Motorkaravan Dİzayn

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sinan Şah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,450

Sinan Şah

Ana Kamp
Herkese selamlar. Kafamdaki proje önce fiberglas ve frigorik kasa alıp daha sonra süspansiyonu iyi olan crafter, volt veya sprinter kamyonetin şasesi üzerine oturtmak. Bu nedenle araca para bağlamak yerine alacağım kasayı yaza kadar karavan haline getirmek ve en son şasi halinde kamyonete (ducato veya dally de olabilir) bu kasayı yerleştirerek projelendirip trafiğe sokmak. Tecrübeli katılımcılara bir kaç sorum var şu ki:
1-Kamyonetin (şasenin) önden arkadan ve yukarıdan her hangi bir sınırı var mı. Benim bildiğim şasenin arkasından en fazla 50 cm taşabileceği. Bu sınır üst ve yanlar için ne kadar?
2-Aracın kupa üstünü de çift kişilik yatak olarak kullanmak istediğimden, kupanın üstünden ne kadar öne doğru gidebiliriz bunun bir sınırı var mı. kasayı bu şekle sokacağım.
3-Tüm bu dış ölçüleri tespit ettikten sonra lazer makinem ile karavanın öncelikle %70-80 küçültülmüş halini basıp 3mm mdf ile yapacağım. her şey eksiksiz olduğunda gerçekten imalata başlayacağım.
Bu aşamada bana bir aracın şaşesinden önden arkadan yanlardan ve yükseklikten ne kadar çıkabileceğimi söyleyebilir misiniz. İlginize teşekkür ederim.

.

Sinan bey, :yum:
foruma bugün üye olduğunuzdan belki gerekli yerleri daha okumamış olabilirsiniz ama sıkılmadan bir zahmet ararsanız sorularınızın cevabını bulabileceğinizi sanıyorum.

Üstelik prensipte böyle soruların cevaplarını, sonuçta işin kitlendiği resmî yerlerden almak daha uygun olmalı ?

Son düzenleme:

İlginize teşekkür ederim. Mesai saati içinde üye oldum. Adliye personeliyim malum yoğunluk fazla. Araştıramadım ve gezinemedim henüz siteyi. Polis memuru arkadaşlar bile farklı cevaplar veriyor. Onlar da tam vakıf değil. Belki karşılaşmış veya daa önce yapmış biri varsa yardımcı olurlarsa sevinirim

.

Hiç de cevapsız kalmayın diye forumda yazılanlardan aklımda kalanları resmî olmayan tarzda yazarsam;
*tasarımınızın karşılığı sabit veya sabit olmayan “alkoven” cinsi karavan, yasalarca sadece gerekli onay belgelerine sahip profesyonel yapımcıların işi durumunda. Sanırım böyle resmî belgesi olan bir üretici de henüz yok galiba.
*Normal vatandaşlar için müsaadeli olan ise, plan tasdiklerini aldıkları sadece panelvan (hazır kasalı) araçlara karavan yapımı.

Ara her çözüm ise ister istemez belki, karşılığı olmasa da kanun ve yönetmeliklere Türkiye’de nedense çok sevdiğimiz öznel bakış açımız olarak değerlendirilmeli ?

Aslında planınız temelde yanlış değil, fakat çeşitli zoraki yorumlara rağmen bizim kanun ve yönetmeliklerde karşılığı olmadığını düşünüyorum.

Bacanağım 30 sene kadar evvel hazır aldığı alkovan kasasını açık kasa Mercedes üzerine sabitledikten sonra içini yapıp TÜV’den onay almıştı.
Ama Almanya’da !
Bizde bu iş için normal vatandaşa izin vermeyen devletin belki haklı nedenleri vardır ?

Peki belgelendirme ve kontrol ne kalitede diye sorarsanız, isterseniz bu konuya hiç girmesek daha yerinde olur.

Forumu okuyun Sinan bey ama sonuçta bu işe izin vermeye yetkili gerekli resmî yerlere de sorun.
Benim yazım da dahil, maddelerini görmediğiniz kanun ve yönetmeliklerle yapılan yorumlara pek iltifat etmeyin derim.

Nerede çalışıyorum demişdiniz ? :p

.

Son düzenleme:

İlginize teşekkür ederim. Samsun icra midürlüğünde icra müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Aslında olanım frigorik kasayı her aşamada resimleyim makine mühendisi veya hangi oda bakıyorsa yetkili bir mühendise projesini çizdirmek. Ama dediğim gibi milimetrik hesap yapabilen bir lazer makinem var. Dıştan dışa ölçülerini bilebilsem karavanın prototifini yapacağım. Örneğin kasa 4 metreyse %25 i oranında küçültüp 1 metrelik maketini yapıp tüm tasarımımı maket olarak yapacağım. Sonra mühendise gösterip onay alabilirsem gerçwğini yapacağım.

Herkese selamlar. Kafamdaki proje önce fiberglas ve frigorik kasa alıp daha sonra süspansiyonu iyi olan crafter, volt veya sprinter kamyonetin şasesi üzerine oturtmak. Bu nedenle araca para bağlamak yerine alacağım kasayı yaza kadar karavan haline getirmek ve en son şasi halinde kamyonete (ducato veya dally de olabilir) bu kasayı yerleştirerek projelendirip trafiğe sokmak. Tecrübeli katılımcılara bir kaç sorum var şu ki:
1-Kamyonetin (şasenin) önden arkadan ve yukarıdan her hangi bir sınırı var mı. Benim bildiğim şasenin arkasından en fazla 50 cm taşabileceği. Bu sınır üst ve yanlar için ne kadar?
2-Aracın kupa üstünü de çift kişilik yatak olarak kullanmak istediğimden, kupanın üstünden ne kadar öne doğru gidebiliriz bunun bir sınırı var mı. kasayı bu şekle sokacağım.
3-Tüm bu dış ölçüleri tespit ettikten sonra lazer makinem ile karavanın öncelikle %70-80 küçültülmüş halini basıp 3mm mdf ile yapacağım. her şey eksiksiz olduğunda gerçekten imalata başlayacağım.
Bu aşamada bana bir aracın şaşesinden önden arkadan yanlardan ve yükseklikten ne kadar çıkabileceğimi söyleyebilir misiniz. İlginize teşekkür ederim.

Bir laf var :
“Hayaller Paris gerçekler Bağcılar “ :smiley:

Sinan bey aman acele etmeyin. Yoksa çok zarar edersiniz. Sonra belki de bu sevdadan soğursunuz.

Ben yıllardır ucundan takip ederim karavan konusunu kafamda netleştirdikten sonra bu ve benzeri forumları hatim ettim tabiri yerindeyse.

Şimdi sizin hayalinize gelince: sizin düşündüğünüz tarz karavana alkovan deniyor. Yani dış kısmı önce yetkili firma tarafından projelendiriliyor. Bu projeyi şu marka aracın şu kod numarasında ki araçlara uygulayacağız diye onay alıyorlar.

Geçen hafta Sakarya ya gittim. 3 büyük karavan firması motokaravan dan çekme karavan a dönmüş. Saly karavan siparişe göre yapabiliyor ama. Onlar ile motokaravan konuştum. Bana dedikleri şu: projemiz iveco ya uygun. Ama kafanıza göre ben iveco aldım deyip bize gelmeyin. C13 4100 serisi ya da 35c15 4100 seri şase olmalı. Bu şase numarası olmayan araç alırsanız araç elinizde kalır. Alkoven karavan yapamayız.

İş bu kadar sıkı anlayacağınız. Devlete bu konuda hak veriyorum. Eğer böyle olmasaydı etrafta adı karavan olan ucube araçlar olacaktı.

Forumu vakit buldukça okuyun. Hiçbirşey için acele etmeyin. Ben de bu konuyu taze ve derinlemesine inceleyen bir olarak Elimden geldiği kadar fikir veririm size. Bu arada ben de Samsun luyum ama İstanbul da yaşıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:

.

Hiç de cevapsız kalmayın diye forumda yazılanlardan aklımda kalanları resmî olmayan tarzda yazarsam;
*tasarımınızın karşılığı sabit veya sabit olmayan “alkoven” cinsi karavan, yasalarca sadece gerekli onay belgelerine sahip profesyonel yapımcıların işi durumunda. Sanırım böyle resmî belgesi olan bir üretici de henüz yok galiba.
*Normal vatandaşlar için müsaadeli olan ise, plan tasdiklerini aldıkları sadece panelvan (hazır kasalı) araçlara karavan yapımı.

Ara her çözüm ise ister istemez belki, karşılığı olmasa da kanun ve yönetmeliklere Türkiye’de nedense çok sevdiğimiz öznel bakış açımız olarak değerlendirilmeli ?

Aslında planınız temelde yanlış değil, fakat çeşitli zoraki yorumlara rağmen bizim kanun ve yönetmeliklerde karşılığı olmadığını düşünüyorum.

Bacanağım 30 sene kadar evvel hazır aldığı alkovan kasasını açık kasa Mercedes üzerine sabitledikten sonra içini yapıp TÜV’den onay almıştı.
Ama Almanya’da !
Bizde bu iş için normal vatandaşa izin vermeyen devletin belki haklı nedenleri vardır ?

Peki belgelendirme ve kontrol ne kalitede diye sorarsanız, isterseniz bu konuya hiç girmesek daha yerinde olur.

Forumu okuyun Sinan bey ama sonuçta bu işe izin vermeye yetkili gerekli resmî yerlere de sorun.
Benim yazım da dahil, maddelerini görmediğiniz kanun ve yönetmeliklerle yapılan yorumlara pek iltifat etmeyin derim.

Nerede çalışıyorum demişdiniz ? :p

.

Samsun İcra Müdürlüğü'nde :smiley: Aslında kafamdaki şey çok basit ama neden bu kadar zorlaştırıyorlar anlamıyorum ve aradığım bilgiyi bulamıyorum. Trafik Polisi bir arkadaşımla görüştüm. O da makine mühendisi ile görüşmüş ve bu iş için TSE onayı gerekli ve standartları onlar bilir dedi.
Öğrenmek istediğim çok basitti aslında. Bir Frigorik kasa veya fiber kasa, sadece kupası olan bir kamyonetin üzerine monte edilse ve iç bölüm açılarak kabinle bağlantı kurulsa, bu frigorik kasanın şasiye oranı ne olmalıdır. Ben her şeyi yaptıktan sonra bu iş ile ilgilenen bir firma ile anlaşarak onlar yapıyormuş gibi ücretini verip proje çizdirip onaylatılması mümkün mü. Sonuçta onların da işine gelir. Hiç bir işlem yapmadan sadece proje çizip faturalandıracaklar. Ama hala 1 haftadır bir aracın üzerine böyle bir kasa koyulup koyulamayacağını veya koyulacaksa boyutlarının sınırlarının ne olması gerektiğini öğrenemedim :(

Bir laf var :
“Hayaller Paris gerçekler Bağcılar “ :smiley:

Sinan bey aman acele etmeyin. Yoksa çok zarar edersiniz. Sonra belki de bu sevdadan soğursunuz.

Ben yıllardır ucundan takip ederim karavan konusunu kafamda netleştirdikten sonra bu ve benzeri forumları hatim ettim tabiri yerindeyse.

Şimdi sizin hayalinize gelince: sizin düşündüğünüz tarz karavana alkovan deniyor. Yani dış kısmı önce yetkili firma tarafından projelendiriliyor. Bu projeyi şu marka aracın şu kod numarasında ki araçlara uygulayacağız diye onay alıyorlar.

Geçen hafta Sakarya ya gittim. 3 büyük karavan firması motokaravan dan çekme karavan a dönmüş. Saly karavan siparişe göre yapabiliyor ama. Onlar ile motokaravan konuştum. Bana dedikleri şu: projemiz iveco ya uygun. Ama kafanıza göre ben iveco aldım deyip bize gelmeyin. C13 4100 serisi ya da 35c15 4100 seri şase olmalı. Bu şase numarası olmayan araç alırsanız araç elinizde kalır. Alkoven karavan yapamayız.

İş bu kadar sıkı anlayacağınız. Devlete bu konuda hak veriyorum. Eğer böyle olmasaydı etrafta adı karavan olan ucube araçlar olacaktı.

Forumu vakit buldukça okuyun. Hiçbirşey için acele etmeyin. Ben de bu konuyu taze ve derinlemesine inceleyen bir olarak Elimden geldiği kadar fikir veririm size. Bu arada ben de Samsun luyum ama İstanbul da yaşıyorum.

Samsunun neresindensiniz?

Samsunun neresindensiniz?

Atakum
Size net cevap vereyim Sinan bey. Hayaliniz gerçekleşemez. Aracın dışında oynama yapıyorsunuz. Ucube araçlar ortaya çıkmasın diye trafikte can güvenliği olsun diye herkesin kafasına göre iş yapmasına müsade etmiyorlar. Düşündüğünüz frigo kasayı alıp kasayla oynamadan içinde değişiklik yapabilirsiniz. Ama ona da gerek Yok. Amaç izolasyon ise işinin ehli bir imalatçı zaten mükemmel izolasyonu yapar.
Daha da Türkçesi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmayın. Forum da onlarca paylaşım var motocamper yapımıyla ilgili.

Atakum
Size net cevap vereyim Sinan bey. Hayaliniz gerçekleşemez. Aracın dışında oynama yapıyorsunuz. Ucube araçlar ortaya çıkmasın diye trafikte can güvenliği olsun diye herkesin kafasına göre iş yapmasına müsade etmiyorlar. Düşündüğünüz frigo kasayı alıp kasayla oynamadan içinde değişiklik yapabilirsiniz. Ama ona da gerek Yok. Amaç izolasyon ise işinin ehli bir imalatçı zaten mükemmel izolasyonu yapar.
Daha da Türkçesi Amerika’yı yeniden keşfetmeye çalışmayın. Forum da onlarca paylaşım var motocamper yapımıyla ilgili.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi.

Peki pes etmek üzereyim. En sonunda ducato ya döneceğim. aşağıda attığım resimlerdeki aracı karavana çevirmek mümkün mü. burada aracın dışında sadece kupayla kasayı birleştirme var. bu mümkün mü?

Ad2sz

Adsz

Peki pes etmek üzereyim. En sonunda ducato ya döneceğim. aşağıda attığım resimlerdeki aracı karavana çevirmek mümkün mü. burada aracın dışında sadece kupayla kasayı birleştirme var. bu mümkün mü?

Sinan bey dışında oynama yapmadan tapmanız mümkün. Dışında yapacağınız değişiklik yandan kapı açabilirsiniz karavan camları koyabilirsiniz. Daha önce bu tarz yapışmışlar var kamyonet olarak. Ama bu aracın dingil mesafesi uzun olduğu için C sınıfı ehliyet gerekir sanırım.
Kasanın İçine ne isterseniz yapabilirsiniz.

Siz bunu yapmak istiyorsunuz 86e99536ed0f9a0f5d3d75e303229899

Ama bunun gibi yapabilirsiniz en fazla
Bc31cfaf8fad3d2a5c1295e19c31a388

İlk resimdeki alkovan özel proje tip onayı va çok iş ve masraf o sebeple imalatçılar yapmak uğraşmak istemiyor. Benim bilgilerim bunlar. Yanlışlarım varsa tecrübeli abiler dostlar yanlışımı düzeltir.

.

Sinan bey,
Anladığım kadarıyla tasarımınız hazır olmalı ?
Sormak istediğim; gereksinimlerinizi nasıl tesbit ettiğiniz ?
Eğer planlamanızda tecrübe yerine sadece yerleşik yaşamınızı temel aldı iseniz, ikisinin zannettiğinizden farklı karakterleri olduğunu atlamayın derim...

Herşeyden önce yerleşik yaşama göre değişik boyutlarıyla, çöp, su, artık su+ kanalizasyon, enerji sorunları, sizin her an alışık olmadığınız ve küçümsenmeyecek boyutta tetikte olmanızı gerektirecek. Ev yaşamınızda ise bu işler için hesaplarını kontrol etmekten başka yaptığınız birşey olmamalı ?
Bunları bilmekle yaşamış olmanın farkı da inanın küçümsenecek birşey değil.

Üstelik büyük bir karavanın yerleşik yaşamın gereksinimlerini karşılamaya daha yatkın olduğunu düşünüyorsanız, bu sefer onunla tali yollara giremeyeceğinizi, her yere park edemeyeceğinizi ve kampinglere daha bağımlı kalacağınızı hesabınıza dahil etmeniz gerekir. Belki bu hayal ettiğiniz karavancılık yaşamından farklı anlama gelmekte ?
Tabi örnekler çoğaltmak mümkün..

Kısaca; yolcuların yaş ve sayıları ile gezeceğiniz mevsim ve yerleri göz önünde bulundurularak, temel gereksinimlerinizi karşılayabilecek ve yapımı her açıdan sizi yormayacak ama herşeyden önce denenmiş ve karmaşık olmayan çözümlere hedeflenmeniz, çıkarınıza olmalı ?... :smiley:

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri