Motokaravan ya da Camper Araçlarımız Ne Kadar Yakıt Yakıyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 72,783

aslanahmet

Zirve
Yer
İstanbul
Sevgili motokaravanı, camperi, panelvanı ya da minibüsü olan dostlar aracınız ne kadar yakıt yakıyor? Eğer aracınızı test etme imkanınız olduysa uzun yolda, şehir için de, ortalama olarak ne kadar yakıyor. İlerde arşiv olarak işe yaraması için parasal değilde litre olarak (mazot, benzin ya da LPG) yazarsak daha iyi olur. Katılımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Örnek teşkil etmesi açısından binek aracımın kendi tespitim olan yakıt değerlerini yazıyorum.

Aracım: Renault Clio Symbol
Yakıt : Euro Diesel
Şehir dışı : 4,8 lt/100km
Ortalama : 5,3 lt/100km
Şehir içi : 6,2 lt/100km

Etiketler
Ynt: Motokaravan ya da Camper Aracımız Ne Kadar Yakıt Yakıyor?

Merhaba Ahmet Bey,

Aracım, 2000 model, Mitsubishi L300, motor 2500 cc.(Dizel olduğunu söylememe gerek yok sanırım) Çok kesin olmamakla birlikte: (Çünkü önemli değişkenler, çok büyük ayrı sonuçlar elde etmeme neden olabiliyor. Otoban, duble yol, çift yönlü yol, kasaba ve köy yolları, kış-yaz gibi. Anayollardan çok sık çıkan birisi olarak, tali yollarda yakıt tüketimim zaman zaman artış gösteriyor. Örneğin bugün bir gezi yaptım yaklaşık 100 km.lik, yolun yaklaşık %70-80'inde 5.vitese atamadım hiç. Düz dizel için sanırım normal aşağıdaki sonuçlar; daha aşağı biraz zor gibi.)

Yol ve yük durumuna bağlı olarak ve 88 km.yi geçmemek koşulu ile:
Kent dışı : 7-8-9 lt./100 km
Kent içi : 9-10 lt./100 km
Ortalama: 8-8.5 lt/100 km
yakıt tüketmektedir.

Cavid Sezen

Teşekkürler Cavid Bey. Aracınız oldukça ekonomik sayılır. Ducato gibi yüksek araçlarda yakıt daha fazladır sanırım. Alkovenli araçlarda durum nasıl acaba? O kasa ne kadar etkiliyor yakıtı?

Bir de ilerde bir T4 almayı düşünüyorum. T4'ü olan arkadaşlardan da cevap bekliyorum.

Herkese selamlar
Benim aracım VW T3 kasa transporter 1988 model. 1600 cc Turbo Dizel bir motora sahip.
Bilindiği gibi birçok minibüse göre oldukça ekonomik.
Aracım 8+1 koltuk düzenli bir minibüs yani içerde karavan mobilyası gibi ağırlık yok (şimdilik) :smiley:
Genelde gezilerimizi ortalama 5 kişiden aşağı yapmayız. Arabayı ilk aldığımızda oldukça detaylı bir tüketim tablosu çıkarmıştım.
Bu verilere göre 100 Km'de yakıt tüketimi 6 - 8.5 Lt arasında değişiyor.

TEM gibi düz yollarda 80-90 Km/h hızda 6 Lt harcarken ortalama hızımı 100 Km/h çıkardığımda tüketim 6.5 Lt'ye çıkıyor.
Şehir içinde ise tabiki duruma bağlı olarak 8.5 Lt'ye kadar tüketim çıkıyor.
Yakıt olarak ise normal motorin kullanıyorum.

Merhabalar Sevgiler sayın paylaşımcı doğasever dostlar.Benim aracım da 1980 model WW T3 Benzin/LPG li Çok çok ekonomik olduğunu söyleyebilirim.4/nisan da Bandırmaya gittim 650 km yol yaptım Toplam 120TL LPG aldım.Km de 185 kuruş yaktı.Bence çok çok iyi .Yeni nesil dizel minibüs kamyonet ler en aşağı Km de 275 - 300 yakıyor.Hatta bazıları 500 - 600 biıe yaktığı söyleniyor.Eski bir minübüs için bence yakışı çok çok iyi değilmi?Benzinde de 10 -11 Lt yakıyordur.Bilgilerinize SELAMLAR.

Sayın Ahmet Arslan,
Pejo boxer deyince dayanamadım. (Yanıt verme gereği duydum.Sanki pejonun yurt içi sorumlusu gibi hissettim kendimi.)Tabiki şaka sözler bunlar.
Motorunu yeni yaptırdım.Yanılmıyorsam 245 tl yaktı şehir içinde.Yakında(haftaya)uzun yola çıkacağım.Sizlerle bu bilgileri paylaşmanın keyfini çıkaracağım yeni acemi karavancı olarak.Saygılar hepinize.

Ahmet Bey izninizle,

Yusuf Bey(ykamas) hayırlı olsun, güle güle kullanın diyebilir miyiz? Sanırım bitirdiniz artık camper'ı.

Cavid Sezen

Cavit Bey,
İyi akşamlar Bitti gibi ama ana hatlarıyla... karavanda eksik bitmez.Hepsini tamamlamayı düşünürsem zaman yetmez.
Eksiğiyle de olsa çıkacağım yola haftaya.
Ama kendi karavanını yapacak insanlar için iyi bir önbilgi sahibi olduğumu düşünüyorum.Selamlar.

Yusuf Bey,

Konu biraz dağılıyor ama... "Benim Karavanım" bölümünde tanıtırsanız, bilgi paylaşımı, arkadaşlık ...adına seviniriz.

Cavid Sezen

Hakan bey verılerınız reno ıcın cok ıyı fabrıka verısı gıbı masallah,

Cavit bey sızın verılerınızde cok ıyı ondan daha az yakacagını zannetmıyorum,

Arabanızın motoru guzlu ıse torkuda ıyı ıse en ekonomık 1700 devır 2000 devır arasıdır hava fıltresıde temızse bu devırde gıdersenız en ekonomıgıne ulasırsınız dızel ıcındır...

Salih Bey,

Aracımı, 80-85 km. hızda ve 2500 devire yakın kullanmaya çalışıyorum. Bu konuda kime sorduysam doyurucu bir yanıt alamamıştım. Doğru mu yapıyorum sizce?

Cavid Sezen

sn gezmen .
aynı motoru kullanan H100 el kıtabında, 2850 devırde en yuksek torku sagladıgını okumustum.
yalnız bu verı ruzgar ve yol durumu hakkında bılgı vermeyıp karsılıklı yonler kullanımını krıter almıs.
saglıklar dılerım.

Cavit bey 2500 devir normaldır ortalama 90 km hız yapması lagazım bu devırde,

Bız gezgınler veya karavancılar ısımızın hız yapmak olmadıgını dusunursek, acelecı deyılsek ne kadar az devırlen gıdersek o kadar az yakıt parası cebımızden cıkar, onun ıcın derımkı maksımum 80 km ıyıdır deeneyın faydasını goreceksınız,
Bırde yokus yukarı cıkmıyorsak, duz yolda veya ınıs asagı arabayı fazla bagırtmadan vıtes buyultmekde fayda var..

Salih bey ben aracı ekonomik kullanmaya çalışıyorum. Çok süratli de kullanmam. Sarfiyatlar kullanıcıya göre değişiyor. Aynı araçtan bir arkadaşımda da var. Ben bir depoyla ben yaklaşık 900 km giderken, o 750 km de depoyu boşaltıyor. Ama o fırsatını buldumu otobanda 160km/h hıza çıkar.

Cavit bey dogru yapıyorsunuz, Cunku fazla yakıt harcamayıp paranız cebınızde kalıyor,

Sızın arabanız L300 guzel uzun omurlu bır motora sahıpdır alcak devırde kullanmanızda bır sakınca yoktur..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR