Mobil Karavan Şartları - 2021

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yildirimfatih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,373

Yildirimfatih

Yeni Üye
Öncelikle herkese Merhaba arkadaşlar foruma şimdi üye oldum.

Dün sıfır 2021 model Peugeot Boxer 17 m3 bir araç aldım ve bunu mobil karavana çevirmek istiyorum. Yalnız mevzuatları pek bilmiyorum. Sadece bildiğim 2021 mevzuatları gereği mobil olarak TSE den geçmiş için araç da yatak olmayacakmış. Banyo-WC - mutfağa izin veriliyor mu bilmiyorum...

Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Ayrıca aracı alırken baya kendimi zorladım uygun bir şekilde ( kendim yapamayacağım için ) mal etmek istiyorum. Olmazsa malzemeleri ben alacağım ve bir firma montaj işçilik fiyatı isteyeceğim.

17 m3 aracım için tam olarak neler gerekli onu da bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

Isıtma- soğutma-solar sistemi-WC vb hangi marka ve modelleri almalı hangisi uygun ve mantıklı olur bilemiyorum...

Baba tam bir liste yapabilecek bir arkadaş varsa çok makbule geçer duacısı 🙏 olurum.

Hangi malzemeyi nereden en uyguna alırım tabii ki bunu da bilmiyorum...

Herkese sevgiler saygılar şimdiden teşekkürler ...

Bu arada @karavanesfa diye instagram açtım tüm yapım aşamalarını gelişmeleri orada paylaşacağım.

SAYGILAR

6A437457 BED1 4A58 990E BCA4D67BDD45

Etiketler
5 sene sonra aracınızı halihazırdaki kullanım dışına çevirebilirsiniz, yoksa aradaki ÖTV farkını ödemek zorunda kalırsınız. Son durumu bilmiyorum ama aldığınız araca %10 veya azı ÖTV odemissinizdir. Aynı hacimdeki otomobil ÖTV si %160-220 arasında olabilir. Aradaki fark araç parası gecebilir, hatta katlanabilir. Millet boşuna eski araçlara karavan yapmıyor. Şirketiniz varsa mobil ofis oluyor mu araştırabilirsiniz.
Arka bölmeyi kesmeden, cam açmadan, tavana heki yaparak birşeyler yapabilirsiniz.
Yine de siz iyi araştırın, emin olmadan hiç bir tadilat yapmayın bence.

Son düzenleme:

Bartek'in dedikleri doğru. Aracınızı hemen çevirirseniz bir dünya ÖTV ödersiniz. Keşke önce forumları okusaymışsınız.

Ben kendi aracımı bir yaşında iken aldım. Emeklilik projesi olduğu için aheste aheste yaptım. 5 yaşını doldurunca da proje çizdirip ruhsata işlettim. 5. yıla kadar camları açtırmadım. (Aracımın yapım hikayesinin tamamı burada var.)

Neler lazım olacağı, sizin tatil alışkanlıklarınıza bağlı. Örneğin hep kampinglerde kalacaksanız elektrik aksamının tamamını 220V yapabilir ve dışardan alacağınız elektrikle idare edebilirsiniz. Yok, yaylalara, kimsenin olmadığı yerlere gideceğim derseniz 12V ağırlıklı bir tesisat, güneş paneli vb. bir sistem kurmanız gerekir. Kış kampı yapmayacaksanız kalorifere ihtiyacınız olmaz. Çok sıcak bölgelere gitmezseniz klima lüks olur. (Bazı arkadaşlar hepten gereksiz olduğu kanaatindeler.)

Bu yüzden benim önerim acele etmeyip buradaki başlıkları okumak için biraz zaman ayırmanız. Yoksa ne istediğinizi kesinleştirmeden yanlış bir imalatçının eline düşerseniz çok canınız yanar. Özellikle teknik ana başlığı altındaki konuları tek tek incelerseniz, okurken notlar alarak ilerlerseniz, neyi nasıl yapacağınız/yaptıracağınız konusunda epey fikir sahibi olursunuz. Karavanını kendi yapanların hikayelerini okursanız malzeme tercihleri konusunda da fikir sahibi olursunuz.

Yine bir örnek vereyim: İzolasyon için cam yünü kullanırsanız üzerini naylon kaplayıp çok ama çok iyi şekilde yaşam mahallinden ayırmanız gerekir. Aksi halde sürekli olarak cam tozu solursunuz. Cam yünü bir şekilde ıslanırsa feci kokar. Taş yünü tercih ederseniz, yine yaşam mahallinden çok iyi ayırmanız gerekir. Aksi takdirde taş tozu solursunuz. Beyaz köpük kullanırsanız sıcak görünce çeker. Mantolama köpüğünün dezavantajını bilmiyorum. Benim tercih ettiğim elastomerik kauçuk (izofleks adıyla satılıyor) izolasyon katsayısı en yüksek ama en pahalı malzeme.

Güneş paneli, akü, vb. konusunda ilgili başlık altında Önder beyin mesajlarını görürsünüz. Pek çoğumuz sistemlerimizi ondan aldık. Mesaj atar ya da ararsanız size de yardımcı olur. Çok bilgili ve yol gösterici bir insandır. Fiyatları ve ürün kalitesi de oldukça iyidir. Konuşun, piyasadakilerden de fiyat alıp kıyaslayın.

Bir küçük uyarı: Lütfen ama lütfen maceratörlü tuvalet fikrine kapılmayın. Doğaseverler tarafından lanetlenirsiniz demekle yetineceğim. Kasetli ya da portapoti türü tuvaletlerden şaşmayın. Portapotiler ucuzdur ve marin malzeme satan yerlerde mevcut.

Son düzenleme:

Takip edeceğiniz sıralama için şöyle bir şey önereyim:
1. Planlayın, Aracın içine çizerek görün. Bazı arkadaşlar köpükten maket yapmayı tercih ediyorlar.
2. Açtıracaksanız tavan havalandırmasını açtırın.
3. Elektrik tesisatınızı döşeyin. (Taktıracaksanız güneş panelleri dahil.)
4. İzolasyonu yapın.
5. Kaplamaları yapın (tavan, taban, yan duvarlar).
6. Diğer teknik ekipmanlarınızı almaya başlayın. (Buzdolabı, tuvalet, taktıracaksanız kalorifer, vb.)

Bunların hiç biri muayenede sorun çıkarmaz. Bu haliyle içine yatak atıp, küçük tüp ve su bidonuyla kamp yapmaya başlayabilirsiniz. Kış kampı yapacaksanız 7. sırada kaloriferi de monte ettirebilirsiniz. Hatta buzdolabını bile koyabilirsiniz.

Dün sıfır 2021 model Peugeot Boxer 17 m3 bir araç aldım ve bunu mobil karavana çevirmek istiyorum. Yalnız mevzuatları pek bilmiyorum. Sadece bildiğim 2021 mevzuatları gereği mobil olarak TSE den geçmiş için araç da yatak olmayacakmış. Banyo-WC - mutfağa izin veriliyor mu bilmiyorum...

Ayrıca aracı alırken baya kendimi zorladım uygun bir şekilde ( kendim yapamayacağım için ) mal etmek istiyorum. Olmazsa malzemeleri ben alacağım ve bir firma montaj işçilik fiyatı isteyeceğim.

17 m3 aracım için tam olarak neler gerekli onu da bilmiyorum. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?

Isıtma- soğutma-solar sistemi-WC vb hangi marka ve modelleri almalı hangisi uygun ve mantıklı olur bilemiyorum...

Baba tam bir liste yapabilecek bir arkadaş varsa çok makbule geçer duacısı 🙏 olurum.

Bu arada @karavanesfa diye instagram açtım tüm yapım aşamalarını gelişmeleri orada paylaşacağım.

SAYGILAR
"Korsan karavan" başlığı altında yayınlanmış paylaşımları incele. Youtube ta ne nedir anlatan video var. WC DUŞ olmadan kullanırsın. 5 yılın sonunda da yaşam pratiğine uygun gerekli tadilatı yapar yaşarsın. Öneri videoları izle doğru yolu bulursun.

..................

SAYGILAR

Sayın @bartek işin vergisel boyutunu,sayın @TA2RX de yapım aşaması için genel yollarını göstermiş.
Yazınızda karavan yapım aşamalarını buradan değilde sadece instegramdan gelişmelerini yapacağız demenizi biraz yadırgadım.

İnşallah hayırlısı ile kendinize uygun bir karavan dizaynı seçip yapımını gerçekleştirisiniz ve buradan da paylaşımda bulunursunuz .
Aynen sizin şu an ki durumunuzda olacak olanlara ,sizde yol gösterme adına katkıda bulunmuş olursunuz.

5 sene sonra aracınızı halihazırdaki kullanım dışına çevirebilirsiniz, yoksa aradaki ÖTV farkını ödemek zorunda kalırsınız. Son durumu bilmiyorum ama aldığınız araca %10 veya azı ÖTV odemissinizdir. Aynı hacimdeki otomobil ÖTV si %160-220 arasında olabilir. Aradaki fark araç parası gecebilir, hatta katlanabilir. Millet boşuna eski araçlara karavan yapmıyor. Şirketiniz varsa mobil ofis oluyor mu araştırabilirsiniz.
Arka bölmeyi kesmeden, cam açmadan, tavana heki yaparak birşeyler yapabilirsiniz.
Haksızswın biler böyle olmaz

1. Planlayın, Aracın içine çizerek görün. Bazı arkadaşlar köpükten maket yapmayı tercih ediyorlar.
4. İzolasyonu yapın.
6. Diğer teknik ekipmanlarınızı almaya başlayın. (Buzdolabı, tuvalet, taktıracaksanız kalorifer, vb.)

Bunların hiç biri muayenede sorun çıkarmaz. Bu haliyle içine yatak atıp, küçük tüp ve su bidonuyla kamp yapmaya başlayabilirsiniz. Kış kampı yapacaksanız 7. sırada kaloriferi de monte ettirebilirsiniz. Hatta buzdolabını bile koyabilirsiniz.
Merhaba 2016 model 17 m3 Boxer aldım. 30 yıllık hayalim karavanı kısmen kendim yapmak istiyorum.
4. İzolasyonu yapın.
için daha detaylı bilgiye ihtiyacım var. Mesela üst bagaj yaptırmak istiyorum o hangi aşamada yaptırmalıyım.
Tavan havalandırması ve yan camların açılıp takılabilmesi için avrupa yakasında tavsiye edeçeginiz usta varmı ?
elektrik ve güneş enerjisi ve su sistemini ustasına yaptırmak istiyorum bu konularda güzvenebilecegim istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceginiz usta varmı. Her şey için şimdiden teşekürler.

IP4Star 3

4. İzolasyonu yapın.

Merhaba

için daha detaylı bilgiye ihtiyacım var. Mesela üst bagaj yaptırmak istiyorum o hangi aşamada yaptırmalıyım.
Tavan havalandırması ve yan camların açılıp takılabilmesi için avrupa yakasında tavsiye edeçeginiz usta varmı ?
elektrik ve güneş enerjisi ve su sistemini ustasına yaptırmak istiyorum bu konularda güzvenebilecegim istanbul avrupa yakasında tavsiye edeceginiz usta varmı. Her şey için şimdiden teşekürler.

Port bagajı hangi aşamada yaptıracağınızın pek bir önemi yok. Ama yaptıracaksanız güneş panelinden sonra olmasında fayda var. Aski takdirde panel için yeterli alan kalmayabilir. Paneli yerleştirmek için ise port bagajın ölçülerini önceden bilmenizde fayda var. Yani her zaman ilk öncelik planlama.

Ben Giresun'da yaptırdığım için diğer bölgelerdeki ustaları bilmiyorum. Giresun deseydiniz metal ve su tesisatı işleri için gözüm kapalı bir usta (Büyük Sanayi'de kaportacı Uğur Kemaloğlu) önerirdim. (Elektrik işlerini kendim yaptığım için o konudaki bilgisini bilmiyorum.) Güneş paneli, regülatör, vb. için Ankara'da Önder bey var. Pek çok arkadaşımız (ben de dahil) güneş paneli sistemlerini ondan aldık. Oldukça bilgilidir. Enerji başlığı altındaki mesajlarından bulabilirsiniz. Ankara'ya gitmeyi göze alırsanız onun ustaları yardımcı olur.

Merhaba, sadece başlığa cevap yazabilmek adına foruma üye oldum. Aynı dertten bende müzdaribim. 5 yılın dolmasını ay olarak bekliyorum ve sürekli konuyla alakalı araştırma yapıyorum.
Karavan yapım malzemelerini nereden alacağınız kime yaptıracağınız hakkında bilgi veremeyeceğim ancak aracınızı 5 yıldan önce karavana çevirirseniz yüklü miktarda vergilerle karşılaşacağınız belirtmek isterim.
Biraz 5 yıl konusuna değineyim, aracın 5 yılı ilk tescil tarihinden itibaren başlıyormuş ben aracımı alırken o hataya düştüm . Bu süreyi beklemeden aracınızla dolaşabiliyorsunuz fakat her yıl muayeneden geçerken içine yaptığınız ekipmanları sökmeniz gerekiyor.
Trafik kurallarına göre kullanım dışı amaçtan ceza yiyebiliyorsunuz ama yemeyedebilirsiniz hatta trafikten men edilebilirsiniz fakat edilemeyebilirsinizde. Burada biraz insaf durumu geçerli oluyormuş Kullananları gördüm hatta sosyal medya üzerinden bununla alakalı paylaşımları izleyebilirsiniz.
Öncelikli olarak bir sıkıntı yaşanmaması adına bu konuyu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çözüm bulursanız lütfen bana da bilgi verirseniz bende sevinirim. :smiley:

Mobil ofis olarak kullabiliyorsunuz Wc olmadan muayeneden geçiyor. Ancak mobil ofis olduğu zaman araç ticari sınıfa giriyor ve aracın K belgesi ve sürücünün SRC belgesi olması gerekiyor. %10 ötv farkını da ödemek koşuluyla.

SAYGILAR
Merhaba Fatih bey,

Ben gecen sene ayni yoldan gectigim icin kendi tecrübelerimi paylasabilirim.

Ben araci aldiktan hemen sonra bir Makina mühendisine istedigim plani cizdirdim ve kendim imal ettim. Mühendis bey Plani AKM (Aac Kontrol Merkezleri ) ne uygun cizimini yapip Mail olarak gönderdi. Bana söylenilen ve benim yaptigim aracin uzunlugunda ve yüksekliginde AKM den gecesiye kadar bir degisiklik yapmayin.
Ben sahsen Portatif WC kullaniyorum. Daha önceki tecrübelerime göre Dogru dürüst bir marka WC olmadigi sürece koku yapiyor. Ama Portatifi internetten aldigim bir kimyasal ile 3 4 günde bir bosaltiyorum ve kesinlikle Büyük ihtiyac gidermede kullanmiyorum. Koku yapiyor. Ama illada yapacagim diyorsaniz aracin altinda kalmak sartiyla kasetli depolar var internette bulabilirsiniz ama bana göre cok pahali.

Listeye gelince.
Ben güvenilir sitelerden ve internetten alisveris yapm taraftariyim. Nedenine gelince begenmediginiz herseyi sebebsiz geri gönderebiliyorsunuz. ama bir esnaftan yaptiginiz alisveriste durum farkli olabiliyor.
Benim Listem.

SIRASIYLA YAZIYORUM Ben buna göre yaptim cok rahat ettim.
Günes Panelleri
Yerlere laminat veya kaliteli bir Döseme
Camlara film
Elektrik ve TV anten tesisati. ( Arkadan Salterleri koyacaginiz yere en az 2 tane yedek hat cekmeyi unutmayin )
Yine Oturdugunuz yerlere ve Yataginizin basucuna prizler önemli. Cünkü artik cep telefonlari diye bir basbelamiz var.
Yan tente ? Dolaplardan önce olmali
Buzdolabinin Markasini siz secin ama 140 Litre ve enerji sinifi A ++ olmali
Gömme Ocak.
Yatak altina temiz su deposu ve otomatik hidrofor.
Dolap kapaklariniz dügme kilitli olsun ikide bir durup kapak kapatmaya gerek kalmaz.
Cekmecelrinizi yine kilitli yapin
hele bunlari yapin :sweatsmile: hala yardima ihtiyaciniz varsa ararsiniz Erol 0535 772 11 42
saygilar

Merhaba Fatih bey,

Ben gecen sene ayni yoldan gectigim icin kendi tecrübelerimi paylasabilirim.

Ben araci aldiktan hemen sonra bir Makina mühendisine istedigim plani cizdirdim ve kendim imal ettim. Mühendis bey Plani AKM (Aac Kontrol Merkezleri ) ne uygun cizimini yapip Mail olarak gönderdi. Bana söylenilen ve benim yaptigim aracin uzunlugunda ve yüksekliginde AKM den gecesiye kadar bir degisiklik yapmayin.
Ben sahsen Portatif WC kullaniyorum. Daha önceki tecrübelerime göre Dogru dürüst bir marka WC olmadigi sürece koku yapiyor. Ama Portatifi internetten aldigim bir kimyasal ile 3 4 günde bir bosaltiyorum ve kesinlikle Büyük ihtiyac gidermede kullanmiyorum. Koku yapiyor. Ama illada yapacagim diyorsaniz aracin altinda kalmak sartiyla kasetli depolar var internette bulabilirsiniz ama bana göre cok pahali.

Listeye gelince.
Ben güvenilir sitelerden ve internetten alisveris yapm taraftariyim. Nedenine gelince begenmediginiz herseyi sebebsiz geri gönderebiliyorsunuz. ama bir esnaftan yaptiginiz alisveriste durum farkli olabiliyor.
Benim Listem.

SIRASIYLA YAZIYORUM Ben buna göre yaptim cok rahat ettim.
Günes Panelleri
Yerlere laminat veya kaliteli bir Döseme
Camlara film
Elektrik ve TV anten tesisati. ( Arkadan Salterleri koyacaginiz yere en az 2 tane yedek hat cekmeyi unutmayin )
Yine Oturdugunuz yerlere ve Yataginizin basucuna prizler önemli. Cünkü artik cep telefonlari diye bir basbelamiz var.
Yan tente ? Dolaplardan önce olmali
Buzdolabinin Markasini siz secin ama 140 Litre ve enerji sinifi A ++ olmali
Gömme Ocak.
Yatak altina temiz su deposu ve otomatik hidrofor.
Dolap kapaklariniz dügme kilitli olsun ikide bir durup kapak kapatmaya gerek kalmaz.
Cekmecelrinizi yine kilitli yapin
hele bunlari yapin :sweatsmile: hala yardima ihtiyaciniz varsa ararsiniz Erol 0535 772 11 42
sayg

Tecrübelerinizi paylatığınız için teşekkürler
Yükseklikte bir değişiklik yapmayın derken güneş paneli takmak yüksekliği değiştiren bi durum değil sanırım değil mi ?

Tecrübelerinizi paylatığınız için teşekkürler
Yükseklikte bir değişiklik yapmayın derken güneş paneli takmak yüksekliği değiştiren bi durum değil sanırım değil mi ?
Evet doğru . Ama bu kişiden kişiye değişebiliyor.
Yani her Mühendis olayi farkli degerlendirebilir. Bundan dolayi acizhane tavsiyem , Panelleri mutlaka bir uzman kurulusa taktuírmak ve uygunluk belgesi almak . O belgeyide Proje cizdireceginiz Mühendis bey veya hanima verip cizecegi projede günes panelleri uygundur ibaresini koymasi önemli. Ben böyle yaptigim icin AKM den cok rahat gectim.
Kolay gelsin

Evet doğru . Ama bu kişiden kişiye değişebiliyor.
Yani her Mühendis olayi farkli degerlendirebilir. Bundan dolayi acizhane tavsiyem , Panelleri mutlaka bir uzman kurulusa taktuírmak ve uygunluk belgesi almak . O belgeyide Proje cizdireceginiz Mühendis bey veya hanima verip cizecegi projede günes panelleri uygundur ibaresini koymasi önemli. Ben böyle yaptigim icin AKM den cok rahat gectim.
Kolay gelsin
Erol bey aracı AKM den geçirmeden önce kullandınız mı peki ? YıldırımFatih beyin başlığı açarken söylediği durum gibi kendisi sıfır araç almış ya fark ödeyecek ya da ruhsat değişikliği için bekleyecek. Böyle bir durum yaşadınız mı siz de ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR