Motokaravan Ruhsatta Yolcu Sayisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DOKTOR63 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 533
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,100

Etiketler
Buyrunuz B45ed7fe1aa739d87f72f20b1fd0fc95

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bence verecekleri cevap aynı olacağıdan olayı daha somut hale getirmekte fayda var, bu nedenle bu andan itibaren Cimere mail atacakların DOKTOR 63 ARKADAŞIMIZIN FORMUN BAŞINDA İZAH ETTİĞİ YANLIŞ YORUMLAMA İLE İLGİLİ SOMUT ÖRNEĞİ EKLEMESİNDE fayda var yoksa farklı bir cevap beklemek hayal olur

Bence verecekleri cevap aynı olacağıdan olayı daha somut hale getirmekte fayda var, bu nedenle bu andan itibaren Cimere mail atacakların DOKTOR 63 ARKADAŞIMIZIN FORMUN BAŞINDA İZAH ETTİĞİ YANLIŞ YORUMLAMA İLE İLGİLİ SOMUT ÖRNEĞİ EKLEMESİNDE fayda var yoksa farklı bir cevap beklemek hayal olur

Mehmet Beyin (Doktor63) baştan ikinci paylaşımını tekrar okudum. Kendisinin TÜV’e yönelttiği soruyu ve TÜV’ün verdiği cevabı aşağıda okuyabiliriz.

Tüv‘ e yöneltilen soru:
Tve soru

Tüv’ün verdiği cevap:

Tv cevabi

Soruyu ve cevabı tekrar tekrar okudum. Bu soruya böyle bir cevap verilir mi?

Mehmet Beyin (Doktor63) baştan ikinci paylaşımını tekrar okudum. Kendisinin TÜV’e yönelttiği soruyu ve TÜV’ün verdiği cevabı aşağıda okuyabiliriz.

Tüv‘ e yöneltilen soru:
Ekli dosyayı görüntüle 508785

Tüv’ün verdiği cevap:

Ekli dosyayı görüntüle 508786

Bu cevaba göre koltuk tadilat ilave projesi yaptırıldığında sorun kalmıyor anlamı çıkartıyorum.TÜV bu koltuk tadilat projesi onaylandığında kabul ediyorda,TSE bu projeyi onaylamaması gibi bir durum ortaya çıkmaması gerekiyor.Sorun TSE de mi kalıyor?

Bu cevaba göre koltuk tadilat ilave projesi yaptırıldığında sorun kalmıyor anlamı çıkartıyorum.TÜV bu koltuk tadilat projesi onaylandığında kabul ediyorda,TSE bu projeyi onaylamaması gibi bir durum ortaya çıkmaması gerekiyor.Sorun TSE de mi kalıyor?

„Karavan araçlarda sürüş esnasında kullanılan koltukların ruhsata işli olması gerekmektedir“. Bu cümlede hangi koltuklar kastedililiyor? Araçta olan 1+2 koltuklar mı yoksa istenilen ilave koltuklar mı?

Projelendirilen koltuklarda sürüş halinde kullanılmak istenildiğine göre (soru öyle) bunlarında ruhsata işlenmesi lazım.
Tüv, „karavan araçlarda sürüş halinde kullanılacak koltukların projelendirilmesi ve ruhsata işlenmesi gerekir „ diyemez miydi?

Türkçem zayıf biliyorum.:smiley:

„Karavan araçlarda sürüş esnasında kullanılan koltukların ruhsata işli olması gerekmektedir“. Bu cümlede hangi koltuklar kastedililiyor? Araçta olan 1+2 koltuklar mı yoksa istenilen ilave koltuklar mı?

Projelendirilen koltuklarda sürüş halinde kullanılmak istenildiğine göre (soru öyle) bunlarında ruhsata işlenmesi lazım.
Tüv, „karavan araçlarda sürüş halinde kullanılacak koltukların projelendirilmesi ve ruhsata işlenmesi gerekir „ diyemez miydi?

Türkçem zayıf biliyorum.:smiley:

Sürüş esnasında kullanılan koltukların ruhsata işli olması gerekir dedikten sonra ruhsat haricindeki koltuk sayısında fazla koltuklar içinde tadilat projesinin hazırlatılması ve onaylanması sonrasında ruhsata işletilebileceği anlaşılıyor.

Tüv‘ e yöneltilen soru:
Ekli dosyayı görüntüle 508785

Tüv’ün verdiği cevap:

Ekli dosyayı görüntüle 508786

Ben forumda ilk yazıları okumaya başladığımda , 2018 başlarında yan tente konusunu okurken TÜV 'e görüş almak için yazdım. Aracımın VW Transporter olduğu, ruhsat örneği , orjinal tente resimleri gibi ekleri ilave ettim. Aracıma yurt dışından getirilecek standart bir tip yan tente takacağımı fakat bunun muayene sırasında bir sorun oluşturup oluşturmadığını ve sökmek zorunda olmayacağımı öğrenmek istedim. Verilen cevap farklı değildi. Araç muayeneye geldiğinde bakılarak karar verilebileceği cevabını aldım.
Son 15 yılda birçok kuruma cevabını almak üzere sorular ilettim, sorun çözen, yapılması gereken yolu anlatan, hatalarını kabul eden, problemimizi anlama gayretini gösteren kimseyle karşılaşmadım. Velhasıl bu ülkenin standartlara ve kurallara uygun bir yaşam sunar hale gelmesini beklemek bir zaman kaybı...

Aklıma takılan bir soru var atlamış olabilirim diye soruyorum. Bugüne kadar koltuk projesi çizdiripte bu projeden onay alamayan ve ya ruhsata işlenmesinde engel olan biri oldu mu?
Onay alamadığı zaman hangi nedenlerden onay alınamadığını belirtildi mi? Hiç bunun üzerine bir proje geliştirilmesi yapıldı mı? Çünkü şu ana kadar gönderdiğiniz yasal mevzuatları ve başvuralara gelen cevapları okuduğum kadarıyla koltuk eklemeyle ilgili yasal bir engel bulunmuyor.

Siz devlete biz araca koltuk ekleyebilirmiyiz böyle ihtiyacım var şöyle ihtiyacım var diye soruyorsunuz, gelecek cevap ‘Çok haklısınız, ekleyebilirsiniz’ şeklinde olmaz. Bu devletin değil sizin sorununuz ve hadi buna çözüm bul diyemezsiniz. Konuştuğunuz konu teknik bir mesele ve buna duygusal değil teknik açıdan yaklaşmak zorundasınız. Burada toplu mail atmak için yapılan uğraş yerine, toplu hareket edilerek düzgün bir proje çizilmesi için el ele verilmesidir. Tek bir proje onaylatılsa, geri kalan tüm karavanlar için emsal kabul edilir ve olay çözülür. Adam yazmış oraya avrupa standartlarına uygun falan filan. Çek bir avrupa karavanından örnek bak bu avrupa standartlarında yapılmış bir iş ve izni var diye. Bizde bu standartlarda koltuk çizimi yaptık buyur incele demek lazım. Önemli olan koltuk bağlantısının direk zemin ve şasi ile sağlam bir bağlantı yapılmasıdır. Bence bu projeyi uygun şekilde çizdirmek için çabanızı harcayın ve sorun çözülsün. İlerliyen adımlarda benimde elimden gelebilecek birşey varsa (teknik çizim vs) seve seve yapmaya hazırım.

Hala ısrarla toplu mail atalım başvuralım diyorsanız taşın altına elinizi sokmadan hali hazırdaki mobilya üzeri koltuklarınızı onaylatma hayalindesinizdir. Daha öncede aynı mesajı attım ve sonunda inşallah yanılırım yazdım ama bu gidişle pek yanılcakmışım gibi görünmüyor.

.

* Başvuru; belirsiz olduğu düşünülen bir yönetmelik durumunun açıklanmasına ne kadar ihtiyaç olduğuna sadece işaret etmek için örnek vermekte. Yani örneği gerekçe olarak vermiyor.
Üstelik konu örnek verilmese de zaten açıklanmaya muhtaç.

* Başvuruyu yapanlardan sadece bir elin parmakları kadar sayıda olanları önlerindeki müracaat için açıklık beklemekte. Başvuranların aralarında karavanının şöför mahalli arkasındaki koltuklarının şu andaki haliyle kabulünü hayal eden kimse olmadığı gibi, Petiation çoğunluğunun ise sadece başvuruyu destekleyenler olduğu yazılarından biliniyor. Profilimiz bu.

* Başvuru burada anlatılan ve yönetmelik değişimini gerektiren ikileme bilerek girmiyor.

* Başvurunun teoride bu şekliyle sonuca ulaşmamasıyla ilgili bir kural yok.
CİMER’de zaten bunun için buradayım demekte.

* Başlıkta süreci başlatacak yetkili mühendisi bulmaktaki zorluktan bahsedilmekte. Süreç içinde karavancının konumu ise zaten belli.

* Yetkisiz çizimin bir işlevi olmamalı.

* Tabi ki resmen yazılı red edilmiş bir müracaatı İdare Mahkemesine taşımak en tesirli ve son yol ama önce böyle birisinin olması ve davayı başlatması gerekmekte. Bu olasılıktan zaten başlıkta bahsedildi ve beklenmekte.

Bu arada başvuru ve şikayetin denenmemesi için geçerli bir sebep olduğunu sanmıyorum. :smiley:

Üstelik böylece kaç kişinin harekete geçebileceği de görülmüş olmakta..
Bence bu bile az birşey değil.

.

Son düzenleme:

Gönderdiğiniz linklerden bende başvuruda bulundum.

Diyelim cimerden olumlu bir cevap alındı, sonrasında ne olacak? Evet sonunda koltuk takmadaki en büyük engel ortadan kalktı diyeceksiniz. Peki takabilecek misiniz? Hayır.

Olumsuz bir düşünce ya da negatif bir enerji yaymak gibi bir isteğim yok. Sadece atılması gereken adımların sırasının yanlış attığınızı düşünüyorum.

Umarım kırıcı bir cümle kullanmıyorumdur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR