Motor Numarası.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aaroon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,039

aaroon

Tutku kelimesinin anlamı nedir? ZJ olmasın sakın !
Arkadaşlar bi dostum cherokee aldı. Aracın plaka değişimi sırasında emniyette yapılan sorgulamada morot numarasının 2 araçta daha çıktığı taspit edilmiş. Arkadaş ta telaşla sanayide ustaya motor numarı ve şasi numarasını tespit ettirmeye gitmiş. Şasi numarasının doğru olduğunu ancak motor numarasının ruhsatta yazandan farklı olduğunu öğrenmiş.i
Bu sorunun kaynagı ne olabilir_?
Bu sorun nasıl çözülebilir_?
Diye bana geldi. bende buradan fikirlerinizi almak istedim.
NOT: motor numarası aynı olan diğer 2 araç ta istanbulda. Plakaları da belli. Yarın öğrenince sizlere yazarım plakaları. O plakalarda yine bir başka cherokeedeymiş..

Etiketler
Ynt: Motor Numarası.

34 RV 041 ve 34 ZE 765 plakalı cherooke sahipleri burda mı acaba_? Ya da tanıyan var mı_?

Merhabalar,
Bu memlekette kaza sonucu kullanılmaz hale gelen ve gözü doymaz sigorta şirketlerince belli kişilere satılan araçlar çok kısa zaman içinde tekrar piyasada işlem görüyürsa bu örnekleri daha çooooook görürüz.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Bu işin nasıl çözülebileceğine dair bi fikri olan var mı_? Sonuçta bu iş adli boyuta varacaktır ama öncesinde neler yapılmalı bilen var mı acaba aramızda_? Arkadaşı aracın yetkili servisine yönlendirdim. Oradan aracın motor numarasını tespit ettirmesini istedim. Motorun üzerindeki numaranın orijinal olup olmadığına bakılacak sanırım. Motor değişmiş mi değişmemiş mi o kontrol eedilecek. Değişmiş olsa bile acaba bu motor daha önce hangi araçtaydı ve nerdeydi_? Sanırım bunların tespiti yapılacak...

Makına muhendıslerı odasından motor numarasının cakma veya orjınal oldugunu 160 cıvarı bır ucrete resmı olarak ogrenebılırsınız. Ikı blok aynı numarada fabrıkasyon olarak cıkması ımkansız denecek kadar dusuktur. Mutlaka motorlardann bırıne sonradan numara cakılmıstır. Onemlı olan hangı aracın motor numarası orjınal. Gecmıs olsun. Adlı makamlarda gececek 2 yıllık bır seruvene baslamıs bulunuyorsunuz. :(

cok dogru bu isi anca makina mühendisleri cözer birisi cakma numara kullanmıs ama kim

vosdost' Alıntı:
Makına muhendıslerı odasından motor numarasının cakma veya orjınal oldugunu 160 cıvarı bır ucrete resmı olarak ogrenebılırsınız. Ikı blok aynı numarada fabrıkasyon olarak cıkması ımkansız denecek kadar dusuktur. Mutlaka motorlardann bırıne sonradan numara cakılmıstır. Onemlı olan hangı aracın motor numarası orjınal. Gecmıs olsun. Adlı makamlarda gececek 2 yıllık bır seruvene baslamıs bulunuyorsunuz. :(

Bu konuda tecrübeniz var sanırım. Varsa eğer yol gösterirseniz sevinirim. İlk nerden başlamalı_? ne yapmalı_? Aracın öyküsünü nasıl çıkarabilirim..

daha evvel benzer konu açılmıştı daha doğrusu benim 94 zj 4.0 aracımda yaşadım.....
MOTOR NUMARASI DİYE YANLIŞ YERE BAKIYORLAR BUNLA İLGİLİ TEZ YAZARIM!!!!!!
311 mx 06 yani şudur 1993 yılında 11.ayında 4000cc 06. gün üretilmiştir (imal edilmiştir) bir gün içinde üretilen araçlardan 2 tanesi bize gelmiş anlamına gelir

Bence yapılması gerekenler:
1- yetkili servisten motor numarası ıle ılgılı belge alınır.
2- Makına muhendıslerı odasından motor numarası ıle ılgılı belge alınır.

Makına muhendıslerı odasının verdıgı raporun resmı gecerlılıge dayanarak ıslemlere devam edılır.

Arkadaşım,
Eğer elinizde aracınıza ait olan gümrük belgesi, satan firmanın ilgili araç için tanzim ettiği fatura var ise (yoksa satınaldığınış kişilerden geriye doğru gidip hangi bayiiden çıktığını bulursunuz) BENİM ARACIMA AİT OLAN bu evrakları bulunca; ben olsam ilk iş olarak emniyetin ilgili birimine gidip kendi aracımı ihbar eder buraya yazdığınız bilgileri onlarla paylaşırım, benim aracım (belgelerim sağlam ise) temize çıkar sonrası beni hiç ilgilendirmez.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

MERHABA; BENZER BİR OLAY BENİM DE BAŞIMA GELDİ.2000 MODEL SKODA OCTAVIA ARACIMIN ŞASE NUMARASI 2003 YILINDA ÇIKAN KANUNLA RUHSATA ŞASE NUMARASININ TAMAMI YAZILACAĞINA DAİR KANUNLA YAZILIRKEN BİR HARF YANLIŞ YAZILMIŞ.BİZ BU HATAYI 2010 YILINDA TUV MUAYENESİNDE FARKETTİK. BU NEDENLEDE MUAYENE VE LPG İŞLETME İŞLEMİNİ TAMAMLIYAMADIK.EMNİYETTEKİ DOSYASINDAKİ ARACIN İLK FATURASINDA BİLE ŞASE NUMARASININ SON YEDİ RAKAMI GÖRÜNDÜĞÜ İÇİN EMNİYET OLUMSUZ CEVAP VERDİ.BEN DE DOĞUŞ OTOMOTİVİN GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ULAŞARAK YETKİLİ MAKİNA MÜHENDİSİ ARKADAŞTAN ARACIMIN TÜRKİYEYE İLK GİRİŞİNDE DÜZENLENEN UYGUNLUK BELGESİNDEN ONAYLI BİR SURET İSTEDİM VE SAĞOLSUNLAR HEMEN ADRESİME GÖNDERDİLER.ELİMDEKİ BELGE VE BİRAZDA TANIDIK KOMİSERLER ARACILIĞIYLA NUMARAYI OLMASI GEREKTİĞİ GİBİ DÜZELTİP SORUNU HALLETTİK.

SİZE DE TAVSİYEM BENCE ARACIN DİSTRİBÜTÖR FİRMASIYLA İRTİBATA GEÇEREK ARACINIZIN ŞASE NUMARASINDAN TÜRKİYEYE GİRDİĞİ ESNADA DÜZENLENEN UYGUNLUK BELGESİNİN ONAYLI SURETİNİ İSTEYEREK ELİNİZE ENSAĞLAM BELGEYİ ALINIZ VE İŞLEMLERİNİZE ÖYLE DEVAM EDİN.KOLAY GELSİN...

Ya uygunluk belgesındekı motor numarası ruhsatakıyle aynı ıse? Bence sorun ruhsatta degıl aracım motor numarasında.

panik yapmayın , muhtemelen motor numaranızın yeri zor yerde olduğu için doğru duzgun okuyamayıp yanlış yazmışlardır.
önce motor numaranızı net olarak okuyun ve emnıyette bu numarayı kontrol ettırın.
başka araçta çıkmadığını görürsünüz muhtemelen.,

daha sonra topluyabilcegınız evraklarla ruhsattakı yanlış numarayı duzeltırırsınız

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI DEĞİLDE BU İŞLER İÇİN TEKNİK ÜNİVERSİTEDEN RAPOR ALMANIZ LAZIM GEÇMİŞ OLSUN BEN NOTERİN MOTOR NUMARASININ İLK RAKAMINI YANLIŞ YAZMASINDAN DOLAYI BİR DÜNYA UGRAŞMIŞTIM 6VD1 GVD1 OLARAK GİRMİŞLERDİ CANIM CIKTI DÜZELTENE KADAR Kİ BU DAHA CİDDİ BİR SORUN ALLAH KOLAYLIK VERSİN BİRDE İŞİN GARİP TARAFI AVRUPADA VE ABD DE HİÇ KİMSE MOTOR NUMARASIYLA İLGİLENMİYOR İSTEYEN İSTEDİĞİ MOTORU ARACINA TAKIYOR AMA BİZDE SİLİNDİR HACMİ ÜZERİNDEN VERĞİ ALINDIĞI İÇİN ÖNEMSENİYOR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri