Motor Karavan Araçlarımızın "özel Amaçlı Taşıt" Sınıfında Olması Vatandaşı Mağdur Ediyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan OktayS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 139
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,715

OktayS

Kamp I
Yer
iSTANBUL
KAMPANYAYA DAVET DUYURUSU!!!
Sayın; Yetkililer,
Bizler Avrupa Birliği ülkelerindeki gibi lüks olmasa bile, orta halli "MOTOR KARAVAN" sahibi olan vatandaşlarız. Motor Karavanların "Özel Amaçlı Taşıt" sınıfında değerlendirilmesi, bizlerin her bakımdan mağdur olmasına sebep olmaktadır. Şöyleki : itfaiye, cankurtaran, zırhlı araç,cenaze aracı ve bozuk veya hasarlı araçları çekmek taşımak gibi tehlikeli araçlar ile aynı sınıfta değerlendirilmesinden dolayı mağdur olmaktayız.
Avrupa birliği ülkelerinde motor karavan sahipleri sadece kullandıkları süre için dilekçe vermekte, sigorta, vergi gibi yükümlülükleri kullanacakları süre kadar olmaktadır. Türkiye'de durum çok farklıdır ve bir yıl içinde sadece bir, iki veya üç ay kullanılabilen, diğer zamanlarda, yaz sezonu dışında hemen hiç bir zaman trafiğe çıkmadıkları gibi, ülkemizde karavan kültürüne gönül verenlerin büyük bir kesimi eğitim ve kültür seviyesi olarak oldukça yüksek, doğa aşığı, rafine, birçoğu emekli insanlardır. Dolayısıyla trafikte aşırı sürat yapmaktan kaçınmaları bir yana, eşiyle birlikte seyahat eden, başkalarına saygılı ve sorumlu sürücülerdir.
Yani motorkaravanlar her açıdan en DÜŞÜK risk grubundaki araçlardır.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde “Kamp Taşıtı” tanımı bulunmasına rağmen motorlu karavanlar anılan Yönetmelikte """ özel amaçlı taşıt tanımı "" altında değerlendirilmektedir. söz konusu araç kategorilerinin belirlenmesinde araç tescil belgesinde yer alan kayıtlar önem arz etmekte olup, mağduriyetimiz böylece sona erebilecektir,""""" bu itibarla Emniyet Genel Müdürlüğünüz tarafından anılan mevzuatlarda düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.
SAYGILARIMIZLA

Bu kampanyanın teslim edileceği kurum:T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI & EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kampanyayı sende imzala linki: KAMPANYA için

Ben de desteklediğim gibi verilen linke girip imzamı attım..
Daha çok imza gerekli, henüz imzalayan kişi sayısı 1482...

Guzel ve isabetli bir calisma olmus. En son sarp sinir kapisindan karavanimla girerken 3 aylik sigorta icin 700 TL istediklerinde sinirlenmistim. Yanimdaki TIR soforu 600 TL ile gecerken, kamyonet 210 TlL, araba 180 TL odemisken benden 700 TL almalari Turkiye'nin hala soyguna devam ettiginin ilk deliliydi. Tabii ki sinirlerim alinmis gibi davrandim ve sadece lanetleyerek kimin cebine giriyorsa da haram olsun demekle yetindim. Bir anda 200 TL den 1.200 TL'ye cikan bir sigorta prim degerindeki kar marji hic bir Ozel sermayedere yedirilmez. Arkasinda kapitalist soyguncular yoksa. -ki zaten %80'i de vergi...

Lafi uzatmayayim. En az 100 kisi benden imza icin..

Guzel ve isabetli bir calisma olmus. En son sarp sinir kapisindan karavanimla girerken 3 aylik sigorta icin 700 TL istediklerinde sinirlenmistim. Yanimdaki TIR soforu 600 TL ile gecerken, kamyonet 210 TlL, araba 180 TL odemisken benden 700 TL almalari Turkiye'nin hala soyguna devam ettiginin ilk deliliydi. Tabii ki sinirlerim alinmis gibi davrandim ve sadece lanetleyerek kimin cebine giriyorsa da haram olsun demekle yetindim. Bir anda 200 TL den 1.200 TL'ye cikan bir sigorta prim degerindeki kar marji hic bir Ozel sermayedere yedirilmez. Arkasinda kapitalist soyguncular yoksa. -ki zaten %80'i de vergi...

Lafi uzatmayayim. En az 100 kisi benden imza icin..
Sınır da yeşil sigorta yapılırken karavan için ayrı tarife uygulanmıyor diye biliyorum . Yanlışlık veya yanlış hesaplama olmasın . Yakın zamanda karavan yeşil sigorta yaptıran var mı acaba ?

Sınır da yeşil sigorta yapılırken karavan için ayrı tarife uygulanmıyor diye biliyorum . Yanlışlık veya yanlış hesaplama olmasın . Yakın zamanda karavan yeşil sigorta yaptıran var mı acaba ?
Aracim yabanci plakali 92 model eura Mobil. Tertemiz 700 TL aldilar. Sigorta yapan kiz kamyonet yazacakti ama mudurunu Telefonda arayip sordu. Daha once HIC yapmamis Boyle bir araca sigorta. Muduru de OZEL AMACLI ARAC deyince ona gore kesti. Sistemden de bana gosterdi. Bak Abi Ozel amacli arac diye girince ne gosteriyor siz gorun dedi. Ben de gordum. Gercekten de oyle..

Sayın; Yetkililer,
Bizler Avrupa Birliği ülkelerindeki gibi lüks olmasa bile, orta halli "MOTOR KARAVAN" sahibi olan vatandaşlarız. Motor Karavanların "Özel Amaçlı Taşıt" sınıfında değerlendirilmesi, bizlerin her bakımdan mağdur olmasına sebep olmaktadır. Şöyleki : itfaiye, cankurtaran, zırhlı araç,cenaze aracı ve bozuk veya hasarlı araçları çekmek taşımak gibi tehlikeli araçlar ile aynı sınıfta değerlendirilmesinden dolayı mağdur olmaktayız.
Avrupa birliği ülkelerinde motor karavan sahipleri sadece kullandıkları süre için dilekçe vermekte, sigorta, vergi gibi yükümlülükleri kullanacakları süre kadar olmaktadır. Türkiye'de durum çok farklıdır ve bir yıl içinde sadece bir, iki veya üç ay kullanılabilen, diğer zamanlarda, yaz sezonu dışında hemen hiç bir zaman trafiğe çıkmadıkları gibi, ülkemizde karavan kültürüne gönül verenlerin büyük bir kesimi eğitim ve kültür seviyesi olarak oldukça yüksek, doğa aşığı, rafine, birçoğu emekli insanlardır. Dolayısıyla trafikte aşırı sürat yapmaktan kaçınmaları bir yana, eşiyle birlikte seyahat eden, başkalarına saygılı ve sorumlu sürücülerdir.
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde “Kamp Taşıtı” tanımı bulunmasına rağmen motorlu karavanlar anılan Yönetmelikte """ özel amaçlı taşıt tanımı "" altında değerlendirilmektedir. söz konusu araç kategorilerinin belirlenmesinde araç tescil belgesinde yer alan kayıtlar önem arz etmekte olup, mağduriyetimiz böylece sona erebilecektir,""""" bu itibarla Emniyet Genel Müdürlüğünüz tarafından anılan mevzuatlarda düzenleme yapılmasını talep ediyoruz.
SAYGILARIMIZLA

Bu kampanyanın teslim edileceği kurum:T.C. İÇİŞLERİ BAKANLIĞI & EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Haksız bir uygulamanın düzeltilmesinde önderlik eden arkadaşları kutluyorum Ben de motokaravan sahibi olarak en son 2016 yılı itibari ile 5000 bin TL Trafik sigorta bedeli ödedim. Bu akıllara ziyan uygulamanın son bulmasını istiyoruz. Motokaravanların "Özel Amaçlı Taşıt" sınıfından çıkarılması bu mağduriyetleri önleyecektir. Ülkemizin doğa aşığı insanlarını cezalandırmak yerine, daha fazla kolaylıklar sağlayacak önlemler almalıdır.

imzaladım. imzalamasına ama malesef ben artık bu tür haklı taleplerimizi muhataplarının dikkate alacaklarına dair inancımı yitirmeye başladım. yine de çıkmadık candan ümit kesilmez diyerek karamsarlığa kapılmak istemiyorum. henüz bir motokaravanım dahi yok. aslında motokaravan için talep edilmesi halinde normal bir binek otomobilden birazcık fazla ödeme yapmayı bile inanın sineye çekerim. ancak iş dönüp dolaşıp ta son derece haklı olduğunuz bir talebi, muhatabınızın da yaptığı uygulamanın yanlış ve hatalı olduğunu bile bile nasıl olsa bu sigorta zorunlu diyerek dayatması konusuna gelince afakanlar basıyor, sinirden şekilden şekle giriyorum. edep dışına çıkma endişesiyle daha fazla yazmak istemiyorum.

Sayın; Yetkililer,
SAYGILARIMIZLA

İki yıldır, yüzlerce karavan sahibi yazdı, çizdi, baş vurmadık kapı bırakmadı, nafile. Ne dinleyen ne de çözüm bulacak bir muhatap var.
En iyisi, tüm karavan sahipleri aramızda para toplayalım ve iyi bir avukat bulup, Emniyet genel müdürlüğü, Trafik Tescil Şube'ye dava açalım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri