Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,418
Şimdiden kolay gelsin biraz para nız gidiyor ama içiniz rahat yurt içi veya dışında çocuklarla rahat yolculuk yaparsınız. Biri beni durdururmu endişesi yaşamaz sınız
Mesele Avrupa da sınız aracınız 2 kişilik diğerleri inecek derse bu duruma düşmek istemem

Etiketler
Şimdiden kolay gelsin biraz para nız gidiyor ama içiniz rahat yurt içi veya dışında çocuklarla rahat yolculuk yaparsınız. Biri beni durdururmu endişesi yaşamaz sınız
Mesele Avrupa da sınız aracınız 2 kişilik diğerleri inecek derse bu duruma düşmek istemem

yani koltuğu içimize sinecek şekilde bu işi bilen istediğimiz bir yerden yaptırıp montaj kısımlarının resimlerini çekmem yeterli, aracı göstermeye götürmüyoruz doğru mu hocam

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Herkese merhaba;
Ben Manisa Soma'dan bir öğretmenim
Forumunuzu bir süredir takip etmekteyim. Uzun zamandır hayalini kurduğum bir şey olan karavan için ekonomiyi ufaktan denkleştirince araştırma ve inceleme sürecine girdim. Bir süre çekme karavanlara baktım ama şehir içinde hareket imkanı olmaması, illa ki bir karavan kamp alanına muhtaç olmasından dolayı motokaravana yöneldim.
Panelvandan motokaravana dönüştürülen araçları inceleyip detaylarını araştırırken bir de baktım ki bu araçlarda arka tarafta yolculuk yasal olarak mümkün değil. İki çocuğumla hem güvenlik hem de yasal olarak sıkıntı yaşayacağım bir serüvene girmekten çekinip projemi rafa kaldırdım. Hevesimi dindirmek için Youtube da ki Vanlife videolarını izlemeye başladım ki bir de baktım ecnebi kardeşlerimiz 4 kişilik aileyle crafterları, sprinterleri karavan yapmış geziyorlar hemde arkada koltuk ile.
Onları görünce bende bir heves tekrar araştırmaya giriştim ve bu başlığı buldum. Nasıl mutluyum anlatamam. Şimdi en azından ailecek karavanla yolculuk yapabileceğimiz bazı araçlar olduğunu biliyorum.
Kendimi kısaca tanıttıktan sonra siz değerli karavancı dostlara şunu sormak istiyorum. Yakın çevremde bir adet Peugeot Boxer 335 buldum. Yukarıda numarasını verdiğiniz Makprom mühendislik ile görüştüm ancak bende belgesi yok ben buna koltuk ekleyemem dedi. Başka bir firmayla görüştüm onlar da hocam PSA grubu araçlar, sprinter ve crafter için bu belgeyi bulmanız imkansız gibi birşey çünkü bu araçlar büyük araçlar. Ya yük taşımak için ya da minibüs olarak kullanılıyorlar. Kimse bu araçlara 4+1 için seri tadilat belgesi almamıştır dedi. Bilginize sığındım. Var mıdır yol yordam gösterecek birileri ?

Herkese merhaba;
Forumunuzu bir süredir takip etmekteyim. Uzun zamandır hayalini kurduğum bir şey olan karavan için ekonomiyi ufaktan denkleştirince araştırma ve inceleme sürecine girdim. Bir süre çekme karavanlara baktım ama şehir içinde hareket imkanı olmaması, illa ki bir karavan kamp alanına muhtaç olmasından dolayı motokaravana yöneldim.
Panelvandan motokaravana dönüştürülen araçları inceleyip detaylarını araştırırken bir de baktım ki bu araçlarda arka tarafta yolculuk yasal olarak mümkün değil. İki çocuğumla hem güvenlik hem de yasal olarak sıkıntı yaşayacağım bir serüvene girmekten çekinip projemi rafa kaldırdım. Hevesimi dindirmek için Youtube da ki Vanlife videolarını izlemeye başladım ki bir de baktım ecnebi kardeşlerimiz 4 kişilik aileyle crafterları, sprinterleri karavan yapmış geziyorlar hemde arkada koltuk ile.
Onları görünce bende bir heves tekrar araştırmaya giriştim ve bu başlığı buldum. Nasıl mutluyum anlatamam. Şimdi en azından ailecek karavanla yolculuk yapabileceğimiz bazı araçlar olduğunu biliyorum.
Kendimi kısaca tanıttıktan sonra siz değerli karavancı dostlara şunu sormak istiyorum. Yakın çevremde bir adet Peugeot Boxer 335 buldum. Yukarıda numarasını verdiğiniz Makprom mühendislik ile görüştüm ancak bende belgesi yok ben buna koltuk ekleyemem dedi. Başka bir firmayla görüştüm onlar da hocam PSA grubu araçlar, sprinter ve crafter için bu belgeyi bulmanız imkansız gibi birşey çünkü bu araçlar büyük araçlar. Ya yük taşımak için ya da minibüs olarak kullanılıyorlar. Kimse bu araçlara 4+1 için seri tadilat belgesi almamıştır dedi. Bilginize sığındım. Var mıdır yol yordam gösterecek birileri ?
14+1 minübüs alın , öncelikle minübüs 4+1 veya 5+1 olarak projeci firmalar aracılığı ike , ruhsata işletin , sonra motokaravana 4+1 olarak dönüşümünü sağlamaya çalışın , bir doktor arkadaş bu yolu izledi . Forumda var , arayıp bulun .

Minibüs den çevirme olayını okumuştum ama minibüsler hem daha pahalı hem de her yanı camlı araçlar.
Sorduğum mühendislik firmalarından şimdilik öğrendiğim Psa grubu alanlar ile Sprinter ve Crafter araçlarda 5+1 için seri tadilat belgesi olmadığı. Bu kadar büyük araçları ya minibüs yapıyor ya da yük taşımak için kullanıyorlar. 5+1 talebi yoktur bu araçlarda gibi birşey söyledi.
Araştırmaya devam...

Minibüs den çevirme olayını okumuştum ama minibüsler hem daha pahalı hem de her yanı camlı araçlar.
Sorduğum mühendislik firmalarından şimdilik öğrendiğim Psa grubu alanlar ile Sprinter ve Crafter araçlarda 5+1 için seri tadilat belgesi olmadığı. Bu kadar büyük araçları ya minibüs yapıyor ya da yük taşımak için kullanıyorlar. 5+1 talebi yoktur bu araçlarda gibi birşey söyledi.
Araştırmaya devam...

Proje yapan mühendislerin lsitesi:
Araç Proje Mühendisleri | Frenteknik Otomotiv - Fren Test Sistemlerinde Akredite Servis, Hizmet

Mühendisler hakkında edindiğimiz bilgileri aşağıdaki başlıkta toplarsak,bu bilgileri kolaylıkla bulmak mümkün olur.
Karavan Dönüşümünde Proje Yapan Firmalar

Herkese merhaba;

merhaba hocam doktor ve ben ayni sorunla karşılaştık ve doktorun verdiği talimatlar doğrultusunda bende aracımı 4+1 olarak tse den geçirdim.
öncelikle doğru mühendislik şirketi ile görüşmüşsünüz fakat araç seçiminiz doğru değil, hem doktorun hem benim aracım ford transit panelvan.
bu firmada ford markanın tadilat yetki belgesi mevcut.
önce aracı 5+1 olarak projelendiriyorlar. projeniz geliyor ama siz tse ye gitmeden aracınızı karavan yapıp yeniden 4+1 karavan olarak proje yaptırıp bu sefer tse ve tuvturke gidip işinizi bitiriyorsunuz. yanı 2 kere proje ücreti ödeyerek ford transit panelvan aracınızın kişi sayısını artırarak karavana dönüştürebilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cevabınız için teşekkür ederim
Ben Psa grubu araçları bir süredir inceliyorum ve kafamda herşey şekillenmişti. Başka arac pek içimden gelmiyor açıkçası ama çok şansım da yok galiba.
Viya Karavanla ilgili yazılanları okudum kendilerine ulaşmaya çalıştım ama telefonları çalmıyordu. Önce onlarla görüşüp Psa için yapılabilecek birşey varmı öğrenmeye çalışacağım.
Olmazsa transit e de bakabilirim.
Sizin araçların modelleri ne diye geçiyor acaba
Tüm transitler için imkan var mi yoksa belli modellerde mi ?

Cevabınız için teşekkür ederim
Ben Psa grubu araçları bir süredir inceliyorum ve kafamda herşey şekillenmişti. Başka arac pek içimden gelmiyor açıkçası ama çok şansım da yok galiba.
Viya Karavanla ilgili yazılanları okudum kendilerine ulaşmaya çalıştım ama telefonları çalmıyordu. Önce onlarla görüşüp Psa için yapılabilecek birşey varmı öğrenmeye çalışacağım.
Olmazsa transit e de bakabilirim.
Sizin araçların modelleri ne diye geçiyor acaba
Tüm transitler için imkan var mi yoksa belli modellerde mi ?
Viya Karavan PSA grubu araçlar için Arka ikili koltuk, Ön 2 adet tekli koltuk için seri tadilat olayını Mayıs ayında başlatıyordu (hatta malum sitede verdikleri ilanlarda opsiyonel donanım olarak 2+2 koltuk sunuyorlar).
Ayrıca bugün sanırım sosyal medya da gördüm, Gündoğddu Karavanın Mercedes Sprinter lar için koltuk eklemek üzere seri tadilat belgesi aldığını okudum.

Viya Karavan PSA grubu araçlar için Arka ikili koltuk, Ön 2 adet tekli koltuk için seri tadilat olayını Mayıs ayında başlatıyordu (hatta malum sitede verdikleri ilanlarda opsiyonel donanım olarak 2+2 koltuk sunuyorlar).
Ayrıca bugün sanırım sosyal medya da gördüm, Gündoğddu Karavanın Mercedes Sprinter lar için koltuk eklemek üzere seri tadilat belgesi aldığını okudum.

Site üzerinde ilanlarına baktım ve dediğiniz gibi arkada emniyet kemerli ikili koltuk olarak belirtmişler. Ancak ruhsata işli mi ondan emin olamadım. Başka firmalarında bu işe yöneldiğini görmek güzel. Umarım kısa sürede herkes için ortak bir çözüm bulunur.
Viya karavan kendi yaptığımız karavanın proje ve ruhsat sürecinde mühendislik hizmeti veriyor mu acaba. PSA grubunu çözdüler ise onlardan bu konuda destek alınabilir...

P
Site üzerinde ilanlarına baktım ve dediğiniz gibi arkada emniyet kemerli ikili koltuk olarak belirtmişler. Ancak ruhsata işli mi ondan emin olamadım. Başka firmalarında bu işe yöneldiğini görmek güzel. Umarım kısa sürede herkes için ortak bir çözüm bulunur.
Viya karavan kendi yaptığımız karavanın proje ve ruhsat sürecinde mühendislik hizmeti veriyor mu acaba. PSA grubunu çözdüler ise onlardan bu konuda destek alınabilir...

Viya Karavan, fuara getirdikleri Avis aracının ruhsatınıın 4 kişilik olduğunu söylemişti (öyle hatırıyorum) Yaptığım bir ziyarette koltuğun iskeletini görmüştüm, 1 yıldan fazla süredir bu konu üzerinde çalışıyorlardı.

PSA grubunda yine sosyal medyadan hatırladığım kadarıyla Dolphin Karavan'da emniyet kemerli olarak ve ruhsata işlenebilir şekilde tadilat yapabiliyordu.

Son düzenleme:

Değerli Karavanseverler

Az önce Viya Karavan ile görüştüm ve öğrendiklerimi buraya da yazayım ki herkesin bilgisi olsun.
Viya Karavan yetkilisi önce beni çalıştıkları mühendislik firmasına yönlendirdi ve karavan ruhsatı konusunda onlardan bilgi almam gerektiğini söyledi. (sakıncası varmı bilmediğim için mühendislik firmasını yazmıyorum)
İlgili mühendislik firması ile görüştüğümde ise 4 kişilik karavan konusunda çalışmaları olduğunu, ilgili testlerin tamamlandığını ve evrak aşamasına geçtiklerini, Temmuz başına kadar işlemlerin tamamlanacağını ifade etti ancak bu konuda belgenin Viya Karavan adına çıkarıldığını ve onlar onay vermez ise başkalarına kullandıramayacağını söyledi.
Tekrar Viya Karavanı aradım ve durumu izah ettim. Karavanı kendim yapmayı düşündüğümü söyledim. Telefondaki yetkili bu belgeyi kendi karavanları için aldıklarını, bu konuda Türkiye'de ilk olduklarını ve ticari olarak sadece kendi karavanlarında kullanacaklarını ikincil firmalara ve münferit olarak kendi karavanını yapanlara bu belgeyi kullandırmayı düşünmediklerini ifade etti.

Kısacası PSA grubundaki araçlar için 1+1, 1+2, 1+3, 1+4 Seri Tadilat Belgesi Temmuz ayı itibarı ile ülkemizde kullanılmaya başlanacak. Ancak biz kullanamayacağız sanırım.

Bu konudaki prosedür nedir bilmiyorum. Bu belge bir patent gibi sadece bir firmaya ait olabilir mi yoksa

Anladigim kadari ile ve olmasi gereken firma adina alinan bir belge. Yani Viva sizin psa panelvan aracinizi isterse 3+1 yapabilecek. Yalniz sadece cevrim yapmamakta haklilar cunku bir suru masraf yapmislardir. Karavan haline getirip satacaklardir dogal olarak.

Değerli Karavanseverler

Az önce Viya Karavan ile görüştüm ve öğrendiklerimi buraya da yazayım ki herkesin bilgisi olsun.
Viya Karavan yetkilisi önce beni çalıştıkları mühendislik firmasına yönlendirdi ve karavan ruhsatı konusunda onlardan bilgi almam gerektiğini söyledi. (sakıncası varmı bilmediğim için mühendislik firmasını yazmıyorum)
İlgili mühendislik firması ile görüştüğümde ise 4 kişilik karavan konusunda çalışmaları olduğunu, ilgili testlerin tamamlandığını ve evrak aşamasına geçtiklerini, Temmuz başına kadar işlemlerin tamamlanacağını ifade etti ancak bu konuda belgenin Viya Karavan adına çıkarıldığını ve onlar onay vermez ise başkalarına kullandıramayacağını söyledi.
Tekrar Viya Karavanı aradım ve durumu izah ettim. Karavanı kendim yapmayı düşündüğümü söyledim. Telefondaki yetkili bu belgeyi kendi karavanları için aldıklarını, bu konuda Türkiye'de ilk olduklarını ve ticari olarak sadece kendi karavanlarında kullanacaklarını ikincil firmalara ve münferit olarak kendi karavanını yapanlara bu belgeyi kullandırmayı düşünmediklerini ifade etti.

Kısacası PSA grubundaki araçlar için 1+1, 1+2, 1+3, 1+4 Seri Tadilat Belgesi Temmuz ayı itibarı ile ülkemizde kullanılmaya başlanacak. Ancak biz kullanamayacağız sanırım.

Bu konudaki prosedür nedir bilmiyorum. Bu belge bir patent gibi sadece bir firmaya ait olabilir mi yoksa
Viva karavan fuar da bu bilgileri vermişti. Ankara da Demir Karavan da benzer süreçte. Bu ihtiyaç karavan düşünenler tarafından taleb edildikçe bir formül bulunacak. Sektörde daha fazla pay sahibi olmak isteyen firmalar bu yolu zorlayacaklar. Belki de belli bir süre sonra kendi karavanını yapmak istiyenlere ruhsatlama sırasında daha zorlu süreçler ortaya çıkacak.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Viya Karavan emek ve para harcadığı bir projeyi kendine saklamakta haklı. Onları eleştirmiyorum. Diğer tarafta çocukları ile birlikte hem güvenli hem de yasal zeminde problem yaşamadan seyahat edebileceği bir motokaravan sahibi olmak isteyen ancak bunun için karavan firmalarıyla çalışmaya yetecek bütçesi olmayan, kısıtlı bütçeyle kendi karavanini yapmak durumunda olan bizler de haksız sayılmayız.
Dolayısıyla bir çaresi olmalı diye düşünüyorum. Ya da ileride birileri buna bir çare bulur diye ümit ediyorum

Başlıktaki 27 sayfayı tekrar okudum. MELKOD MÜHENDİSLİK'in açıklamalarının ışığında (18. sayfada) akla şöyle bir fikir geliyor. Ruhsattaki yolcu sayısından muzdarip bu kadar karavancı birlik olup bir mühendislik firmasının da desteği ile Seri Tadilat Belgesini alamaz mıyız acaba? 2018 için 15000 TL gibi bir rakamdan bahsedilmiş. Yüzlerce karavancı birleşirse çok da yüksek bir maliyet kalmaz ortada ve bu belgeyi memleketin yararına sunmuş oluruz.
Gece gece saçmalıyor da olabilirim kusuruma bakmayın :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri