DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Motorkaravan Dİzayn

'TEKNİK' forumunda Sinan Şah tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde açılan konu 3382 kişi tarafından okunmuş, 52 cevap yazılmıştır

 1. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  Herkese selamlar. Kafamdaki proje önce fiberglas ve frigorik kasa alıp daha sonra süspansiyonu iyi olan crafter, volt veya sprinter kamyonetin şasesi üzerine oturtmak. Bu nedenle araca para bağlamak yerine alacağım kasayı yaza kadar karavan haline getirmek ve en son şasi halinde kamyonete (ducato veya dally de olabilir) bu kasayı yerleştirerek projelendirip trafiğe sokmak. Tecrübeli katılımcılara bir kaç sorum var şu ki:
  1-Kamyonetin (şasenin) önden arkadan ve yukarıdan her hangi bir sınırı var mı. Benim bildiğim şasenin arkasından en fazla 50 cm taşabileceği. Bu sınır üst ve yanlar için ne kadar?
  2-Aracın kupa üstünü de çift kişilik yatak olarak kullanmak istediğimden, kupanın üstünden ne kadar öne doğru gidebiliriz bunun bir sınırı var mı. kasayı bu şekle sokacağım.
  3-Tüm bu dış ölçüleri tespit ettikten sonra lazer makinem ile karavanın öncelikle %70-80 küçültülmüş halini basıp 3mm mdf ile yapacağım. her şey eksiksiz olduğunda gerçekten imalata başlayacağım.
  Bu aşamada bana bir aracın şaşesinden önden arkadan yanlardan ve yükseklikten ne kadar çıkabileceğimi söyleyebilir misiniz. İlginize teşekkür ederim.
   

 2. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.037
  .

  Sinan bey, :yum:
  foruma bugün üye olduğunuzdan belki gerekli yerleri daha okumamış olabilirsiniz ama sıkılmadan bir zahmet ararsanız sorularınızın cevabını bulabileceğinizi sanıyorum.

  Üstelik prensipte böyle soruların cevaplarını, sonuçta işin kitlendiği resmî yerlerden almak daha uygun olmalı ?
   
  Son düzenleme: 31 Ekim 2018
  uysalburak bunu beğendi.

 3. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  İlginize teşekkür ederim. Mesai saati içinde üye oldum. Adliye personeliyim malum yoğunluk fazla. Araştıramadım ve gezinemedim henüz siteyi. Polis memuru arkadaşlar bile farklı cevaplar veriyor. Onlar da tam vakıf değil. Belki karşılaşmış veya daa önce yapmış biri varsa yardımcı olurlarsa sevinirim
   

 4. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.037
  .

  Hiç de cevapsız kalmayın diye forumda yazılanlardan aklımda kalanları resmî olmayan tarzda yazarsam;
  *tasarımınızın karşılığı sabit veya sabit olmayan “alkoven” cinsi karavan, yasalarca sadece gerekli onay belgelerine sahip profesyonel yapımcıların işi durumunda. Sanırım böyle resmî belgesi olan bir üretici de henüz yok galiba.
  *Normal vatandaşlar için müsaadeli olan ise, plan tasdiklerini aldıkları sadece panelvan (hazır kasalı) araçlara karavan yapımı.

  Ara her çözüm ise ister istemez belki, karşılığı olmasa da kanun ve yönetmeliklere Türkiye’de nedense çok sevdiğimiz öznel bakış açımız olarak değerlendirilmeli ?

  Aslında planınız temelde yanlış değil, fakat çeşitli zoraki yorumlara rağmen bizim kanun ve yönetmeliklerde karşılığı olmadığını düşünüyorum.

  Bacanağım 30 sene kadar evvel hazır aldığı alkovan kasasını açık kasa Mercedes üzerine sabitledikten sonra içini yapıp TÜV’den onay almıştı.
  Ama Almanya’da !
  Bizde bu iş için normal vatandaşa izin vermeyen devletin belki haklı nedenleri vardır ?

  Peki belgelendirme ve kontrol ne kalitede diye sorarsanız, isterseniz bu konuya hiç girmesek daha yerinde olur.

  Forumu okuyun Sinan bey ama sonuçta bu işe izin vermeye yetkili gerekli resmî yerlere de sorun.
  Benim yazım da dahil, maddelerini görmediğiniz kanun ve yönetmeliklerle yapılan yorumlara pek iltifat etmeyin derim.

  Nerede çalışıyorum demişdiniz ? :p

  .
   
  Son düzenleme: 1 Kasım 2018

 5. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  İlginize teşekkür ederim. Samsun icra midürlüğünde icra müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Aslında olanım frigorik kasayı her aşamada resimleyim makine mühendisi veya hangi oda bakıyorsa yetkili bir mühendise projesini çizdirmek. Ama dediğim gibi milimetrik hesap yapabilen bir lazer makinem var. Dıştan dışa ölçülerini bilebilsem karavanın prototifini yapacağım. Örneğin kasa 4 metreyse %25 i oranında küçültüp 1 metrelik maketini yapıp tüm tasarımımı maket olarak yapacağım. Sonra mühendise gösterip onay alabilirsem gerçwğini yapacağım.
   

 6. uysalburak

  uysalburak Zirve

  Mesaj:
  1.537
  Alınan Beğeni:
  98
  Meslek:
  Ticaret
  Şehir:
  İstanbul/Bahçeşehir
  Bir laf var :
  “Hayaller Paris gerçekler Bağcılar “ :smiley:

  Sinan bey aman acele etmeyin. Yoksa çok zarar edersiniz. Sonra belki de bu sevdadan soğursunuz.

  Ben yıllardır ucundan takip ederim karavan konusunu kafamda netleştirdikten sonra bu ve benzeri forumları hatim ettim tabiri yerindeyse.

  Şimdi sizin hayalinize gelince: sizin düşündüğünüz tarz karavana alkovan deniyor. Yani dış kısmı önce yetkili firma tarafından projelendiriliyor. Bu projeyi şu marka aracın şu kod numarasında ki araçlara uygulayacağız diye onay alıyorlar.

  Geçen hafta Sakarya ya gittim. 3 büyük karavan firması motokaravan dan çekme karavan a dönmüş. Saly karavan siparişe göre yapabiliyor ama. Onlar ile motokaravan konuştum. Bana dedikleri şu: projemiz iveco ya uygun. Ama kafanıza göre ben iveco aldım deyip bize gelmeyin. C13 4100 serisi ya da 35c15 4100 seri şase olmalı. Bu şase numarası olmayan araç alırsanız araç elinizde kalır. Alkoven karavan yapamayız.

  İş bu kadar sıkı anlayacağınız. Devlete bu konuda hak veriyorum. Eğer böyle olmasaydı etrafta adı karavan olan ucube araçlar olacaktı.

  Forumu vakit buldukça okuyun. Hiçbirşey için acele etmeyin. Ben de bu konuyu taze ve derinlemesine inceleyen bir olarak Elimden geldiği kadar fikir veririm size. Bu arada ben de Samsun luyum ama İstanbul da yaşıyorum.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Son düzenleme: 6 Kasım 2018
  ilker 72, Sinan Şah, ince999 ve 1 kişi daha bunu beğendi.

 7. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
   

 8. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  Samsun İcra Müdürlüğü'nde :smiley: Aslında kafamdaki şey çok basit ama neden bu kadar zorlaştırıyorlar anlamıyorum ve aradığım bilgiyi bulamıyorum. Trafik Polisi bir arkadaşımla görüştüm. O da makine mühendisi ile görüşmüş ve bu iş için TSE onayı gerekli ve standartları onlar bilir dedi.
  Öğrenmek istediğim çok basitti aslında. Bir Frigorik kasa veya fiber kasa, sadece kupası olan bir kamyonetin üzerine monte edilse ve iç bölüm açılarak kabinle bağlantı kurulsa, bu frigorik kasanın şasiye oranı ne olmalıdır. Ben her şeyi yaptıktan sonra bu iş ile ilgilenen bir firma ile anlaşarak onlar yapıyormuş gibi ücretini verip proje çizdirip onaylatılması mümkün mü. Sonuçta onların da işine gelir. Hiç bir işlem yapmadan sadece proje çizip faturalandıracaklar. Ama hala 1 haftadır bir aracın üzerine böyle bir kasa koyulup koyulamayacağını veya koyulacaksa boyutlarının sınırlarının ne olması gerektiğini öğrenemedim :(
   

 9. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  Samsunun neresindensiniz?
   

 10. uysalburak

  uysalburak Zirve

  Mesaj:
  1.537
  Alınan Beğeni:
  98
  Meslek:
  Ticaret
  Şehir:
  İstanbul/Bahçeşehir
  Atakum
  Size net cevap vereyim Sinan bey. Hayaliniz gerçekleşemez. Aracın dışında oynama yapıyorsunuz. Ucube araçlar ortaya çıkmasın diye trafikte can güvenliği olsun diye herkesin kafasına göre iş yapmasına müsade etmiyorlar. Düşündüğünüz frigo kasayı alıp kasayla oynamadan içinde değişiklik yapabilirsiniz. Ama ona da gerek Yok. Amaç izolasyon ise işinin ehli bir imalatçı zaten mükemmel izolasyonu yapar.
  Daha da Türkçesi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmayın. Forum da onlarca paylaşım var motocamper yapımıyla ilgili.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  EvliyaCelebi2 bunu beğendi.

 11. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  Ad2sız.png

  Adsız.png
   

 12. Sinan Şah

  Sinan Şah Ana Kamp

  Mesaj:
  33
  Alınan Beğeni:
  7
  Peki pes etmek üzereyim. En sonunda ducato ya döneceğim. aşağıda attığım resimlerdeki aracı karavana çevirmek mümkün mü. burada aracın dışında sadece kupayla kasayı birleştirme var. bu mümkün mü?
   

 13. uysalburak

  uysalburak Zirve

  Mesaj:
  1.537
  Alınan Beğeni:
  98
  Meslek:
  Ticaret
  Şehir:
  İstanbul/Bahçeşehir
  Sinan bey dışında oynama yapmadan tapmanız mümkün. Dışında yapacağınız değişiklik yandan kapı açabilirsiniz karavan camları koyabilirsiniz. Daha önce bu tarz yapışmışlar var kamyonet olarak. Ama bu aracın dingil mesafesi uzun olduğu için C sınıfı ehliyet gerekir sanırım.
  Kasanın İçine ne isterseniz yapabilirsiniz.
   
  EvliyaCelebi2 bunu beğendi.

 14. uysalburak

  uysalburak Zirve

  Mesaj:
  1.537
  Alınan Beğeni:
  98
  Meslek:
  Ticaret
  Şehir:
  İstanbul/Bahçeşehir
  İlla da büyük karavan diyorsanız vereceğim linkte ki gibi küçük otobüsü de büyük bir motokaravan haline getirebilirsiniz.
  Bursa Karavan İmalatı
   

 15. uysalburak

  uysalburak Zirve

  Mesaj:
  1.537
  Alınan Beğeni:
  98
  Meslek:
  Ticaret
  Şehir:
  İstanbul/Bahçeşehir
  Siz bunu yapmak istiyorsunuz [​IMG]

  Ama bunun gibi yapabilirsiniz en fazla
  [​IMG]

  İlk resimdeki alkovan özel proje tip onayı va çok iş ve masraf o sebeple imalatçılar yapmak uğraşmak istemiyor. Benim bilgilerim bunlar. Yanlışlarım varsa tecrübeli abiler dostlar yanlışımı düzeltir.
   

 16. EvliyaCelebi2

  EvliyaCelebi2 Söz insanın aynasıdır..

  Mesaj:
  2.218
  Alınan Beğeni:
  2.037
  .

  Sinan bey,
  Anladığım kadarıyla tasarımınız hazır olmalı ?
  Sormak istediğim; gereksinimlerinizi nasıl tesbit ettiğiniz ?
  Eğer planlamanızda tecrübe yerine sadece yerleşik yaşamınızı temel aldı iseniz, ikisinin zannettiğinizden farklı karakterleri olduğunu atlamayın derim...

  Herşeyden önce yerleşik yaşama göre değişik boyutlarıyla, çöp, su, artık su+ kanalizasyon, enerji sorunları, sizin her an alışık olmadığınız ve küçümsenmeyecek boyutta tetikte olmanızı gerektirecek. Ev yaşamınızda ise bu işler için hesaplarını kontrol etmekten başka yaptığınız birşey olmamalı ?
  Bunları bilmekle yaşamış olmanın farkı da inanın küçümsenecek birşey değil.

  Üstelik büyük bir karavanın yerleşik yaşamın gereksinimlerini karşılamaya daha yatkın olduğunu düşünüyorsanız, bu sefer onunla tali yollara giremeyeceğinizi, her yere park edemeyeceğinizi ve kampinglere daha bağımlı kalacağınızı hesabınıza dahil etmeniz gerekir. Belki bu hayal ettiğiniz karavancılık yaşamından farklı anlama gelmekte ?
  Tabi örnekler çoğaltmak mümkün..

  Kısaca; yolcuların yaş ve sayıları ile gezeceğiniz mevsim ve yerleri göz önünde bulundurularak, temel gereksinimlerinizi karşılayabilecek ve yapımı her açıdan sizi yormayacak ama herşeyden önce denenmiş ve karmaşık olmayan çözümlere hedeflenmeniz, çıkarınıza olmalı ?... :smiley:

  .
   
  Son düzenleme: 8 Kasım 2018

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...