DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Motorkaravan Dİzayn

'TEKNİK' forumunda Sinan Şah tarafından 31 Ekim 2018 tarihinde açılan konu 1111 kişi tarafından okunmuş, 36 cevap yazılmıştır

1. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Dingil mesafesi etki ediyor mu acaba. Ben sordum B sınıfı kullanıyor ve kamyonet geçiyormuş ruhsatta. 3.500 kg ye kadar B sınıfı olduğunu biliyorum. ehliyet sınıfında sadece ağırlığın etkili olduğunu sanıyordum. yani Dingil mesafesinin etkili olduğunu bilmiyordum. Araştırayım.
    Böyle bir aracın dışından oynamadan karavan yapabilmem çok iyi bir haber. Zira önce bir konteyner alıp sonra aracı alacağım. Kupayla birleştireceğim ama değil mi? kasa ayrı kabin ayrı olmayacak yani?

2. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Teşekkür ederim. Tek yönlü bakış açısı ile bakmanın doğru olmadığı gerçeğine vakıf oluyorum. Evet, sadece geniş bir yaşam alanı açısından değerlendirildiğinde bu araçlar mantıklı ama dediğiniz gibi, bir dağ yolu, bir ilçe gezisi için çok doğru bir tercih değil. O halde crafter veya sprinter da karar kılacağım. Ama ben lazım :smiley: O yatağı öyle bir dizayn ile yok edeceğim ki umarım kafamdaki şey projelendirilebilir.

3. uysalburak

uysalburak Zirve

Alınan Beğeni:
    85
    Resimde önerdiğiniz kamyoneti Karavana çevirseniz de dingil mesafesi ve tonaj nedeniyle C sınıfı ehliyet almanız gerekiyor diye biliyorum.

4. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Herkese iyi akşamlar diliyorum. öncelikle başlığımla ilgilenen ve cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çok acil bir bilgi almak istiyorum. ilgilenirseniz sevinirim. Alacağım araçta karar kıldım. iveco daily 70 c Kamyon (takograflı) N2 sınıfında araç. Seçtiğim araçla ilgili olarak
    1-Yaptığım araştırmalarda Bu araç karavan olamıyormuş. sadece kamyonet ve minibüslerden karavan olabiliyormuş. Kamyon ve otobüslerden olamıyormuş.
    2-Diğer bir edindiğim bilgi ise ruhsat oluyor ancak ağır karavan statüsünde ruhsat veriliyormuş. Bunun hükmü nedir, B sınıfı kullanabilir mi, köprüden geçer mi, yurtdışında her hangi bir sorun çıkartır mı?
    3-Türkiyede karavan yapan karavan şirketinin bir tanesi ise kesinlikle karavan olmakta, araçların çoğunu bu araçtan yapmakta, karavana en uygun aracın bu olduğuna dair bilgi vermiştir.
    Her üç bilgi de birbirine tezat ve tutarsızdır. Proje ve ruhsat hususunda net bilgisi olanların bildirmesini önemle rica ediyorum. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

5. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    En sonunda kısmetse 06/12/2018 tarihinde İveco Daily 70 c Kamyon aracım gelecek.
    İÇTEN İÇE Boy: 5,90 m Genişlik 2,00 m ve yükseklik 2,20 M
    Karavanı 3 bölüme ayırmayı düşünüyorum.
    1-En arkası yatak odası ve çocuk odası,
    2-orta bölüm mutfak, kiler dolabı (akü, sistem devreleri vb.) karşısında banyo ve wc,
    3-Oturma Odası
    İlk başta en arkadan yani yatak odasından başlamak istiyorum. Aşağıdaki resimlerde
    Tavan ile ebeveyn yatak arası 80 cm, ebeveyn yatak ile çocuk yatakları arası 70 cm ve en alta da 30 cm lik baza düşünüyorum.
    80 cm fark+20 cm yatak+70 cm çocuk yatağı ile üst baza arası+20 cm çocuk yatağı+20cm çocuk bazası=2.20 cm.
    Yataklar arası mesafe vb. hususlarda yorum alabilir miyim.
    İlk iki resim yapmak istediğim şablon. çizimler ise bana ait. Tamamını lambiri yapmayı düşünüyorum.

IMG-7114.jpg

IMG-7115.jpg

IMG-7259.JPG

IMG-7260.JPG

6. kartalveat

kartalveat Kamp III

Alınan Beğeni:
    495
    sinan bey önceki mesajızda crafter veya sprinterde karar kılabileceğinizi belirttikten sonra

tekrar kamyonete " iveco daily 70C ye "dönüş yapmış ve hatta

demişsiniz.

fakat daha kafanızda oluşan tereddütleri giderecek somut bilgilere ulaşmadan karavan için neden bu aracı aldınız ?
    Bu arada gönderdiğiniz fotolardaki dizaynı da beğendim.

ince999 bunu beğendi.

7. omnitemporal

omnitemporal MURAT ERDOĞAN

Alınan Beğeni:
    283
    En sonunda bunu satıp küçük bir çekme karavan yada motokaravan almak isteyeceksiniz
    Ancak satmak pek kolay olmayacak
    Bayağı bir maddi kaybınız olacak
    Bunlar benim tahminlerim
    Büyük başın derdi de büyük olur
    Araç büyüdükçe gidebileceğiniz yerler sınırlı olacak,parkedecek yer bulamayacaksınız,
    Şehir içi için ikinci araç gerekecek
    sokaklara,otoparklara giremeyeceksiniz
    Hızlı gidemeyeceğiniz için yolculuklar çok uzun sürecek,vergisi sigortası ve yakıt gideri fazla olacak
    Ehliyetinizi değiştirmeniz ve kursa gitmeniz gerekecek

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

erdeman, emekli balıkçı ve ince999 bunu beğendi.

8. ermus35

ermus35 Kamp I

Alınan Beğeni:
    160
    Örnek dizayn ve çizimler güzel olmakla birlikte ben de arkadaşların uyarılarına katılıyorum. Ben de benzer bir dizayn için yüksek olmasından dolayı Iveco nun 35C15 benzeri modellerine bakıyorum. 17 M3 ler beni uzunluk olarak tedirgin ettiği için 13 M3 lere bakıyorum. Eğer geç değilse bence biraz daha düşünün.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Şöyle düşündüm. Benim aracım Mercedes s 320 idi ve satılması çok zor bir araç. Şimdi bulmuşken alıcısını iveco daily ile takas yapmaya karar verdim ve risk aldım. Öncelikle bir kaç ay kamyonun arka tarafıyla yani 6 m uzunluğundaki polyester kasa ile uğraşacağım. Onu karavana çevireceğim. En kötü ihtimal diyelim ki proje geçersiz oldu ve bu araçtan karavan olmadı, o zaman kasayı indirip aracı şasi olarak 35 C kamyonet ile takas edebilirim. yine karavanımı boş şasenin üstüne yerleştirebilirim diye düşündüm. Bir risk alarak başka bir riski ortadan kaldırmayı hedefledim. Yani İveco kamyonu mercedesten çok daha kolay satarım diye bu işe girmiş oldum. Yine fikirlerinizi bekliyorum

10. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Bilgiler için teşekkür ederim. Öncelikle araç N2 vasfında, ancak proje çizildikten sonra araç M vasfına yani karavan vasfına geçmeyecek mi? Bu durumda ehliyet değişmesine veya şehir içi ulaşımda (fiziki yapı dışında) bir engele maruz kalacak mıyım?

11. omnitemporal

omnitemporal MURAT ERDOĞAN

Alınan Beğeni:
    283
    Bence
    Mercedesi ver
    İveco kamyonu al
    İveco kamyonu sat
    1.6 dizel bir otomobil ve orta boy bir çekme karavan al
    Yada minibüs tarzı bir motokaravan al yada yaptır
    Şaseyi nakletmek vb zor iş
    Ruhsat alamazsın
    O da elinde kalır

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Aslında mercedeslere çok baktım. Sahibinden.com adresinde 200 binde motor yapmamış hiç bir araç yok. Hepsi dolmuş çıkması 600 binde-700 binde araçlar. Mercedesin motoru 25-30 bin arası çıkıyor. İveco ise 15 bini geçmeyeceğine eminim.
    İkincisi 17 m3 araca atılacak bir yatak ile yarıya iniyor kullanım alanı. Yani biraz geniş olması ve uzun olması kullanım açısından daha iyi. Park edildiğinde orada kalınacak ve yaşam alanının büyük olması psikolojik olarak baskıyı azaltacak diye düşünüyorum.
    Daha önce transporter kullandığım için aracın büyüklüğünü dert etmiyorum ama tabiki diğer arkadaşların da uyardığı gibi bir takım yerlere girmekte zorlanacağım. Dediğim gibi, Polyester kasa olması ve şaseden bağımsız olması, yani yarın sökülebilirliği dikkate alındığında istediğim şekilde oynama yapabilirim diye düşündüm. Ustalığını kendim yapacağım. Her bir hamlemi de paylaşacağım. Fikirlerinizi aldıktan sonra monte işlemine geçeceğim. Umarım bu süreçte fikirlerinizi esirgemezsiniz. Teşekkür ederim ilginize

13. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Bu gün çizim yapan ve karavan projesi ile ilgilinen bir mühendisle görüştüm. N2 sınıf araçlar karavan oluyormuş ve çok defa yapmış. Daha önce de karavan şirketini aradım onlarda en çok bu araçtan karavan yaptıklarını söylediler. Belki de başka yorumlarda bahsettiğim gibi öncelikle karavanın içini dizayn edeceğimden 4-6 ay içinde aracı değiştirebilirim de. Ama işin bir ucundan başlamak istiyorum.

14. kartalveat

kartalveat Kamp III

Alınan Beğeni:
    495
    Bu konuda da bir bilgiye ulaşabildiniz mi ?

15. kartalveat

kartalveat Kamp III

Alınan Beğeni:
    495
    Fikiriniz çaydırma için değil de,küçük bir alanı nasıl büyütlebilir sorusunun yanıtı, bu video olabilir.Buna benzer veya bundan esinlenerek mekanik bir sistemle de yeni alanlar yaratılabilinir.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r-qFK3cjKvk

16. Sinan Şah

Sinan Şah Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Videoyu açamadım. sanırım bilgisayarımda sorun var. İlginize teşekkür ederim. Zaten olmadı. Gelen iveco çok sağlam temiz diye geldi ama şasi çatlak çıktı 2 yerden ve motor jontası değişmiş. Ben de soğudum. Kronik arızasıymış iveconun. şasi çok uzun olduğu için yük bindirildiğinde şasi çatlıyormuş. Bu nedenle tamamen listemden çıkardım ivecoyu. Sadece crafter-volt veya sprinter tercihlerinden birini seçeceğim. beni uyaran ve yön veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
Yükleniyor...