DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Mono Kristal Ve Poli Kristal Solar Panel Bir Arada Kullanılır Mı?

'ENERJİ' forumunda TA2RX tarafından 14 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu 68425 kişi tarafından okunmuş, 37 cevap yazılmıştır

1. TA2RX

TA2RX Müzmin öğrenci

Alınan Beğeni:
    141
    Meslek:
    Emekli
    Web Sitesi:
    http://www.tcswat.org/
    Çağrı İşareti:
    TA2RX
    Ynt: Mono Kristal Ve Poli Kristal Solar Panel Bir Arada Kullanılır Mı?

Ben kalitesini sormadım ki!

Monokristal ve polykristal panellerin verimini kıyaslayıp sonuçlarını yazacaktınız. Hala merakla RAKAMLARI bekliyorum.

2. KLL

KLL Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir.

Alınan Beğeni:
    375

polikristal paneller daha verimlidir ancak parlak ışığıa ihtiyaç duyarlar. monokristal paneller ise daha düşük ışıkta güç üretmeye devam ederler ancak verimleri daha düşüktür. amatör sistemlerde ise bu farkı görmek zor, onun için MPPT tipi, PWM olmayan daha pahalı bir şarj kontorl ünitesi/regülatörü kayıpları minimize eder. ayrıca tüm paneller daha soğukta daha iyi enerji üretirler.

3. 112

112 Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0

Kullanılır .monokristalin paneller %20 Polikristalin paneller %16 verimliliğindedir.
    panellerin gerilimlerini şarj cihazına uydur yeter.Paralel,seri vs.kolay gelsin.

4. OktayS

OktayS Kamp I

Alınan Beğeni:
    58
    Meslek:
    EMEKLi
    Herkese merhaba;

Monokristal güneş panelleri, sıcak havalarda daha verimli olma eğilimindedir.
    Monokristal güneş panellerin verimlilik oranları genellikle% 15-20 oranınıdadır.
    Polykristal güneş panelleri, monokristal güneş panellerine göre daha düşük ısı toleransı gösterir, verimliliği genellikle 13-16% oranındadır.
    Düşük saflık silikon, polikristal güneş panelleri monokristal güneş panelleri gibi oldukça verimli değildir, buna göre aynı güç üreten 2 sistem panel bir arada yöresel ve mevsime göre birbirini takviye ederek, akülerinize elektiriğinizi iletecektir. Sonuçta sıkıntı yok, 2 farklı panel paralel bağlanıp kullanılmasında fayda var sakınca yoktur.
    Saygılar.

5. ferhathome

ferhathome Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    1
    Her biri 120W olan, toplamda 240w monokristal iki panelim var. Bunu yaklaşık 550w-600w civarlarina cikarmak istiyorum.

Ek olarak alacagim paneller yine monokristal olacak. Ne gibi hususlara dikkat etmeliyim? Hücre sayisi, VOC gibi değerler aynımı olmalı?

Screenshot_2019-07-13-21-56-09-208_com.whatsapp.png

6. JantarMantar

JantarMantar Bakış açısı herşeydir

Alınan Beğeni:
    26
    Solar şarj cihazınızın özelliklerin bağlı. Yeni paneller ile kurduğunuz sistemin Voc 'si ve Imp 'si şarj cihazınızın Voc ve Imp değerlerini aşmamalı. Özellikle panellerin Toplam Voc değeri şarj cihazından yüksek ise cihazı yakabilirsiniz.

Ayrıca eski ve yeni aldığınız panelleri paralel veya seri bağlamanız toplam Voc ve Imp değerlerini belirler.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...