Motokaravan Yapsak Ama Hususi Kamyonet Olarak Kalsa Sıkıntı Olur Mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wankel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,100

wankel

Kamp II
Yer
sivas
malum son dönemde zorunlu trafik sigortaları çıldırmış durumda. hele bir de motokaravanın özel maksatlı yolcu taşıma aracı olarak kabul edilip normalde dahi sigorta primi yüksek araçların bulunduğu gruba dahil edilmesiyle motokaravan için yıllık 4 bin liradan 11 bin liraya kadar değişen bir skalada zorunlu trafik sigortası tutarlarını sıklıkla duyar olduk. hatta yakın zamanda bu alt forum içerisinde bir abimizin yeni tamamlattığı motokaravanına 10 bin liradan daha yüksek bir fiyata zorunlu trafik sigortası yaptırdığına ne kadar üzülsem de hep birlikte şahit olduk.

bu fahiş sigorta fiyatları karşısında çare olarak; hususi yük taşıma amaçlı olarak tescil edilmiş bir panelvan alıp, motokaravan şeklinde kendi imalatımızı yapsak yahut klasik bir metot olarak dönüşüm yapan bir firmaya aracı teslim edip motokaravan şeklinde yaptırsak ama aracın tescil türü değişikliğini yaptıracağımız zaman (araç zaten hususi kamyonet ise sadece koltuk sayısını 3+1 yaptırmak maksatlı sigortadan kurtulmak için motokaravan yerine sadece oturma düzeni ve artan yolcu sayısını (3+1) işleterek hususi kamyonete dönüştürsek ve haliyle düşük orandan sigorta yaptırsak bu sigorta işinden kurtulabilir miyiz?

Etiketler
Yolcu sayisini hic bir sekilde artiramiyorsunuz. Bildigim kadari ile cam actirinca ve panelvandan yolcu bolumune gecisi engelleyen kismi kesince amaci disinda kullanmis oluyorsunuz. Hadi diyelim camli kamyonete donusturdunuz . Sahis araci da olsa bulundugunuz sehir disinda yolcu ve yuk tasiyamazsiniz. Kontrol pek olmasa da olma riski var. Kaza durumunda sigorta odeme zaten yapmaz. Sıkıntılı durum anlayacaginiz.

Yolcu sayisini hic bir sekilde artiramiyorsunuz. Bildigim kadari ile cam actirinca ve panelvandan yolcu bolumune gecisi engelleyen kismi kesince amaci disinda kullanmis oluyorsunuz. Hadi diyelim camli kamyonete donusturdunuz . Sahis araci da olsa bulundugunuz sehir disinda yolcu ve yuk tasiyamazsiniz. Kontrol pek olmasa da olma riski var. Kaza durumunda sigorta odeme zaten yapmaz. Sıkıntılı durum anlayacaginiz.
citroen boxerlarda zaten ara bölme yok. bu durumda bu işi citroen boxer ile yaparsam yük bölümünü ayıran bölme bulunmadığından ve bende bu bölmeye haliyle müdahalede bulunmamış olmakla bu handikaptan kurtulmuş olmaz mıyım? camlı kamyonetle bulunduğum şehir dışına çıkamama konusunda tereddtüsüz bir cevap yazmışsınız. ciddiyetinizden ve tecrübelerinizden şüphem yok ancak yine de bir sormak isterim, gerçekten bu durum böyle mi yani camlı kamyonet ile bulunduğum il dışına çıkamıyor muyum?

Bildigim kadari sehir disinda yuk ve yolcu tasiyabilmek icin sirket araci olmali ve k2 ya da k3 gibi belgeleriniz olmali. Problem cikinca sahislara ticari arabalari ile sehir icinde kendi yukunu tasima izni verildi. Ben 2009 dan beri camli ticari arac kullaniyorum. Simdiye kadar kimse yolda ne yuk tasiyorum yolcu kim diye bakmadi. K2 belgem sadece sehir icinde sirkete ait yuk tasimama izin veriyor. Yuk tasima ile ilgili kontroller bazen yapildigini duyuyorum. Bana denk gelmedi. Dedigim gibi su an kontrol yok. Olmaya baslayinca cozum bulurum da diyebilirsiniz.

citroen boxerlarda zaten ara bölme yok. bu durumda bu işi citroen boxer ile yaparsam yük bölümünü ayıran bölme bulunmadığından ve bende bu bölmeye haliyle müdahalede bulunmamış olmakla bu handikaptan kurtulmuş olmaz mıyım? camlı kamyonetle bulunduğum şehir dışına çıkamama konusunda tereddtüsüz bir cevap yazmışsınız. ciddiyetinizden ve tecrübelerinizden şüphem yok ancak yine de bir sormak isterim, gerçekten bu durum böyle mi yani camlı kamyonet ile bulunduğum il dışına çıkamıyor muyum?
cıtroen boxerlar bınek arac deyıl hususısı olmaz bılıyorum tıcarı olacak tıcarı oluncada K2 K3 belgelerın olması lagazım sehırler arası yuklen gıtmenız zor hatta bos bıle bence en uygunu 5+1 veya 4+1 multıx mınubusler olur o da esyaları sabıtlemeden kullanacaksınız

Biraz aciklayici bir yazi ile 1 şahsi kamyonetlerde k belgesi aranmaz şu sekilde sahsi kullanim mesela adamin elma armut bahcesi vardir 3 kasa armut koymustur evine getiriyordur, ama mesela adam camcı ve kamyonetin ustunde cam tasiyor k3 belgesi olmadigi icin ceza yer, sahsi kamyonetlerde kendi isi ile alakali olarak kullanacak ise k3 belgesi alinmasi lazim oda zaten 1500 tl kadar,

Kamyonet ya da panelvan ne ise k3 belgesi alindiktan(alinmasada olur ama belgeyi goren memur rahatlar dideklemez daha fazla) sonra icini karavan tarzi doserseniz disaridan da cok siritmaz ise rahat rahat gezersiniz kendi isim icin kullaniyorum bitti

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

K2 K3 falan neysede TUV de ne yapacaksınız? 2008 yılından beri camperini kamyonet tescille kullanan arkadaşım bu yıl TUV amacı dışında kullanım diye ağır kusur ile gönderdi. Proje EK 1 derken TUV muayene harcını yakınca kıyamet koptu. Sonuç arkadaşımın aracı zaten 2000 model maliyeden sıkıntı yaşamaz ancak alacağınız araç 5 yaşından küçükse böyle bir olay yaşandığında ya aracı 5 yaşı dolana kadar yatıracaksınız yada maliyeye 145 ÖTV ödemek üzere sobeleneceksiniz.
Büyükler ''yağmurdan kaçarken doluya tutulma'' derlerdi.

Selamlar

Hep söylüyorum arkadaşıma forumu takip etmelisin zihni sinir projeler,fikirler oluyor yılda 2 sök-tak yaparsın biraz düzenlersin imalatı bile çözebilirsin. Yok laf anlamıyor.

Hep söylüyorum arkadaşıma forumu takip etmelisin zihni sinir projeler,fikirler oluyor yılda 2 sök-tak yaparsın biraz düzenlersin imalatı bile çözebilirsin. Yok laf anlamıyor.
Hocam ya sende para çok her yil 4 kağıt trafik sigortası 1.5 kağıt muayene vergi nerden baksan 5 kağıt 2 yilda 10 kağıt , böyle birşey olabilir mi soygun düzeni gibi tuvden ceza ye trafik polisinden ceza ye daha ucuz olur , ben 5 yilda 25 bin tl havaya para atamam her yıl bir 5 daha koyar yurtdışına çıkarım , yilda 2 uc tur aticaz 5 gun arabanin icinde yaticaz diye karavana ben bu kadar para vermem siz verebilirsiniz o sizin fikriniz alman yapmis iki dakikak icerisi buz gibi oda oluyor iki dakikada bosaliyor neden yuzlerce kg kereste sunta ile sabit birsey yapilsin ? Madem moduler seyler varsa

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

En iyisi modüler , ancak tüv , ağırlık kontrol istasyonu ve trafik + maliye bunlar size sorun çıkartabilir . İyice araştırıp düşünmek lazım . Ancak videodaki Alman yapımı modüler karavanın hiç bir yerde sorun yaşamayacağını düşünüyorum . Yalnız 6.000 euro gibi bir maliyeti yüksek buluyorum .

Türkiye’de tüv, polis ve maliye haddinden fazla iç içe galiba. Avrupa Birliğinin kurumlar arasında bilgi paylaşılmasını neden sınırladığını sizlerin yazılarını okuyunca daha iyi anlıyorum.
Almanya’da hem özel (karavan) hem firma arabası olarak kullanılan araçlar için her gidilen yeri yazmak sorunluluğu var. Böylece maliye sene sonunda aracın ne kadar ne iş için kullanıldığını kontrol edebiliyor. Ne yollarda polisle ne de teknik kontrolde tüvle sorun var.

Sn. orgazmatron;
karavan bölümünde karavan için yazışıyoruz, siz araba içinde yatmak istemezseniz alternatif çok yada çekme karavan ne dersiniz, aldı yok verdi yok ötv hiç yok . Bunlar işin fantazi kısmı esas mesele karavan için ne harcadığımızsa faraziden ziyade gerçek verilerle yazmak gerek.
Avatarımdaki karavanın bana 2016 yılı mtv,TUV,ekzoz muayene,sigorta yıllık maliyeti 1955 törkiş lira, bu kadar parayı ver sonrada sokakta yat :eek:

Son düzenleme:

Ticari araç şahsın üzerine olsa ve araçta irsaliyesiz,faturasız mal bulunduğunda( kasa halinde sebze meyve -teknik ekipman takım çantaları malzemeler v.b) cezai işlem yapılıyor.
Şahsi eşyalar belli olur,tepeleme dolu aklınıza gelen evraksız her şey,2.800 civarı.
Bu araç şirket ruhsatlı ve logolu ise 4.000 civarı 4 sürücüsüne de ceza.
Sıfır araç alırken ticari(ruhsat şahıs olsa) satıcı olayı bilir pek dillendirmezler.
İş başa gelince yolda memura meram anlat......

Biri bir işlem yapıyor ; öyle yaptım böyle oldu,falanca yerde filanca bu işleri halledediyormuş,belgesi varmış....arkası kuyruk oluyor...sonrası.....geçenlerde forumda bir karavancı yanmış yazıyor.....

Devlet vatandaşı uygunsuz davranmaya mı kuralsızlıklara mı teşvik ediyor,onu çözmek zaman alıyor, arka mahalleden geçeriz kimse görmez denirse....gelinen nokta bu...duvarın diğer tarafı mağdur olmak,zarar görmek,stres .......bir biz bulamadık kanunu kuralı düzgün işler yapabilmeyi.....

Anlamadığım işler,anlayamadığım işler,Organize işler bunlar...........

Ticari araç şahsın üzerine olsa ve araçta irsaliyesiz,faturasız mal bulunduğunda( kasa halinde sebze meyve -teknik ekipman takım çantaları malzemeler v.b) cezai işlem yapılıyor.
Şahsi eşyalar belli olur,tepeleme dolu aklınıza gelen evraksız her şey,2.800 civarı.
Bu araç şirket ruhsatlı ve logolu ise 4.000 civarı 4 sürücüsüne de ceza.
Sıfır araç alırken ticari(ruhsat şahıs olsa) satıcı olayı bilir pek dillendirmezler.
İş başa gelince yolda memura meram anlat......

Biri bir işlem yapıyor ; öyle yaptım böyle oldu,falanca yerde filanca bu işleri halledediyormuş,belgesi varmış....arkası kuyruk oluyor...sonrası.....geçenlerde forumda bir karavancı yanmış yazıyor.....

Devlet vatandaşı uygunsuz davranmaya mı kuralsızlıklara mı teşvik ediyor,onu çözmek zaman alıyor, arka mahalleden geçeriz kimse görmez denirse....gelinen nokta bu...duvarın diğer tarafı mağdur olmak,zarar görmek,stres .......bir biz bulamadık kanunu kuralı düzgün işler yapabilmeyi.....

Anlamadığım işler,anlayamadığım işler,Organize işler bunlar...........
Arkadaşlar 2012 model 17 m3 panelvan hususi kamyonetimin içini karavan olarak dizayn ettim,sadece tavan havalandırma camlarını taktım başka cam yeri açmadım beş yıldır geziyorum iki defa kantara soktular geçtim,her yıl muayeneye giderken aradaki sacı takıyorum sonra çıkarıyorum hiçbir problem yaşamadım.Bu yıl beş yaşı dolduğu için pencereleri açacağım ve gerçek bir karavana dönüştüreceğim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri