Muazzez’in Seyir Defterinden, Yunanistan Turu (yaz, 2018)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hgonullu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 309
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,641

Etiketler

Sn HGonullu bey,

Çok teşekkürler, zevk ile takip ediyoruz. Ayrıca kumdan çıkmak için veya batmadan devam etmek için kumu da ıslatabilirsiniz. 2. vitesle rahat çıkarsınız. Bilmiyorum belki biliyorsunuzdur.

HAsan

Mantıklı, aklıma gelmemişti. Gerçi etrafta bol kuru palmiye yaprağı görünce çok da düşünmedik.
Bilgi için teşekkürler.

31 Temmuz 2018, Salı;

Hareket: Mora, Karavoslasi
Hedef : Mora, Kato Samiko

Kilometre: 115,323

Bu sefer erken kalkıp saat 8:30’ da yola çıkıyoruz. Bugün yolumuz fazla. Kahvaltıyı yolda atıştırarak yapıyoruz. İlk hedefimiz Antik Messene kenti. Ulaşmamız 12’ yi buluyor. Önce Zeus tapınağına gitmeye çalışıyoruz ama bulamayıp, Moni Volkanou Manastırı ile idare ediyoruz. Tabelalar burayı gösterdiği halde, buradakiler bilmiyorlar tapınağı. Olsun zaten “N” adet Zeus tapınağı gördük. Tekrar dönüp Antik kente geliyoruz. Giriş pahalı, 12 €, Athena Müzesi bile 5 € idi. Neyse, verip parayı giriyoruz. Geniş bir alan. O zaman yeni başlayan olimpiyatlar için yapılan stadyum, jimnasyum vb. gezmek, fotoğraf çekmek epey zaman alıyor. Alanın detayı fotoğraftaki broşürde var.

9aaGz5

https://i.hizliresim.com/9aaGz5.jpg

Messene’ den çıkıyoruz, bir sonraki hedef Olimpiya fakat oraya yetişemeyeceğiz. Yakın bir yerde, deniz kenarında kalalım diyoruz. Navigsayon ana yola kadar 45 dakika çok değişik yollardan götürüyor bizi. Hatta bir ara yolun ortasındaki asfalt çatlaklarında büyüyen ot ve bitkilerin boyu 40 cm olunca, yıllardır bizden başka aracın geçmediğini düşünüyoruz bu yollardan. Belki de yol bitecek geri dönmek zorunda kalacağız kuşkusu ile devam ediyoruz. (bu kuşkuyu Yunanistan’ da bir kaç kez yaşadık.) Ama yol bitiyor ve ana yola bağlanıyoruz. Kuşku bir yana ama bu ara yollar çok daha hoşumuza gidiyor. Yol sonunda bizi Olympia’ ya yakın mesafede bir deniz kıyısına getiriyor. İlk gördüğümüz plaj tabelasından içeri giriyoruz. Sürpriz, büyük bir kumsal ve büyük bir kum zambağı tarlası, muhteşem görüntüler. Bu güzellik, araba ve insan kalabalığını görmezden getiriyor, zaten akşam giderler. Mis gibi kokuyor. Mutluyuz.

Messene’ den çıkıyoruz, bir sonraki hedef Olimpiya fakat oraya yetişemeyeceğiz. Yakın bir yerde, deniz kenarında kalalım diyoruz. Navigsayon ana yola kadar 45 dakika çok değişik yollardan götürüyor bizi. Hatta bir ara yolun ortasındaki asfalt çatlaklarında büyüyen ot ve bitkilerin boyu 40 cm olunca, yıllardır bizden başka aracın geçmediğini düşünüyoruz bu yollardan. Belki de yol bitecek geri dönmek zorunda kalacağız kuşkusu ile devam ediyoruz. (bu kuşkuyu Yunanistan’ da bir kaç kez yaşadık.) Ama yol bitiyor ve ana yola bağlanıyoruz. Kuşku bir yana ama bu ara yollar çok daha hoşumuza gidiyor. Yol sonunda bizi Olympia’ ya yakın mesafede bir deniz kıyısına getiriyor. İlk gördüğümüz plaj tabelasından içeri giriyoruz. Sürpriz, büyük bir kumsal ve büyük bir kum zambağı tarlası, muhteşem görüntüler. Bu güzellik, araba ve insan kalabalığını görmezden getiriyor, zaten akşam giderler. Mis gibi kokuyor. Mutluyuz.

Gezide en çok rahatsız edici faktör Sivrisinekler(benim için)..:mad::eek:o_O
Bu nedenle bu durağınızda sizi uyarmak iste(R)dim...:smilingimp:
Ama geç kaldım galibaaaa (!) o_O:tired::weary:o_O

Kaifa

Gezide en çok rahatsız edici faktör Sivrisinekler(benim için)..:mad::eek:o_O
Bu nedenle bu durağınızda sizi uyarmak iste(R)dim...:smilingimp:
Ama geç kaldım galibaaaa (!) o_O:tired::weary:o_O

Ekli dosyayı görüntüle 510918

Geç uyarı için yine de teşekkürler :smiley:
Sizin de bildiğiniz gibi bu konuda uyarıya da gerek yok aslında. Yazının başlarında da belirttiğim gibi hemen hemen Yunanistan'ın tüm sahil kısmında bol sivrisinek var. bir süre sonra kanıksamaya başlıyorsunuz, gördüğünüz gibi bol miktarda olmasına karşın yazıda artık bahsetmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.