Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı (ect) Sensör Arızası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan basarrr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,543

basarrr

Yeni Üye
Aracımızla (X-Trail 2003 T30) 500 metre kadar ilerleyip hararet göstergesinin kımıldamadığını farkettik ve araç teklemeye başlayarak rölantisini bozmaya başladı. Yolun kenarına çekip beklediğimizde kendiliğinden stop etti ve motor arıza ışığını yaktırdı. OBD cihazını bağlayıp telefondan baktığımızda Engine Coolant Temperature (P0118) hata kodunu okuduk. Telefonla Gökhan Ustamızı aradık ve durumu anlattık. Kendisi sensör arızası olabileceğini ve 19 anahtarla sökülebileceğini iletti. Akabinde aracı tekrar çalıştırdığımızda biraz gözlemlemek istedik ve sensörün kablosundaki temassızlığı farkettik. ECT sensöründen beyne sıcaklık bilgisi eksili değerlerde gitmekteyken kabloyu oynatmamızla olması gereken +86 santigrat dereceyi gördük. Bundan sonrası elektrikçi işine giriyordu lakin Sakaryamızda daha öyle bir elektrikçiye rastlamadığımızdan kendimiz yapalım istedik. Konnektörü söktüğümüzde daha öncedende aynı arızanın olduğunu ve kabloya ek yapıldığını farkettik. Konnektörü temizleyip güzel bir lehimleme yaptık ve sonrasında araca bağladık. Isıya dayanıklı bandımız olmadığından kabloyu saramadık fakat siparişini verdik bugün yarın elimize ulaşacak ve onuda ısıya karşı izole edeceğiz. Esas sorunun LPG filtresinin hortum boyunun uzun bırakılmasından dolayı soketin üstüne baskı yapması olduğunu gördük. LPG sistemi hakikaten başlı başına arıza kaynağı olabiliyor. Bu sefer maliyet sıfır lira ile bitirdik. Isıl bantlamadan ve filtre hortumunu kısaltmadan sonrada fotoğraf eklemeye çalışacağım. Herkese iyi sürüşler dilerim. Sakarya´dan selamlar.

0

2

5

6

7

Etiketler

Ynt: Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı (ect) Sensör Arızası

güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık . olmaz olmaz dememk bilgilenmek gerek :D

Merhabalar bende de 2003 model xtrail var ve geçenlerde çok soğukta çalışmama sorunu oldu ve bakıma soktum bujiler filtreler ve yağ değişti. Fakat bakım sonrası sabahları çalışınca titreme yapmaya başladı hatta vitese geçirip gaza bassam bile zoraki gidiyor sonrasında toparlanıyordu az öncede gelirken gaza bastıkça hararetin tavan yaptığını gazdan ayağımı çekince yavaşça düştüğünü gördüm. Acaba benimki de sizinkine benzer bir sorun mudur.?

Merhabalar bende de 2003 model xtrail var ve geçenlerde çok soğukta çalışmama sorunu oldu ve bakıma soktum bujiler filtreler ve yağ değişti. Fakat bakım sonrası sabahları çalışınca titreme yapmaya başladı hatta vitese geçirip gaza bassam bile zoraki gidiyor sonrasında toparlanıyordu az öncede gelirken gaza bastıkça hararetin tavan yaptığını gazdan ayağımı çekince yavaşça düştüğünü gördüm. Acaba benimki de sizinkine benzer bir sorun mudur.?
Muhtemelen sizin aracınızdada aynı sorun olabilir. Fotoğraflar forumdan uçmuş anladığım kadarıyla. detaylı olarak atmıştım.[/QUOTE]

Muhtemelen sizin aracınızdada aynı sorun olabilir. Fotoğraflar forumdan uçmuş anladığım kadarıyla. detaylı olarak atmıştım.
[/QUOTE]
evet malesef fotoğrafları göremiyorum ama yinede verdiğiniz bilgi çok yararlı oldu en azından içim rahatladı yarın ustaya gideceğim bu konuda yönlendirme yapacağım. Çok teşekkürler

evet malesef fotoğrafları göremiyorum ama yinede verdiğiniz bilgi çok yararlı oldu en azından içim rahatladı yarın ustaya gideceğim bu konuda yönlendirme yapacağım. Çok teşekkürler[/QUOTE]

İnternetten bulabildiğim fotoğraflarla bunlar çıktı. Arşivim işyerimde. LPG sisteminin filtresi kablonun tam üstüne konumlandırılmıştı. Zamanla kabloyu soket dibinden kopartmış. 1-2 tel iletkenlik sağlar halde kalmıştı. Kabloyu oynatıp iletkenliği sağladığımda araç stabil oluyordu. Elektrikçi hemen işinizi çözebilir. Alet vs. varsa sizde deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Ect1

Ect2

Sorunu çözdük, bakim yaptirdim diye radyotördeki suyu kontrol etmemistim ama bi sebepten bu su eksilmis ve su haznesinde de kalmayinca hararet yapmiş. Kendi ustam japon arabalarindan pek anlamiyor egzozdanda biraz buhar görünce motor kapağı çatlak olabilir falan diye baya korkuttu ama arabanin bir önceki sahibinin gitmiş olduğu sadece japon arabalara bakan usta durumu gayet iyi özetledi ve içimi rahatlatti zaten bütün supap conta vs değişimi benden önce bakimini yapmiş arabayi iyi taniyor. Radyotördeki su eksiğini tamamladık taş gibi oldu. Buda bana ders oldu her arabanın ustası ayrı her usta her arabadan anlamaz. :smiley:

Sorunu çözdük, bakim yaptirdim diye radyotördeki suyu kontrol etmemistim ama bi sebepten bu su eksilmis ve su haznesinde de kalmayinca hararet yapmiş. Kendi ustam japon arabalarindan pek anlamiyor egzozdanda biraz buhar görünce motor kapağı çatlak olabilir falan diye baya korkuttu ama arabanin bir önceki sahibinin gitmiş olduğu sadece japon arabalara bakan usta durumu gayet iyi özetledi ve içimi rahatlatti zaten bütün supap conta vs değişimi benden önce bakimini yapmiş arabayi iyi taniyor. Radyotördeki su eksiğini tamamladık taş gibi oldu. Buda bana ders oldu her arabanın ustası ayrı her usta her arabadan anlamaz. :smiley:
Geçmiş olsun. Nissan motorları taş gibidir. 220binde kapak açtırır. 6bin lira takribi masrafı olur. Ondan sonra 170-200bin km daha gider.

O zaman az kaldi üstadım benimki 208binde :smiley:
Sübap, conta değişimleri yapılmışsa önceki sahibinde gerek olmaz. Ne zamanki araç rampalarda vb. ortamlarda çekişten düşmeye başlar ve bunun debriyaj baskı plakası veya volan dişlisinden olmadığını teyit ederseniz LPG sisteminin bir getirisi olarak sübap erimesi denilen olayı aklınıza getirebilirsiniz. Keyifli sürüşler... Fiat bravo aracım var. Takas desinler bugün tamam derim. X-trail gayet güzel araçtır. Hız sabitleme + Direksiyon derinlik ayarı olsun istemiştim hep. Bravoda var fakat nafile.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR