MTV'nizi İndirimli Ödemek İstermisiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KanyaK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,118

KanyaK

wish me luck.
Web
www.kaanyakar.com
Motorlu Taşıtlar Vergisi mükellefleri aracınızın kasko değeri üzerinden indirimli vergi ödemeniz mümkün.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ilk taksidinin ödeme süresi bugün başlıyor. Peki daha az vergi ödeyebileceğinizi biliyor musunuz?

Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot, Motorlu Taşıt Vergisi'ni daha az ödemenin yolunu bugün köşesinde okurlarıyla paylaştı. İşte Kızılot'un kaleminden indirimli vergi ödemenin yolu:

Yaklaşık 14 milyon taşıt sahibini ilgilendiren "2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Tarifesi" belli oldu.

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi, bir önceki yıl vergisinin "yeniden değerleme oranına göre" yüzde 7.7 oranında yükseltilmesi suretiyle belirlendi. Başka bir anlatımla, 2011 yılıda Motorlu Taşıtlar Vergisi yüzde 7.7 zamlandı.

KİM, KAÇ TL VERGİ ÖDEYECEK?

- Otomobil, cip ve motosikletler ile minibüslerin vergisi, taşıtın yaşı ve motor silindir hacmine bakılarak hesaplanıyor.

- Otomobi ve ciplerin 2011 yılı vergisi en düşük 48 TL, en yüksek 15 bin 820 TL olarak belirlendi.

- Kamyon ve kamyonetlerin vergisi, taşıtların ağırlığı ve yaşına göre belirleniyor. Bu taşıtların 2011 yılı vergisi, en düşük 155 TL, en yüksek 2 bin 369 TL.

- Otobüslerin vergisi ise oturma yeri sayısına ve yaşına göre belirleniyor. Otobüslerin 2011 yılı vergisi en düşük 346 TL, en yüksek 2 bin 105 TL.

1.20110103115706.jpg

DAHA AZ VERGİ ÖDEMEK İSTER MİSİNİZ?

"Kim istemez ki?" dediğinizi duyar gibiyim. Otomobil ve cip vergileri yaklaşık 7.5 milyon vatandaşı ilgilendirdiği ve her yıl değiştiği için, okuyucularımız o yılın Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) tutarını ve "indirimli vergi avantajını" her yıl sorarlar biz de açıklarız.

DAHA AZ VERGİ

2011 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin birinci taksidi, Ocak ayı sonuna kadar ödenecek. Verginizi ödemeden önce, "daha az vergi ödeme" avantajını bilmenizde fayda var.

Kısaca özetleyelim

1- Otomobil ya da cipinizin, kasko değerinin yüzde 5'ini hesaplıyorsunuz.

2- Tablodaki sütunda gözüken, vergi ile kıyaslıyorsunuz.

3- Tarifedeki MTV, kasko değerinin yüzde 5'inin altında ise, yapacağımız birşey yok. Tarifeye göre MTV'yi ödeyeceksiniz.

4- MTV tutarı, kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise, bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz. (Bir alt kademede vergi de kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise ikinci alt kademeye inebiliyorsunuz).

BAŞVURU ŞART

-2011 yılında indirimli MTV tarifesinden yararlanabilmek için, yetkili sigorta acenteleri tarafından düzenlenen 'bildirim formu' ile vergi dairesine başvuruda bulunulması gerekiyor. Başvuruda bulunmayanlar, bu avantajdan yararlanamıyorlar.

-Araçlarını, kasko sigortası yaptırmayanlar da 'MTV indirimi' uygulamasından yararlanamıyorlar.

kaynak: http://www.haber3.com/verginizi-indirimli-odeyin--634175h.htm

Etiketler
Ynt: MTV'nizi İndirimli Ödemek İstermisiniz?

Araçlarını kasko yaptırmayanlar vergi indiriminden yararlanamıyor demişsiniz ama bu durum değişti mi? Geçtiğimiz yıllarda aracına kasko yaptırmayanlar da vergi indiriminden yaralanabiliyorlardı. Yanlış bilgilendirme yapmayalım eminmiyiz bu konudan?

Yetkili sigorta acentesinden temin edilecek belge için beni arayabilirisiniz. Belgeyi düzenleyip size kargo yapabilirim. Yetkili sigorta acentesiyim.
0533 282 3147
mert@onlinesigorta.com.tr

Açıkçası konuyla ilgili çok detaylı bilgim yok, yukarıda görüldüğü üzere kaynak verip alıntı yapmıştım sadece. Konuyla ilgili üyeleri aydınlatabilirseniz seviniriz. selamlar.

mertbirincioglu' Alıntı:
Araçlarını kasko yaptırmayanlar vergi indiriminden yararlanamıyor demişsiniz ama bu durum değişti mi? Geçtiğimiz yıllarda aracına kasko yaptırmayanlar da vergi indiriminden yaralanabiliyorlardı. Yanlış bilgilendirme yapmayalım eminmiyiz bu konudan?

Yetkili sigorta acentesinden temin edilecek belge için beni arayabilirisiniz. Belgeyi düzenleyip size kargo yapabilirim. Yetkili sigorta acentesiyim.
0533 282 3147
mert@onlinesigorta.com.tr

Geçen sene bir alt kademeden ödedim yine bile %5 nerdeyse iki katına geldi bu sene 2. alt dilimden ödenmesi için birz bastırmak gerekicek heralde vergi dairesinde.
Paylaşım için teşekkürler.

alo maliye ile konuştum vergi sadece 1 basamak aşağı düşüyor 2 kademe birden düşmüyor. %5 ünden yüksek olsa bile....
ayrıca vergisi ödenecek aracın kaskolu olmasına gerek yok öyle bir şart yok.
herkese kolay gelsin

arkadaşlar benimde 2008 toyata hulix 4x4 pikapım var bu mtv indirimi için hersene mi başvuru yapmak gerekiyor bilgisi olan varsa paylaşalımlütfen

benimde aklıma takılan bi durum söz konusu:madem aracın kaskolu olması şart değil neyin %5i hesaplanıyor?98 nissan 4*2 sahibiyiz,en düşük ne vergi ödeyebiliriz?

caymaz01' Alıntı:
arkadaşlar benimde 2008 toyata hulix 4x4 pikapım var bu mtv indirimi için hersene mi başvuru yapmak gerekiyor bilgisi olan varsa paylaşalımlütfen
her sene mtv indirimi icin herhangi bir sigorta sirketinden ruhsatınız ile birlikte gittiginiz taktirde aracınızın kasko bedeli ile ilgili dilekce alıp (hesaplamanızın tutması gerek) vergi dairesine bu dilekce ile basvurup indirimden yararlanabilirsiniz ama her sene bunu tekerrur ettireceksiniz.

loiz61' Alıntı:
benimde aklıma takılan bi durum söz konusu:madem aracın kaskolu olması şart değil neyin %5i hesaplanıyor?98 nissan 4*2 sahibiyiz,en düşük ne vergi ödeyebiliriz?

aracınız kaskolu olsun yada olmasın sonucda aracınızın modeli kadar bir kasko bedeli var yarın herhangi bir sigorta sirketini arayın aracınızın ozelliklerini soyleyin size kasko bedelini soylerler bu bedelin uzerine %5 koyup cıkan miktara bakın eger normal sartlarda odemeniz gereken vergiden dusukse bir alt kademeden yatırmanız gerekir ama yuksek miktar cıkarsa tablodaki rakamı odemek ile yukumlusunuz.

ttos' Alıntı:
aracınız kaskolu olsun yada olmasın sonucda aracınızın modeli kadar bir kasko bedeli var yarın herhangi bir sigorta sirketini arayın aracınızın ozelliklerini soyleyin size kasko bedelini soylerler bu bedelin uzerine %5 koyup cıkan miktara bakın eger normal sartlarda odemeniz gereken vergiden dusukse bir alt kademeden yatırmanız gerekir ama yuksek miktar cıkarsa tablodaki rakamı odemek ile yukumlusunuz.

çok teşekkür ederim.babamı aradım bilgi almak için %5in altındaymış bizim vergi.kasko bedelinin %5'i 735 tl bizim vergimiz 325x2=650tl imiş.peki sormak istediğim bir şey daha var.araç 98 model ve ruhsatta kamyonet diye yazıyor.GİB mtv sorgulamada kamyonet yaş ve ağırlık cinsinden (ruhsatta araç 1440kg) vergi 313 TL çıkıyor.650TL ye uygun hiçbir vergi dilimi yok (yada yakın) bizim aracımız hangi katagoride yer alıyor?yıllardır boştan yere fazla vergimi ödüyoruz?

yine bu yukardaki yöntemle geçmiş yıllardada fazla ödemiş olduğunuz vergiyi dilekçe yazarak vereceğiniz banka hesap nosuna yatırtabilirsiniz.

mertbirincioglu' Alıntı:
alo maliye ile konuştum vergi sadece 1 basamak aşağı düşüyor 2 kademe birden düşmüyor. %5 ünden yüksek olsa bile....
ayrıca vergisi ödenecek aracın kaskolu olmasına gerek yok öyle bir şart yok.
herkese kolay gelsin
;) aynen oyle

gemiadami' Alıntı:
yine bu yukardaki yöntemle geçmiş yıllardada fazla ödemiş olduğunuz vergiyi dilekçe yazarak vereceğiniz banka hesap nosuna yatırtabilirsiniz.
dogru :smiley:
22 seri no.lu mtv genel tebliginden arastırabilirsiniz.
dilekce sahibi kendiniz olmanız gerekir ve her sene icin sigorta sirketinden de kasko bedelini gosteren evrakı dilekceniz ekine eklemeniz gerekir

loiz61' Alıntı:
çok teşekkür ederim.babamı aradım bilgi almak için %5in altındaymış bizim vergi.kasko bedelinin %5'i 735 tl bizim vergimiz 325x2=650tl imiş.peki sormak istediğim bir şey daha var.araç 98 model ve ruhsatta kamyonet diye yazıyor.GİB mtv sorgulamada kamyonet yaş ve ağırlık cinsinden (ruhsatta araç 1440kg) vergi 313 TL çıkıyor.650TL ye uygun hiçbir vergi dilimi yok (yada yakın) bizim aracımız hangi katagoride yer alıyor?yıllardır boştan yere fazla vergimi ödüyoruz?

simdi bende sizin kamyonet tablonuza baktım aracınız 98 model yani 14 yasında buda demektir ki 12-15 yas grubu kamyonet grubunda yani yıllık verginiz 313 tl verginiz zaten kasko bedelinizin altında dolayısıyla normal verginizi odeyeceksiniz.
hesabıma gore kasko bedeliniz 14.700tlx5/100=735 tl
tabloya gore verginiz=313tl senelik
yani kasko bedeliniz vergiden yuksek dolayısı ile odemeniz gereken mtv tablosunda gozuken rakam :smiley:

ttos' Alıntı:
simdi bende sizin kamyonet tablonuza baktım aracınız 98 model yani 14 yasında buda demektir ki 12-15 yas grubu kamyonet grubunda yani yıllık verginiz 313 tl verginiz zaten kasko bedelinizin altında dolayısıyla normal verginizi odeyeceksiniz.
hesabıma gore kasko bedeliniz 14.700tlx5/100=735 tl
tabloya gore verginiz=313tl senelik
yani kasko bedeliniz vergiden yuksek dolayısı ile odemeniz gereken mtv tablosunda gozuken rakam :smiley:

Tolga bey bende ona takıldım ya :smiley: tabloya göre vergi yıllık 313 tl biz aldığımızdan beri yıllık 325x2=650 ödüyoruz ne hikmetse :smiley: anlaşıldı ocak çıkmadan gidip bi araştırma yapmam gerek..teşekkürler

Arkadaşlar,
Şimdi vergi dairesinden geldim.
kullandığım dodge 4x4 çift kabin pikap için vergi diliminin düşürülmesi amacı ile
dilekçe ve ekinde de kasko değerini gösterir sigorta şirketi onaylı yazı ile vergi dairesine gittim.
yazıyı alıp sistemden aracıma baktılar ve bana verdikleri cevap
"aracınız kamyonet olduğu için maalesef bu uygulamadan yararlanamazsınız!
bu uygulama sadece otomobil ve 4x4 arazi araçları için geçerlidir!" oldu.
konu ile ilgili yazıyı da bana gösterdi.
83 model için alınan bu kadar yüklü bir vergi bence ayıp değildir de nedir?
bilginize arkadaşlar,
selamlar
bilge

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR