa yine sizin kararınız.
Korkmayın hepimiz yanlış yapıyoruz @Sayonara
Sizin hakkınız daha fazla...:p

.

Burası benim bahçem sayılmaz, forum da kamusal alan bir nevi. Zaten yorumlarınız olmasa ne kıymeti olur bu başlığın.
Buzdolabı konusunda verdiğiniz bilgiler ışığında şu kanaate vardım; maliyet sorunu olmazsa 12v daha iyi bir seçim. Aksi durumda iyi bir invertör ile A+ 220v dolap.

Değerli forumdaşlarım, minibüs tipi camların olması öncelikli düşüncem, bu durumda aracı minibüs olarak mı almalı, yoksa panelvan alıp minibus camı mı takmalı? Bana minibüs alıp koltukları söküp satmak daha mantıklı geliyor, maliyet olarak hemen hemen aynı rakama denk gelir herhalde. Camların orijinal olması daha iyi olur, hem de minibüsler ağır yük görmemiştir diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

@ilker 72 , eğer bu değişimi de yapıyorsanız, adresiniz ne demişdiniz ? :p
...

.[/QUOTE]

Mesut abi 12 volt sistemlere girmeyi pek istemiyoruz iyi kompresörlerin fiyatları 1000 tl leri geçti ithalatçı firmalar bunlara garanti vermiyor. Kısa zamanda tekrar değişim gerektiren arıza durumunda müşteri ile zor durumda kalıyorsunuz. Yinede bu değişimi yaptırmak isteyen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olurum. İatanbul Gaziosmanpaşa dayım. Selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri