Mısır Üretimi 3.7 Jeep Limited

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan S.A.M Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,537

Etiketler
mısırda üretilmedi. mısır için abd de üretildi ama mısıra gereksiz donanımlar çıkartıldı. örnek koltuk ısıtma gibi

ben böyle biliyorum mevzuyu

İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR
BEN 2005 MODEL BU ARAÇLARDAN 30000 KM
OLANLARINDAN ALDIM
ARAÇ O GİBİ İLK FREN BALATALARI ÜZERİNDE DURUYOR HALA SADECE
MOTOR YAĞI VE FİLTRESİNİ
DEĞİŞTİRDİM .İSTANBULDA
TURİZM İŞİ YAPTIĞIMDAN
ARAÇTAN İYİ ANLARIM
EĞER İLGİLENİP ALMAK İSTEYENLERE TAVSİYE EDERİM. ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE
EN UCUZ ARAÇ 80000 TL
ARAÇ 14 LT ORTALAMA YAKIYOR. LPG TAKTIRMAYA
GEREK YOK.GÜNDE 50 KM YAPAN ARKADAŞLAR İÇİN İDAELDİR.....

İYİ GÜNLER ARKADAŞLAR
BEN 2005 MODEL BU ARAÇLARDAN 30000 KM
OLANLARINDAN ALDIM
ARAÇ O GİBİ İLK FREN BALATALARI ÜZERİNDE DURUYOR HALA SADECE
MOTOR YAĞI VE FİLTRESİNİ
DEĞİŞTİRDİM .İSTANBULDA
TURİZM İŞİ YAPTIĞIMDAN
ARAÇTAN İYİ ANLARIM
EĞER İLGİLENİP ALMAK İSTEYENLERE TAVSİYE EDERİM. ÇÜNKÜ BU ÜLKEDE
EN UCUZ ARAÇ 80000 TL
ARAÇ 14 LT ORTALAMA YAKIYOR. LPG TAKTIRMAYA
GEREK YOK.GÜNDE 50 KM YAPAN ARKADAŞLAR İÇİN İDAELDİR.....

Hiç trafik yoksa 14 yakar anca. istanbulda 18 19 normal kullanımda.

aracınız hayırlı uğurlu olsun

o araçları bende görmüştüm. km düşük bile olsa şu anda benzinli modele istenen paralar çok fazla. dizel olsa belki. ama iyi araba olduğu gerçeğini değiştirmez tabi.

TEŞEKKÜRLER....2018 TEMMUZ AYINDA 45000 TL VEREREK ALDIM.ŞİMDİ ALANLAR ÇOK YÜKSEK SATMIYA ÇALIŞIYOLAR
HAKLARINDA HAYIRLISI....

YAŞIM 60 SENEYE BODRUMA
YERLEŞMEYİ DÜŞÜNÜYORUM
KISMETSE...
BU ARAÇ TABİKİ GÜNÜMÜZ
KOŞULLARINDA YAKIT YAKAN ARAÇLARDIR FAKAT GÜNDE 10 İLA 20 KM KULLANANLAR
İÇİN İDEALSANIYORUM.
ARACI ANKARADAN İLK SATIŞ ZAMANINDA ALDIM, İNŞALLAH KULLANMAK NASİP OLUR İYİ GÜNLER...

İşin doğrusu burada yazıyor , tarihi Haziran 2004
TSK'ya Mısır'dan Cherokee 4x4 | GAZETE VATAN

83D236E9 5A86 4C7F A588 F4ADA5BC1469

google aramasında mavi ve yeşil jeepler de görünüyor ama ilanlardaki hep gri , satışa çıkarılmayanlar da var galiba

Kj 001

Kj 002

Kj 003

Yavuz bey, Mısır'a uçak satıp araba almak şeklinde bir ticaret yok zaten. Bu alışveriş de bildiğimiz tarzda bir ticaret ile tedarik edilmemiştir. Bu araçlar 2002-2006 yılları arasında Mısır'a verdiğimiz uçak parçaları karşılığında Mısır'dan alınmış araçlardır. TSK'da bu araçlar dışında kullanılan jeep marka araçlar eski Willys Jeepler ile Tuzlada üretilen CJ kasa Jeeplerdir. Bu Cherokee'ler dışında hiç Cherokee makam aracı kullanılmamıştır. Hatta bu Cherokee'ler de hem otomatik jeep kullanabilecek askerimiz olmamasından hem otomatik ve kullanımı zor olduğundan kullanılmamış ve emirler çerçevesinde garajlarda bekletilmiştir. Zamanla otomatik araç kullanılması ülkemizde yaygınlaştıktan ve onarımları kolaylaştıktan sonra kullanılmasına başlanmış ancak ekonomik ömrünü tamamladıktan sonra da yavaş yavaş elden çıkartılmaya başlanmıştır.

Konunun üzerinden epey bir zaman geçmiş ancak bende bir bilgilendirme yapayım. 2005 senesinde askerlik vazifemi yaptığım Ankara JGNK (Beştepe) binasında bu araçlardan üzerime 2 adet 2004 model 3.7 liberty zimmetliydi. Bir tanesi kor general hizmet aracı diğeri yedeğiydi.

Bu araçların kullanımı ile ilgili şöyle bir durum vardı. TSK ulaştırma birliklerinde görev yapanlar bilir. Sivil ehliyetiniz sizden alınır yerine askeri ehliyet verilir. Aynen sivilde olduğu gibi kullandığınız araca göre sınıfları vardır ve sadece askerlik süresinde geçerlidir. Örneğin b sınıfı ehliyetle gittiniz ve kamyon şoförü oldunuz kamyon kullanmak için üzerinde sınıfını belirtir bir ehliyetiniz olur. Araçların birliklere sevk edildiği ilk zamanlarda (bir kaç ay sanırım) bu araç için belirli bir ehliyet yoktu. Sonra düzenleme ile jip ehliyeti verdiler. Sonrasında kullanımı ve trafiğe çıkmasıyla ilgili bir sıkıntı kalmadı.

Araçların kullanım yerleri ise yüksek mevkili komutanların makam araçları yada kuvvet komutanlarının koruma araçları idi. Makam aracı olarak tercih edilmemesinin sebebi ise arka koltuğunun mercedes'e göre daha az konforlu oluşu, makamın araca inme binme esnasında aracın yerden yüksekliği ve koruma aracı olarak da kullanılmasından kaynaklı prestij kaybı gibi konular olabilir. Ancak otomatik vites kullanamama yada aracı kullanamama gibi bir durum söz konusu değil.

Güncel durum nedir bilmiyorum. Aktardığım bilgilerin üzerinden 15 yıl geçti mevzuat değişmiş olabilir. Halen daha garajlarda 3-5k km'lerde çiçek gibi araçlar yatıyor olabilir.

Araca gelecek olursak ben çok sevdim hatta limited böyle ise abisi grand çok daha zevklidir. Ancak motor hacmi, vergi sistemi, bakım maliyeti gibi konularda maalesef her kesime hitap etmiyor. Yoksa bir aynı paralara hatta daha fazla para verilip alınacak bir duster ile mukayese bile edilemez.

Konunun üzerinden epey bir zaman geçmiş ancak bende bir bilgilendirme yapayım. 2005 senesinde askerlik vazifemi yaptığım Ankara JGNK (Beştepe) binasında bu araçlardan üzerime 2 adet 2004 model 3.7 liberty zimmetliydi. Bir tanesi kor general hizmet aracı diğeri yedeğiydi.

Bu araçların kullanımı ile ilgili şöyle bir durum vardı. TSK ulaştırma birliklerinde görev yapanlar bilir. Sivil ehliyetiniz sizden alınır yerine askeri ehliyet verilir. Aynen sivilde olduğu gibi kullandığınız araca göre sınıfları vardır ve sadece askerlik süresinde geçerlidir. Örneğin b sınıfı ehliyetle gittiniz ve kamyon şoförü oldunuz kamyon kullanmak için üzerinde sınıfını belirtir bir ehliyetiniz olur. Araçların birliklere sevk edildiği ilk zamanlarda (bir kaç ay sanırım) bu araç için belirli bir ehliyet yoktu. Sonra düzenleme ile jip ehliyeti verdiler. Sonrasında kullanımı ve trafiğe çıkmasıyla ilgili bir sıkıntı kalmadı.

Araçların kullanım yerleri ise yüksek mevkili komutanların makam araçları yada kuvvet komutanlarının koruma araçları idi. Makam aracı olarak tercih edilmemesinin sebebi ise arka koltuğunun mercedes'e göre daha az konforlu oluşu, makamın araca inme binme esnasında aracın yerden yüksekliği ve koruma aracı olarak da kullanılmasından kaynaklı prestij kaybı gibi konular olabilir. Ancak otomatik vites kullanamama yada aracı kullanamama gibi bir durum söz konusu değil.

Güncel durum nedir bilmiyorum. Aktardığım bilgilerin üzerinden 15 yıl geçti mevzuat değişmiş olabilir. Halen daha garajlarda 3-5k km'lerde çiçek gibi araçlar yatıyor olabilir.

Araca gelecek olursak ben çok sevdim hatta limited böyle ise abisi grand çok daha zevklidir. Ancak motor hacmi, vergi sistemi, bakım maliyeti gibi konularda maalesef her kesime hitap etmiyor. Yoksa bir aynı paralara hatta daha fazla para verilip alınacak bir duster ile mukayese bile edilemez.
Ne kadar askerlik yaptınız?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,412
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

SON KONULAR

Geri