Motorsiklette Ruhsatlandırma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozahbap Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,338

ozahbap

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhaba,

Trafik Tescil Müdürlüğü'ndeki görevli polisin kabalığından, motorsiklet satan marka distribütörleri de dahil satıcıların soğuk ve itici tavırlarından anladığım kadarıyla tamamen kazıklamaya dayanan bir kazanç kapısı olmuş araç ruhsatı işi hakkında ayrıntı ve fiyat bilgisi olan var mı acaba?

Herkesin ağzında yuvarlayarak söyledikleri 500-550tl civarındaki rakamların detayında sadece bir iki kelime yakalayabildim o da hiç bir alt detayı içermemekte ne yazık ki.

Halbuki sorum basitti:

"Ben bugün "0" km 250cc scooter/motorsiklet almak istesem çıkartacağım ruhsat için ne kadar ödeyeceğim?

Sanırım kırılım kaba taslak şöyle:

-Ruhsat için belge (Trafik tescildeki memur 58TL gibi bir rakam verdi)
-Formlar (ücretsiz sanırım ya da 15-20TL)
-Plaka masrafı (bir muamma)
-Trafik Sigortası (kişinin yaşına göre değişiyormuş galiba) 50 ile 150TL arasında
-Motorlu taşıtlar vergisi yıllık (cc'ye yaşa göre değişiyor galiba ) 50 ile 200TL arasında

Ayrıntılar ve fiyatlar hakkında bilgisi olan var mı acaba?

Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Motorsiklette Ruhsatlandırma

2.el motor alınca 80-90 tl noter masrafı ödüyosunuz. ruhsat eve geliyo diye biliyorum. yani en son ben motoru sattığımda başka bi masrafı olmamıştı alıcının. sonradan trafik sigortası yaptırması gerekiyor tabi. bide 5 tl posta ücreti.

"0" km motorsiklet almak henüz nasip olmadı ama sorabileceğim arkadaşlarım var bilgi edinince yazarım.

Selamlar,

Bilgi amaçlı deneyimleyerek edindiğim tecrübemi paylaşıyorum. İhtiyacı olana yardımı dokunur umarım.

Gelen belgelerde yer alan tutarlar:
Plaka Makbuzu……………….10,50TL
M. Taşıtlar Vergisi……………46,00TL
OtoNet Traf. Müş. Ücrt…..95,67TL
Trafik Büro Harçları Harc….56,44TL
Motorlu Araç Tescil Bel…….58,00TL
Motorlu Araç Trafik Bel…….77,50TL
Trafik Sigortası………………..157,63TL
------------------------------------------
Toplam……………………………500,74TL

Bunların haricinde bir de 50TL rica ediyorlar.

Araba aldın mı benim bildiğim ilk Trafik Sigortasını ve MTV'yi aracın alındığı bayii öder genelde. Jest tadında. Aslında fiyata eklemiştir çoktan ama hissetmezsiniz. Ama motorsiklette iş değişiyormuş demek ki :smiley:...

Trafik Müşavirlik ücretini de anlamadım gerçi. Ama ödüyorsunuz...

Merhabalar,

Sayın ozahbap siz çok güzel bir döküm hazırlamışsınız ama bende cevap yazayım dedim.

Aralık 2012 de aldığım 2.el motosikletim için. Yanlış hatırlamıyorsam notere 150-160 tl gibi bir para verdim plaka değişti.

Trafik müdürlüğüne dosyalar ruhsat yaprağı ve yeni plakalar için 120-130 tl verdim. İşleri bizzat kendip gidip yaptım. Takipçiye vermedim.

Motosiklet mtv hesabı için : gelir dairesinin web sayfasına bakabilirsiniz her motorun farklı. https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp?page=IVD_HSP_MTV

Kasko can sıkıcı daha doğrusu acıtıcı, 12.000 tl ye aldığım motor için 3500-4000 tl kasko istemeleri çok sinir bozucu kaza yapmazsam 3-4 yılda 1 motor parasını kasko firmasına vermem içten bile değil. (kaza bela çalınma olmazsa tabiki ama zaten kaskoda bu durumlar için) Teminatlara dikkat ederek sıkı bir pazarlıkla fiyat inebiliyor.

Ama en kötüsü muayenesinin bitmiş olmasıydı. 10 yıldır motosiklet kullanmadığım için sadece hatıra olsun diye sakladığım kask dışında hiçbir kıyafetim yoktu. -5 derece iç anadolu ayazında tüv'e gitmek orada iki sinyal bir arka fren basıp gelmek çok can sıkıcıydı. Tüv'de gecikmelerle 90-100 tl gibi tuttu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri