Motorkaravan Dİzayn

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sinan Şah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,453
Sinan bey dışında oynama yapmadan tapmanız mümkün. Dışında yapacağınız değişiklik yandan kapı açabilirsiniz karavan camları koyabilirsiniz. Daha önce bu tarz yapışmışlar var kamyonet olarak. Ama bu aracın dingil mesafesi uzun olduğu için C sınıfı ehliyet gerekir sanırım.
Kasanın İçine ne isterseniz yapabilirsiniz.
Dingil mesafesi etki ediyor mu acaba. Ben sordum B sınıfı kullanıyor ve kamyonet geçiyormuş ruhsatta. 3.500 kg ye kadar B sınıfı olduğunu biliyorum. ehliyet sınıfında sadece ağırlığın etkili olduğunu sanıyordum. yani Dingil mesafesinin etkili olduğunu bilmiyordum. Araştırayım.
Böyle bir aracın dışından oynamadan karavan yapabilmem çok iyi bir haber. Zira önce bir konteyner alıp sonra aracı alacağım. Kupayla birleştireceğim ama değil mi? kasa ayrı kabin ayrı olmayacak yani?

.

Sinan bey,
Anladığım kadarıyla tasarımınız hazır olmalı ?
Sormak istediğim; gereksinimlerinizi nasıl tesbit ettiğiniz ?
Eğer planlamanızda tecrübe yerine sadece yerleşik yaşamınızı temel aldı iseniz, ikisinin zannettiğinizden farklı karakterleri olduğunu atlamayın derim...

Herşeyden önce yerleşik yaşama göre değişik boyutlarıyla, çöp, su, artık su+ kanalizasyon, enerji sorunları, sizin her an alışık olmadığınız ve küçümsenmeyecek boyutta tetikte olmanızı gerektirecek. Ev yaşamınızda ise bu işler için hesaplarını kontrol etmekten başka yaptığınız birşey olmamalı ?
Bunları bilmekle yaşamış olmanın farkı da inanın küçümsenecek birşey değil.

Üstelik büyük bir karavanın yerleşik yaşamın gereksinimlerini karşılamaya daha yatkın olduğunu düşünüyorsanız, bu sefer onunla tali yollara giremeyeceğinizi, her yere park edemeyeceğinizi ve kampinglere daha bağımlı kalacağınızı hesabınıza dahil etmeniz gerekir. Belki bu hayal ettiğiniz karavancılık yaşamından farklı anlama gelmekte ?
Tabi örnekler çoğaltmak mümkün..

Kısaca; yolcuların yaş ve sayıları ile gezeceğiniz mevsim ve yerleri göz önünde bulundurularak, temel gereksinimlerinizi karşılayabilecek ve yapımı her açıdan sizi yormayacak ama herşeyden önce denenmiş ve karmaşık olmayan çözümlere hedeflenmeniz, çıkarınıza olmalı ?... :smiley:

.
Teşekkür ederim. Tek yönlü bakış açısı ile bakmanın doğru olmadığı gerçeğine vakıf oluyorum. Evet, sadece geniş bir yaşam alanı açısından değerlendirildiğinde bu araçlar mantıklı ama dediğiniz gibi, bir dağ yolu, bir ilçe gezisi için çok doğru bir tercih değil. O halde crafter veya sprinter da karar kılacağım. Ama ben lazım :smiley: O yatağı öyle bir dizayn ile yok edeceğim ki umarım kafamdaki şey projelendirilebilir.

Dingil mesafesi etki ediyor mu acaba. Ben sordum B sınıfı kullanıyor ve kamyonet geçiyormuş ruhsatta. 3.500 kg ye kadar B sınıfı olduğunu biliyorum. ehliyet sınıfında sadece ağırlığın etkili olduğunu sanıyordum. yani Dingil mesafesinin etkili olduğunu bilmiyordum. Araştırayım.
Böyle bir aracın dışından oynamadan karavan yapabilmem çok iyi bir haber. Zira önce bir konteyner alıp sonra aracı alacağım. Kupayla birleştireceğim ama değil mi? kasa ayrı kabin ayrı olmayacak yani?

Resimde önerdiğiniz kamyoneti Karavana çevirseniz de dingil mesafesi ve tonaj nedeniyle C sınıfı ehliyet almanız gerekiyor diye biliyorum.

Herkese iyi akşamlar diliyorum. öncelikle başlığımla ilgilenen ve cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çok acil bir bilgi almak istiyorum. ilgilenirseniz sevinirim. Alacağım araçta karar kıldım. iveco daily 70 c Kamyon (takograflı) N2 sınıfında araç. Seçtiğim araçla ilgili olarak
1-Yaptığım araştırmalarda Bu araç karavan olamıyormuş. sadece kamyonet ve minibüslerden karavan olabiliyormuş. Kamyon ve otobüslerden olamıyormuş.
2-Diğer bir edindiğim bilgi ise ruhsat oluyor ancak ağır karavan statüsünde ruhsat veriliyormuş. Bunun hükmü nedir, B sınıfı kullanabilir mi, köprüden geçer mi, yurtdışında her hangi bir sorun çıkartır mı?
3-Türkiyede karavan yapan karavan şirketinin bir tanesi ise kesinlikle karavan olmakta, araçların çoğunu bu araçtan yapmakta, karavana en uygun aracın bu olduğuna dair bilgi vermiştir.
Her üç bilgi de birbirine tezat ve tutarsızdır. Proje ve ruhsat hususunda net bilgisi olanların bildirmesini önemle rica ediyorum. ilginize şimdiden teşekkür ederim.

En sonunda kısmetse 06/12/2018 tarihinde İveco Daily 70 c Kamyon aracım gelecek.
İÇTEN İÇE Boy: 5,90 m Genişlik 2,00 m ve yükseklik 2,20 M
Karavanı 3 bölüme ayırmayı düşünüyorum.
1-En arkası yatak odası ve çocuk odası,
2-orta bölüm mutfak, kiler dolabı (akü, sistem devreleri vb.) karşısında banyo ve wc,
3-Oturma Odası
İlk başta en arkadan yani yatak odasından başlamak istiyorum. Aşağıdaki resimlerde
Tavan ile ebeveyn yatak arası 80 cm, ebeveyn yatak ile çocuk yatakları arası 70 cm ve en alta da 30 cm lik baza düşünüyorum.
80 cm fark+20 cm yatak+70 cm çocuk yatağı ile üst baza arası+20 cm çocuk yatağı+20cm çocuk bazası=2.20 cm.
Yataklar arası mesafe vb. hususlarda yorum alabilir miyim.
İlk iki resim yapmak istediğim şablon. çizimler ise bana ait. Tamamını lambiri yapmayı düşünüyorum.

IMG 7114

IMG 7115

IMG 7259

IMG 7260

Teşekkür ederim. Tek yönlü bakış açısı ile bakmanın doğru olmadığı gerçeğine vakıf oluyorum. Evet, sadece geniş bir yaşam alanı açısından değerlendirildiğinde bu araçlar mantıklı ama dediğiniz gibi, bir dağ yolu, bir ilçe gezisi için çok doğru bir tercih değil. O halde crafter veya sprinter da karar kılacağım

sinan bey önceki mesajızda crafter veya sprinterde karar kılabileceğinizi belirttikten sonra

Herkese iyi akşamlar diliyorum. öncelikle başlığımla ilgilenen ve cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Çok acil bir bilgi almak istiyorum. ilgilenirseniz sevinirim. Alacağım araçta karar kıldım. iveco daily 70 c Kamyon (takograflı) N2 sınıfında araç. Seçtiğim araçla ilgili olarak.......

tekrar kamyonete " iveco daily 70C ye "dönüş yapmış ve hatta

....En sonunda kısmetse 06/12/2018 tarihinde İveco Daily 70 c Kamyon aracım gelecek.
..
demişsiniz.

.....1-Yaptığım araştırmalarda Bu araç karavan olamıyormuş. sadece kamyonet ve minibüslerden karavan olabiliyormuş. Kamyon ve otobüslerden olamıyormuş. ..

fakat daha kafanızda oluşan tereddütleri giderecek somut bilgilere ulaşmadan karavan için neden bu aracı aldınız ?
Bu arada gönderdiğiniz fotolardaki dizaynı da beğendim.

En sonunda bunu satıp küçük bir çekme karavan yada motokaravan almak isteyeceksiniz
Ancak satmak pek kolay olmayacak
Bayağı bir maddi kaybınız olacak
Bunlar benim tahminlerim
Büyük başın derdi de büyük olur
Araç büyüdükçe gidebileceğiniz yerler sınırlı olacak,parkedecek yer bulamayacaksınız,
Şehir içi için ikinci araç gerekecek
sokaklara,otoparklara giremeyeceksiniz
Hızlı gidemeyeceğiniz için yolculuklar çok uzun sürecek,vergisi sigortası ve yakıt gideri fazla olacak
Ehliyetinizi değiştirmeniz ve kursa gitmeniz gerekecek

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Örnek dizayn ve çizimler güzel olmakla birlikte ben de arkadaşların uyarılarına katılıyorum. Ben de benzer bir dizayn için yüksek olmasından dolayı Iveco nun 35C15 benzeri modellerine bakıyorum. 17 M3 ler beni uzunluk olarak tedirgin ettiği için 13 M3 lere bakıyorum. Eğer geç değilse bence biraz daha düşünün.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sinan bey önceki mesajızda crafter veya sprinterde karar kılabileceğinizi belirttikten sonra

tekrar kamyonete " iveco daily 70C ye "dönüş yapmış ve hatta

demişsiniz.

fakat daha kafanızda oluşan tereddütleri giderecek somut bilgilere ulaşmadan karavan için neden bu aracı aldınız ?
Bu arada gönderdiğiniz fotolardaki dizaynı da beğendim.
Şöyle düşündüm. Benim aracım Mercedes s 320 idi ve satılması çok zor bir araç. Şimdi bulmuşken alıcısını iveco daily ile takas yapmaya karar verdim ve risk aldım. Öncelikle bir kaç ay kamyonun arka tarafıyla yani 6 m uzunluğundaki polyester kasa ile uğraşacağım. Onu karavana çevireceğim. En kötü ihtimal diyelim ki proje geçersiz oldu ve bu araçtan karavan olmadı, o zaman kasayı indirip aracı şasi olarak 35 C kamyonet ile takas edebilirim. yine karavanımı boş şasenin üstüne yerleştirebilirim diye düşündüm. Bir risk alarak başka bir riski ortadan kaldırmayı hedefledim. Yani İveco kamyonu mercedesten çok daha kolay satarım diye bu işe girmiş oldum. Yine fikirlerinizi bekliyorum

En sonunda bunu satıp küçük bir çekme karavan yada motokaravan almak isteyeceksiniz
Ancak satmak pek kolay olmayacak
Bayağı bir maddi kaybınız olacak
Bunlar benim tahminlerim
Büyük başın derdi de büyük olur
Araç büyüdükçe gidebileceğiniz yerler sınırlı olacak,parkedecek yer bulamayacaksınız,
Şehir içi için ikinci araç gerekecek
sokaklara,otoparklara giremeyeceksiniz
Hızlı gidemeyeceğiniz için yolculuklar çok uzun sürecek,vergisi sigortası ve yakıt gideri fazla olacak
Ehliyetinizi değiştirmeniz ve kursa gitmeniz gerekecek

Bilgiler için teşekkür ederim. Öncelikle araç N2 vasfında, ancak proje çizildikten sonra araç M vasfına yani karavan vasfına geçmeyecek mi? Bu durumda ehliyet değişmesine veya şehir içi ulaşımda (fiziki yapı dışında) bir engele maruz kalacak mıyım?

Bence
Mercedesi ver
İveco kamyonu al
İveco kamyonu sat
1.6 dizel bir otomobil ve orta boy bir çekme karavan al
Yada minibüs tarzı bir motokaravan al yada yaptır
Şaseyi nakletmek vb zor iş
Ruhsat alamazsın
O da elinde kalır

Örnek dizayn ve çizimler güzel olmakla birlikte ben de arkadaşların uyarılarına katılıyorum. Ben de benzer bir dizayn için yüksek olmasından dolayı Iveco nun 35C15 benzeri modellerine bakıyorum. 17 M3 ler beni uzunluk olarak tedirgin ettiği için 13 M3 lere bakıyorum. Eğer geç değilse bence biraz daha düşünün.

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aslında mercedeslere çok baktım. Sahibinden.com adresinde 200 binde motor yapmamış hiç bir araç yok. Hepsi dolmuş çıkması 600 binde-700 binde araçlar. Mercedesin motoru 25-30 bin arası çıkıyor. İveco ise 15 bini geçmeyeceğine eminim.
İkincisi 17 m3 araca atılacak bir yatak ile yarıya iniyor kullanım alanı. Yani biraz geniş olması ve uzun olması kullanım açısından daha iyi. Park edildiğinde orada kalınacak ve yaşam alanının büyük olması psikolojik olarak baskıyı azaltacak diye düşünüyorum.
Daha önce transporter kullandığım için aracın büyüklüğünü dert etmiyorum ama tabiki diğer arkadaşların da uyardığı gibi bir takım yerlere girmekte zorlanacağım. Dediğim gibi, Polyester kasa olması ve şaseden bağımsız olması, yani yarın sökülebilirliği dikkate alındığında istediğim şekilde oynama yapabilirim diye düşündüm. Ustalığını kendim yapacağım. Her bir hamlemi de paylaşacağım. Fikirlerinizi aldıktan sonra monte işlemine geçeceğim. Umarım bu süreçte fikirlerinizi esirgemezsiniz. Teşekkür ederim ilginize

Bence
Mercedesi ver
İveco kamyonu al
İveco kamyonu sat
1.6 dizel bir otomobil ve orta boy bir çekme karavan al
Yada minibüs tarzı bir motokaravan al yada yaptır
Şaseyi nakletmek vb zor iş
Ruhsat alamazsın
O da elinde kalır

Bu gün çizim yapan ve karavan projesi ile ilgilinen bir mühendisle görüştüm. N2 sınıf araçlar karavan oluyormuş ve çok defa yapmış. Daha önce de karavan şirketini aradım onlarda en çok bu araçtan karavan yaptıklarını söylediler. Belki de başka yorumlarda bahsettiğim gibi öncelikle karavanın içini dizayn edeceğimden 4-6 ay içinde aracı değiştirebilirim de. Ama işin bir ucundan başlamak istiyorum.

..

Bu konuda da bir bilgiye ulaşabildiniz mi ?

.........
İkincisi 17 m3 araca atılacak bir yatak ile yarıya iniyor kullanım alanı. Yani biraz geniş olması ve uzun olması kullanım açısından daha iyi. Park edildiğinde orada kalınacak ve yaşam alanının büyük olması psikolojik olarak baskıyı azaltacak diye düşünüyorum........
Fikiriniz çaydırma için değil de,küçük bir alanı nasıl büyütlebilir sorusunun yanıtı, bu video olabilir.Buna benzer veya bundan esinlenerek mekanik bir sistemle de yeni alanlar yaratılabilinir.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r-qFK3cjKvk

Fikiriniz çaydırma için değil de,küçük bir alanı nasıl büyütlebilir sorusunun yanıtı, bu video olabilir.Buna benzer veya bundan esinlenerek mekanik bir sistemle de yeni alanlar yaratılabilinir.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r-qFK3cjKvk
Videoyu açamadım. sanırım bilgisayarımda sorun var. İlginize teşekkür ederim. Zaten olmadı. Gelen iveco çok sağlam temiz diye geldi ama şasi çatlak çıktı 2 yerden ve motor jontası değişmiş. Ben de soğudum. Kronik arızasıymış iveconun. şasi çok uzun olduğu için yük bindirildiğinde şasi çatlıyormuş. Bu nedenle tamamen listemden çıkardım ivecoyu. Sadece crafter-volt veya sprinter tercihlerinden birini seçeceğim. beni uyaran ve yön veren arkadaşlara teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri