Motoru Düşürmek Günah Değildir, Ama Altında Kalmak Öyledir

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezent-i Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,136

gezent-i

Kamp II
Yer
İzmir
Motoru Düşürmek Günah Değildir
Ama altında kalmak öyledir

Çoğu kimsenin motor düşürme fobisi sahibi olduğundan şüphe ediyorum. Motoru düşürmenin çok tehlikeli birşey olduğunu düşündüklerinden... Tecrübeli sürücüler için kabul edilemez bir durum olduğunu düşündüklerinden...

Bu saçmalık! Birkaç senedir motor kullanıp da motoru bir kez olsun düşürmemiş kimseyi tanımıyorum. Düşürmedilerse de yakında elbet düşüreceklerdir.

Motoru düşürmek utanç verici olmalıdır, evet bu çocukken birbirimizle dalga geçmemize sebep şeylerdendir ama tehlikeli olması da gerekmez.

Çok defa şahit oldum, uzun bir gezi sonrasında son derece tecrübeli motorcuların motorlarından inip yürüdüklerini - yan ayağı açmayı unutup. Sağa eğimli bir yolda duran motorlarına binip sağa düşen mi dersin, gevşek zeminde ayağı kayıp yatıran mı... Ama hiçbirinde ne motora ne de sürücüye birşey olmamıştır.

Motoru düşürmek günah değildir zaten ama altında kalmak hem aptalca hem de tehlikelidir.

Daha büyük hacimde bir motora geçen sürücüye verdiğim ilk ders düşürme dersidir. Eğer aktif sürücü değillerse, bir motorları yoksa, bu alıştırmayı GoldWing'imle yapmalarına izin veriyorum hatta.

Motoru yeterli sertlikte zemine sahip çimlik bir alana çekiyorum. Motor çalışmıyorken motoru sola doğru yatırmalarını istiyorum. Onlara önceden, motoru yatırırken belli bir açıdan sonra ağırlık merkezinin benzin tankını aşarak aşağıda kalan bacaklarına yaklaşacağını ve ağırlığın bacağa bineceğini açıklıyorum. Bu noktada kimsenin bir GoldWing'i tutamayacağını, tutmaya kalkarsa yaralanabileceğini de söylüyorum. Ne zaman o noktaya geldiklerini kendilerinin bileceğini ve o noktada bırakmaları gerektiğini de. Aşağıda kalan ellerini bırakmayı, HEMEN yüksekte kalan pege ağırlık vermeyi ve aşağıda kalan ayaklarını olabildiğince genişçe açmaları gerektiğini anlatıyorum.

Bunu doğru yaparlarsa bir ayak yerde, diğer ayak yüksekte kalan pegde ve motor bacakların arasında yan yatmış şekilde ayakta kalabildiklerini görüyorlar.

Genellikle en fazla ikinci denemelerinde bunu başarıyorlar – ilkinde genellikle ellerinin üzerine düşüyorlar. Öyle olduğunda onlara aşağıda kalan elciği, motor onları yere doğru çekmeye başlamadan bırakmaları gerektiğini hatırlatıyorum. İkinci denemede elciği bırakmayı ve ağırlıklarını hızlı bir şekilde yüksekte kalan pege vermeyi ve uzağa adım atmayı beceriyorlar. Bu hareket bir defa öğrenildikten sonra pek unutulmuyor.

Motoru yatırdıktan sonra incelediklerinde görüyorlar ki motor ve çanta korumalarından ötürü lastikler yerden kesilmemiş bile ve hiçbir hasar da yok. Bu en azından GoldWing’ler için böyle. Bu onların özgüvenini arttırmakta çok etkili oluyor.

Bir sonraki ders elbette 400kg’luk bir motoru yerden kaldırmayı içeriyor.

Bu arada, eğer motor sizin yürüme hızınızdan daha hızlıysa o zaman motor düşerken de ayaklarınız peglerde olmalıdır. Ancak yürüme hızınızdan daha yavaş bir düşüşte yüksek pege ağırlık vermeli ve adımınızı atmalısınız.

{Bu alıştırmayı denemeden önce motorunuzun bir korumaya sahip olduğundan emin olun. Ben GoldWing’im ile bunu defalarca yapmış olsam da sizin ne tür bir motor kullandığınızı bilemem. Düz bir satıhta, mesela bir koli kartonu üzerine, motoru yavaşça yatırarak inceleyin. Eğer katlanır pegleriniz ve motor muhafazanız haricinde birşeyler zarar görecekse buna göre önlem alın.}

Alıntı:

http://www.msgroup.org/Tip.aspx?Num=007

Etiketler
Ynt: Motoru Düşürmek Günah Değildir, Ama Altında Kalmak Öyledir

Sayın gezent-i verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
gezenbilirde motosiklet konusundaki bilgi birikiminin artması sevindirici.
ilgiyle okuyorum ve devamını heyecanla bekliyorum.

hsbasar' Alıntı:
Sayın gezent-i verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
gezenbilirde motosiklet konusundaki bilgi birikiminin artması sevindirici.
ilgiyle okuyorum ve devamını heyecanla bekliyorum.

Sevgili Sedat Bey,

Ben de 2 senedir motora binmeme rağmen hala öğrenmeye devam ediyorum. O nedenle her yerde okuduğum harfi bile burada diğer arkadaşlar ile paylaşmak istiyorum. Uzun zamandan beri motorsiklet köşesinin de ihmal edildiğini zannediyorum. Mutlaka bizden usta ve deneyimli bilgi birikimi çok kişilerin burada olduğundan eminim ve hepsinden bilgi ve yaşadıkları tecrübeleri bizimle paylaşmalarını arzu ediyorum.... Herkesin katkısı için teşekkürler.......

Uzun yola çıktığım bir zamandı, sanırım sıcağın da etkisiyle mola için benzincide durmuştum, ve motordan inip direkt yürümüştüm, ta ki arkamdan trankkk diye bir ses gelene kadar ;D ;D ;D insan dalıyor kimi zaman.
Motoru kaldırıkende özellikle belinize dikkat edin, ve eğer mümkünse motoru kalçanızla kaldırmaya çalışın, düşen bir motoru eğer kritik eğimi geçmişse tutmaya çalışmayın, yine belinizi incitebilirsiniz, unutulmamalı ki motorun tamiri belden daha ucuz ve sıkıntısızdır ;D selamlar

teşekkürler bilgilendirdiginiz için gecen sene ben arazide çamurda kayıp toparlyamadıgım için düşdüm ve altta kalan ayagımı çıkarmam oldukca zor oldu zaten olanda oldu eksoz ayagımı yaktı yagmurlu bir hava oldugu için mikrop kaptı 1 aydan fazla pansumana gitmişdim bilgi çok önemli hele konu motosiklet olunca herşeyi bilmek gerekir

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.