Motokaravan İçin Ve Genel Manada Motor Gücü Ve Motor Hacmi Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mevlüt k Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,778

Mevlüt k

Hayaller hayat bulsun
Yer
Balıkesir
Herkese merhaba
Motor, tork, hacim gibi konularda çok bilgim yok (karavan için araç arıyorum, volt veya sprinter, 40bin tlyi aşmayacak fiyatta, varsa bildiğiniz sağlam, temiz, bu arada haber verirseniz iyi olur )ve bakarken bu konuları da öğrenmek gerekiyor diye düşündüm, sahibinden sitesinden bakarken görüyorum, aynı yılın araçları ama motor güç ve hacimleri çok değişik, acaba yazanlar mı kafasına göre yazıyor yoksa normal mi, 2001 model volt46, güç 100 ve 200lerde olan var, aynı yıl başka volt46inin motor hacmi 1000 ve 2000lerde olanlar var.

Son olarak da yine bu motor hacim ve güç meselesini basit ve anlaşılır olarak açıklamak özetlemek gerekirse nasıl anlayabiliriz, yani motor gücü 100lerde, hacmi 1000lerde olan bir araca göre motor gücü 200, hacmi de 2000lerde olanın hızı, gücü,performansı falan iki katı mıdır.

Etiketler
Hocam o bütçe ile pek motor seçeneğiniz olduğunu sanmıyorum ☹️Şansınız varsa az masraflı 2.8 motorlu bir psa grubu araç bulursunuz.

1999 Ducato, Citroen grubu.Ben daha yeni volt aldım.Masrafı az olanlar 70 bin den başlıyor.

Ben de bir arkadaşım için motokaravana dönüşecek PSA grubu ( daha ucuzdur) panelvanlara baktım.Fiyatlar adeta roket hızıyla uçmuş.Motokaravan yapmak veya yaptırmak için en az 100,000 i gözden çıkarmak gerek.Bu da sadece 8-9 yaşındaki panelvan fiyatı.Aracı aldıktan sonra en az bir o kadar da dönüşüm için para lazım. Yani demek oluyor ki, bir motokaravanın maliyeti bugün 200.000 i bulmuş, o da en az.
Çekmekaravan ve araç uyumu için şunu belirteyim. Aracın torkunun yüksek olması şarttır. Min. 220-40 nM olması çok iyi olur. Çünkü karavanı motorun kaç silindir oluşu çekmez.Tork çeker. Tork kuvvetliyse korkma hiç.

Ben de bir arkadaşım için motokaravana dönüşecek PSA grubu ( daha ucuzdur) panelvanlara baktım.Fiyatlar adeta roket hızıyla uçmuş.Motokaravan yapmak veya yaptırmak için en az 100,000 i gözden çıkarmak gerek.Bu da sadece 8-9 yaşındaki panelvan fiyatı.Aracı aldıktan sonra en az bir o kadar da dönüşüm için para lazım. Yani demek oluyor ki, bir motokaravanın maliyeti bugün 200.000 i bulmuş, o da en az.
Çekmekaravan ve araç uyumu için şunu belirteyim. Aracın torkunun yüksek olması şarttır. Min. 220-40 nM olması çok iyi olur. Çünkü karavanı motorun kaç silindir oluşu çekmez.Tork çeker. Tork kuvvetliyse korkma hiç.
Aynen, 20 yaşındaki araçların fiyatının, 2 sene önceki fiyatını katlaması ya da daha da fazla artması inanılır gibi değil, tam tersi olması gerekirken.
Ben 40 bini geçmeyen, temiz, sağlam, özellikle motoru, bir volt 35veya sprinter 313 bulup içine de temel yaşam malzemelerini ucuzundan geçici olarak işini gormesi için koyup gerisini de para biriktirdikçe kendim yapmayı planlıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri