motosiklet taşıma, yardım...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dr.hunter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,182

dr.hunter

erteleme....
Yer
konya
Herkese merhabalar...Havalar ısındıkça içimdeki tutkuda ısınıyor..Önümüzdeki aylarda almayı planladığım (yamaha wr125r) motosikleti kangoo aracımın arkasında ruhsata işlenmiş çeki kancasına ekleyeceğim bir ekipmanla taşımam teknik ve yasal olarak mümkün olabilirmi?Motosiklet 135 kg civarında..Resim bulamadım ancak plakalığı ve ışıklandırması olan bir aparat...Teşekkürler..

Etiketler
Ynt: motosiklet taşıma, yardım...

dr.hunter' Alıntı:
Herkese merhabalar...Havalar ısındıkça içimdeki tutkuda ısınıyor..Önümüzdeki aylarda almayı planladığım (yamaha wr125r) motosikleti kangoo aracımın arkasında ruhsata işlenmiş çeki kancasına ekleyeceğim bir ekipmanla taşımam teknik ve yasal olarak mümkün olabilirmi?Motosiklet 135 kg civarında..Resim bulamadım ancak plakalığı ve ışıklandırması olan bir aparat...Teşekkürler..
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=26344.0 adlı konuda bi kaç alternatif görmüştüm. Bende almayı planladığım KLX 250 yada WR 250 yi benzeri yöntemle taşımak istiyorum... Çözüm bulursanız ve paylaşırsanız sevinirim :smiley: :smiley:

Monti' Alıntı:
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=26344.0 adlı konuda bi kaç alternatif görmüştüm. Bende almayı planladığım KLX 250 yada WR 250 yi benzeri yöntemle taşımak istiyorum... Çözüm bulursanız ve paylaşırsanız sevinirim :smiley: :smiley:

ilk resimdeki römorkla tahminimce 50km/h geçtiğimizde sıkıntı yaratır yolda durmaz gibi geliyor hatta gelmiyor öylede olur :smiley: sanırım şehir içi yada kısa mesafeler için tasarlamışlar ama 2. resimdeki tekerleksiz olan sistem gayet güzel. Forumda biyerlerde okumuştum 2 resimdeki gibi bir sistem için çeki demirinin aşırı sağlam olması gerekiyor ve çeki demirinide ruhsata işletmemiz gerekiyor. Tüv'den de onaylanması lazımmış. Bunun yanında ruhsata çeki demiri işlendikten sonra römorkun kuru ağırlığının 750 kg. ı geçmediği taktirde hiçbir sıkıntı çıkmayacağını karavan forumlarında okumuştum. 750 yi geçtiğinde römork içinde sanırım ayrı bir ruhsat gerekiyormuş dolayısıyla onunda muayenesi oluyormuş... Karavancı abilere danışsanız daha kesin bilgiler alırsınız.

gogo10' Alıntı:
ilk resimdeki römorkla tahminimce 50km/h geçtiğimizde sıkıntı yaratır yolda durmaz gibi geliyor hatta gelmiyor öylede olur :smiley: sanırım şehir içi yada kısa mesafeler için tasarlamışlar ama 2. resimdeki tekerleksiz olan sistem gayet güzel. Forumda biyerlerde okumuştum 2 resimdeki gibi bir sistem için çeki demirinin aşırı sağlam olması gerekiyor ve çeki demirinide ruhsata işletmemiz gerekiyor. Tüv'den de onaylanması lazımmış. Bunun yanında ruhsata çeki demiri işlendikten sonra römorkun kuru ağırlığının 750 kg. ı geçmediği taktirde hiçbir sıkıntı çıkmayacağını karavan forumlarında okumuştum. 750 yi geçtiğinde römork içinde sanırım ayrı bir ruhsat gerekiyormuş dolayısıyla onunda muayenesi oluyormuş... Karavancı abilere danışsanız daha kesin bilgiler alırsınız.
Bu işin en doğrusu motosiklet traileri gibi geliyor bana. ;)

3

Kesin ve güvenli çözüm,trailer,,,,Ancak pratiklik açısından çeki demirine entegre ışıklandırmalı,plakakı aparat...Sorun şu :ruhsata işlenmiş çeki demirine ayrıca bir aparat eklemek yasal sorun çıkarırmı?ve çeki demiri bağlantıları bu yükü taşıyabilir mi?

dr.hunter' Alıntı:
Kesin ve güvenli çözüm,trailer,,,,Ancak pratiklik açısından çeki demirine entegre ışıklandırmalı,plakakı aparat...Sorun şu :ruhsata işlenmiş çeki demirine ayrıca bir aparat eklemek yasal sorun çıkarırmı?ve çeki demiri bağlantıları bu yükü taşıyabilir mi?
Yasal problemleri bilmiyorum belki emniyete yada TUV e bir mail atılıp sorulabilir... Mutlaka Turkiyede böyle bir şey yapan vardır ama bu topiği okumaları ve cevaplamaları birazda şans tabiii.... ::smiley:

Birde şöyle bişi görmüştüm bakarken çeki demirine adapte deyince....

7f6d 1

BIKE CARRIER web2 300x219

kısa mesafede belki ama bana güvenilir gelmiyor..belki şöyle olabilir

298f730aa94e2d04ef36dfdaf4771880 image 412x550

dr.hunter' Alıntı:
kısa mesafede belki ama bana güvenilir gelmiyor..belki şöyle olabilir
En pratik bu gözüküyoda, 130 kg motor artı aparatın kendi ağırlığı 150 kg... Çok ağır olur virajlarda arac kafadan kayar gibi geliyor... ;D bence hala çekme römork ideal... 90-100 km/h sürati geçmeden...

dr.hunter' Alıntı:
Monti'nin gösterdiği resim gibi ekipmanları kullanan birsürü motosiklet taşıyan araç gördüm Manisa taraflarında (orada drag yarışları fazla oluyordu bir ara hala oluyormu bilmiyorum). Sizin plaka ve ışıklandırma dan ne kastettiğinizi tam olarak anlayamadım ama gördüklerimin hepsinde stoplar,plakalık sinyallar gibi ekipmanlar vardı. Eğer kastettikleriniz bunlarsa zaten bunların olmaması bir sorundur. Çeki demirinide ruhsata işlettiğinizde tüv den onay almanız lazım onlar tüm sistemi kontrol ediyorlar diye biliyorum bu açıdan taşımamazlık gibi bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum -ki karavancılar 1ton karavan bağlıyorlar o çeki demirine. En güzel çözüm büyük lastikli (arabalarınkiyle aynı ebatlarda) bir römork gibi gözüküyor.

Ben yaptırdım.Motosikletim 130 kg. civarı.Deneme sürüşünde bir sorun yaşamadım.Resim imzamda mevcut;üzerini tıklayınız.
Sizin aracınız küçük olduğu için,kasislerde önü kalkar mı ? Maalesef bir fikrim yok...

Yücel abi peki kaça mal oldu? ve yasal olarak ne gibi işlemler yaptınız? Bendede connect var önünün kalkacağını zannetmiyorum fakat çeki demirine bu biçimde yukarıdan binecek bir yük pek güvenilir gelmedi bana sizin düşünceniz nedir bu konuda?

Fiyat , firma bilgilerini aşağıdaki bağlantı da izah etmiştim. Yurt dışı firmalarınkine göre benim aparat biraz geniş.Bunun sebebi ise her şeyi tek başıma yapmak için tasarlanmıştır.Yardım eden biri olsa aparatın üzerindeyken yan ayağı açıp,motorun dik durmasına yarayan tabla ve bazı eklere gerek olmayacaktı...

Çeki demirine , broşürüne göre 120 kg. basılabiliyor.Üretici firma,bizim buna uymayacağımızı bildiği için biraz pay bırakmıştır ;D

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=26432.msg981252#msg981252

yucel59' Alıntı:
Fiyat , firma bilgilerini aşağıdaki bağlantı da izah etmiştim. Yurt dışı firmalarınkine göre benim aparat biraz geniş.Bunun sebebi ise her şeyi tek başıma yapmak için tasarlanmıştır.Yardım eden biri olsa aparatın üzerindeyken yan ayağı açıp,motorun dik durmasına yarayan tabla ve bazı eklere gerek olmayacaktı...

Çeki demirine , broşürüne göre 120 kg. basılabiliyor.Üretici firma,bizim buna uymayacağımızı bildiği için biraz pay bırakmıştır ;D

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=26432.msg981252#msg981252
Yucel bey tesekkurler, Hazelserde tanıdığımız ve çalıştığımız firma, bir konuşayım bakalım Dacia Dustera olurmu yoksa olursa motor gibi tekteker mi gideriz ??? ;D

Bir Offroad meraklısı olarak birçok ekipmanımızı taşımamız gerekiyor. Ben kendi icadım olan bir römorkun görüntüsünü gönderiyorum. Ancak, tek motor için bu kadar kapsamlı bir römorka ihtiyacınız olmayacaktır. Aracınızın arkasına "E belgeli" bir çeki demiri taktırıp bunu projelendirmeniz, TSE den onaylatmanız ve Araç muayenesi ile birlikte yapılan değişikliği ruhsata işlettirmeniz gerekmektedir. Römorka ise aracınızın plakasını takmanız gerekmektedir.

08MAYIS2011 MOTORKROS ENDURO YARII 034

muratoranli' Alıntı:
Bir Offroad meraklısı olarak birçok ekipmanımızı taşımamız gerekiyor. Ben kendi icadım olan bir römorkun görüntüsünü gönderiyorum. Ancak, tek motor için bu kadar kapsamlı bir römorka ihtiyacınız olmayacaktır. Aracınızın arkasına "E belgeli" bir çeki demiri taktırıp bunu projelendirmeniz, TSE den onaylatmanız ve Araç muayenesi ile birlikte yapılan değişikliği ruhsata işlettirmeniz gerekmektedir. Römorka ise aracınızın plakasını takmanız gerekmektedir.
Çift tekerlekli römork için ayrıca ruhsat gerek miyormu acaba?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR