Moğolistan,sibirya Ve Moskova Gezi Notları(03-16.temmuz.2017)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 343
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,819
36301911550 ea726cca53 c

35887729553 dfd33b26a3 c

Moskova Uluslararası İş Merkezi

Sovyetler Birliği zamanında yapılmış ve elden geçirilerek günümüze ulaştırılmış binaların çoğunlukta olduğu Moskova’da,1992 yılında alınan bir kararla Kızıl Meydan'a sadece dört kilometre mesafede,Moskova Nehri ve otoyol kenarında yaklaşık altmış hektarlık bir alan tahsis edilerek burada Paris ve Londra’da olduğu gibi,iş gökdelenlerinin bir arada bulunacağı yüzde yetmişi ofis ve yüzde otuzu rezidanstan oluşacak modern bir iş merkezi planlanmıştır.

Moskova Şehri(=Москва-Сити=Maskva Siti) veya Moskova Uluslararası İş Merkezi(=Московский международный деловой центр=Moskovski mejdunarod ni delovoy sentr) olarak adlandırılan ve 1996'da başlayan inşaatların bir kısmı halen tamamlanmış olsa da projenin tümünün 2019'da biteceği öngörülmektedir.
Başlangıçta sayıları yirmi iki olarak planlanan ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle onbeşe düşürülen bu gökdelenlerin en yükseği 95 katlı ve 374 metre yüksekliği ile Avrupa'nın en yüksek binası olan Federasyon Kuleleri(=Башня Федерации=Başniya Federatsii)bitişik iki gökdelenden oluşur ve 2017 yılında tamamlanmıştır.

35862149544 96bb15f1b8 c

2018 Dünya Kupası’nın oynanacağı 81.000 seyirci kapasiteli Lujniki Stadyumu(=Лужники стадион=Lujniki Stadion)

Kosigin Caddesi(=улица Косыгина=Ulitsa Kosigina)üzerinde,seyir terasının bulunduğu meydanın tam karşısında,240 metrelik yüksekliği ile Stalin'in yaptırdığı gökdelenlerin en büyüğü olan Moskova Devlet Üniversitesi(=Московский государственный университет имени= Moskovski Gosudarstveni Universitet İmeni) bulunmaktadır.1755 yılında kurulmuş olan ve güncel binasının yapımında Gulag takım adalarından Stalin'in emriyle getirtilen yedi bin mahkumun çalıştırıldığı bu üniversite, günümüzde 50.000 öğrenci ve 5.000 öğretim görevlisine sahiptir.

36559132991 bbe635ee6b c

Moskova Devlet Üniversitesi

Etiketler
Programımızda bundan sonra mavi gözlü bir devin,yani Nazım Hikmet ’in Moskova’daki mezarını ziyaret etmek vardı.Bunun için Serçe Tepeleri İstasyonu'na dönüp 1 numaralı kırmızı hatta binerek iki durak ilerideki Sportivnaya(=Спортивная)İstasyonu'nda indik.

Moskova'nın güneybatı kısmında yer alan bu istasyon,1967'den bu yana içinde ilginç trenlerin ve istasyonlardan görüntülerin sergilendiği Moskova Metrosu Müzesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Metro çıkışında sağ tarafa dönüp yaklaşık beş yüz metre kadar ilerleyince karşımıza çıkan parkın hemen karşısındaki tuğlalı büyük yapı olan ve her gün saat 09-17 arası açık olan Novodeviçi Mezarlığı(=Новодевичье кладбище=Novodeviçi Kladbişe)’na tam 09'da girdik.

1898 yılında 11 parsel olarak kurulmuş 75 bin metrekare büyüklüğündeki alanda 26 bin civarında mezar bulunmaktadır.Rus siyaset,bilim ve sanat dünyasından bir çok ünlü şahsiyetin mezarının bulunduğu Novodeviçi Mezarlığı'nda ayrıca Gogol ve Çehov gibi iki büyük edebiyat ustasının da mezarları yer almaktadır.Mezarlığın iç duvarları da boş bırakılmamış ve öldükten sonra yakılanların küllerinin konulduğu columbarium olarak değerlendirilmiştir.Gezdiğim tüm Ortodoks yoğun ülkelerdeki mezarlık alanlarında olduğu gibi bu mezarlık da son derece temiz ve düzenliydi.

Giriş ücreti alınmayan bu mezarlıkta,ilk sapaktan sola döndüğümüzde karşımıza kahverengi,beyaz,mavi renkli ve Rus Devletinin eski başkanı Boris Yeltsin’e ait anıt mezarı gördük.8.bölümdeki bu anıt mezarın hemen karşısında kocaman bir çınar ağacının gölgesinde yanında hayat arkadaşı Vera Tulyakova Hikmet ile yatan Nazım Hikmet'in mezarı en çok etkilendiğimiz yer oldu.Sabahın bu erken saatinde dahi çiçeklerle bezenmiş mezarı görünce aklımıza onun şu satırları geldi;

Vera'ya;

Gelsene dedi bana,

Kalsana dedi bana,

Gülsene dedi bana,

Geldim,

Kaldım,

Güldüm,

Öldüm.

36651094506 742ea58834 c

36558940651 59ce9b82c7 c

36650678856 a0af5405ff c

Novodeviçi Mezarlığı giriş ve iç kısmı

Novodeviçi Mezarlığı’nın yanında aynı ismi taşıyan ve 2004 yılında Unesco dünya mirası listesine alınmış Novodeviçi Kadın Manastırı (=Новодевичий Монастырь) yer almaktadır.1524 yılında Prens III.Vasili'nin Smolensk'i ele geçirmesi şerefine yapılan ve giderek büyüyen manastırın içinde çarlık ailesinden ve asil Boyar soyundan gelen rahibeler bulunduğundan burası halk arasında Rahibeler Manastırı olarak da anılmaktadır.

Barok mimari tarzında yapılmış manastırın içinde günümüzde dört kilise ve bir katedral yer almakta olup en eskileri olan ve 1525 yılında Büyük İvan'ın emriyle yaptırılmış Smolensk Katedrali (=Смоленский собор=Smolenski Sabor) altından yapılmış oyma işleri ve freskleri ile ünlüdür.Kremlin'deki Meryem'in Göğe Yükselişi Katedrali'ne benzeyen bu katedrali yenileten Prenses Sofiya Aleksievna,1689 yılında başarısızlıkla sonuçlanan Tseltsy ayaklanmasından sonra kendisini sürekli komplo hazırlamak ve düşmanlar ile işbirliği yapmakla suçlayan üvey kardeşi Çar Büyük Petro tarafından buraya hapsedilmiştir.

I.Petro,kız kardeşine göz dağı vermek için katedralin tam karşısındaki bahçede onun en yakın arkadaşlarının da dahil olduğu iki yüz civarında isyancıyı idam ettirmiştir.Her gün 09-17 arası açık olan manastır kompleksine giriş ücreti 300 ruble(~18 TL) olup pazar sabahı ayin olduğundan giriş ücretsizdir.

36527821422 2e021fe5a2 c

Mezarlık ile Manastır arasındaki geçiş yolu

36651177946 2810f97af1

Alt kısmında manastırın girişinin de yer aldığı bu yapı,kale mazgalları tarzında tuğla duvarlar ile çevrilidir.Üzerinde beş adet altın renkli kubbe bulunan ve 1687-89 yılları arasında barok tarzda inşa edilmiş yapı halen Moskova Metropolitinin İkametgahı(=Резиденция митрополита= Rezidentsiya Mitropolita) olarak kullanılmaktadır.

36559067691 ef551f0816

Süslü Şapel ile arkasında halen tadilatta olan Smolensk Katedrali

Önemli bir bölümü tadilatta olan Novodediçi Manastırı'nın bahçesinde dikkat çeken Süslü Şapel ya da Prohorov'un Şapel Mezarı(= Часовня-усыпальница Прохоровых=Çasovniya-Usipalnitsa Prohorovih) olarak bilinen bina,Moskova'nın en büyük tekstil fabrikası olan Trehgornaya Manufaktura(=Трехгорная мануфактура)'nın sahibi Vasili Prohorov(=Василий Прохоров) adına 1911-17 yılları arasında granit ve kum taşından inşa edilmiştir.

36301833220 ba6e784e4b

36651112066 22a65511d1

Meryem'in Göğe Yükselişi(=Uspenski) Kilisesi

Prenses Sofiya Aleksievna'nın emriyle 1685-87 yılları arasında barok mimari tarzında inşa edilmiş Meryem'in Göğe Yükselişi Kilisesi (=Успенская церковь= Uspenskaya Serkof) geçirdiği pek çok yangın ve restorasyon sonrası günümüzdeki halini almıştır.

Bundan sonra bir gün önce ziyaret edemediğimiz Lenin Mozolesi için tekrar kırmızı hatta binip dört durak sonra Lenin Kütüphanesi İstasyonu (=Библиотека им. Ленина=Biblioteka Lenina)'nda indik.Çıkışta Rusya Devlet Kütüphanesi(=российская государственная библиотека= Rasiskaya Gosudarstvennaya Biblioteka) ya da Lenin Kütüphanesi olarak bilinen ve barındırdığı 17.5 milyon kitapla dünyanın bu dördüncü büyük kütüphanesi,pazar hariç diğer günler 09-20 arasında ziyarete açıktır.1862 yılında inşa edilen kütüphanenin içinde 34 büyük okuma salonu bulunmakta olup binanın önünde beklentinin aksine Lenin değil,Rus edebiyatının ünlü isimlerinden ve Karamazov Kardeşler ile Suç ve Ceza'nın yazarı Fiyodor Mihailoviç Dostoyevski(=Фёдор Михайлович Достоевский) 'nin heykeli yer almaktadır.

36522670202 b1034e4dac c

23907343328 efddef7d45 c

Lenin Kütüphanesi ve önünde Dostoyevski heykeli

Son düzenleme:

Kütüphane önünden 700 metre yürüyerek Lenin Mozolesi önüne geldik.Fakat kuyruk en az üç yüz metre uzunluğunda idi ve bizim de zamanımız iyice azalmıştı.

36301614620 8827cc1257 c

Pazar sabahı saat 10'da Lenin Mozolesi önündeki uzun kuyruk

Bunun üzerine GUM Mağazası'nda kısa bir tur atıp birer fıstıklı dondurma yedikten sonra Teatralnaya İstasyonu'ndan yeşil hatla otele döndük ve ayrılışımızı yaparak Vnukovo Havaalanı'na hareket ettik.

35858943734 d60ba3c1fa

Gum Mağazası'nda dondurma kuyruğu

Moskova'ya yapılan dış hat tarifeli uçuşlar,genellikle şehir merkezine 32 kilometre mesafede ve kuzeyde yer alan Şeremetyovo Havaalanı (Аэропорт Шереметьево=SVO) ya da merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan ve batıda yer alan Vnukovo Havaalanı(=аэропорт Внуково =VKO) üzerinden yapılmaktadır.Halen,Türk Hava Yolları'nın da kullandığı Vnukovo Havaalanı'na şehir merkezinden 3 numaralı koyu mavi,4 numaralı açık mavi ve 5 numaralı kahverengi hatlar ile ulaşılmaktadır.

36650676696 5c6ce785d5 c

Kievskaya İstasyonu'nda Moskova metrosuna veda zamanı

Saat 11.30 gibi çıkış yaptığımız otelimizden yeşil hatta binip Teatralnaya İstasyonu'nda indikten sonra 3 numaralı koyu mavi hattı kullanarak üç durak ilerideki Kievskaya(=Киевская) İstasyonu'nda indik. Metro istasyonundan ana caddeye çıkınca sağda yer alan Kiev Tren İstasyonu(=Киевский вокзал=Kievski Vakzal)’una geldiğimizde saat 12.20 olmuş ve sadece 13 treni için bilet kalmıştı.Zamanı iyi planlayamadığımız için hayıflanarak aeroexpress kasalarında kişi başı 420 ruble(~25 TL) ödeyerek aldığımız biletlerle sol taraftaki kahve renkli büyük kapının önünde beklemeye başladık.

36527545742 5075837021 c

35861716524 8de3ba21ae c

Kiev Tren İstasyonu

24160753758 77088ba421

Vnukovo Havaalanı girişi

Neyse ki korkumuz boşa çıktı ve tren bizi saat 13.30'da havaalanının dış hatlar girişine ulaştırdı.Hızlıca üst kata çıkıp THY bankosundan uçuş kartlarımızı aldık ve Moğolistan sınırında yaşadığımıza benzer anlamsız uzun süren bir gümrük memuru aşaması sonrasında gümrüksüz sahaya geçtik.Gümrüksüz saha,hem fiyat hem de ürün çeşitliliği bakımından çok iyiydi.Cebimizde kalan son rubleler ile mağazalardan jet hızıyla bir kaç alışveriş yaptıktan sonra bizim için yolculuğun en eğlenceli kısmı başladı.

Türk Hava Yolları,Novosibirsk uçuşunu kendisi iptal ettiği için bize Moskova-İstanbul-İzmir uçuşu için business class bileti vermişti.Son anlarda biraz gerilen sinirlerimiz ikramların zenginliği karşısında gevşedi ve Vnukovo Havaalanı'ndan saat 14.50'de havalanan uçağımız bizi saat 18'de İstanbul'a ve 22'de İzmir'e ulaştırdı.

Böylece gerçekleştirmek istediğimiz beş etaplı yolculuğumuzun bir etabını daha tamamlamış olduk.gelecek yılın planını henüz tamamlayamadım ancak muhtemelen Yakutistan'da Yakutsk ile Rusya'nın doğu kıyısındaki Vladivostok şehirlerini ve imkan bulabilirsek Seul ile Tokyo'dan bir tanesini ziyaret edeceğiz.Ondan sonra Türki Cumhuriyetler,Rusya'nın Tuva,Altay ve Hakasya Cumhuriyetleri ve Moğolistan'ın batı ve kuzeyini gezerek büyük yolculuğumuzu tamamlamayı umuyoruz.

Gezdiğimiz coğrafyanın büyüklüğü ve fotoğrafların çokluğu nedeniyle bu yazı da çok uzun oldu.Ayrıca bazı fotoğrafları iyi çekemediğim için özür diliyor ve her şeyden önce sabrınız için çok teşekkür ediyorum.

Yazış tarzınız kapsam, şekil ve içerik olarak sırf Moğolistan’a ve kültürlerine değil bize de gösterdiğiniz saygının aynası gibi. Bizden de böylece size duyduğumuz saygıyı ve teşekkürü dile getirmekten başka birşey kalmıyor.

Eşimin Alman yeğeninin Moğol kocası ile yaptığımız söyleşilerde onların bizleri, bizlerin onları gördüğümüzden farklı algıladıklarını özellikle tesbit ettim.

Diğer Moğol tanıdıklardan da bildiğim üzere, sanırım gençlerinin yabancı ülkelerde okuma yüzdesi olarak, dünyada oldukça önde geliyorlar.

Yazılarınızın devamını merakla bekliyoruz.:smiley:

Sn.Evliya Çelebi 2, ben de size sabrınız için teşekkür ediyorum.:smiley:

2015 yılında Ural Dağları ve İdil(=Volga) boylarına yaptığımız ve aşağıda linkini verdiğim gezi dizisinin bir sonraki ayağında Sibirya ve Moğolistan'ı gezmek vardı.

Rusya;ural Etekleri Ve Idil(=volga) Boyları;1-9.ağustos.2015

Ancak Türkiye ile Rusya arasında 2016 yılında yaşanan kriz nedeniyle bu geziyi gerçekleştirmek kısmet olmadı.Aralık-2016'ya gelindiğinde süresi dolmak üzere olan mil puanlarımızı harcamak ve geziyi Temmuz-2017'de yapmak amacıyla Türk Hava Yolları'na başvurduk.Planımız İzmir-Ulan Batur arası uçak(=30.000 mil puan),Ulan Batur-Novosibirsk arası Sibirya treni ve Novosibirsk-İzmir arası uçak(=10.000 mil puan) şeklindeydi.
Ancak bu parkurda ekonomi sınıfı ödül biletler erkenden tükendiği için evdeki hesap çarşıya uymadı.Bunun üzerine biz de business sınıfı olarak satın aldığımız İzmir-Ulan Batur gidiş(=45.000 mil puan) ve Novosibirsk-İzmir dönüş (=15.000 mil puan) biletlerimiz için kişi başına altmışar bin mil puanı ve yaklaşık 1.000'er TL ödedikten sonra hazırlıklara başladık.Ne var ki Mart-2017’de,THY sürpriz bir kararla Novosibirsk hattını kaldırdığını açıklayınca planımızı bir daha değiştirip İzmir-Ulan Batur arasını uçak, Ulan Batur-Ulan Ude arasını otobüs,Ulan Ude-İrkutsk arasını tren,İrkutsk-Moskova ve Moskova-İzmir arasını uçak ile olacak şekilde düzenledik.

36703604496 1451a62327 b

Gerçekleştirdiğimiz gezi rotamız
hemen buraya bir çentik atayım :smiley:

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yedinci sayfadayım,bir gezi ancak bu kadar detaylı anlatılır.zaten Moğolistan hastasıyım inanın doyamadım bir bilgi kaçırmayayım diye yavaş yavaş okuyorum.önceki gezi yazınızıda okumuştum çok teşekkür ederim bu gezinin notlarını ve fotoğraflarını bizlerle paylaştığınız için.
fotoğraftaki karavanlara bakılırsa 4x4 olmayan bir karavanla oralara gidilebilir gibi görünüyor.

Sayin vata; son derece ilgi cekici buldugum yazinizi acele etmeden, sindire sindire okudugum icin ancak bugun bitirebildim. Ayrica bir yandan okurken, bu degerli eseri kaybetmemek icin, dosyalamayi da ihmal etmedim ve bu da tabii vakit alan bir islem oldu.
Basit bir gezi yazisindan cok ciltlenip kutuphaneye konacak kadar degerli bir kitap olan eserinizle bizi her konuda bilgilendirdiniz. Baska bir yazinizda rusca bildiginizden bahsetmistiniz. Bunun ozellikle Mogolistan ve Sibirya gibi henuz dunya turizmine cok acilmamis ulkelerde cok isinize yaradigi kesin.
Mogolistan ve Sibirya'da cektiginiz fotograflarin hemen hepsini cok begendim. Ama ozellikle Elsen Tasarhay Kumulu kareleri bir sanat eseriydi. Mini Gobi ve ozellikle Gobi Colu ve Baykal Golu bizim de gormeyi en cok istedigimiz yerlerden.
Geziden once cok iyi hazirlandiginiz belli. Gezi bilgilerinizi sadece internet uzerinden mi buluyorsunuz yoksa takip ettiginiz bir kitap var mi? Bu seneki Hirvatistan gezimizde Dubrovnik'i sizin notlarinizi okuyarak gezdigimizi belirtmeden gecemeyecegim.
Boyle ayrintili bir gezi yazisi hazirlamak gercekten cok buyuk bir emek gerektiriyor. Usenmeden, gezdiginiz yerlerle ilgili detayli bilgi vererek gezinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ediyoruz.
Gelecekteki gezi planlariniz da cok guzel. Bunlari da gerceklestirmenizi ve yazilarinizi zevkle okumayi dort gozle bekleyecegiz.

Sayin vata; son derece ilgi cekici buldugum yazinizi acele etmeden, sindire sindire okudugum icin ancak bugun bitirebildim. Ayrica bir yandan okurken, bu degerli eseri kaybetmemek icin, dosyalamayi da ihmal etmedim ve bu da tabii vakit alan bir islem oldu.
Basit bir gezi yazisindan cok ciltlenip kutuphaneye konacak kadar degerli bir kitap olan eserinizle bizi her konuda bilgilendirdiniz. Baska bir yazinizda rusca bildiginizden bahsetmistiniz. Bunun ozellikle Mogolistan ve Sibirya gibi henuz dunya turizmine cok acilmamis ulkelerde cok isinize yaradigi kesin.
Mogolistan ve Sibirya'da cektiginiz fotograflarin hemen hepsini cok begendim. Ama ozellikle Elsen Tasarhay Kumulu kareleri bir sanat eseriydi. Mini Gobi ve ozellikle Gobi Colu ve Baykal Golu bizim de gormeyi en cok istedigimiz yerlerden.
Geziden once cok iyi hazirlandiginiz belli. Gezi bilgilerinizi sadece internet uzerinden mi buluyorsunuz yoksa takip ettiginiz bir kitap var mi? Bu seneki Hirvatistan gezimizde Dubrovnik'i sizin notlarinizi okuyarak gezdigimizi belirtmeden gecemeyecegim.
Boyle ayrintili bir gezi yazisi hazirlamak gercekten cok buyuk bir emek gerektiriyor. Usenmeden, gezdiginiz yerlerle ilgili detayli bilgi vererek gezinizi bizlerle paylastiginiz icin cok tesekkur ediyoruz.
Gelecekteki gezi planlariniz da cok guzel. Bunlari da gerceklestirmenizi ve yazilarinizi zevkle okumayi dort gozle bekleyecegiz.
Sayın Grkn-sa doğrusu koltuklarımı kabartan övgü dolu sözleriniz için size çok teşekkür ederim.Mesleğim gereği katıldığım yurt dışı kongreler bana,dilini bilseniz dahi adetlerini ve özelliklerini bilmediğiniz yabancı bir ülkede gezmenin zor olduğunu öğretti.Ben de başkalarının da aynı sıkıntıyı yaşamaması amacıyla son beş yıldır yaptığım gezileri bu sitede paylaşmaya gayret ediyorum.Rusya ile ilgilenmemin sebebi dünyanın 1/8'ini kaplaması yanı sıra bu toprakların Türk Tarihi ve Kültürü açısından önemli olmasıdır.
İyi derecede Fransızca,İngilizce,Almanca ile derdimi anlatacak kadar Rusça biliyorum.Her geziden önce hazırlanmak için yabancılara ait gezi sitelerindeki yorumlardan ve internetteki bilgilerden yararlanıyorum. Ancak ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor ve karşılaştığınız sürprizler de gezinizin tuzu biberi oluyor.Yine de sağlığımız elverdikçe gezmek ve paylaşmaktan vazgeçmemek gerekir diye düşünüyorum.Saint Augustine'in dediği gibi "dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler, onun sadece bir sayfasını okurlar”.

Sizin de hayalinizdeki Sibirya gezisini en kısa zamanda gerçekleştirmenizi dilerim.

@vata , :yum:
Ciddi bir gezi kitabı değerindeki yazılarınızı baskıya vermeyi düşünmüyorsanız bile, bir blogda da yayınlamanızı tavsiye ederim.
Buranın rüzgarı bol. Bir sabah uyanınca yerinde yellerin estiğini görebilirsiniz...

Not
Burada yayınlanması bile 3 tam gününüzü aldığını bilsem de, ilişiğindeki koordinat listesi ile bir .pdf dosyası, inanın bizi ihya ederdi ? Bu formattan indirmek oldukça uğraştırıcı. Ben pes ettim...

Son düzenleme:

@vata , :yum:
Ciddi bir gezi kitabı değerindeki yazılarınızı baskıya vermeyi düşünmüyorsanız bile, bir blogda da yayınlamanızı tavsiye ederim.
Buranın rüzgarı bol. Bir sabah uyanınca yerinde yellerin estiğini görebilirsiniz...

Not
Burada yayınlanması bile 3 tam gününüzü aldığını bilsem de, ilişiğindeki koordinat listesi ile bir .pdf dosyası, inanın bizi ihya ederdi ? Bu formattan indirmek oldukça uğraştırıcı.

Sayin EvliyaCelebi2; ruzgarlar konusunda cok haklisiniz. :sweatsmile:. Ben de bu nedenle bir yandan okurken bir yandan da kendim icin kopyasini aldim. Ama tum islemi bitirmem 12 gun surdu :(. Dediginiz gibi Gezenbilir'den bir yaziyi kopyalamak cok zor. Keske pdf formatina ulasabilseydik.

Umarim bir gun Sayin vata'yi da motokaravanlilar gurubuna dahil ederiz. Iste o zaman degmeyin keyfimize :smiley:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR