Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,859

Camper ya da motokaravan için hangi aracı tercih ederdiniz?

• PSA Grubu (Ducato, Boxer, Jumper)

Kullanılan: 135 37.5%
  • VW grubu (Volt, Transporter T5, T4, T3, T2)

Kullanılan: 78 21.7%
  • Iveco Daily

Kullanılan: 72 20.0%
  • Ford Transit

Kullanılan: 21 5.8%
  • Renault (Master, Messenger)

Kullanılan: 18 5.0%
  • Diğer

Kullanılan: 36 10.0%

• Kullanılan toplam oy
    360
Ynt: Motokaravan İçin Marka Tercihleri;Marka ve Modeller Arası Kıyaslamalar

Selamlar
Yaklaşık olarak 1997 yılından bu yana işim gereği panelvan ve cityvan araçlar kullanıyorum.
İveco hariç diğer aracların hepsinden aldım kullandım.
En çok renault master den memnun kaldım.
Benim için her yönden iyidi.
Bu aracları tüm doğa şartlarında ve avlarda kullandım.
En çok master den memnun kaldım.
Tek hayalimde bir 4x4 renault maskot sahibi olmak.

Uploaded with ImageShack.us

Alttaki maskot harika birde ihtiyaca göre dizayn edildiğinde düşünemiyorum.

Resim 029

Etiketler

Sarper16' Alıntı:
Selamlar
Yaklaşık olarak 1997 yılından bu yana işim gereği panelvan ve cityvan araçlar kullanıyorum.
İveco hariç diğer aracların hepsinden aldım kullandım.
En çok renault master den memnun kaldım.
Benim için her yönden iyidi.
Bu aracları tüm doğa şartlarında ve avlarda kullandım.
En çok master den memnun kaldım.
Tek hayalimde bir 4x4 renault maskot sahibi olmak.

Sayın "Sarper16";

Araçlarla ilgili izlenimlerinizi biraz daha ayrıntılı yazma olanağınız var mı? Yol ve arazi koşullarında kullanım, bakım onarım giderleri, performans, yakıt... ve sizin ekleyebileceğiniz diğer konulardaki durumları nedir?

Cavid Sezen

arkadaşlar tavanı fiber olan araçlar karavan yapımı için ne kadar uygundur ?

rtulun' Alıntı:

Rıfat ağbi sen kafanı karıştırma boxer,jumper,ducato ;D

buralpdi' Alıntı:
Rıfat ağbi sen kafanı karıştırma boxer,jumper,ducato ;D
Mercedes sprinter ve Wolkwagen Volt'un neyi eksik! Bunlardan karavan olmazmı

rtulun' Alıntı:

Bildiğim kadarıyla yazın saç tavanlar kadar sıcak tutmaz...
O yüzden artı kabul ediliyor...muş... Söyleyenlerin yalancısıyım... :D
Ancak sonradan yükseltme fiber tavan ise proje-onay vb gibi prosedürleri olabilir...
Sprinter ve Volttanda camper olur elbet ancak araçlar diğer markalara göre hem daha maliyetli hemde daha dar bir yapıya sahipler... (En azından Volt öyle, sprinteri bilemiyorum) Casavan ın Volt karavanını Poyrazlarda gördüm PSA ya göre sanırım 8 cm eni dar.

Sayın arkadaşlar sizlerin görüşlerine ihtiyacım var. Daha önceleride belirttiğim üzere ben ve eşim karavanda yaşamaya kesinlikle karar verdik ama karavanımız nasıl olacak buna henüz karar vermiş değiliz. Mesela ilk düşüncemiz sprinter,volt veya uzunluğu bunlara eş olan ducato (varsa) minibüs alıp bunun içini yaptırıp yurt içinde gezerken tekrar arkasına çekme karavan alıp bununla birlikte yaşamak, bir diğeri alkovenli motokaravan yaptırmak bunu donatmak ama yapma motokaravanların dış cepheleri bize biraz cılız geliyor birde yarın öbürgün 17m3 panelvanlar piyasada bollaşınca camper lar hariç diğer karavanlar demode olmazmı.

Karavan yapımında araç seçerken üç ana kiter vardır;
1. İç hacim, genişlik, yükseklik, yanduvarların dik açılı olması, kayar kapının yeri
2. Aracın marka anlamında imalat kalitesi
3. Fiyat
Karavan yapılacak araçlarda bu faktörlerin bütünü hiç bir araçda aynı anda bulunmamaktadır..
**PSA (ducato-boxser-jumper) grubu; her konuda mükemmel ama araç, eni en geniş, yükseklik yeterli, söför kabini zevkli, sürüş konforlu, parça ucuz, sadece marka kalitesi biraz düşükdür..2007 sonrası ÖTV gerektiren yeni tipi her bakımdan en ideal araç...
**Ford grubu; eni dar, tavan yükseklikleri yetersiz, tamiri ucuz ama fiyatı pahalı araçlardır..
**İveco grubu; eni dar, boy en uzun, yükseklik yeterli, söför kabini kaba, sürüşü konforlu bir araç..
***Mercedes grubu; eni dar, boy ve yükseklik yeterli, araç kalitesi iyi, sürüş zekli ve konforlu ama parça, tamir ve araç pahalı dır
**VW grubu; eni dar, boy ve yükseklik yeterli, araç kalitesi iyi, sürüş konforlu ve zekli, parça, tamirat ve araç pahalı dır..
**Renault Master grubu; eni dar, boy ve yükseklik yeterli, marka kalitesi düşük, araç olarak pahalı dır..
**Daewoo Lublin; içine para harcamaya değmez bir araç..
**Dodge askam, ölçüleri uygun deyil, model olarak ÖTV gerektiriyor..
**Midibüs serileri; hacim büyüklüğü bakımından mükemmek, ama kalitesiz modeller ve kamyon gibi hantal bir araç..

Benim tercihim (ileride tabi) 15 m3 PSA grubu 2007 ve sonrası başka tırmalamaya gerek yok hem bol parça hem en geniş en ekonomik hem sürüş güzelliği.

Süreyya bey,

Casavan firmasının hem alkovanlı (Başoğlu) hemde panelvan tarzı (Volt-İmaj) araçları mevcut...

Kendi adıma sizinki gibi uzun vadeli bir hamleyi araştırıyor olsaydım, firmadan bir yada iki haftalığına karavan kiralar, hem nasıl bir araç istediğime daha emin olur hem de karavan yaşantısının bana göre olup olmadığına karar verirdim...

Şunu da ilave edeyim geçtiğimiz günlerde yılın 12 ayını motokaravanda Türkiyeyi gezerek yaşayan emekli bir çiftle de tanıştım ve herhangi bir kampinge de girmiyorlardı... Özellikle yaylalar ve dağlarda öncelikli tercihleriydi...(Araçları midibüstü, sanırım iveco ya da isuzu markaydı)

Yani insan istedikten sonra her şey olur... ;)

Sayın Hauldun bey gerçekten öneriniz için teşekkür ederim hani bilinen çok meşhur bir söz var 2 gönül bir olunca samanlık seyran olur diye söylenilenlerin önerilenlerin hepsinin uygun bir tarafı var benim 1. tercihim alkovenli karavan ama dış cephesinde kullanılan malzeme ne kadar uygun ve güvenli onu bilmiyorum sonra en genişinden ve uzunundan minibüs alıp iç dizaynını yaptırmak ve yurt içinde çekme karavan ile beraber kullanmak yurtdışına çıkışta minibüs camperı kullanmak. Karar vermek güç daha önceden deneyimimde yok evet önerdiğiniz casavan'dan araç kiralama işini ilk buluşmada yapacağım sağolsun Çağrı kardeşimiz ile tanışmamızda bize her türlü kolaylığı sağlayacağını söyledi. Ama ben kendi karavanım olduğunda yanıma bir sürü malzeme bile alma şansına sahibim kiralık karavan ile seyahat esnasında ise sadece yanıma en fazla 1 çanta eşya alabilirim.Çünkü en fazla 1 hafta.

karagozlers' Alıntı:
Oylamada Iveco Daily 2 kere yazılmış

Uyarı için teşekkürler. Anket yeniden düzenlenmiştir. Ancak oyları sıfırlamak zorunda kaldım. "Diğer" seçeneğini işaretleyecek olanlar nedenini de belirtebilirlerse aydınlatıcı olacaktır.

Sizinki gibi radikal bir adim (Hayat sisteminizi degistirmek) atmadan evvel kiralamak gercekten de cok onemli bi fikir. Ben yerinizde olsam paraya kiyar en az 1-2 ayligina kiralardim. Zaten sezon itibari ile en uygun fiyatlari alabileceginiz donemdesiniz. Yaniniza 1 degil 3-5 valiz esya alin ve uzun soluklu bir deneme yapin. Devamli karavanda yasamak imkansiz olmasa da bana biraz zor geldi. Yazin birkac hafta gezilecek bir karavan ile devamli yasanacak karavan arasinda anormal yapisal ve donanimsal fark olacaktir. Ileride devamli yasama konusunda devam edemez iseniz bosa gider.

aracın ne olduğunun önemi yok. özelliklerini iyi bilmek lazım. ayrıca bütçe önemli. aracın içine ses verip vermediğine dikkat edin. çekiş gücü önemli faktör. tabi parça sorunu tamir sorunu.ekonomik problem yoksa mercedesten şaşmayın derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR