Motokaravan Ruhsat Yasal Sorumlulukları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dodulan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,976

dodulan

Ana Kamp
Merhabalar. Ben de vereceğiniz bilgiler doğrultusunda aranıza tamamen katılmayı düşünüyorum.

Ticari ruhsatlı minibüslerin src, hız sınırı, köprü yasağı ve feribot ve otoyol ücretlerinin fazla olması gibi sorunlarından dolayı otomobil ruhsatlı minibüslere yönelmiştim. Ancak fiyatlar malum. Ve bu araçlarda da çevirmelerde ruhsattaki koltuk sayısını araçta görmek isteyen memur olmadığı takdirde ceza yazıyor deniliyor.

Etrafta en çok gördüğüm sonradan yapılan ducato karavanlar var. Benim merak ettiğim konu bu araçların ruhsatıyla ilgili;

Karavan ruhsatlı araçlar ticari ruhsatla eşdeğer mi görülüyor? Yani bu saydığım hız sınırı, köprü geçişi ve yukarıda belirtmediğim her yıl yapılacak muayene problemleri var mı? Hız sınırı da 80 km/s olarak mı geçiyor?

Şimdiden herkese teşekkürler.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Etiketler
Örneklersek 1. Köprüden geçiş izni var oluyor
Hız sınırı 90km
Z.Trafik sigortası 2,5 misli artıyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Karavan ruhsatı olunca araç N1 Kamyonet sınıfından M1 otomobil sınıfına geçiyor yani otomobilin haklarını kullanıyor 1 köprü geçiş hakkı, şehir içinde otomobil gibi her yere girme hakkı doğuyor. Sadece muayne her yıl oluyor buda burokrasik bir yanlışlık yakında düzelir inşallah, Avrupa'da karavanlar iki yılda muayne oluyor çünkü
Vergide kaydeder bir artış yok, sigorta olayı biraz dikkat gerektiren bir konu 1000 TL civarında yapılabiliyor sigorta yapmak istemeyen bazı firmalar yüksek teklifler veriyor, bu konu da araştırmacı bir yaklaşımla çözülür.

Karavan ruhsatı olunca araç N1 Kamyonet sınıfından M1 otomobil sınıfına geçiyor yani otomobilin haklarını kullanıyor 1 köprü geçiş hakkı, şehir içinde otomobil gibi her yere girme hakkı doğuyor. Sadece muayne her yıl oluyor buda burokrasik bir yanlışlık yakında düzelir inşallah, Avrupa'da karavanlar iki yılda muayne oluyor çünkü
Vergide kaydeder bir artış yok, sigorta olayı biraz dikkat gerektiren bir konu 1000 TL civarında yapılabiliyor sigorta yapmak istemeyen bazı firmalar yüksek teklifler veriyor, bu konu da araştırmacı bir yaklaşımla çözülür.

Verdiğiniz bilgi ile otomobil ruhsatlı araçtan tek farkı muayene ve zorunlu trafik sigortası oluyor o halde. Doğru anladım değil mi? Hız sınırı için de arkadaş 90km/s olacağını söylemiş çünkü.

Ben de iki gün önce ruhsatımı aldım.minibüs iken 1500 tl trafik sigortası çıkmıştı şimdi 1800 civarı çıktı.Hgs 2.sınıf iken 1.sınıf oldu.Hız sınırını ruhsat işlemleri sırasında sordum,otomobil ile aynı mı diye hayır cevabı aldım.Özel amaçlı diye yazdığı için otomobillerden 10 km/h düşük olduğunu söyledi.

Ben de iki gün önce ruhsatımı aldım.minibüs iken 1500 tl trafik sigortası çıkmıştı şimdi 1800 civarı çıktı.Hgs 2.sınıf iken 1.sınıf oldu.Hız sınırını ruhsat işlemleri sırasında sordum,otomobil ile aynı mı diye hayır cevabı aldım.Özel amaçlı diye yazdığı için otomobillerden 10 km/h düşük olduğunu söyledi.

Kazasız belasız geziler diliyorum. Hız sınırı sadece 10km/s düşük ise bu otoyollarda 110 km/s yasal sınır olarak geçer demektir. Bu süpermiş.

Evet trafiğe verilen evraklarda gördüm hız sınırı 90km M1 özel amaçlı motokaravan

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

dört yıldır karavanla yollarda otomobil hız sınırlarına göre gidiyorum hiç bir ceza yemedim.

Otoyollarda artık giriş gişesiyle çıkış gişesi arasında yol=hız*zaman formülü uygulanıyor. Son 2 ay içinde otoyollarda yine otomobil hız limitlerinde gittiğiniz oldu mu?

110 km hızı hiç geçmediğim için otoyol limitlerine çıkmamış oluyorum ancak duble yollarda otomobil hız limitlerine ulaşıyorum

Fiat Ducato motokaravanımı alalı henüz 1,5 ay oldu..
Araç panelvan halindeyken yani motokaravana dönüşmemişken yani kamyonet sınıfında galeriden aldığımda MTV olarak 550 TL ilk taksit bedeli ödedim. (2011 model).
Sonra panelvan olan araç motokaravan haline getirilp tüv-Türk'e sokulduğunda "motokaravan" olarak onaylandı ve ruhsat çıkarmak üzere evrakı ile trafiğe gidildiğinde öncelikle trafik sigortası istendi. Aracı İzmir'den aldığım ve orada da motokaravana dönüştüğü için İzmir'de ki bire sigorta firmasından 2170 TL ödeyerek Trafik sigortası yapıldı , böylece ruhsatı MOTOKARAVAN olarak çıktı..
Kasko fiyatlarını aldım ve fiyatlar hep 2200-2400 TL arasında çıktı , yaptırmadım.
Hız faktörü için İstanbul / Kadıköy / Selamiçeşme'deki trafik ekipler amirliğine tel. ile şu soruyu sordum.
" BENİM ARACIM MOTOKARAVAN OLARAK TESCİL EDİLDİ VE M1 SINIFINDA GÖRÜNÜYOR. ŞEHİRLER ARASI YOLLARDAKİ HIZ LİMİTİNİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM".
Memurun verdiği cevabı aynen veriyorum.
" aracınız M1 ise demek ki otomobil olarak görünüyor. Bu durumda otomobillerin hakları ne ise onları kullanabilirsiniz".

Resimde gordugunuz Alman Detfless firmasi orjinal imalat M.Karavanim ile Gazipasadan Alanya istikametine giderken,onumde nazli nazli,bir kolunu camdan cikarmis Kovboy kilikli bir Polis arabasini 95 km. hizla solladim.Hemen pesime takildi ve beni ileride kenara cekti.Ehliyet,ruhsat falan filan derken,siz neden 95 km. hiz yaptiniz dedi. Bende bu duble yolda 100 km. hiz hakkim var dedim. onun cevabi ise,siz Kamyonet sinifindasiniz surat hakkiniz 80 km. dedi.Munakasa basladi,ben derim bu M.Karavan otomobil katogorisindedir,polis der Kamyonet,her neyse cezayi yazdi 198 TL. benim zaten yatiracagim yok ya,malum Ankarada olan isi Istanbulda bulamiyorlar.Gazetelerde okuduguma gore Avrupa pilakali vasitalar Turkiyede ne Oto yol parasi,ne Kopru parasi ne de ceza oduyorlarmis,bu senede 100 Milyon TL,civarinda bir miktarmis,fakat bizim geri zekali devlet bir yolunu bulup,bu paralari tahsil edemiyormus?Butun Avrupa ile de kavgali oldugumuzdan,sorulan suallere cevap bile verilmiyormus,fakat Turkiye haric,her hangi bir Avrupa ulkesinde yapilan hatalarin,faturasi ev adreslerine gonderiliyor.Cezalarin faturalari bulundugunuz ulkenin Otomobil kurumandan aliniyor ve adresine odeme emri geliyor,odemezseniz her ay icin,100% zam var.Hiz konusunda bana kati bir cevap verebilirmisiniz.Slm.

Hız sınırı muallakta kimi polis M1 yani otomobil olarak değerlendiriyor,kimisinde kamyonet olarak. Hatta bir karavanın trafik cezası mahkemece iptal olmuş (yani otomobil olarak değerlendirmiş mahkeme) diye duymuştum

Resimde gordugunuz Alman Detfless firmasi orjinal imalat M.Karavanim ile Gazipasadan Alanya istikametine giderken,onumde nazli nazli,bir kolunu camdan cikarmis Kovboy kilikli bir Polis arabasini 95 km. hizla solladim.Hemen pesime takildi ve beni ileride kenara cekti.Ehliyet,ruhsat falan filan derken,siz neden 95 km. hiz yaptiniz dedi. Bende bu duble yolda 100 km. hiz hakkim var dedim. onun cevabi ise,siz Kamyonet sinifindasiniz surat hakkiniz 80 km. dedi.Munakasa basladi,ben derim bu M.Karavan otomobil katogorisindedir,polis der Kamyonet,her neyse cezayi yazdi 198 TL. benim zaten yatiracagim yok ya,malum Ankarada olan isi Istanbulda bulamiyorlar.Gazetelerde okuduguma gore Avrupa pilakali vasitalar Turkiyede ne Oto yol parasi,ne Kopru parasi ne de ceza oduyorlarmis,bu senede 100 Milyon TL,civarinda bir miktarmis,fakat bizim geri zekali devlet bir yolunu bulup,bu paralari tahsil edemiyormus?Butun Avrupa ile de kavgali oldugumuzdan,sorulan suallere cevap bile verilmiyormus,fakat Turkiye haric,her hangi bir Avrupa ulkesinde yapilan hatalarin,faturasi ev adreslerine gonderiliyor.Cezalarin faturalari bulundugunuz ulkenin Otomobil kurumandan aliniyor ve adresine odeme emri geliyor,odemezseniz her ay icin,100% zam var.Hiz konusunda bana kati bir cevap verebilirmisiniz.Slm.
Yabancı plakalı araçlar Türkiye yediği trafik ve otoyol kaçak geçiş ücretlerini gümrük kapısından çıkarken ödüyorlar bilginize size tebliği edildiyse faizi ile ödersiniz. Trafik mahkemelerince cezaniz muhtemelen iptal edilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri