Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan toraman25 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,795
Ynt: Motorkaravan Olarak Ford Transit Hakkında Herşey...

merhaba hep biz transitten, psa grubundan bahsettik fakat atladığımız bmc lere galiba haksızlık ediyoruz. ticari yaşamda yaklaşık 15 yıl 4 farklı bmc kullandım üzerindeki motor nissan şanzıman ve diferansiyel rover. Yani tek kupası bmc yüksek tavanlar iç hacim olarak yaterli geliyor. Fiyatlarına gelince hepsinde ucuz. Tamirat ve bakımda türkiyenin her köşesinde yapılıyor. Belki çok kaliteli değiller ama karavan için biçilmiş kaftan bana göre

Etiketler

mehmedarda' Alıntı:
merhaba hep biz transitten, psa grubundan bahsettik fakat atladığımız bmc lere galiba haksızlık ediyoruz. ticari yaşamda yaklaşık 15 yıl 4 farklı bmc kullandım üzerindeki motor nissan şanzıman ve diferansiyel rover. Yani tek kupası bmc yüksek tavanlar iç hacim olarak yaterli geliyor. Fiyatlarına gelince hepsinde ucuz. Tamirat ve bakımda türkiyenin her köşesinde yapılıyor. Belki çok kaliteli değiller ama karavan için biçilmiş kaftan bana göre
Yani kısaca Bence BMC diyorsunuz :smiley: Ancak ölçülerine baktığımızda 360 VH yüksek tavan 2005 modelleri bulunabiliyor 10 m3 yük bölmesi yükseklik 1.78 genişlik 1.68 uzunluk 3.30 . En ve yükseklikte 13m3 lükler de aynı biraz sıkıntı yaratır diye düşünüyorum.

Linkte başka linkler vardı

http://fordtransit.org/forum/viewtopic.php?f=27&t=12004&start=30 bu sayfalardan kopyalar. :smiley:

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

DSCF0030

DSCF0031

DSCF1542

DSCF1545

DSCF1544

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5]

DSCF1591

Picture009

Picture011

Picture012

Picture013

1.76 en tam bana göre. Enine çift kişilik yatak olur, çünkü ailece boyumuz 1,67 yi geçmiyor. ;D

Ilk resimlerdeki 2001 oncesi modeller Transiti transit yapan kirilmaz araclardir ama Ford'a fazla para kazandiramadigindan . Sonrasinda cikan yerden vitesli makyajli kasa'da parcalar daha kolay dokulen parcalari daha pahali olan araclar olarak dizayn edildiler. En son cikan gogusden viteli son kasa ise transit efsanesine son verdi . Bundan 3 sene kadar evvel Terme'den gecti iseniz girisinden cikisina kadar yanyana binlerce satilik transit gormenizin sebebi de budur.
Sirketimizde 2002-2005 arasi nerede ise butun araclarimiz 330 350 ve 350'nin ciplak saseli (Kapali kasa atilabilen) araclari idi. Su anda bi tane yok.
Bu araclardan 350 model (2004 130 bg 5 vites) olanini yaylalarda arazilerde iptidai bi karavan gibi (Iciden musluklu bidon disinda kamp tipi askili dus kampet ve sisme yataklar ile) kullandim 10 kadar kamp'li gezimiz oldu. Arac bosken yaylalara tirmanmak iskence. 130 bg olmasina ragmen cogu sefer 1.vites cikmak durumunda kaliyorsun. Ozellikle 90-180 derece virajlari dondukten sonra yokus varsa mutlaka 1.vitese takmak gerekiyordu. Yakiti uzun yolda 10 lt , sehir icinde 14 lt civari. Sehir disinda cok bagiriyor gercekten de. 120'yi pek gecmeye cesaret edemedim hatirlamiyorum ama devir de zaten cok yukarilarda oluyordu 120 uzeri suratlerde.

bberksan' Alıntı:
Ilk resimlerdeki 2001 oncesi modeller Transiti transit yapan kirilmaz araclardir ama Ford'a fazla para kazandiramadigindan . Sonrasinda cikan yerden vitesli makyajli kasa'da parcalar daha kolay dokulen parcalari daha pahali olan araclar olarak dizayn edildiler. En son cikan gogusden viteli son kasa ise transit efsanesine son verdi . Bundan 3 sene kadar evvel Terme'den gecti iseniz girisinden cikisina kadar yanyana binlerce satilik transit gormenizin sebebi de budur.
Sirketimizde 2002-2005 arasi nerede ise butun araclarimiz 330 350 ve 350'nin ciplak saseli (Kapali kasa atilabilen) araclari idi. Su anda bi tane yok.
Bu araclardan 350 model (2004 130 bg 5 vites) olanini yaylalarda arazilerde iptidai bi karavan gibi (Iciden musluklu bidon disinda kamp tipi askili dus kampet ve sisme yataklar ile) kullandim 10 kadar kamp'li gezimiz oldu. Arac bosken yaylalara tirmanmak iskence. 130 bg olmasina ragmen cogu sefer 1.vites cikmak durumunda kaliyorsun. Ozellikle 90-180 derece virajlari dondukten sonra yokus varsa mutlaka 1.vitese takmak gerekiyordu. Yakiti uzun yolda 10 lt , sehir icinde 14 lt civari. Sehir disinda cok bagiriyor gercekten de. 120'yi pek gecmeye cesaret edemedim hatirlamiyorum ama devir de zaten cok yukarilarda oluyordu 120 uzeri suratlerde.

Sayın "bberksan" deneyimlerinizi buraya aktardığınız için sağolun.

Yaşadığım yerdeki Ford servisi ile, Fordlar hakkında konuşurken, "Çok paralı bir insan değilseniz, 2001 sonrasına pek bakma, hadi hadi 2005'e değin olsun, sonrasının yanından geçme. Alabilirsen 2000-2001 190 Yüksek tavan panelvan temiz birşey bulabilirsen al. Sizler için (karavancıları kastediyor) üç mahzuru olabilir: Piyasa tuttuğu için, eşdeğer diğer araçlara göre ederleri yüksek, enleri biraz dar, biraz da gürültülüdürler ama bakım onarım giderleri açısından rakibi yoktur ve köy bakkalında yedek parçasını bulunur, kasabalarda bile arıza durumunda onartabilirsiniz..." demişti. Görüyorum ki siz de benzer şeyleri söylüyorsunuz. Bir de kamper yapmak için, temiz bir 190 yüksek tavan panelvan bulmak, çok zor birşey...

Cavid Sezen

Bugun sabah ise giderken yolda sadece transit emsal panelvanlari saydim. 82 aracin 47 tanesi ford'du. 2001 oncesi nerede ise hic yoktu son kasa da birhayli azdi.Genelde 2003-2007 arasi araclardi. Bu cok buyuk birbasari diye dusunuyorum. Elestiriyorum kotu diyorum ama bu araci alanlar benim gibi dusunmuyorlar herhalde...

yorumlarınızı dikkatle okuyorum fakat genel olarak bir şeyin farkında değilsiniz,
sizler ticaret yapmayacaksınız,
gezeceksiniz.........
gezerken sizin için ne önemli olmalı,
rahat bir yolculuk, ferah bir iç genişlik, yedekparça servis kolaylığı, içerde ayakta rahatça durabilmekmi ?
yoksa
arabam sağlam olsun, iç ölçüleri, motor gürültüsü, konfor ve donanım, ayakta duramamak gibi diğer kriterler önemli değil mi ?
bence bu sorulara göre araç seçimi yapın, nelerde fedekarlık yapabiliyorsunuz nelerde olmazsa olmaz şartlarınız var

Levent Ustam, benim açımdan araç tercihi yapıldı; PSA 12 m3 panelvan. :smiley:

Cavid Sezen

gezmen' Alıntı:
Levent Ustam, benim açımdan araç tercihi yapıldı; PSA 12 m3 panelvan. :smiley:

Cavid Sezen

Cavid bey araciniz hayirli olsun. Sizin benim karavanim basliginizi gormedik. Supriz yapmak icin aracinizi icini bitirmeyi bekliyorsunuz galiba. :smiley:

melihbozkurt' Alıntı:
Cavid bey araciniz hayirli olsun. Sizin benim karavanim basliginizi gormedik. Supriz yapmak icin aracinizi icini bitirmeyi bekliyorsunuz galiba. :smiley:

Keşkee... :D

Cavid Sezen

Bende yaklaşık 16 yıldır binek oto olarak ford kullanmam nedeniyle olsa gerek, gözüm ve gönlüm transitten yana. Ama yukarıda açıklanan çekinceler çok mantıklı olduğundan açık kasa üzerine semi-integrated (alkovensiz) kasa yaptırma fikri daha çok aklıma yatıyor. En azından en, boy ve yükseklikte ve de kasa altı depolama alanında bariz avantajlar sağlıyor. Hal böyle olunca:

- Forumdan elde ettiğim bilgiler açık kasa üzerine karavan yapımının yalnızca karavan üreticisi firmalar tarafından yapılabileceği ile sınırlı (en azından benim bulabildiğim)

-Öğrenmek istediğim, kasasız kamyonetime herhangi bir kapalı kasa üretici firmaya sadece metal profilden karkas işini ve bunun dış kaplamasını camsız ve sadece arka kapılı yaptırıp ruhsata kapalı kasa kamyonet tescili yapılabilir, daha sonra iç dekorasyonu proje çizdirip onaylatarak kendim yapabilirmiyim ?

Biraz uzunca oldu ama bu sorunun yanlızca bende oluşmadığını düşündüğümden bu konuda araştırma yapanların bilgisine ihtiyacım var. Şimiden teşekkürler.

O zamanda karavandan çok, bakkallara yoğurt dağıtımı yapan araçlara benzer, çünkü karosercilerde oval kıvrımlı parça kullanılmıyor, kapı ve cam teknolojisi karosercilerde yok...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR