Motokaravanda Standart Tasarımın Dışına Çıkanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VipLife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,955

VipLife

Ana Kamp
Merhaba Sevgili Gezenbilir Üyeleri,

Karavan zehirini hasbelkader almış bir kardeşiniz olarak henüz araştırmaların başındayım. Yani Karavanı hazır mı alsam kendim mi yapsama bile henüz karar veremedim ancak hazır satılan karavanlar basma kalıp birbirinin aynısı olduğundan dolayı biraz uğraşıp yapmak daha ön plana çıkıyor.

Piyasadaki gördüğüm Motokaravanların neredeyse tümünde arkada enlemesine yatak, önünde WC/Duş, WC karşısında Buzdolabı, Buzdolabı yanında Mutfak, Mutfak karlısında oturma grubu yer alıyor.

Belki de en kullanışlı hali budur ancak bu durumda iç mekan ferahlığı tamamen bitiyor. Farklı projeleri hayata geçirmiş Karavan dostları var mıdır platformda?

Misal öndeki oturma grubunu yapmayıp, arkaya yatağa dönüşebilen oturma grubu yapan, mutfağı sürücü ve yolcu koltuğunun sırtına yapıp orta alanda WC/duşa daha geniş alan ayıran veya WC/Duş'u en arkaya alıp kalan alana ilgili kurulumu yapan?

Var ise fotoğraflarınızı paylaşmanızı rica ederim.

Etiketler
Merhaba Sevgili Gezenbilir Üyeleri,

Karavan zehirini hasbelkader almış bir kardeşiniz olarak henüz araştırmaların başındayım. Yani Karavanı hazır mı alsam kendim mi yapsama bile henüz karar veremedim ancak hazır satılan karavanlar basma kalıp birbirinin aynısı olduğundan dolayı biraz uğraşıp yapmak daha ön plana çıkıyor.

Piyasadaki gördüğüm Motokaravanların neredeyse tümünde arkada enlemesine yatak, önünde WC/Duş, WC karşısında Buzdolabı, Buzdolabı yanında Mutfak, Mutfak karlısında oturma grubu yer alıyor.

Belki de en kullanışlı hali budur ancak bu durumda iç mekan ferahlığı tamamen bitiyor. Farklı projeleri hayata geçirmiş Karavan dostları var mıdır platformda?

Misal öndeki oturma grubunu yapmayıp, arkaya yatağa dönüşebilen oturma grubu yapan, mutfağı sürücü ve yolcu koltuğunun sırtına yapıp orta alanda WC/duşa daha geniş alan ayıran veya WC/Duş'u en arkaya alıp kalan alana ilgili kurulumu yapan?

Var ise fotoğraflarınızı paylaşmanızı rica ederim.
Aracı aldım, henüz yapım aşamasına geçmedim ama farklı bir plan uygulamayı düşünüyorum. Bakalım kısmet...

Aracı aldım, henüz yapım aşamasına geçmedim ama farklı bir plan uygulamayı düşünüyorum. Bakalım kısmet...

Hayirli olsun, gonlunuzce olmasi dilegimle.. Ara ara paylasirsaniz sevinirim..

......

......

Aşağıdaki videodakine benzer yatağın tavana yükseltlip alçaltığı gibi pistonlu yada asansörlü sistem uygularsanız yatak alanında gündüzleri oldukca yer kazanırsınız.
Hatta yükseltilen yatağın altına oturma ve yemek masasını monte ederseniz ön tarafta harcayacağınız yemek alanından tasarruf edersiniz.

asansörlü yatak olanı içinde
1:38 den itibaren bakabilirsiniz.

Aşağıdaki videodakine benzer yatağın tavana yükseltlip alçaltığı gibi pistonlu yada asansörlü sistem uygularsanız yatak alanında gündüzleri oldukca yer kazanırsınız.
Hatta yükseltilen yatağın altına oturma ve yemek masasını monte ederseniz ön tarafta harcayacağınız yemek alanından tasarruf edersiniz.

asansörlü yatak olanı içinde
1:38 den itibaren bakabilirsiniz.
Guzel fikir.. Örneklerini inceleyecegim.

Ilk karavanımda (1983-1992)yatağa dönüşebilen oturma grubu arkada mutfak öndeydi

Ikincisinde (1992-2006) Mutfak arkada, yatağa dönüşebilen oturma grubu öndeydi.

Her karavan değişiminde, karavanda serbest hareket edillebilen alan mobilyadan daha önemlidir diyerek boş yer bırakıyorum.

Şimdiki karavanıma (2006- …) istediğim şekli verdim. Arkada enlemesine 75 cm yüksek yatak. Büyücek bir mutfak, önde iki koltuk bir masa, küçük bir buzdolabı ve üzerinde gardırob, bir de porta potti. Yüksek yatağın altında büyük bir bagaj var.

Karavanda hareket alanı sınırlı. Mutfakta yemek hazırlayan eşin biraz serbest hareket etmesi önemli. Yatağa dönüşebilen koltuk yapma kararını verirken bu durumu mutlaka beraberce konuşmak lazım. Yoksa, dısarıya çıkmayı önleyen kötü hava şartlarında, herkes karavanın içindeyken yemek yapmak, masayı hazırlamak aile içinde lüzumsuz tartışmalara neden olabilir.

Eşim ve eben iki kişiyiz. Iki kişi için planlamak çok zor değil.

Karavanda, yer darlığı nedeniyle, her şeyi ailenin büyüklüğüne göre yapmak hiç kolay değil. Buna rağmen değişikliği başaranları tebrik etmek lazım. Yalnız bir noktayı hep akılda tutmakta fayda var. Teorik olarak yapılan bir değişiklik pratikte beklentilerimizi karşılamayabilir. Münkünse önce biraz deneyim çok iyi olur.

Başarılar.

Ilk karavanımda (1983-1992)yatağa dönüşebilen oturma grubu arkada mutfak öndeydi

Ikincisinde (1992-2006) Mutfak arkada, yatağa dönüşebilen oturma grubu öndeydi.

Her karavan değişiminde, karavanda serbest hareket edillebilen alan mobilyadan daha önemlidir diyerek boş yer bırakıyorum.

Şimdiki karavanıma (2006- …) istediğim şekli verdim. Arkada enlemesine 75 cm yüksek yatak. Büyücek bir mutfak, önde iki koltuk bir masa, küçük bir buzdolabı ve üzerinde gardırob, bir de porta potti. Yüksek yatağın altında büyük bir bagaj var.

Karavanda hareket alanı sınırlı. Mutfakta yemek hazırlayan eşin biraz serbest hareket etmesi önemli. Yatağa dönüşebilen koltuk yapma kararını verirken bu durumu mutlaka beraberce konuşmak lazım. Yoksa, dısarıya çıkmayı önleyen kötü hava şartlarında, herkes karavanın içindeyken yemek yapmak, masayı hazırlamak aile içinde lüzumsuz tartışmalara neden olabilir.

Eşim ve eben iki kişiyiz. Iki kişi için planlamak çok zor değil.

Karavanda, yer darlığı nedeniyle, her şeyi ailenin büyüklüğüne göre yapmak hiç kolay değil. Buna rağmen değişikliği başaranları tebrik etmek lazım. Yalnız bir noktayı hep akılda tutmakta fayda var. Teorik olarak yapılan bir değişiklik pratikte beklentilerimizi karşılamayabilir. Münkünse önce biraz deneyim çok iyi olur.

Başarılar.
Çok teşekkür ederim degerli fikirleriniz icin. Serbest hareket alani konusunda sizinle hemfikirim.. Ne kadar fazla olursa iceride yaşam o kadar kolay olur gibime geliyor..

Ben de ilk karavanımı standart düzende yapmıştım ama sabit masa ve koltukların sadece güzel görüntü verdiğini,aslında hiç de kullanmadığımı fark ettim.Şimdi ise portatif masa ve duvara kapaklanan uzunlamasına yatak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Yatağı duvara yaslayıp,masayı da dışarıda kullanınca orta da kocaman bir alan kalacaktır.

hocam raylı koltuk sistemlerini inceleyiniz, ileri geri hareket edebilmek, gerektiğinde dik duruma getirip kendine alan sağlamak çok büyük avantaj, bende yatağı yukardan inecek şekilde tasarlıyorum. yatağı kaldırıp koltukları öne veya arkaya istiflediğimde çok geniş bir alan kalacak inşallah. tuvalet ve duşun duvarlarında da esnek bir malzemeden, marine tip denilen tuzlu su ve uv ışınlarına dayanıklı tip sunni deri ile yapmak istiyorum, akordiyon tipi genişleyip daralabilen duvarlar tasarlıyorum, hatta tüm raf, dolap ve benzeri gereksinimleri, aliminyum çerçeve, dakota taban, yan duvar ve kapaklar gene deriden olacak. bir karavanda bence en büyük sorun kapılar, mesela bir tuvalet kapısı açılma alanı bence ölü alan, tasarımı hayata geçirebilirsem sanırım açtığım en büyük çığır esenek kapı fikri olacak.

Karavan zehirini hasbelkader almış bir kardeşiniz olarak henüz araştırmaların başındayım............

.................

Daha bu gün gördüğüm bu karavan için iç mekan ferahlığı sorun olmaktan çıkmış.
Sadece bir sorun var oda maliyeti.

Daha bu gün gördüğüm bu karavan için iç mekan ferahlığı sorun olmaktan çıkmış.
Sadece bir sorun var oda maliyeti.

Benzer karavanlarla komṣu olduğum da olur. Bunların yanında benim Sprinter ҫok küҫük kalıyor.:smiley:

Yalnız böyle karavanların sahiplerinin de bir sorunu var.

Ҫok sayıda kamping ve karavan parkta karavanların durduğu parseller bu karavanlar iҫin küҫük. Bunlar yola ҫıkmadan kalacakları yerleri de planlamaları lazım.

Internetteki karavan park listelerinde karavan parklarda hangi uzunluktaki karavanların kalabileceği yazılı. Parsellerin geniṣliği her listede yazmıyor. Bu nedenle enlemesine geniṣleyen karavanların kendi karavan park listeleri var.

Daha önce yazdığım bir tespiti tekrarlayayım. Bu tür karavanların sahipleri benim Sprinter ile gezdiğim bir ҫok güzel yerin ancak resimlerini görebilirler.:sweatsmile:

Konfor ҫok ama gezme özgürlükleri sınırlı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR