Motor Karavan Araçlarımızın "özel Amaçlı Taşıt" Sınıfında Olması Vatandaşı Mağdur Ediyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OktayS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 139
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,879
Arkadaşlar bir sivri zeka gibi görmeyin benide :smiley: bizim ruhsatında özel amaçlı taşıt yazan bir ambulansımız var en düşük 4.000 TL en yüksek 42.000 TL trafik sigortası çıkıyordu, en ucuz veren firma sompo japan firmasıydı 4.000 TL verip yaptırdık daha sonraki yıllarda aklıma benim riskli ama ekonomik bir fikir geldi, aracımızın ruhsatında özel amaçlı taşıt ve araç sınıfı olarak N1 yazıyordu, sigortacıya gittim aracı kapalı kasa kamyonet olarak sigortasını yaptırdım 1.200 TL'ye, o şekilde bir sürü çevirme atlattım 3 yıl bu şekilde dolaştı herhangi bir sorun olmadı.Yani size bir fikir olsun diye diyorum çok yakında Allah nasi pederse bir motokaravan yapmayı düşünüyorum aracı projelendirirken özel amaçlı taşıt yerine ne olursa olsun başka birşeyler yazdıracağım bu özel amaçlı taşıt ibaresi bizim ağzımıza ediyor.Sağlıcakla kalın şimdilik.
Bu 3 yıl zaman zarfında , yol kenarı denetim istasyonlarına , yani kantarlara girdiniz mi ?

Şayet girmediyseniz yüklü bir ceza gelmesin arkadan ,araştırsanız iyi olur ?

Arkadaşlar bir sivri zeka gibi görmeyin benide :smiley: bizim ruhsatında özel amaçlı taşıt yazan bir ambulansımız var en düşük 4.000 TL en yüksek 42.000 TL trafik sigortası çıkıyordu, en ucuz veren firma sompo japan firmasıydı 4.000 TL verip yaptırdık daha sonraki yıllarda aklıma benim riskli ama ekonomik bir fikir geldi, aracımızın ruhsatında özel amaçlı taşıt ve araç sınıfı olarak N1 yazıyordu, sigortacıya gittim aracı kapalı kasa kamyonet olarak sigortasını yaptırdım 1.200 TL'ye, o şekilde bir sürü çevirme atlattım 3 yıl bu şekilde dolaştı herhangi bir sorun olmadı.Yani size bir fikir olsun diye diyorum çok yakında Allah nasi pederse bir motokaravan yapmayı düşünüyorum aracı projelendirirken özel amaçlı taşıt yerine ne olursa olsun başka birşeyler yazdıracağım bu özel amaçlı taşıt ibaresi bizim ağzımıza ediyor.Sağlıcakla kalın şimdilik.
Bu 3 yıl zaman zarfında , yol kenarı denetim istasyonlarına , yani kantarlara girdiniz mi ?

Şayet girmediyseniz yüklü bir ceza gelmesin arkadan ,araştırsanız iyi olur ?

Hakikaten riskli . Kaza durumunda sigorta büyük ihtimalle sorun çıkaracaktı. Sigorta yapan şahıs aracın ruhsatına bakmadı mı?

Baktı tabi ki ama ben böyle istediğim için bu şekilde yaptı, kaza yapmadık çok şükür, riskli olduğunu biliyoruz ama mecburduk, en düşük ilk yıllarda 4000 TL çıkıyordu sonraki yıllarda ortalama 12000 TL'yi buldu, sigortayı hiç yaptırmamaktan iyidir diye düşündüm yoksa sigortasızda gezdirebilirdim.

Madem istediğiniz gibi yaptırabiliyorsunuz otomobil sigortası falan yaptırsaydınız daha düşük çıkardı:smiley:.Nasılsa kaza olsa sigortanın bir faydası olmayacak.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen Motokaravan ifadesinin Özel amaçlı Taşıtlar grubundan çıkarılarak Karayolları Trafik Kanununda yer alan Kamp Taşıtı grubuna dahil edilmesini talep ediyorum. Bu sayede motokaravanlar ambulans ya da çekici olarak değil, gerçek kullanım amacı olan "kamp taşıtı" olarak değerlendirilebilecek, bu durumun yol açtığı haksız uyguyamaların önüne geçilebilecektir. Bu konu uzun süredir pek çok karavancıyı mağdur etmektedir. Konunun ivedilikle değirlendirmeye alınarak yönetmelikte yapılacak değişiklikle kanuna uygun hale getirilmesini arz ederim.

Şeklinde bir eposta gönderdim.
tuddb@egm.gov.tr adres bu.

Motorlu karavan ifadesinin özel amaçlı taşıt grubundan çıkarılarak "Kamp taşıtı" tanımı kapsamına alınması talebiniz mevzuat çalışmalarında değerlendirilecektir.

Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz.

EGM Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı

Şeklinde cevap geldi. Benzer içerikli (aynısını göndermeyelim, aynı kişi zannedilip dikkate alınmayabilr) e postaları farklı kişiler de gönderirse süreç hızlanır.

Merhaba
Gönderdiğiniz birim yetkilimi kanunen?
Kuruluş :
(Değişik: 17/10/1996 - 4199/3 md.) Bu Kanunla, Emniyet Genel Müdürlüğüne verilen görevler, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak kurulan Trafik Hizmetleri Başkanlığınca yürütülür. Trafik Hizmetleri Başkanlığı, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı tarafından yürütülür. Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez bölge, il ve ilçe trafik zabıta kuruluşları Trafik Hizmetleri Başkanlığına bağlı olarak çalışır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

EGM Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı mevzuatla ilgili birim sanıyorum.
Bu yapılması gereken iş mevzuatla ilgili. Zaten konuyla ilgili olmasaydı bunu ifade eder, ilgili birime yönlendirirlerdi.

• Ben de bunu gönderdim. 81 fj 792 plakalı aracım motokaravan olarak tescillenmiş olup,mevzuattaki bir hatadan dolayı özel amaçlı taşıt statüsünde değerlendirilmektedir.Bundan dolayıdır ki sigorta şirketleri tarafından trafik sigortası tarifelerinde ambulans ve itfaiye araçları gibi riskli taşıt grubundan sayılmakta,fahiş bir fiyatlandırmayla trafik sigortamız yapılmaktadır.Bu hatanın artık düzeltilmesi ve aracımın kamp taşıtı olarak tescillenmesini sağlayacak düzenlemenin ivedilikle yapılmasını arz ederim.

Bence tüm karavan sahibi arkadaşlar bu konuda mücadele etmeli,en azından şu kadarcık bir yazı yazıp göndermeliler.Bizim hakkımızı başkaları savunsun diye beklememek lazım.

Sayın Özgül ruhsatınıza baktığımda M1 sınıfı araç yazılmış. Lakin M1 sımıfı aracın açılımı ; M1 Sınıfı: Yolcu taşımasında kullanılan ve sürücü dahil en fazla 9 oturma yeri olan motorlu araçtır. Bu açılıma göre bizim karavanlarımız M1 sınıfında olamaz. Olmasınada imkan yoktur. Sınıfı kısmında kanun yönetmlikte bu böyle yazıyor madde derki ;
5.1) Motor Karavan: En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan bir özel maksatlı
M sınıfı araçtır.
koltuklar ve masa
koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı
yemek pişirme imkanları ve
depolama/saklama imkanları
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilmelidirler; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir.

yukarıda ki tanım araç sınıf tanımıdır. M1 olmasına imkan yoktur. Sınıfı yerine bu motor karavan yazmalıdır. Ben mi kanun yönetmeliği anlamıyorum yoksa? Yada bu işin başlangıç süreci nereden başlamalıyız ki sınıf kısımlarını doğru yazdırarak herşey yoluna giremiyormu? Var bir yerde bir sorun

Merhaba Berk bey;
Ruhsatlarımızda Araç sınıfı kısmında M1 yazması sigorta primlerimizi artırdığı sayende ortaya çıkmış oluyor, tespitiniz çok doğru teşekkürler, o gün den bu güne bir değişiklik oldu mu sorun çözülebildi mi?

Selamlar!

bu sorun çözüldüğünde kamper yapacağım ancak umutsuzum,diğer sorunda artı vergiden kurtulmak için 5 yaşından büyük araç sorunu, bu konuda halledilmeli,150 200 bin km.deki bir araçla yollarda kalmayıda göze alamam.

Çok uçuk bir projem var, ama neden olmasın? Bu sayede yüksek sigorta ve benzeri maliyetlerden kurtulmak mümkün diye düşündüm. Sizlerin de görüşlerinizi rica edeceğim...

Aşağıda Resimde gördüğünüz Avrupa'dan çekme karavan örneği. Buna benzer bir karavan yapma niyetindeyim. 9. Ayda emekli olma niyetindeyim ve emekli olunca eşim ile en az 2 yıl hayal ve projesi üzerinde çalıştığım bu karavanda yaşamayı ve güzel yurdumu gezmeyi planlıyoruz. Kapkaç hesabı değil, 10 gün bir yerde, seversek bir ay bir yerde...
Planladığım karavan resimdeki ile dış hat olarak benzer olacak. Yani yan duvarı açılır kapanır sistem ile (Üzerinde hala sistem ve çalışma modeli olarak fikirler almaktayım)kamp sırasında oda gibi geniş ortam yapmak amacım. Ev huzurunda karavan zevki. Resimdeki gibi çekme karavan değil de bunun konteyner olduğunu düşünün... Ve bu konteyneri Kamyonete yükleyip karavan gibi kullanmak. İşim bitince de konteyneri indirip kamyonet ile bulduğum nakliye işlerini değerlendirmek... Bu fikrin avantajı;
1-) Minibüsler (Ducato, Master, volt ve benzeri) kavisler ile motokaravanda alanı çok daraltmakta ve projeyi zorlamakta. Yaşam alanını çok daraltmakta. Genişletme imkanı olmamakta...Burada sitede gördüğüm yorumlarda kendi karavanını yapanların karşılaştığı en büyük sorun...
2-) Bu motokaravan minübüslerin, karavan yapıldıktan sonra Karavan dışında tekrar başka amaçlar için kullanmak imkansız hale gelmesi... Satmak istediğinde de çok zor satılması ve yaptığın masrafların hiçe sayılması...
3-) Yüksek olan motokaravan vergisinden, sigortasından ve proje gibi resmiyetlerden kurtulmak.
4-) Bu yöntemin bir avantajı da kaza ve benzeri araç arızası durumunda komple karavan yerine sadece aracı değiştirme ve yenileme imkanının olması... Araç ya satarsın, ya hurdaya çıkartırsın... Yada yeni alacağın yüksek model araçlar ile de değiştirme imkanın olacak.
5-) En önemli unsurun ise maliyet için bütçemin az olması... Az para ile çok iş... Bir dana derisinden on post çıkarabilme düşüncesi... Karavanım kamyonette yük olduğu için vergi algı ve benzeri resmiyetim olmayacak. İstediğim zaman karavanımı bahçeme indirip arabayı başka işlerde de kullanabileceğim, gerekir ise kamyoneti satıp model yükseltebileceğim ve fazla zararım olmayacak... Bu avantajlar çoğaltılabilir...
6-)Çekme karavanların da dez avantajı olan yolda arabaya ilave yük bindirerek araç yürüyen aksamına zarar vermesi. Arkadaşımda var çekme karavan. Kullandım ve arabaya yolda gider iken özellikle rampa inerken küt küt vuruyor ve savurmaya çalışıyor. Son sistem fren tertibatı var karavanında, 45,000 TL ye sıfır aldı üç yıl önce, ama bu vurma yüzünden arabası şanzuman sorunu yaşamaya başladı kısa sürede...Suziki otamatik vites vardı bu yüzden sattı. Şu an kullandığı Araç 2012 Honda C-RV ve 2000 motor... Onun da şanzumanda sorun yaptı bu vurmalar... (Ben arkadaş kadar zengin değilim laf aramızda, Bana çok lüks...)

Evet arkadaşlar, bu projem hakkındaki görüşlerinizi alayım... Resmiyet, proje ve benzer konularda da tavsiyelere açığım...

Karavan rnek

böyle birşeyi taşımak için aşağıdaki belgeleri temin etmelisiniz
K Yetki Belgesi 2018 Ücretleri
K1 Belgesi
Kamyon / Çekici / Kurtarıcı için: 10.000 TL
Kamyonet için: 2.500 TL
K2 Belgesi
Taşıt Kartı Ücreti: 300 TL
bu belgelerden birine sahipseniz yada zaten mesleğiniz bu ise planınız uygulanabilir,aksi halde astarı yüzünden pahalıdır,bende karavanlara çıkarılan engeller yüzünden durum düzelmedikçe karavan yapmama kararı alanlardan biriyim.

böyle birşeyi taşımak için aşağıdaki belgeleri temin etmelisiniz
K Yetki Belgesi 2018 Ücretleri
K1 Belgesi
K2 Belgesi
Taşıt Kartı Ücreti: 300 TL
bu belgelerden birine sahipseniz yada zaten mesleğiniz bu ise planınız uygulanabilir,aksi halde astarı yüzünden pahalıdır,bende karavanlara çıkarılan engeller yüzünden durum düzelmedikçe karavan yapmama kararı alanlardan biriyim.

Suat Bey, özel yük olarak geçeceği için ve almayı düşündüğüm araç hususi kamyonet sınıfı olacağı için sadece src belgesi istenmekte diye söylediler trafikteki memur... SRC belgesi de alıyorum şu an. Sizin bahsettiğiniz belgeler, ticari yük taşıyanların bulundurması gereken belgeler diye biliyorum. Yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim. Trafik tescildeki memurun bilgisi yanlış ise ona göre derin araştırma yapayım...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri