Motokaravan Aliyorum. Yardim Edin Lutfen.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Basri... Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,318

Basri...

Ana Kamp
Yer
Kuşadası
Merhabalar,

53 yasimdayim, 2 sene evvel bosandim, tum mal varligim 1 valiz kiyafet ve 1 scooter.
6 senedir karavan dunyasini teorik olarak arastiriyorum. 12 ay karavanda yasayacagim. Tek basima, bazen cocuklar gelir ziyarete ama 2 gunde dayanamayip kacarlar. Yani genelde tek basima.
Kesinlikle motokaravan almaya karar verdim. Su anda yurt disindayim. Kismetse haziran sonu istanbulda olacagim. Oradan cocuklari gormeye kusadasina..

Maximum 40000 tl butcem var. Hepsini karavana harcarsam kurus param kalmayacak. Olsun, iyi bisey bulursam o paraya alirim ama amacim 30000 liraya iyi bir motokaravan almak.
Temmuzun ilk haftasi icinde almis olacagim.

Tercihim alkovenli motokarandan yana.

Kesinlikle olmamazsa olmazlar:

Mutfak, ocak, buzdolabi
Temiz, pis su depolari, hidrafor
Dus, tuvalet
Isitici

Olursa iyi olurlar;

Sicak su, gunes enerji panelleri, scooter tasima rampasi, bisiklet askisi, tente

Olmasada olurlar;

Televizyon, uydu anteni

Sahibinden com.da bana uygun bir kac tane var. Dondugumde gidip bir tanesini mutlaka alacagim. Cep telefonundan link ekleyemiyorum. Bir yolu vardir ama ben bilmiyorum. Dolayisi ile ilgilendigim, butceme uygun motokaravanlarin sahibinden com ilan numaralarini asagida veriyorum.

Sizden ricam, ilanlara bakip, bu karavani biliyorum, bu para etmez veya su karavan bu paraya alinir, senin isini gorur, yada, bende soyle bir karavan var sana uygun seklinde yorumlarla yardimci olmaniz. Tek atimlik kursunum var, iskalarsam yanarim.

Ozel mesajlara devamli bakacagim.

Veya watsapp icin abd telefonu; 0014692169893

Veya e mail ; hasanbasriulu@yahoo.com

Veya 27 hazirandan sonra ; 05412614892

www.sahibinden.com ilan numaralari:

401308423

447676704

442343717

400978933

Ilginize, yorumlariniza ve cevaplariniza simdiden tesekkurler,

Selamlar, saygilar,

Basri...

Son düzenleme:

Etiketler
Ben kesinlikle iveco diyorum.kasa olarak diğerlerinden sağlam olduğu kesin.Diğerlerinde yaşayacağınız bir çok muhtemel problemi ivecoda yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Peugeot Karavan dönüş açısı çok azdır manevra yaparken baya sıkıntı olur servis aracı kullanan arkadaşlarımdan duyumum bu
İsuzu Karavan uzun süreli yaşam için daha uygun sanki bu konu hakkında bilgili biri değilim ama resimlerden öyle görünüyor

Makara60, tr100a, fikirleriniz icin cok tesekkurler,
Peugeot nun fiyati cezbediyor. Sahibi ile watsapp uzerinden gorustuk, cok daha makul fiyatlara bitecek gibi. Ozellikleri yeterli. Sahsen su anda benim birinci tercihim.

Istanbuldaki alkovenli isuzu nun sahibi kapora aldim dedi. Ama ilan hala yayinda. Yurda donunce tekrar arayacagim. Kismet..

Iveco cok buyuk gibi, gozumu korkutuyor. Gerci su anda burada kamyon soforlugu yapiyorum ama Turkiye sartlari cok farkli, ozellikle sehir ici.

Benzer bir iveco M serisi karavanda yasayan var mi acaba. Goruslerini paylasirsa cok sevinirim.

Ben kesinlikle iveco diyorum.kasa olarak diğerlerinden sağlam olduğu kesin.Diğerlerinde yaşayacağınız bir çok muhtemel problemi ivecoda yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Digerlerinde yasayip Iveco da yasamayacagim muhtemel problemler neler olabilir acaba.

Arkadaslar, forumlarda laf olsun diye bu gibi konular aciliyor. Laf olsun diye sadece meraktan, genellikle genc arkadaslar aciyor.

Ben gayet ciddiyim ve karar vermek icin az vaktim kaldi. Bu sebeple tum tavsiyeler, ozellikle tecrubeli karavancilarin tavsiyeleri benim icin altin degerinde. Yurt disinda oldugum icin su anda gidip karavanlara bakamiyorum. Temmuzun ilk haftasi icinde 1-2 tanesine bakip karar vetmem gerekiyor. Cunku yutda donunce kalacak bir evim yok.

Tekrar tesekkurler...

Resimlere bakarak karar vermekten ziyade şöyle bir test yapardım ben hafif engebeli bir yolda küçük bir test sürüşü yaptırıp içinde ve kasasında sallanan oynayan ses yapan akşamı varmı motorun performansı içinin eskimiş olması gibi kriterleri değerlendiririm

Basri Bey merhaba.

Görerek ve biraz da kullanarak satın almak en iyi yol.
Ama bu imkan yok ise,
barutun azlığı ( :smiley: ) dolayısı ile,
eğer iyi bir ustaya motor ve kasayı incelettikten sonra,
rapor uygun çıkarsa, Peugeot u öneririm.
Ama fiyat 12.500 bilemediniz 14.000 TL olmak kaydıyla.

Bu aracın son sahibi kesinlikle, bu satın almayı yapan kişi olacaktır.
Bunu asla unutmayın.
Şehir içinde hergün saatlerce dolaşmayacağınız için,
direksiyon turunun ve motor gücünün az oluşu çok sorun yaratmaz.
Yeterki kasa, alt takım, şanzıman ve motor diri olsun.

Kararınız hayırlı olsun.

Alkovenli karavanlar da en büyük şikayet sürüş konforunun camper lara göre kötü oluşu,deformasyonun yüksek oluşu(su alması,sağından solundan ses gelmesi vs.)İveco nun bu sorunları yaşatıcağını düşünmediğimi kastedmiştim.Burada alım gücü de çok önemli,elden iş gelmesi,fazla yol yapılıp yapılmaması kriterleri oluşturuyor.Siz gelip yakından görmeden bu iş zaten olmaz,biz ne desek boş.

sayin frigotek, cok cok tesekkurler. Iyi ki bu basligi acmisim, yoksa konuya cahil birisi olarak yanlis kararlar verip, karavan maceram en basinda felaket olabilirdi.
Peugeot yu 22-23 bin lira civarinda almayi dusunuyordum. Tabi ki son sahibi olmayi istemem. Acemiligimi atip konuya hakim olduktan sonra elimdekini az bir zararla satip daha ideal bir sey almak gundeme gelecektir kacinilmaz olarak.

Tesekkurler.

Sayin Makara60, haklisiniz, gelip gormeden ne desek bos. Fakat bu fikirler inanin cok faydali oluyor. Hedef daraltiyorum. Hepsi Turkiye nin degisik yerlerinde. Gelince 1 veya 2 tanesine bakabikecegim.

Iveco ya isinmaya basladim tavsiyelerinizden sonra. Sahibiyle mesajlastik. Dondugumde duruyorsa sanirim gidip bakacagim.

Amkaradaki alkovenli Kia hakkinda bir fikriniz var mi acaba.

Bu isin ticaretini hic bilmiyorum. Kazik yemek istemiyorum. Parayi cok zor kazaniyoruz. Satarken en fazla 2-3 bin lira zararla satnak istiyorum.

Basri...

Son düzenleme:

Basri bey, imkanlarınızı zorlasada alkovenli tercihinizde birinci tercihiniz kıa , normal kasa tercihinizde iveco olmalı,pejo J 9 lardan uzak durun. kıa veya ivecoda peşin para ile fiyatında indrimler olabilir kanaatindeyim.hayırlısı hangisi ise.

Sayin Fahrigul cok tesekkurler. Bu iki arac icin ne teklif etmeliyim pesin para. Yani kaca alinirsa adil bir alisveris olur. Tabi ki resimlerden gorundugu kadariyla ve akari kokari yoksa. Ozel mesajla yanirlarsaniz cok makbule gecer. Tesekkurler...

Basri...

Basri bey,:smiley:

Barınma sorununuza cevap ararken önce karavanda yaşamayı baştan seçerek, aslında bizden 2. basamak olan " Hangi karavan ? " ın cevabını istiyorsunuz.

En baştan düşünmeme müsade ederseniz; bu konuda tecrübeniz olmadığını doğru anladıysam, heryeni girişimde olduğu gibi, teori ile pratik arasındaki farkın karavancılıkta ama özellikle onu devamlı çözüm olarak düşünmenin, zannettiğinizden zorlu çıkabileceği tehlikesini yabana atmayın derim. :smiley:

Sabit barınmaya göre;

*Birikiminizin önemli bir bölümünü büyük ihtimalle geriye dönülmez şekilde karavana yatıracaksınız.
*Enerji, su, artık, tamir açısından yöntemine yabancı olduğunuz çözümler bulmak zorunda kalacaksınız.
*Günlük ritim ve alışkanlıklarınızın dışına çıkacaksınız.
*Sosyal ilişkilerinizin azalma tehlikesi olabilir.
*Herkezin gözü altında olabileceğiniz gibi, geriye çekilmek için gerekli alan azalacak.
*Toplamda 2-3 kişi beraberce kalınan bir bekar evine göre inanın daha sorunlu ve pahalı olacak.

Düşünün derim...

Not
Forumdaşlarım gücenmezse, sorunuz bana Ağustos'ta bir konfeksiyon mağazasından kazak satın almayı çağrıştırdı.
Neden mi ?
Hiçbir satıcı işin tabiatı gereği " Abi bu havada gerçekten kazağa ihtiyacın var mı ? " diye sormaz biliyorsunuz... ;)
Unutmayın bizler sadece karavanseveriz...:yum:

Son düzenleme:

Sayin Evliyacelebi,

Samimi tavsiyeniz icin tesekkur ederim.
Konunun ben merkezli olmamasi icin dunya gorusum ve hayat felsefemden bahsetmek istemiyorum ama inanin bu girisim sadece barinma ihtiyacini karsilamak icin degil. Yoksa dediginiz gibi cok daha az maliyetli ve eziyetziz alternatifler mevcut.

Karavan hayatini denemek istegi uzun bir zamandir hastalik seviyesinde takinti haline geldi. 1 hafta kiralamaya kalksam dunyanin parasi, karavanini bir kac gun bana ver diyebilecegim bir arkadasim da yok, dolayisi ile hic bilmedigim bir aleme gozleri bagli, el yordami ile daliyorum.

Tum cabalarim, olur da olmazsa, beceremezsem, olaydan asgari maddi ve manevi zararla cikmak icin.

Sevgiler, basri...

Son düzenleme:

Gezenbilire ve bu baslik altinda bilgi, tecrube ve tavsiyelerini esirgemeyen tum arkadaslara tesrkkurler.

Gerek e-mail ile, gerekse burada aleni olarak, aklimdaki sorularin butun cevaplarini aldim.
Bundan sonrasi bana kalmis..

Kismet olupta, bir aksilik cikmazsa, en kisa zamanda ilk karavanimi burada sizlerle paylasma dileklerimle,

Bu arada, karavanda yasama dusuncemi bir hevesten mutlaka yapilmasi gereken bir amaca donusturen belgesel, "without bound", linkini assgida veriyorum. Henuz izlemeyenler icin. (Maalesef ingilizce)

Video: https://youtu.be/Lg37Cbx-kak

Sevgiler, saygilar, basri...

Son düzenleme:

Dostum ben biraz bodoslama dalıcam ama kusura bakma.
Karavan konusunda amerika türkiye dünyalar farklı. 30 bin lirayatürkiyede 12 ay yaşanacak karavan alıcan bir de 2. Elde zarar etmiycen???? Öyle bişeyin olamayacağını kesin olarak söyleyebilirim. Haaa inat edersen olur nasıl olur bir panelvan alıp içinde şişme yatakta yatarsın kasetli tuvalet musluklu bidon piknik tüp idare edersin anca öyle olur ki onda bile satarken zarar etmeme ihtimalin yok.
karavanda 12 ay yaşamak zaten zor 100 bine de alsan herkes yaşayamaz. Bu ilanlardaki karavanlar çok kötü. Neden kötü çünkü siz 40 bin tl altı diye süzüyorsunuz, o paraya anca bu kadar köfte olur.
Alkovenli araçlar kesinlikle ..... Aman uzak dur , isuzu ilanda guzel ama dikkat muayenesini alan yapsın oyununa gelme elinde patlar. Mutlaka satıcı yaptırsın hatta muayene sırasında sen de aracta ol eksik problem gor bir dahaki sefer sen yaptırıcan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri