Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,429
.

Almanlar “Aptalca soru yoktur, yanlız aptalca cevap vardır” derler. :yum:
Belki açıklamalarda atladığım bir yer olabilir hoşgörün ama aklıma şöyle bir düz mantık sorusu takıldı.

Ford Kocaeli’nde sırf Türkiye için değil tüm Avrupa için minibüs üretiyor.
Tabi koltuklarının da gerekli belgelere sahip olmadığı düşünülemez.
Onların bu belgeli koltukları, en azından bu panelvanlar için neden çözüm sunmasın ?
Yahut sunuyorsa, uygulanma etapları nasıl olmakta ?

Sanırım alttaki yazı da bu olanağı işaret etmekte ?

.
47D15F2B EE1E 4C66 8D5D 5ABEB67ED342

.

Son düzenleme:

Etiketler
Oncelikle @Mocca ’ya ayrıntılı anlatımı için çok teşekkürler. Yalnız seri imalat için onay alması gerekenler bahsedildiği gibi imalatcı firmalardır.
Bizim CIMER başvurusunda da sormak istediğimiz başka soruydu yanlış anlamadıysam herşeyi :smiley:
Diyelim N1 sınıf araç var.
Seri imalat onayı olan bir firmada , 4+1 M1veya M2 hangisi ise- sınıfa geçirttik.
Bu tip firmalar var çünkü panelvanları minibüse çeviriyorlar.

Daha sonra bu 4+1 olan koltuklara hiç dokunmadan karavanın kendisini yaptık.
TSE bu araça bile hale niye 2+1 ruhsat veriyor?

.

Almanlar “Aptalca soru yoktur, yanlız aptalca cevap vardır” derler. :yum:
Belki açıklamalarda atladığım bir yer olabilir hoşgörün ama aklıma şöyle bir düz mantık sorusu takıldı.

Ford Kocaeli’nde sırf Türkiye için değil tüm Avrupa için minibüs üretiyor.
Tabi koltuklarının da gerekli belgelere sahip olmadığı düşünülemez.
Onların bu belgeli koltukları, en azından bu panelvanlar için neden çözüm sunmasın ?
Yahut sunuyorsa, uygulanma etapları nasıl olmakta ?

Sanırım alttaki yazı da bu olanağı işaret etmekte ?

.
Ekli dosyayı görüntüle 508826

.
Mesut Bey, koltuklar var elbette.Hatta panelvanlar minibüslere çevriliyor , okul taşıtı vs oluyorlar. Ama yapanlar seri üretim hakkı alan firmalar. Devlet bizde acımasız çünkü vatandaş üç kağıtcılikta sınır tanımıyor. Karşılıklı güven sorunu yani.

.

Haklısınız Teoman bey.
İnternette yüzlerce koltuk görülüyor. Hatta özel üretim de var.
Fakat sayfalarına garanti veya kalite belgelerini koysalar da söz konusu ettiğimiz belgelerden eser yok. Ben de bu belgelerin orjinal üreticilerinde olduğunu düşündüğümden sormuştum.

Yani Otosan seri üretim yapan firma değil mi ?
Galiba ben ya kavram kargaşası yaşıyorum ya da bir noktayı atlıyorum...:confused:

.

Son düzenleme:

Daha sonra bu 4+1 olan koltuklara hiç dokunmadan karavanın kendisini yaptık.
TSE bu araça bile hale niye 2+1 ruhsat veriyor?

Ben proje için TSE 'ye gittiğimde ruhsattaki koltuk sayısı ile araçtaki koltuk sayısına baktılar. Arkadaki koltuklarda emniyet kemeri olmadığından bakmadılar bile. Sanırım önemli olan ruhsatta yazan koltuk sayısı.

Rica ederim.İnanın büyük keyif benim için.Karışıklığa meydan vermemek adına dilediğiniz şekliyle detaylandırırız hiç sorun değil.İmalat gereksinimleri ve Belgelendirme süreci ile ilgili her türlü konu hakkında bilgi verebiliriz.
Abdullah bey hoş geldiniz.Ben murat arslan,benim projemi de siz yapmıştınız,tabii o zaman şartlar bu kadar zorlaşmamıştı.Ben buradan bir çok arkadaşa size ulaşabilmesi için telefon numaranızı vermiştim ama sizin katılmanız ve genel bilgilendirme yapmanız çok iyi oldu.Bizim aslında en çok merak ettiğimiz konu panelvanların önce koltuk sayılarının artırılıp sonra karavana dönüştürülmesiyle bu sorun çözülebilir mi şeklindedir,bu konu da bilgi verebilirmisiniz?

Abdullah bey hoş geldiniz.Ben murat arslan,benim projemi de siz yapmıştınız,tabii o zaman şartlar bu kadar zorlaşmamıştı.Ben buradan bir çok arkadaşa size ulaşabilmesi için telefon numaranızı vermiştim ama sizin katılmanız ve genel bilgilendirme yapmanız çok iyi oldu.Bizim aslında en çok merak ettiğimiz konu panelvanların önce koltuk sayılarının artırılıp sonra karavana dönüştürülmesiyle bu sorun çözülebilir mi şeklindedir,bu konu da bilgi verebilirmisiniz?
Merhaba Murat Bey teşekkür ederim güzel dilekleriniz için;
N1 kategorisi 1+1 veya 2+1 Kişilik Panelvan araçların arka sırasına bir sıra 2 veya 3’lü koltuk monte edilmek suretiyle 5+1 Kişilik Yanları Camlı Çift Sıra Koltuklu kapalı kasalı kamyonete dönmesi teknik olarak mümkündür.Fakat sizler aracı karavana dönüştürmek istediğinizde mevcut koltukları söküp pozisyonlarını değiştirmeniz gerekecektir.Fakat maalesef her zaman şikayetçi olduğumuz ağır mevzuat bunu engellemektedir.Mevcut koltuklar sökülemez veya yönleri değiştirilemez ki karavanlarda yana bakan koltuk konumları kaçınılmazdır.TSE Trafik tescil belgesindeki koltuk adedi ile ilgilenmez.Bu nedenle koltuk adedi aynı dahi kalsa Karavana dönüşüm projesi için geldiğinizde sorunla karşılaşılması kuvvetle ihtimaldir.Aynı durum Otobüs veya minibüsten dönüşüm yapılan araçlar içinde geçerlidir.Yani tescil belgesindeki koltuk adedi karavana tadilat yapıldığında hüsnü kabul görmemektedir.

Merhaba Murat Bey teşekkür ederim güzel dilekleriniz için;
N1 kategorisi 1+1 veya 2+1 Kişilik Panelvan araçların arka sırasına bir sıra 2 veya 3’lü koltuk monte edilmek suretiyle 5+1 Kişilik Yanları Camlı Çift Sıra Koltuklu kapalı kasalı kamyonete dönmesi teknik olarak mümkündür.Fakat sizler aracı karavana dönüştürmek istediğinizde mevcut koltukları söküp pozisyonlarını değiştirmeniz gerekecektir.Fakat maalesef her zaman şikayetçi olduğumuz ağır mevzuat bunu engellemektedir.Mevcut koltuklar sökülemez veya yönleri değiştirilemez ki karavanlarda yana bakan koltuk konumları kaçınılmazdır.TSE Trafik tescil belgesindeki koltuk adedi ile ilgilenmez.Bu nedenle koltuk adedi aynı dahi kalsa Karavana dönüşüm projesi için geldiğinizde sorunla karşılaşılması kuvvetle ihtimaldir.Aynı durum Otobüs veya minibüsten dönüşüm yapılan araçlar içinde geçerlidir.Yani tescil belgesindeki koltuk adedi karavana tadilat yapıldığında hüsnü kabul görmemektedir.
Burada yazdiklarinizdan mevcut koltukları sökmeden ve yönlerini değiştirmeden kalan alana diğer gerekli şartları saglayabilirsek 4+1 koltuklu karavan ruhsatı alınabilir anlamı çıkarıyorum ben. Örnek olarak resimlerdeki gibi. 07e8bc7a8cab95c2e6f1248b6ff015d5 F6448d0742beee837688e58efe8bd43f

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Karavan talebine imza attım çok yerinde bir başvuru ama doğru değil bilgiler, 8 koltuğa kadar almak teorik olarak mümkün. Burada ilgili onay merkezine gidip şahsen görüştüm
8x1 yapan birisini ismini de almıştım memur bayandan
Mevzuat.gov.tr
Martoy yönetmeliği
2007/46
Martoy ek xi ilave 1
tam olarak bilmiyoruz anlaşılan

Karavan talebine imza attım çok yerinde bir başvuru ama doğru değil bilgiler, 8 koltuğa kadar almak teorik olarak mümkün. Burada ilgili onay merkezine gidip şahsen görüştüm
8x1 yapan birisini ismini de almıştım memur bayandan
Mevzuat.gov.tr
Martoy yönetmeliği
2007/46
Martoy ek xi ilave 1
tam olarak bilmiyoruz anlaşılan
.

Bilmem atlamış olmayasınız ?
Biz de teorikte, yani yasalarca olması gerektiğini söylüyoruz.
Mevzuattan burada da bahsedilmişti.

Sorun pratikte yaşanmakta.
Memureye nasıl ulaşılabileceğini de yazmanız mümkün müydü ?

.

Son düzenleme:

- 6 koltuklu yeni panelvan karavanlar bile var.
Kastenwagen DREAMER 2019 - Eine andere Idee von Freiheit
Bu linkte „Sitzplätze (Kraftfahrzeugschein)“ = Koltuklar (Ruhsat) yazan yerde araçlarda kaç koltuk olduğu yazılı.

Fakat yeterince koltuk olan yeni karavan almak için % 168 ÖTV ödemek gerekiyor.
Bu yüksek ÖTV karavancıları 5 yaşından büyük araçları karavan yapmaya zorluyor.

- Türkiye’de panelvan araçlara koltuk eklemek mümkün.

Fakat panelvan araç karavana dönüşünce işler çıkmaza giriyor.

Aslında panelvan araca konulan koltukla, karavana dönüşen panelvana konulan koltuk arasında teknik ve güvence bakımından bir fark olmasa gerek.

Tekrar olacak ama, yüksek ÖTV yeni karavan alımını, TSE‘ de 5 yaştan büyük araçların karavana dönüşümünü zorlaştırıyor.

Içinde olduğumuz bu çıkmazı yetkililere anlatmamız lazım…

Son düzenleme:

CİMER başvurumuz , hareketlerine baktığımızda çıkmaz sokaklara gönderilmiş durumda. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına sevk edilen yazı orada çalışan bir aklıevvel tarafından İstanbul Valiliğine gönderilmiş. Bundan sonra olacakları tahmin etsemde , renkli cevap ve kurumlara hazırlıklı olun derim...
Cimer 2 1 bavuru

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.