Motokaravanlar İçin Havalı Süspansiyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tyamac Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,838

tyamac

Yeni Üye
Merhabalar Karavan Severler,

Kravanlarda kullanılan İlave Havalı Süspansiyon Sisteminin Avantajları ile ilgili bazı bilgiler vermek isterim;

Havalı Süspansiyon Nedir ?

Havalı süspansiyon basınçlı havanın kaçuktan yapılmış bir hacim içine sıkıştırılmasından oluşan yaylardan meydana gelir. Kapalı hacim içerisindeki hava basınçı değiştirildikçe yay karakterstiğide değimektedir. Bu özellik havalı süspansiyonların en belirgin karakteristiği olan ayarlanabilen yay özelliğini ortaya çıkarmaktadır.

Peki bu özellikler motokaravanlarda nasıl kullanılabilir ?

Metal yaprak (makas) süspansiyonlu araçlarda metalin yapısı gereği zamanla esnekliği kaybetmektedir. Özellikle motokaravanlar gibi uzun süre yük altında sabit olarak bekleyen yaylar özelliğini yitirip aracın (genellikle arka dingilinin) çökmesine ve takoz üzerine oturmasına sebep olmakta.Genellikle bu soruna çözüm ilave yarak (makas)
koymak ile giderilmeye çalışılır. Bu ise süspansiyon sisteminin yay katsayısını arttırmakta yaylanma kabiliyetini azaltmaktadır. Aynı durum uzun bir tatile çıkmak için yüklenmiş motokaravanlar için de geçerlidir.

Takoz üzerinde çökmüş durumda seyahat eden bir aracta isi sürekli şaseye darbe oluşturmakta yolcuları rahatsız eden bir titreşime sebep olmaktadır.

airsuspensionbag.jpg

Şase ile makas arasına yerleştirilmiş havalı süspansiyon körüğü sayesinde ise yüksekliğiYükten bağımsız olarak aracın her zaman aynı yükseklikte sürüş yapmasına olanak sağlar.

Aracın arkası ağır yüklendiği zaman alçalmaz.Araçın yük durumuna veya ihtiyacınıza göre hava basıncını kolyaca arttırıp azaltarak aracın yerden yüksekliğini değiştirmek mümkün hale gelir.

Ayarlanabilir Yer Yüksekliği

Standart ilave havalı süspansiyon sistemi bir kompresör ile donatılmıştır. Bu sayesinde anahtar aracın yüklenmesi-boşaltılması veya bir römork bağlanması-çıkarılması, engelliler için geliştirilmiş sistemlerin araçlara kolay aplikasyonu için imkan tanır.

KonforHava-süspansiyon sistemi yolun bozukluklarını filtreler, böylece yolcular daha az sarsıntıya maruz kalırlar. Yolcular bunu olumlu olarak hissederler ve sistem yolculuk yorgunluğunu azaltır.

Sonuç olarak her geçen gün daha çok araç üreticisi ürettikleri araçlarda hava süspansiyonunu kullanmaktadır.

Detaylı bilgi için İmaj Karavan Telefon:0224 3640583 / 0532 5115104

Etiketler
Ynt: Karavanlar İçin Havalı Süspansiyon

Merhaba bu bilgiler benim icin cok faydali oldu. Keske fiyatlarindan da bahsetseydiniz. Maliyeti ne olur acaba?

Merhabalar,

Araç marka ve modeline göre farklılık gösterecektir fakat 350 Euro dan başladığını biliyorum.

Saygılarımla.

Bu sistem gerçekten faydalı.Önceki yıllarda bu sistemler yok iken arkası sabit yükden ve de ilave olarak yüklediğimiz motosikletden dolayı bir yıla varmadan yeni makaslar takozun üzerine oturuyordu ve biz de arka makaslara duruma göre bir yada motosiklet yükleyeceksek iki "yaprak" ilave ediyorduk.Motorsiklet olmadan yaptığımız kış gezilerinde ise karavan sürekli (bir miktar) baş aşşağı duruyordu.Hem aracın dengesi ve estetiği bozuluyor hem de düz yerde bile önleri takozlamak durumunda kalıyorduk.
Arkası uzatılmış ve motosiklet taşıyacak motokaravanlar için faydalı bir çözüm.

Rüzgar

Dun makaslarimi kontrol ettirmeye bir makasciya gittim. Bir ters durum goremedi ama makasin kirilmayacagini da soyleyemedi. Makas yapmasi 600 700u buluyormus. Eger bu suspansiyon makaslara binen yuku azaltacaksa bu 350 yuro mantikli geliyor.

Sayın Mebus bence yaptırın, ben kendi aracıma düşünüyorum şahsen, aracın daha konforlu olduğunu duyuyorum söylenenler doğru ise

Valla gelecek yaza artik. Karavan 4 4luk oldu. Yola hazir. Artik para harcayamam. Seneye bakariz. :D
Sirada boya var. Gelecek sene sadece kafayi boyatacagim. Bir hayli boyasi mat gozukuyor. Artik yenilenme zamani geldi sanirim.
Ben de konuya sicak bakiyorum. Tabii mb100 icin olur mu bilmem.
Ondan sonra bu takoz isi. Sevgiler.

Uzerindeki 19 yillik boya. Pasta yiye yiye iyice incelmis. Kararim boya yapmak yonunde. Aslinda acelesi yok. Fakat boyaninca karavanim cok daha yakisikli olacak dusuncesindeyim.

Merhabalar,
Havalı Süspansiyon Uygulanabilen araçların listesi:

• Fiat Euro-Chassis (Ducato/Boxer/Jumper) Modell 230/244( 1995 - 2006 )
• Fiat Euro-Chassis (Ducato/Boxer/Jumper) Modell 250 (7/2006 - )
• Mercedes Sprinter, VW Crafter ( 4/2006 - )
• Renault Master X70 / Opel Movano X70 ( 2004 - )
• Ford Transit (tek teker) ( 2004 - )
• Iveco Daily 35C - 50C (2006 - )

Detaylı bilgi için İmaj Karavan Telefon:0224 3640583 / 0532 5115104

fark.JPG

Sayin tyamac
resimleri gordum inceledim. bize birazda bu hava koruklerinin teknik bilgilerinden bahsederseniz dahada aydinlanmis oluruz .
mesalabu listesini verdigin markalar kompresorlu motorami haiz. onun icinmi sadece bu modellere takilabiliyor.
resimlerdede gordugumuz gibi ise gorunen arabalarda makas yok galiba oyle yere kadar oturabildigine kadar arka kisim.
bildigim kadariyla bu turlu havali koruklerde ventil olmasi gerekir ve duzenli olarak basincin ayni kalmasini saglamalidir
eger kullanilan arabalar kompresorlu arabalar degilse havayi nereden ureticek vestinhausdan sagliyacagi hava miktari yetiyormu.
bunlarin yaninda biraz daha teknik bilgi verirseniz oyle zannediyorumki butun arkadaslarina simdiden yatti bile merakla bekliyoruz bilgilerinizi .saygilar.
Zeki

Merhabalar,

Havalı Süspansiyon körükleri yıllardır ağır ticari araçlarda ve otobüslerde kullanılmakta. Otomotiv standartlarına göre üretilen bu ürünler yüksek emniyet katsayısı ile tasarlanmışlardır. Örnek olarak 5 bar da çalışması gereken bir körüğün patlama basıncı 20 barın üzerindedir.
Bu sebepten dolayı oldukça güvenli ürünlerdir.
Havalı süspansiyon sistemi setleri hava kompresörü olmayan araçlara ilave olarak 12 Volt hava kompresörü ile birlikte tedarik edilir.
Bu sebeple aracınızda hava olup olmaması çok da önemli değil.
Bu kitler içerisinde genellikler her araç için ayrı ayrı tasarlanmış adaptasyon parçaları bulunur. Bu parçalar sayesinde sistem aracınızda bir kesme delme veya kaynak gerektirmeden uygulanabilir. Aracınızın şase garantisinin bozulmaması için bu çok önemlidir.

Araçlarda genellikle anakat bir makas ve bunun altında da bir den çok kat yük makasları bulunur.
Bu sistemi aracınıza abapte etmeden önce bu yük makasları sökülürse arac çok daha esnek hale gelmiş olur.
Aynı zamanda da seviyesi de doğal olarak yere yaklaşmış olur.

Bundan sonrası ise tamamen size kalmış ... 2 adet düğmeyi kullanarak körük basınçlarını arttırabilir dolayısıyla aracınızı yükseltebilirsiniz.
Aynı şekilde de alçaltmanız gereken durumda körük basıncını azaltarak aracınızı alçaltabilirsiniz.

Ssygılarımla

18203

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR