Motokaravan Yapımı Uzmanlık İster; Ben Yandım... Siz Yanmayın!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kamerdeniz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 61,300

kamerdeniz

Ana Kamp
Yer
Küçükkuyu ÇANAKKALE
Merhabalar
Benim gibi elindeki 3-5 kuruş ile motokaravan yaptırıp sonradan üzülmek istemeyenler!
Sıfır kalite ! Sıfır işçilik.. Firma sahibinin de bizzat yüzüme söylediği gibi "bu fiyata bu kalite.. daha nolsun..."
Evet... Başkası yanmasın...
ilk haftasında wc atık tankını lapseki yolunda düşürdüm... şansıma arkamda araç trafiği yoktu..
bu hafta da Ankara dan gelirgelmez, Yalova sanayide sağ ve sol dış kaplamalara 15-20 cm de bir sıklıkta perçin attırdım. Çok az sayıda kullanılan perçinlerin kesilmiş olması nedeniyle Ankara dönüşünde de karavanın dış kaplamalarını yola yaymak an meselesiydi..

İç aksamdaki dökülmeleri saymıyorum... Ufak bir onarım tezgahı yaptım. Testere-matkap ikilisiyle kendi işim kendim yapmakatayım.
Sağolasın FAZER KARAVAN... Emekliliğimde bana marangozluk ve kaportacılık öğretmektesin...

Meraklısına bahse konu kalitesizliğin fotograflarını yollayabilirim.

Kamil Güleç

Moderatör tarafında düzenlendi:

Etiketler
Ynt: Motokaravan Yapımı Uzmanlık İster; Ben Yandım... Siz Yanmayın!

kanımca bu mesajınızı şikayetvar.com adlı sitede de yayımlamanız daha verimli olacaktır.

Kamil Bey,

başınıza gelene gerçekten çok üzüldüm. Talihsizliğinizin bu kadarla bitmediğini biliyorum.
İnsanın karavan tecrübesinin bu kadar kötü başlaması büyük talihsizlik.

Kamil Bey öncelikle büyük geçmiş olsun. Keyif için yapıtırılan bir aracın sıkıntı yaratması -hem de kısa zamanda- insanı çok daha fazla üzebiliyor. Bu firmanın sitesini ben de ilgiyle takip ediyorum. Sizin karavanınız yanlış hatırlamıyorsam kısa şase, Gaz marka bir kamyonetti değil mi?

Forum üyelerimizin yaşadığı, yaşayacağı bu tarz sorunlara bir nebze yardımcı olabilmek, yol gösterebilmek için yakında "ŞİKAYETİM VAR" adlı, yeni bir bölümüzü faaliyete geçireceğiz. Şu an çalışmaları devam ediyor.

Sorun hakkında kafanıza takılan bir soru olursa elimizden geldiğince bu başlık altından da yardımcı olmaya çalışırız. Tekrar geçmiş olsun!

Sayın Kamil Bey öncelikle geçmiş olsun.Sağlık olsun.Şansızsınız bu konuda.Pahalı bir tecrübe. Demek ki insanlar çok çok dikkatli ve seçici olmalı.

Arkadaşlar bu yaşanan olumsuz tecrübe ne yazık ki karavancıların başına ilk kez gelmiyor. Yerli üretim karavanların birçoğunda hep benzer sıkıntılar yaşanıyor. Nedeniyse hep aynı: maddi problemler...
Aslında karavan sektörümüz imalattan çok montaja dayalı çalışıyor.İmal ettikleri yegane önemli parça karavanın kasası. Bunun dışında camından penceresine,dolabından evyesine hep avrupa malzemelerle imalat yapılıyor. Üreticilerin çoğu bu işte uzmanlaşmış eleman bulamadıklarından kalifiye olmayan işçileri (sıradan marangoz, elektrikçi,kaynakçı-demirci gibi) çalıştırıyorlar. Ülkenin yol ve iklim şartlarında yeterli kalitede üretim yapılmayınca da ilk yolculuklar bir çok karavancının kabusu haline geliyor. İlk yola çıkan karavanda birkaç yüz km. gidilince tüm mobilyalar yerlerinden oynayıp, tüm su ve elektrik bağlantıları çalışmaz hale geliyor. Karavanların kasaları ilk güneşte kalmada akordeon olup,ilk yağmurda birleşim yerlerinden su alıyorlar (unutmayın karavanın ömrünü su bitirir...).
Geçen yıl sıfır aldığı römork karavanla yurt dışına giden bir arkadaşımın (bu onların ilk uzun yol karavan deneyimiydi.)önce elektirik tesisatı arızalandı, sonra banyodaki su bağlantıları iyi yapılmadığı için tüm karavanı su bastı, sonra çeki demirine oturan bağlantı bölümünün bir parçası kırılarak büyük bir kazayı son anda atlattılar. Tüm arızaları arkadaşım kendi çabasıyla gidermeye ve bir an önce dönmeye çalıştı.Dönünce evine bile gelmeden karavanı aldığı fabrikaya gidip tamir ettirmek zorunda kaldı.Üstelik karavanın kaplamaları daha yola çıkmadan birçok noktasından yamulmuştu...
Unutma eğer karavancı isen yanında her zaman kapsamlı bir alet çantasına, beceriye ve şansa ihtiyacın vardır...

bir müsibet bin nasihattan iyidir ancak sizin adınıza çok üzüldüm kendi adıma hem üzüldüm hem sevindim fazere bende önümüzdeki sene bütçemi ayarlayınca birşeyler yaptırmayı düşünüyordum açıkçası ilk günden beri onları internetten takip ediyorum sukutu hayale uğradım http://www.motorkaravan.com/ büyük yalan,yanılgı ve karmaşmış galiba anlattıklarınıza göre bende bu yalana kapılmıştım. Paylaşım için çok teşekkürler.

ercumentoflas' Alıntı:
bir müsibet bin nasihattan iyidir ancak sizin adınıza çok üzüldüm kendi adıma hem üzüldüm hem sevindim fazere bende önümüzdeki sene bütçemi ayarlayınca birşeyler yaptırmayı düşünüyordum açıkçası ilk günden beri onları internetten takip ediyorum sukutu hayale uğradım http://www.motorkaravan.com/ büyük yalan,yanılgı ve karmaşmış galiba anlattıklarınıza göre bende bu yalana kapılmıştım. Paylaşım için çok teşekkürler.

Haşmet Bey'in de belirttiği gibi birçok karavancı aynı sıkıntıları yaşıyor. Ülkemizde Avrupa ayarında karavanlar maalesef yapılamıyor. Bunun da en büyük nedeni -yine Haşmet Bey'in belirttiği gibi- maddi nedenler. Karavancılık ülkemizdeki vergilerin yüksekliği ve karavan piyasasının küçük olması nedeniyle çok da ucuz olmayan bir uğraş.
Kamil Bey'in yaşadığı sıkıntı üzücü olsa da bir firmayı doğrudan yalancılıkla suçlamak çok ağır bir itham. Biraz dikkatli olmakta fayda var. :smiley:

suçlama yokki fazıl bey sitesinde bu paraya bu kadar olur demiyorki
avrupa kalitesini ucuza getirdiğini iddia ediyordu bende umutlanmış ve inanmıştım ama öyle olmadığının müspet delilleri varsa ve kendi ağzındanda dile getirdiyse yorum yok sadece üzüldüm

Kamil Beyin yaşadığı ve yaşayacağı karavan problemlerini biliyorum.Kamil Bey sıkıntı yaşamışsa ve bunu açıkça belirtmişse niçin ithamda bulunmuş olsun sayın bali Emrah .Doğruyu lisanı münasiple söylemek itham değildir bence.Adamcağız onca para vererek ve avrupa kalitesinde karavan ürettiğini beyan eden bir üreticiye bir serzenişte bulunmuş ve halini beyen etmişse buna lütfen ağır itham falan demeyin.Sonra sitede bir ŞİKAYETİM VAR başlıklı bölüm açmayı düşünen bir moderatör hele hele bunu ağır bir itham olarak nitelendirmemeli.Şikayetim VAR bölümünü faaliyete geçirmeyi düşünen sayın Emrah Bey güzel bir iş yapmayı da taahüt etmiş.Tebrikler.Özdal Beyin de belirttiği gibi karavancılığa talihsiz başlamak çok şanssızlık.üstelik Kamil Beyin talihsizliğininbununla da bitmeyeceğini söylüyor.Ben de aynı kanıdayım.Karavancılık ayrı ve çok özel bir anlayış ve ruh ister.Bunu yaşayan ve sezen insanlara ne mutlu.Adamcağızın karavanı TATA KAMYONET.Kemikli ve tren rayı gibi şasili kocaman bir araç.Bu aracın atık su deposunu tren rayı gibi şasiye basıkıca bağlayamıyorsan ve yolda hem kendini hem trafiği tehlikeye sokacak seyir düzeni ve problemioluşturuyorsan bunun tarifi olamaz.Ne kadar söylensen de azdır.Sonra ben de söylenirim bu işe.Sizin de söylenmeniz lazım.Ya arkadan gelen trafikte siz olsanız ne dersiniz.Kimse kimseyi durup dururken niye itham etsin ki...Bu en büyük problem,ihmal,eksiklik değil mi.Diğerleri cabası.Mobiyalar oynamış,kaplamalar,sallanmış ve nerdeyse yola dökülecek. vs. vs. vs...Bunu yaşayan ve bilen bilir.İhmaldir,kusurdur ve ayıptır da...Lisanı münasiple yapılan bu serzenişe ağır itham demeyin lütfen.Siz olsanız alkış tuıtmazdınız herhalde.ŞİKAYETim VAR da moderatör sıfatıyla bir başlık ve bölüm açacak siizi kutlarken ,fikir ve anlayışlarımızın da bu paralelde olması ve şikayetlerin ardında ve peşinde olmayı daha da pekiştip perçinlemez mi.Yoksa perçini ,vidası ve rotası şaşmım her türlü işin düzeltilmesini toplum olarak ne denli kararlılıkla takip edebiliriz ki.Sakın haksız veyersiz eleştiri anlamında alınmasın sözlerim.Ben her konuda iyiden,güzelden,çözümden yanayım.Güzellikler de ancak güzel insiyatiflerle ortaya çıkar.SUÇLAMAYALIM,SÖYLEMEYELİM,SUSALIM, ve YORUM YOK VS.VS.VS. gibi zihniyetlerle her konuda aaksaklıklar yaşanmıyor mu bu ülkede .Doğrunun,haklının,mağdurun,güzelin arkasında kararlılıkla dürüstçe ve LİSANI MÜNASİPLE DURALIM LÜTFEN.Herkesin elbette tercihi vardır.İsteyen istediği yerde karavan yaptırır(konu karavan olduğu için söylüyorum.)Sonunda semeresini aldığında yada çeremesini çektiğinde de kendi bilir.Bu çok doğal.Fakat daha da doğal birşey var ki DENEYİMLERDEN YARARLANMAK VE SÖZDEN ÖTE ÖZE İNANARAK yapılan işleri hakkaniyet ölçüsünde süzgeçten geçirmek.ALLI PULLU LAFLAR VE ŞIK DÖŞENMİŞ VİTRİNLER VE REKLAMASYON VE HATTA BİRAZ AMİYANE TABİR YA ATMASYONLA ÇOK PEYNİR GEMİLERİ KALKAR BU LİMANLARDAN...İŞİNİ GÜZEL YAPAN EMEĞİNİN HAKKINI VE EMEĞİN HAKKINI VEREN HER SEKTÖRDEN HERKESE SAYGILARIMLA.Kamil Bey tekrar geçmiş olsun.Problemleri biliyorum.Tekrar kolay gelsin.Sayın Özdal Bey gibi apartmanın bilmemkaçıncı katlarında da olsa kendi emeğiyle karavan,camper yapmayı siz de öğrenirsiniz.Ben de bu fikirdeyim.Kendi düğümünü kendin çözeceksin kardeşim.Nasıl olsa tezgahı kurmuş testereyi matkabı derceylemişsin.Kolay gelsin.Demek ki kendi karavanımızı kendimiz yapacağız.SAYGILARIMLA...

Sevgili Karavan1' foruma birkac gundur giremiyordum mesajini yeni gordum. Yazdiklarina maalesef katilamiyorum. Cunku ben mesajimi Kamil Bey`in sozleri icin degil' Ercument Bey`in sozleri icin yazmistim. Kamil Bey`in soylediklerine hicbirsey demedimki... :smiley: Aksine yardimci olabilecegimizi soyledim.

Değerli Emrah Bey,elbette karavancılık açısından yardımlaşmak güzel şey.Tebrik eder, başarılar dillerim.Kimsenin kimseyi suçlayıp itham etmesine gerek kalmadan bütün işlerin güzel,sağliıklı,sağlam ve iyi olması temennisiyle...Tüm karavanseverler selamlar.

Iceman®' Alıntı:
kanımca bu mesajınızı şikayetvar.com adlı sitede de yayımlamanız daha verimli olacaktır.

fikrinize saygı göstermekle birlikte , ben mesajın en uygun zeminde yayınlandığını ve başta benim gibi proje aşamasında olan pek çok karavan sevdalısının kulağına küpe olacağını düşünüyorum :smiley:

Kısaca sonuç şu mu:

Bu ülkede hiç boşuna karavan yaptırmayalım, kime yaptırırsak yaptıralım elimizde kalacak, o zaman 90-91 de hasbelkader ülkeye giren az sayıdaki Hymerlerden birini alıp onu mu kullanalım?

Çünkü Adapazarı, Bursa, Ankaradaki karavan üreticileri hakkında ben şu ana kadar tek bir olumlu görüş okumadım nette.

Üstü kapalı idare edenler,suya sabuna dokunmadan mesaj yazanlarda " aman arayı bozmayayım, bir gün işim düşer gene bu firmaya" diye gerçekleri dile getirmeyenlermiş. (Bu benim görüşüm değil, hiçbir firmayı tanımam da, kampkaravan.org sitesinin forumunda okumuştum bunu. Açıkçası bana doğru geliyor bu olay)

Evet dostlar ne yapacağız?

Bu ülkede karavan sahibi olmak bu kadar zor mu?

Ben deneyimlerimi paylaşmak amacıyla site kurup, kampkaravan forumda yazdığım zamanlarda, kendi camperimi kendim yaptım deyip bunun yollarını anlatırken, bana "olur mu öyle şey kardeşim, ekmeği fırıncıdan alacaksın" diyen şahıs bile, bugün o forumda "Avrupa yollarindaki karavanlari ve karavanciligi gorunce 3. sinif bile olmadigimizi gordum ... Karavanin yaptigi is daha ipsalada kendini gosterdi..." deyip veryansın ediyor. Ve başına gelen olumsuzlukları sıralıyor.
Ben bugün olsa, yine kendim yaparım, eksik olur ama hiç olmazsa ne kalitede olduğundan emin olurum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR