Motosiklet Taşıyıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ykamas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,635

Etiketler
Ynt: Motosiklet Taşıyıcı

Bence en güzeli karavanın arkasına ruhsata işli bir rampa yaptırmak bu hem alkovanlı için hemde camper için.Saygılarımla

IMGP4564

BBOYTED' Alıntı:
ben böyle birşey tasarladım istenildiğinde araça sökülüp takıla bilen bir krikoyu heba ederek kaldıraç kısmıda yapılabilir.

-aparatı ikinci resmdeki gibi takılıyken motosikleti yükleyebilirsiniz
-en hafif motosiklet yaklaşık 80kg kabul edersek aparatla beraber 80kg kaldırıp yerine koymak tek kişi için zor olur

buralpdi' Alıntı:
-aparatı ikinci resmdeki gibi takılıyken motosikleti yükleyebilirsiniz
-en hafif motosiklet yaklaşık 80kg kabul edersek aparatla beraber 80kg kaldırıp yerine koymak tek kişi için zor olur
motor 80 kg aparatın sehpasına 20 kg desek 100 kg yapar toplamda bir ucu araca monte edili olduğu için böl ikiye 50 kg bu yüküde herkez kaldıra bilir herhalde kalktığı gibide yaylı bir mandal sistemi kilitleyecek yada resimdeki manuel hidrolik pompası ve silindiri ilave edile bilir.
zıt düşüncelere ve eleştirilere herzaman açığım teşekkür ederim.

55982

PISTON

Serdar bey aracın arkasına iki adet sağlı sollu motorsikletin uzunluğuna uygun ve dikey olarak ray montajlanabilir,daha sonra bu rayların içerisine geçecek başka bir ray.İçe geçen bu iki rayı aşağı kadar uzatıp (araca montajlı raylara çok az geçik kalması yeterli) alta motorun zeminini oluşturacak parçayı (U profil uygundur) bu iki rayın ucuna montajlanabilir
Motor bu zemine getirilip bağlandıktan sonra ,bir el vinci ile yukarı kaldırılması sağlanabilir,daha sonrada sabitleme pimleri
Hemde motor üstten bağlanarak dengeside sağlanmış olur,karakalem ile çizip fotoğrafını çekebilirim,sadece bir fikir :smiley:

Okurken bir yandanda kafamda planladım projeniz nekadar iyi olursa olsun ben hep hata ararım çünki bu işler böyle kullanım kolaylığı açısından yani yanlış anlamadıysam gördüğüm tek sorun sizin planınız arkasında bagaj kapağı olmayan karavan lar için uygun bagaj kapağı açmak istenildiğinde motoru yerinden çıkartmak zor olacaktır saygılar.

Merhaba,
Konu 2013'de kalmış ama benim tecrübeli karavancılara sormak istediğim şey benim için yeni olduğu için bu konuyu tekrar canlandırayım dedim.
17m3 Peugeot Boxer arkasına bir motorsiklet taşıyıcı yaptırmak istiyorum. Kafama takılan sorun ise; motorun kendi ağırlığı 120 kg. Taşıyıcı da (aluminyumdan imal edilse bile) 7-8 kg ağırlık yapacağından, aracın önünü kaldırıp ön lastiklerin tutunmasını ciddi ölçüde zayıflarır mı?
Zaman ayırıp cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşeküür ederim.
Saygılarımla,

Merhaba,
Konu 2013'de kalmış ama benim tecrübeli karavancılara sormak istediğim şey benim için yeni olduğu için bu konuyu tekrar canlandırayım dedim.
17m3 Peugeot Boxer arkasına bir motorsiklet taşıyıcı yaptırmak istiyorum. Kafama takılan sorun ise; motorun kendi ağırlığı 120 kg. Taşıyıcı da (aluminyumdan imal edilse bile) 7-8 kg ağırlık yapacağından, aracın önünü kaldırıp ön lastiklerin tutunmasını ciddi ölçüde zayıflarır mı?
Zaman ayırıp cevap verecek arkadaşlara şimdiden teşeküür ederim.
Saygılarımla,
Düz yolda hissetmezsiniz diye düşünüyorum. Ancak önden çekiş olduğu için yokuş yukarı patinaj etkisi daha büyük olacaktır.

Ne kadar etkileyeceğini hesaplamak gerekirse, Dingil açıklığınızı 4m kabul edelim Motosikleti de arka dingilden 2m uzağa astıysanız. Kaldıraç sistemi gibi düşündüğümüzde 100kg'lık bir ağırlık ön tekerlekte 50kg hafiflemeye neden olur. Arka tekerlekte ise 150kg yük oluşur. Motosiklet ve taşıyıcının toplam ağırlığı 150kg ise, ön dingil 75kg hafifleyecektir. Karavanda ön dingil ağırlığı 1500kg arka ise 2000kg ise 150kg öngörüsüyle motosiklet bağlandığında ön 1425kg arka ise 2225kg olur. :smiley:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR