Mobicool Fr34 Akü Koruma Sistem Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Boyraz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,698

Boyraz

Kamp I
Herkese merhabalar,

Koltuklu Renaut Trafic aracımı camper olarak kullanmaktayım. Çok gezen az konaklayan birisi olarak enerji ihtiyacımı alternatörden şarj olan 60 amper jel akü ile karşılamaktaydım.

Konaklamamız genelde akşam üzeri başlayıp sabah erken bittiği için 60 amper akü telefon şarjları, mini vantilatör ve termo elektrik 28 ltire buzdolabı için yeterli oluyordu.

Termo elektrik buzdolabı soğutma anlamında yetersiz olduğu için Mobicool FR34 model, 31 litrelik kompresörlü buzdolabı aldım. Performans çok iyi ama termo elektrikten daha az enerji harcaması gereken kompresörlü buzdolabı enerji konusunda sıkıntı çıkarmaya başladı.

Şöyleki; akü koruma sisteminin LOW ayarına göre 10.1 voltta akım kesip, 11.1 voltta yeniden başlaması gereken buzdolabı, termostat sebebi ile kapandığında, 11.8 - 12.0 seviyelerinde doluluk olmasına rağmen, termostat açtığında yeniden başlamıyor ve hata vermeye başlıyor. Motor aküsü ile birleştirip voltajı 12 voltun üzerine çıkardığımda yeniden başlıyor ve termostat sebebi ile kapanana kadar çalışmaya devam ediyor.

Sorun 3 sebepten kaynaklı olabilir;

1- Voltmetrem tam göstermiyor. Çakmaktan çalışan bir voltmetre kullanıyorum. Şarj esnasında ve akü tam dolu olduğunda gösterdiği değerlere göre öyle aman aman bir sapma yok.

2- Buzdolabının akü koruma sistemi kullanım kitapçığından farklı değerde çalışıyor. 3 seviyede akü koruması mevcut. Ben yaşam aküsü için önerilen LOW değerde çalıştırmama rağmen bu sorunu yaşıyorum.

3- Asıl sormak istediğim bu. Akü boşta iken 11.8-12.0 gösteriyor olmasına rağmen, buzdolabı yük bindirdiğinde voltaj anlık olarak aşağıya çekiliyor olabilir mi? Çekiliyor ise bu akünün kalitesi ile mi alakalıdır. Benim aldığım akü Çin malı Safir marka bir akü. Fazla bir performans beklentisi olmadan aldım ama akü kalitesi sebebi ile bu sorun yaşanıyor ise biraz üzüleceğim. Çözüm için aynısından bir tane daha alıp toplam 120a seviyesine çıkarmak mı daha makul olur, yoksa bunu kenara kaldırıp 80a-100a seviyelerinde kaliteli bir marka almak mı daha mantıkldır?

Uzun oldu biraz, umarım sorunumu aktarabilmişimdir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Ömer Boyraz

Etiketler

Maalesef başka akü şansı yok. Akü sıfır bu arada. 1 ay oldu alalı, 11v altına hiç düşürmedim.

Araç aküsü ile çalışıyor bir sıkıntı yok ama onu da 11.8v altına düşürmeye çekiniyorum marş basarken sıkıntı olur diye. O yüzden tam anlamıyla devreye girip çıktığını gözlemleyemedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR