Motokaravanlarda Muayene Geçerlilik Süresi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan centilmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,159

centilmen

Güneşin sana gelmesini istiyorsan, gölgenden çık.
Yer
Ankara
Dostlar bugün epey bir uğraştan sonra cinsi hanesinde özel amaçlı (motorkaravan) yazan ruhsatımıza kavuştuk.

Arkadaşlar hepimizi ilgilendiren sevindirici bir durum ise "Ruhsatın muayene kaydında tarih 2 yıl sonrayı gösteriyor. :smiley: "
Ankaradan karavavancı dostumuz raptor rumuzlu Hikmet kardeşimin bir tanıdığının karavan ruhsatında muayene süresi 2 yıl görünüyordu.
Görevli memur ile konuşurken bir arkadaşımızın muayene süresinin 2 yıllık olduğundan bahsettim. Evet sizinkide 2 yıllık olacak diye belirtince çok sevindim.
Umarım birşeyler düzelmiştir ve bundan böyle tüm karavan severler her yıl muayene yaptırmak zorunda kalmazlar.
Bu haberi sizlerle paylaşmak istedim.
Bu konuda bilgisi ve söyleyeceği sözü olan arkadaşarın buradan paylaşımları neticesinde gerek yeni ruhsat alacak gerekse muayene süresi dolarak TÜV e gidecek dostlara yardımcı olabiliriz diye umuyorum.

Etiketler

Ynt: Motokaravanlarda Muayene Geçerlilik Süresi

Merhabalar,
Sanırım çeşitli Tüv şubeleri farklı uygulamalar yapıyor.
Knaus motokaravanımızın ruhsatının Ticari adı kısmında "Özel Amaçlı (Motokaravan)" yazıyor, cinsi bölümünde ise "Karavan (Römork)" yazıyor; ancak muayene 1 yıllık...

Muayenesini TEM kenarındaki (sanırım Orhanlı) Tüv de yaptırmıştım...

theta' Alıntı:
Merhabalar,
Sanırım çeşitli Tüv şubeleri farklı uygulamalar yapıyor.
Knaus motokaravanımızın ruhsatının Ticari adı kısmında "Özel Amaçlı (Motokaravan)" yazıyor, cinsi bölümünde ise "Karavan (Römork)" yazıyor; ancak muayene 1 yıllık...

Muayenesini TEM kenarındaki (sanırım Orhanlı) Tüv de yaptırmıştım...
Ben de Haziranda Orhanlı TUV'de yaptırdım. Bir yıllık yapmışlardı. Bu durumda iki yıllık muayene yaptıran arkadaş varsa hangi şehirde ve neredeki TUV'den yaptırdığını belirtirse onlara odaklanalım.

Aracımı ilk satın aldığımda ruhsatında "tipi" hanesinde "L9 LTR H / R / Karavan" ve "Diğer bilgiler" hanesinde "Motorlu Karavan" yazıyor olmasına rağmen "cinsi" hanesinde "otomobil" yazıyordu ve periyodik muayenesi 2 yılda 1 olarak görünüyordu.

Satın aldıktan sonra "cinsi" hanesindeki "otomobil" ibaresinin trafik şubedeki belgeyi hazırlayan memurun insiyatifiyle "Özel Amaçlı (Motor Karavan)" olarak değiştirildiğini farkettim. Elbette periyodik muayenenin 2 yılda bir olmasını istiyordum ve görevli memura dönüp "yanlışlık olmuş, eski ruhsatındaki ibareleri olduğu gibi yenisine geçiremez miyiz?" dedim. Bana söylediği: "Bence bu insiyatifi kullandığım için bana ileride dua edeceksiniz. Bu şekilde TÜV'den geçmez, geri dönüp bir sürü işlemle "otomobil" ibaresinin "Özel Amaçlı Motokaravan" olarak değiştirilmesini isteyeceksiniz." dedi... ???

TÜV istasyonundan geri döner mi, dönmez mi bilinmez... Burası Türkiye ve bu konularda kimsenin doğru dürüst bilgisi yok. Belki o şekilde de gidebilirdi ama ben karavanımı sağlam kazığa bağladığım için rahatlamıştım. :smiley:

Karayolları trafik kanununa göre kullandığımız motokaravanlar "M1 sınıfı Özel Amaçlı" taşıtlardır. Yasa açık:

" İKİNCİ BÖLÜM

Tanımlar

c) Araçlara ilişkin tanımlar (Değ.: 11.04.2003-25076)

1) Otomobil: Yapısı itibariyle, sürücüsü dahil en çok 8 oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu araçtır.

14) Özel Amaçlı Taşıt: Özel amaçla insan veya eşya taşımak için imal edilmiş olan ve itfaiye, cankurtaran (SC), naklen yayın ve kayıt (radyo, sinema, televizyon), kütüphane, motorlu karavan (SA), zırhlı araç (SB), araştırma, cenaze araçları (SD) ile bozuk veya hasara uğramış taşıt ve araçları çekmek, taşımak veya kaldırmak gibi özel işlerde kullanılan motorlu araçtır.

5) Özel Amaçlı Taşıt: Yolcu veya yük taşımak üzere özel bir işlevi yerine getirmek için kullanılan (bunun için özel gövde düzenekleri ve/veya ekipmanları gereklidir) M, N veya O sınıfı motorlu araçtır.

5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı M sınıfı araçtır.

(i) koltuklar ve masa

(ii) koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı

(iii) yemek pişirme imkanları ve

(iv) depolama/saklama imkanları

Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

ALTINCI BÖLÜM

Araçların Teknik Şartlara Uygunluğu ve Muayenesi İle
Muayeneye Yetkili Kuruluşlar

Araçların Teknik Şartlara Uygunluğu ve Muayeneleri

MADDE 67- (Değ.: 18.05.2007-26526) Teknik şartlara uygun durumda olmayan araçların trafiğe çıkarılması yasaktır.

Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,

b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

ç) İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

benim karavanın muayeneside 1 yıllık,
oda bir şans herhalde, muayene zamanı bu araç karavan 2 senelik muayene yaparmısınız diye rica edelim belki tutar :smiley:

Ümit bey, aracınızı hangi tüv istasyonunda yaptırdığınızı belirtirmisiniz ?
En azından örnek göstererek ve orası ile iletişim kurmalarını sağlayarak belki bizde 2 yıllık vize alabiliriz.
Saygılarımla..

Şeref

Merhaba şimdi bir kez daha şaşıordım.Nasıl oluyor bu çifte standart.Benim WW BUS öel amaçlı kamp karavan taşıtı geçiyor.TÜV deki muayene süresi 1 yıllık.Bu iş el atılıp da düzeltilebilirmi?Yada yasa değiştide haberimizmi yok.SEVGİ ve SAYGILAR.

Merhaba arkadaşlar.
Benim aldığım iveco panelvan aracımın karavana dönüşüm hikayesini ilgili sayfadan takip eden arkadaşlarım biliyordur sayfayı izlememiş olanlar içinde bilgi vermeliyim sanırım.
İmalat süreci bittikten sonra tüm evraklarım ile Ankara İvedikte bulunan TÜV istasyonuna gittim. Projenin araca ve mevcut kanunlara uyumluluğu kontrol edildi, bu arada zaten süresi geçmiş olan araç muayeneside yapıldı. TÜV e giderken ek1 belgeside düzenlenmişti. Aracım önceden kırmızı beyaz olarak geçiyordu. Şimdi beyaz. İstasyonda görevli arkadaş muayene pulunu ek1 belgesi üzerine yapıştırmıştı geri dönüp neden ruhsata yapıştırmadığını sorduğumda emniyetten rengi beyaz ve cinsi hanesi değişik (motokaravan)yazan yeni bir ruhsat çıkacağını belirtti.
Kendisine gördüğüm bir karavancının muayene süresinin 2 yıl oldugunu söylediğimde ise yanlışlıkla yazılmış olsa bile emniyette problem çıkacağını söyledi. Benim mayene süremle ilgili birşey söylemedi gördüğüm kadarı ile yazıp çizdiklerindede yoktu.
2 yıllık muayene süresi emniyette çıkarttığım yeni ruhsatta yazıyor üzerinde pul yok(çünki TÜV de verilen pul ek1 belgesinde yapıştırılmış durumda ve ruhsat yeni) ama muayene geçerlilik tarihi 27.11.2012 görünüyor oradaki görevlide konuşmamızda teyit etti.
Ama sayın moderatörümüz Cem Babadağın açıklaması ve verdiği dokümanlar bana daha mantıklı geldi. Doğrusu odur gibi.Ha trafik şube görevlisinin öyle yazmış olması bana bir avantaj tanırmı yoksa 2 yıl sonra gittiğimde cezalı süreyemi düşerim şu anda bilemiyorum cevap verebilecek bir merci de yok sanırım. Ama ben başka bir karavancıda da 2 yıl geçerli muayene süresi görmüştüm.
Sevgilerimle.

Ümit bey doğrusu bir sene, ama sizinki bir şans, hiç kurcalamayın, sizin için geçerli olan ruhsattaki tarihdir,
motosikletlerde de bir sene muayene aralığı vardı, bir zaman geldi bazı arkadaşlar iki sene muayene aralığı almaya başladılar arkasından kanun değişti bütün motosikletler iki sene de bir muayene oldular, inşaallah kanun değiştirme hazırlığının müjdesidir

motokaravanlar 1 yıl,
çekme (römarklar) ise 2 yıl.
yasa böyle diyor.

ümit bey'in durumu ise olumlu bir karışıklık olsa gerek. büyük bir şans.

bu konuyla ilgili 2 yasa var. bu yasalarda değişiklik için ulaştırma bakanlığı, karayolları, tüvturk'e faks gönderdim. sonuç geldiğinde sizlerle paylaşırım.

Ümit bey, (büyük bir ihtimalle) (yeni ruhsat olduğu için ve ilgili bölümde "ilk muayene geçerlilik tarihi" yazdığı için) 2 yıl sonra tekrar muayeneye gittiğinizde cezalı konuma düşmeyeceksiniz. Bende böyle oldu. Ben aracı alalı 1 yıl bile dolmadı ama aracım en son muayeneye TÜV öncesinde 2 yıl önce girmiş. Ceza talep ederlerse "ne olur, ne olmaz" diyerek eski ruhsatının fotokopisini bile yanıma almıştım ve sorarlarsa durumu bu şekilde açıklamaya çalışacaktım... Kimse bunu sorgulamadı.

Yine büyük bir ihtimalle 2 yıl sonra muayeneye gittiğinizde yanlışlığın farkına varılacak ve ancak 1 yıllık vize alabileceksiniz. Kimse sorgulamazsa ve muayene yine 2 yıl geçerli olursa bence hiç sesinizi çıkarmayın ve dahi bu sayfalarda bile yazmayın. :smiley: ;) Bir yanlışlık olduğu ortada. Ancak bunun müsebbibi siz değilsiniz.

Egzos muayenesini de aynı şekilde 2 yıl geçerli olarak alabildiniz mi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR