Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cank Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,619

cank

Kamp II
Yer
Ankara
Merhabalar,
Minik kamp tüpleri ve başlıkların kullanımı hakkında bana bilgi verebilecek olan var mı?

Ertafta ot dışında yakacak birşey olmayan ortamlarda Mini LPG tübü mü taha kullanışlı yoksa ispirto ocağı mı?

8-10 günlük bir gezide hangisi daha kullanışlı olur?

CAN

Etiketler
irtifa artıkça suyun kaynama sıcaklığı artar.. ispirto ocakları kalorisi düşüktür ve yaz alçak irtifa faaliyetlerine yeterli gelmektedir. onun dışında eğer güzel bir şişede saklanmazsa dökülme ve buharlaşma sureti ile kaybolabilir. bence tüplü ocaklar uzun vadede daha kullanışlıdır..

Vidalı Kartuş ocaklarını tavsiye edebilirim.

Alçak irtifalarda ve yaz kamplarında Yerli malı (Nurgaz) vidalı kartuşları,

Yüksek irtifalar ve kış kamplarında özel karışımlı ( Bütan - Propan) vidalı kartuşları kullanabiliriz.

Ben şu an 450 gr.lık. Primus Kartuşu arıyorum piyasada.

Nurgaz Vidalı kartuş bulursam da stok yapacağım.

Can,
Aşağıda kendi düşüncelerime göre kısa bir karşılaştırma yaptım. Şahsi fikrim iyi bir ispirto ocağı setine vereceğin para gaz ocağına vereceğin parayı aşacaktır ve o kadar da verimli olmayacaktır. Kartuşu delen türdeki ocaklar maalesef uzun ömürlü olmuyor ve demonte olamadığı için. daha fazla yer kaplıyor. Dolayısıyla vidalı kartuşlarla çalışan bir ocak tavsiye ederim. (Bunun bir sonraki aşaması da zaten hem gaz hem de benzinle çalışan ve fiyatları 300-400 TL civarında olan ocaklar)

Sadece bir kişi için ve çay kahve hazırlamak içinse bir ya da en fazla iki kartuş 8-10 gün için yeter. Ancak yemek de pişirilecekse ve sayı fazla ise daha fazla kartuş taşımak gerekli olabilir.

İspirto ocağı
-el yapımı olanların maliyeti neredeyse sıfırdır
-yakıtı nispeten kolay bulunur ve ucuzdur (1 lt yaklaşık 15-20TL)
-yakıtın taşınması risk oluşturur (yakıt kabının delinmesi, çatlaması, kapağın yakıt sızdırması vs)
-kalorisi düşüktür
-söndürülemez (söndürülen türleri de var ancak yakıt her halükarda israf oluyor sanırım)
-el yapımı ise alev ayarı yoktur
-kar eritmeye uygun değildir
-rüzgara karşı çok hassastır
-yakıtını soğuk havalarda vucudunuza yakın tutmanız gerekir
-çadır içinde kullanımı büyük yangın riski oluşturur (biraz fazla yakıt koyarsanız etrafa alev topları saçmaya başlar, devrilirse söndürülemez)
-soğuk hava koşullarında zeminden izole edilmezse yanmaz
-ocak türüne ve çevre ısısına göre değişebilecek ön ısınma süresi bulunmaktadır

Gaz ocağı
-fiyatları 25 TL'den (kartuş delmeli ocak türleri) başlar ve yukarı doğru çıkar
-yakıt kartuşları heryerde ve uygun fiyata bulunamayabilir (kargo ile gönderilemediği için bulunduğunuz ilden almak zorundasınız. vidalı kartuşlar çakmak gazı ile doldurulabiliyor ancak bunu önermiyorum)
-kartuşların taşınması güvenlidir
-kalorisi yüksektir
-kolaylıkla yakılabilir ve söndürülebilir. özellikle vidalı tip kartuşlar defalarca kullanılabilir
-alev ayarı vardır
-kar eritmeye uygundur
-rüzgara karşı daha az hassastır
-karışım kartuşlar yüksek irtifada ve düşük ısılarda da kullanım olanağı sağlar
-çadırın içinde kullanımı kesinlikle önerilmez ancak zorunlu durumlarda bu mümkündür ve yangın riski ispirto ocağına göre çok daha azdır
-ön ısınma süresi yoktur

Ynt: Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında

TezzMertek' Alıntı:

Yüksek irtifalar ve kış kamplarında özel karışımlı ( Bütan - Propan) vidalı kartuşları kullanabiliriz.

Vidasız kartuşlar da var onlar nasıl?
Vidalı kartuş 190gr var sanırım. ne kadar gidiyor bilginiz var mı?

Ankarada bunları buldum..
http://www.bahriyeli.com.tr/primus-230-gr..html
http://www.bahriyeli.com.tr/primus-powergas-450gr.html
vidalılar birbirine uyumlu mu?

bir de kartuş fiyatları hangi aralıkta?

Ynt: Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında.

Vidasız kartuşlar için Bora'nın yorumuna katılıyorum.

Bende Aygaz'ın Vidasız ocaklarından var 2 adet. Hemde 500 gr.lık olanlarından. Çanta da epey yer kaplıyor. Ama 500 gr.lık vidasız kartuş 2 kişinin 3 öğün yemeğini ve sıcak suyunu 3 gün karşılayabiliyor. Tükenmiyor.

Tabii çantanızda veya aracınızda uygun yer varsa önerebilirim. Maliyet açısından çok daha uygun.

Fiyatlara gelince firmalara ve kentlere göre 2-3 lira oynuyor. Tabii kargolanamadığını da unutmayalım.

Ynt: Minik Kamp Tüpleri ve Başlıkları Hakkında

Bauhaus 'da Nurgaz vidalı LPG kartuş (230 gr) 8,5 TL idi ama son gittiğimde bulamadım. 9-10 TL civarlarında alınabilir sanırım.
Karışım olanlar 20 TL civarında. Decathlon'da hem küçük hem de büyük (450 gr) vardı ama fiyatlarını hatırlamıyorum.

Kartuşun ömrü türüne (LPG, karışım), sizin kullanımınıza ve çevre faktörlerine bağlı ama genel olarak Murat'ın da dediği gibi büyük kartuş yoğun kullanımda tek kişiyi bir hafta idare eder.

TezzMertek' Alıntı:

Ekte resimde görülen Primus 450gr ve 230gr kullanıyorum. Çok ama çok memnunum. Geçen sene Haziran gibi çok yerde aradım birtürlü bulamadım. İstanbulda ve İzmirde bir kaç tane buldum ve kalan son Primusları toplamıştım malesef. Gerçi toplamıştım dediğim 5 adet 450gr 6 adet 230 gr almıştım. Elimde 2 adet 450gr kaldı. Primus yerine sanırım artık Optimus kullanacağım. Çünkü bende artık Primus bulamıyorum.
Yüksek irtifalarda ve soğuklarda Primusun performansından çok memnundum.

Baf87510 63d8 4c34 b819 392cca8f1218

Tekirdağ'da oturan arkadaşları Yunanistan ya da Bulgaristan a yollamak lazım.

İthalatta extra vergi sebebi ile çok sayıda gelmiyordu.

TezzMertek' Alıntı:
Tekirdağ'da oturan arkadaşları Yunanistan ya da Bulgaristan a yollamak lazım.

İthalatta extra vergi sebebi ile çok sayıda gelmiyordu.

Atlas Outdoor un sahbi geçen sene durumu şöyle açıklamış idi.
2010-11 de kamp tüplerinin gümrük beyanları değişmiş (yanlış ifade ediyor olabilirim). Bu nedenle tüpler patlayıcı ve bomba sınıfına girdiğinden ithalat şekli değişmiş ve maliyetleri artmış.

Evet aynen.

Yurt dışından almancılara getirtmek lazım.
Uçaklara da almıyorlarmış artık.

http://www.ebay.co.uk/itm/Primus-Power-Gas-Cylinders-/120778798021#ht_1419wt_1059

TezzMertek' Alıntı:
Evet aynen.

Yurt dışından almancılara getirtmek lazım.
Uçaklara da almıyorlarmış artık.

http://www.ebay.co.uk/itm/Primus-Power-Gas-Cylinders-/120778798021#ht_1419wt_1059

Evet güzel fikir. Ben hemen kuzenlerle irtibata geçeyim :smiley:

Buarada 3 hafta önce balkan ülkelerindeydim. Hiç ama hiç aklıma gelmedi :(

Yurt dışına olan karavancı arkadaşlar vardı hemen özel mesaj atayım.
:smiley:

Kendi yapımım olan rüzgar perdesi :smiley:
Katlanır bir yapıya sahip. Galvanizden olduğu için de oldukça hafif ve paslanmaz.
Resimdeki tüpüm 450gr lık, her iki boy için (230gr) kullanıma uygun.

20120804 163150

20120804 163228

20120804 163241

20120804 163302

20120804 163455

İsa Hocam,
Rüzgarlığın hareketli bağlantı şeklini çözemedim. Biraz detay verebilir misiniz?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri