MOTOKARAVANDA KLİMA

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yücekayalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 91
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 201,556

yücekayalı

Yeni Üye
2007 MODEL iVECO 35C13 araç satın aldım....aracı adapazarında ER-BA da karavan (alkovenli)yapılmak üzere bıraktım.Split klima koyacaklarını söylediler.Fakat ben estetik yönden sıkıntılı bulduğum için klima hariç pazarlık yaptım....Klima olarak Safkar ın ES82 tipi minibüs klimasını koymayı düşünüyorum.araç motoruna bağlı olarak çalışıyor...araç durduğu zaman duruyor.Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz... selamlar saygılar...

Etiketler
Ynt: MOTOKARAVANDA KLİMA

Hayırlı olsun yücekayalı,

safkar'ın tavana monte motordan hareketli klimalar yerine motordan hareketli göğüs kliması kullanın çünki ağırlık konusunda
sıkıntı yaşamazsınız. Bu tip klimalar hareket halinde işinize yarayacaktır.

Kamping gibi 220 V enerji alabileceğinizi düşünerek bütçe konusu ile alakalı Elektrolüx karavan 220V tavan klimasıda diğer
alternatiftir. Bu alternatifi düşünürüm ancak daha sonra diye düşünürseniz enazından yerini hazırlatın, tavanda 40x40 havalandırma
kapağı taktırın ve 220 tesisatını çektirin. Cihazı aldığınızda havalandırmayı söküp monte ettirebilirsiniz.

Selamlar

Levent hocama katılıyorum.
Split klima benim aracımda var, araç motoruna bağlı olarak çalışıyor, araç durduğu zaman duruyor. Bence fazla işe yaramıyor.

Kararımı verdim.....araca minibüs tipi ES85 Safkar Tavan Kliması taktıracağım....Ağırlığı 85 kg....(split klima 55 kg.) fiyatı 4.400 tl.
Araç seyir halinde iken soğutma bence daha önemli....Konaklanılan yerler deniz kenarları ve ağaç altları olduğu için nispeten serin olur.aşırı sıcaklarda yatmadan önce aracı 15 dakika rölantide çalıştırdınmı içerisi buz gibi olur izolasyonda iyi ise problem olmaz diye düşünüyorum.bakalım yaşayıp göreceğiz.

sn yücekayalı, öncelikle aracınız hayırlı olsun klimayla ilgili araştırma yaparken netde satılık bir karavanda split klima ve güneş enerji sistemiyle devamlı çalışabilen bir karavan gördüm buna göre split takıp yolda bile karavan motoruna ihtiyaç duymadan çalıştırmak mümkündür bu tip bir klimayı her zaman kullanmak mümkün olabilir diye düşünüyorum bu konuda hiçbir teknik bilgim olmadığınıda belirteyim.

Bence yolculuk değil durduğunuz zaman klima önemli bu konuda tecrübeli sayılırım aracın içi büyük ve tavan yüksekliği fazla oduğundan vede yalıtım malzemesinden üretildiğinden yolculuk esnasında biraz hava sürkülasyonu varsa sorun yaşamazsınız içerisi serin olur.binek bir otomobil gibi düşünmeyin bu farklı olur.ama güneye gittiniz gece o sıcakta yatacaksınız camları ya güvenlik yada sinekten açamıyorsunuz veya açtınız ama yeterli gelmez .asıl bu durumda size klima lazım.bu aracı bir otomobil değil bir ev gibi düşünün bence.benimde şu an karavanım sally karavanda yapım aşamasında henüz klimaya karar vermedim ama bu kararın motordan tahrikli bir klima olmayacağı kesin.

yücekayalı' Alıntı:
2007 MODEL iVECO 35C13 araç satın aldım....aracı adapazarında ER-BA da karavan (alkovenli)yapılmak üzere bıraktım.Split klima koyacaklarını söylediler.Fakat ben estetik yönden sıkıntılı bulduğum için klima hariç pazarlık yaptım....Klima olarak Safkar ın ES82 tipi minibüs klimasını koymayı düşünüyorum.araç motoruna bağlı olarak çalışıyor...araç durduğu zaman duruyor.Bu konuda sizler neler düşünüyorsunuz... selamlar saygılar...
aracınız hayırlı olsun...(kazasız&belasız);
arkadaşım tecrübelerime kalırsa motordan bağımsız klima derim, kesinlikle mola ve kamp yerinde lazım oluyor, harekat halinde ise araçlar geniş büyük oldugundan pek gerekmiyor ancak mola verirken bir kaç saatlik uyku için 220 ile çalışan klimanın yerini hiçbirşey tutmaz tatil bölgesi güney kesimiyse hatta ege dahil temmuz-agustosta hiç uyuyamazsın. ancak uyku tulumuna benzer bir yatak uydurup sahile inecen denize bir metre kala belki uyursun o da "alemciler ugramazsa". bak bu tecrübelerime kulak as derim... karavanım kalitelidir, yalıtımı şöle böyle hava derim. yalıtım işi ancak kışın işe yarıyor webestoyu açıyon iyi bir uyku veya dinlenme kışın güzel ancak yaz, kesinlikle hem araçta vede yaşam mahalinde tavan kliması gerekiyor tabii ben gibi sıcak kanlı degilseniz. (30' sonra şapur şupur terlerim)
üstadım;
kamp yerinde saatlerce motoru çalıştıracam klima çalışsın ben rahat uyuyayım ya etraftaki tatilciler saat 24 te... motor sesi egzoz kokusu......))) herşeyin gönlünüzce olması dilegiyle.
saygılar/selamlar

Herkese selamlar
Güneş paneli ile motokaravanda tüm ihtiyaçlarımızı karsılayabiliyor gibi görünsede acaba güneş paneli ile klima çalıştırabilirmiyiz.Bilgisi olan arkadaşlara varsa yorumlarınızı bekliyorum.Selamlar

Yabancı karavan siteleri araştırırken motokaravanlar için dometic fresh light 2200 tavan kliması gördüm.Ortasında aydınlatma camıda var. Bu Klima Güneş Paneli ile Çalışırmı ? Çalışırsa nasıl bir ekipman gerekir.Daha doğrusu 220 volt elektiriğe bağlı kalmadan butun ihtiyaçlarımı güneş panelleri ile karşılayabilirmiyim. Selamlar.

Linki de vereyim belki lazım olur http://www.dometic.com/de/Europe/Germany/Produkte/92327/Klimaanlagen/Produkt/?productdataid=94054

Aptullah bey merhaba,

Karavanda klima güneş paneli ile çalıştırma konusunda yapılmış deneme yok ancak şarj dinamosu eklenerek yapılan
tecrübe olumsuz. Panel ile klima çalıştırmak mümkün görünsede tüketim çok fazla olacağından kullanımda randımanlı
görünmüyor.

Karavanımda 220 V Elektrolüx tavan kliması mevcut solar panelimde var ve ısıtma konusunda görüşüm olumsuz zira
sürekli 220 V elektirik alacağınız kampinglerde cihazı verimli kullanabilirsiniz kamp dışı konaklamada mevsime göre
mutlaka ısıtıcı gerekecektir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri