Motosikletle Gürcistan-çeçenistan-dağıstan-rusya-ukrayna

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan burcinhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,237
Ynt: Motosikletle Gürcistan-çeçenistan-dağıstan-rusya-ukrayna

Bol sohbetli neşeli bir gecenin ardından, sabah erkenden kalkıyoruz. İki gün boyunca bize ev sahipliği yapan Volgograd'daki evimizi derleyip topluyoruz. Bu arada evde çamaşır makinasının olması, bizim için büyük nimetti. Kirlenen eşyalarımızı güzel şekilde yıkayıp, üstü başı sıfırlayıp yola çıktık :smiley:

Volgograd'dan sonra, Ukrayna'ya giriş için iki adet sınır kapısı var. Birincisi 350 km mesafedeki Lugansk (Ukrayna'da bir şehir) kapısı, diğeri 580 km lik Rostov üzerinden gidilen ikinci kapı. Biz ilkini tercih ettik, çünkü Rusya girişinde yaşadığımız sıkıntıdan sonra, her türlü gecikme ihtimaline karşın en kısa yoldan Ukrayna'ya kendimizi atmanın çaresini aradık.

IMAG1318 zps5e77782d

IMAG1323 zps9e81cb0f

Sınıra gelmeden önce, karnımızı doyurmak için kısa bir mola veriyoruz.

SAM 6550 zps132f64b6

Karşıya doğru giden yol, Moskova Asfaltı :smiley:

SAM 6553 zpsdbbe5e9b

Bu Tırlarda sanırım Rus malı, yollardan epeyce var.

SAM 6555 zpse305a151

Sınıra gelmeden hemen önce bir markette, elimizdeki rubleleri, uUkrayna parası grivna ya (Hrivna) çeviriyoruz. Rusya sınırında Rus plakalı araçlarla diğer araçlar arasında bazı statü farklılıkları var (normaldir). Rus araçları daha hızlı ilerleyen ayrı bir gişeden işlem yapıyorlar. Sıra bize geldiğinde evraklarımızı gişedeki memura veriyoruz. Bingo yine aynı sorun karşımıza çıkıyor, ''göçmenlik kartlarınız nerede :D'' hay göçmeninize de size de diye başlayacakken, bir kadın memur o kağıtdan doldurmamız için, bize iki tane veriyor. Neymiş bu meşhur kağıt diye uzun uzun baktım, insanın kafayı sıyırmaması elde değil, o forma sadece ama sadece ad, soyad, uyruk ve pasaport numarası yazılıyor. Rusya imparatorluğunun, yedi ceddinin kulaklarını nasıl çınlattığımı, siz tahmin edersiniz...

Neyse evrakları doldurup, Ukrayna tarafına geçiyoruz. Kapıdaki asker bize greencard sigortası soruyor, olmadığını söylüyoruz, yapacak yer varsa yapın diyoruz. Bizi 10 dakika kadar beklettikten sonra (bu arada gelen her rus arabasından 1000 ruble yaklaşık 60 lira alıp cebe indiriyorlar) boş bir sıraya sokuyorlar (iyiye işaret değil sanırım :smiley: ) abilerle başbaşa kalıyoruz. Polisin işi bittikten sonra, bilin bakalım bize doldurmamız için bize ne veriyorlar. Doğru tahmin Rusya sınırında doldurduğumuz deklarasyon kağıdının aynısından, daha da kötü olanı bu evrak Ukraynaca. Gerçi bize ikiside farketmiyor :D Allahtan Rusya'da doldurduğumuzu atmamışdık , ona bakarak aynı yerleri dolduruyoruz, hemen hemen aynısı zaten. Sonra gümrük memuru bizi binanın içine çağırıyor, kendisi için de 10 euro istiyor, biz ona cebimizde kalan bozuk rus rublelerini gösteriyoruz, rubleyi istemiyor, al takke ver külah, en son 10 dolara fit oluyor, Gürcü taksici Vasili'nin verdiği, 1 dolarlardan, 10 doları denkleştirip Ukrayna'ya adım atıyoruz. Rusya sınırı dahil toplam geçiş süresi 2.5 saat, ve ortada Greencard yok :D

Ukrayna'ya girer girmez yollar size hoşgeldin diyor, cidden kötü. Planımız Lgansk olasada, vaktin erken olması nedeniyle geceyi geçirmek için rotamızı Donetsk'e çeviriyoruz..

IMAG1325 zps4d0a89f2

IMAG1327 zpsd0fabf9d

Sanırım burada Navigasyonun azizliğine uğruyoruz, zira gittiğimiz yollar, anayol yerine daha çok köylerden geçiyor. Donetsk'e 50 km kala yolda benzin için duruyoruz. Pompacımız, senden benden Türk Saim kardeşim çıkıyor. Kendisi Ahıska Türkü, sürgünden sonra anavatanına en çok bu kadar yaklaşabilmiş, abisi Bursa'da oturyormuş, (kısmet belki okur) . Kendisne gece Donetsk'de kalacağımızı söylüyoruz, kesinlikle gece şehre girmemmizi, Kırım yolu üzerinde oteller olduğunu, şehir trafiğinin çok çetin olduğunu söylüyor. Allahtan onu dinliyoruz, sınır stresinden sonra, Donetsk trafiğini hiç çekemezdik doğrusu.

SAM 6560 zps0ea632e8

Saim'in tarif ettiği gibi bir otele yerleşiyoruz fakat sanırım bizim otel o biçim bir yer, anladığımız kadarıyla saatlik oda tarifesi mevcut :D

IMAG1330 zps61de8c4f

Etiketler

Bugün artık gezimizin son durağı eşimin anavatanı Kırım'a doğru inmeye başlıyoruz.

Rotamız..

Donetsk Sadove zpsde5e5e58

Yola çıktıktan sonra, 200 km sonra benzin aldığımız yerdeki kafede Türk bayrağı olduğunu görüp duruyoruz, İşletmecileri Türkiye sevdalısı Ukraynalı'lar. Hazırda mercimek çorbalarının olduğunu söylüyorlar,karnımız tok olduğu için sadece çay istiyoruz. Rusların domuz yağından yapılan borc çorbasından sonra, mercimek kelimesi müthiş haz veriyor.

Süpriz :smiley: Yaklaşık 10 gün sonra , ince belli bardaktaki demli çaya kavuşuyoruz :smiley:

SAM 6567 zps2d241fb0

Kedinin deliside hiç çekilmiyor, zerre huzur vermede namussuz kedi :smiley:

SAM 6562 zps6ff5659f

SAM 6563 zps8963ccfc

Lan oğlum bak gittttt, , içine ettin montun iplerinin :smiley:

SAM 6565 zpsedd75954

Mariupol şehrinin girişi, denize yaklaştık :smiley:

IMAG1331 zps34a81705

IMAG1333 zpsc16cd1c4

Meydanda güzel bi pizzacı var, öğlen yemeği için duruyoruz.

IMAG1335 zps2022277d

Ukrayna'yı Kırım'a bağlayan tuzla geçişindeyiz. (haritadaki ince boğaz)

IMAG1338 zps454d0e72

IMAG1339 zps0ded0d76

Kırım haritası

IMAG1343 zpsdabd80d8

Ayşe'nin memleketi Sudak'a yaklaştık..

IMAG1344 zps3ffb8a27

Sudağa doğru giderken yolda, daha önceden misafir olduğumuz, Sadove köyünden geçtiğimizi farkediyorum, hemen rotamı Reşat abilerin evine doğru çeviriyorum, çat kapı süprizin tadı da süpermiş :smiley:

Bir gece orada kalıp, ertesi gün yalı boyuna inmeye karar veriyoruz.

IMAG1346 zps350c5c53

Sohbet güzeldi ama, benim suratım neden o hali almış bilemiyorum.

IMAG1347 zps59eae0b2

Reşat abi ile kardeşi Rüstem

IMAG1349 zpscf3d3e5d

Diğer ev ahalisi...

IMAG1350 zpse2686de5

Sonunda ok şükür yeşile kavuştuk :smiley:

IMAG1354 zpsdde72c87

IMAG1356 zpse70d0d05

IMAG1357 zpsd7590c4d

IMAG1360 zpsbe82a284

IMAG1364 zps079caba0

Karadeniz dağların ardından, mavi yüzünü gösteriyor bize..

IMAG1365 zpseee2345a

Yolda Ruske köyünde Ayşe teyzelere uğruyoruz. Partizanların, sürgün yıllarında pamuk tarlalarında çalıştırdıkları işçilere ödül olarak verdikleri madalyalar.

SAM 6576 zps9acb83d8

Evin çoçukları

SAM 6575 zps484537a1

Nihayet Ayşe'nin köyü Kapiskor'a ulaşıyoruz. Rüstem ve Meryem ablanın torunu Adil..

SAM 6584 zps6cc91061

Kapiskor sahili

SAM 6590 zps652e8a8a

Ölen ünlü bir rock sanatçısının hatırasına, kamp yaptığı yere dikilen gitar heykeli..

SAM 6592 zps41f5a5bf

SAM 6595 zps316db02f

SAM 6600 zpsbb346cb4

Çobankale..

SAM 6603 zpsc25e3bb0

SAM 6599 zps28588569

Karşısı, Yalta Ayı Dağı

SAM 6602 zps9445f01c

İki gün Kapiskor'da kaldıktan sonra Türkiye'ye geri dönüş yoluna çıkıyoruz.

SAM 6643 zps8a958a37

Feribota problemsiz şekilde biniyoruz.

IMAG1420 zpscc16d20d

IMAG1422 zps0639891e

SAM 6663 zps8f2053a8

Ukrayna bayrağı boynunu bükmüş, Ay Yıldız, Anadoluya doğru dalgalanıyor...

SAM 6669 zps5043194f

Yekvatoria'dan hareket ediyoruz..

SAM 6671 zpsf90de986

Elveda Kırım

SAM 6674 zpsc9372288

IMAG1427 zpsc6ecdaf1

24 saatlik yolculuğun ardından Zonguldağa ulaşıyoruz, bir gece Zonguldakta kalıp,ertesi sabah 4 saatlik yolculuğun ardından Ankaraya evimize geliyoruz.

SAM 6675 zps53b9f086

SON

Güzel bir gezi olmuş keşke orayakadar gitmişken yalta ve sevastopolu da görseydiniz. Anlatım için elinize ağzınıza sağlık bizleri oralara götürdünüz. Birde feribot ücreti olarak nekadar ödediniz ve hergün var mı feribot.

keremcimen' Alıntı:
Güzel bir gezi olmuş keşke orayakadar gitmişken yalta ve sevastopolu da görseydiniz. Anlatım için elinize ağzınıza sağlık bizleri oralara götürdünüz. Birde feribot ücreti olarak nekadar ödediniz ve hergün var mı feribot.

2011 senesinde Kırm'a gittiğimde Yalta ve Sivastapol'u detaylı gezmiştim, bu yüzden bu sene vakit ayırmadım. Feribot iki günde bir oluyor, motosiklet+yolcu 350 USD

Gerçekten harika bir gezi.resimler açıklamalar süper. bu ay içi bende gürcistana gidip 3-4 günlük gezi yapmayı planlıyorum.kutaisi yi övdünüz.batumdan tiflisden güzel diye merak ettim çok daha önce ben kobuleti ve potiye gittim. . sırf övdüğünüz için gidebilirim.. otel fiyatı çok uygundu adı neydi tam olarak yer belirtme imkanınız var mı..gece hareketli mi eğlence açısından.

Aslında Kutaisi çok daha sakin ve düzenli bir şehir, benim zevkime bu tip karmaşadan uzak yerler çok daha fazla hitap ediyor, gece eğlenceleri konusunda açıkçası çok bir fikrim yok ama tahminim Batum gib olmadığıdır.

Kardeşim çok teşekkür ediyorum bu kadar görsel malzeme ile ve dipnotlarla maşallah 21.YY evliya çelebisi gibisin. Bende kafa dengi arkadaş/lar bulsa idim otomobille gezecektim ata yurtlarını ve rusyayı ama maalesef olmadı... Kendinize iyi bakın saygılar.

alibaba03' Alıntı:
Kardeşim çok teşekkür ediyorum bu kadar görsel malzeme ile ve dipnotlarla maşallah 21.YY evliya çelebisi gibisin. Bende kafa dengi arkadaş/lar bulsa idim otomobille gezecektim ata yurtlarını ve rusyayı ama maalesef olmadı... Kendinize iyi bakın saygılar.

Otomobille gidecekseniz altı yüksek bir araç tercih edin, zira yollar çok bozuk ;)

Güzel gezi,harika yerler,rota ilginç.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR