Mühendis Ve Mimar Çiftin Hayalindeki Camper Hakkında Görüşleriniz Lütfen...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan boris none Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 142
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,407

Karavanda köpek için özel bir kapı yaptırmak mantıklı mı?

• Kullanılan toplam oy
    21
Mercedes Sprinter’lerde azami taşıyabilceği yük 3.5 tona kadar olanları seçmekte fayda var. Mobil.de sitesindeki 216 CDI araç 3 tonluk. Ben 316 CDI (üçlü seri ve 3.5 ton)) aracı tercih ederim. Üç tonluk araçlar, genellikle taşıyabilecekleri en yüksek ağırlıkla yolda olurlar. Çünkü aracın boş ağırlığı, karavan donanımı ve iki yolcu ile ağırlık 3 tonu bulur.

Etiketler
Mercedes Sprinter’lerde azami taşıyabilceği yük 3.5 tona kadar olanları seçmekte fayda var. Mobil.de sitesindeki 216 CDI araç 3 tonluk. Ben 316 CDI (üçlü seri ve 3.5 ton)) aracı tercih ederim. Üç tonluk araçlar, genellikle taşıyabilecekleri en yüksek ağırlıkla yolda olurlar. Çünkü aracın boş ağırlığı, karavan donanımı ve iki yolcu ile ağırlık 3 tonu bulur.

Çok teşekkürler hüseyin bey. 316 lara yöneliyorum yavaştan.

Size özel bir soru Siz sınıflandırma olarak nasıl Mühendissiniz? Burada Niki YÜKSEK MÜHENDİS var kendiside gerçek hayatta da yüksek mühendis.Ben gerçek hayatta sadece mühendisim yüksek olanla yan yana gelince ALÇAK MÜHENDİS konumuna düşüyorum .Sizin mühendislik irtifanız nedir?:tearsofjoy:

merhaba, bu sorudan, tasarımımı hiç beğenmediğiniz sonucuna ulaşmak pek de zor değil açıkçası.. ben bozulmamaya çalışarak cevapliym sorunuzu :smiley:

an itibarı ile şantiyeden bildiriyorum.. :D 18 yıllık alçak inşaat mühendisiyim.. dışarıdan mimarlık derslerine giriyorum.. yüksek mimar bir anne ve yüksek inşaat mühendisi babanın oğluyum.. aile şirketimizde sabit bir inşaat teknikeri + bir mimar arkadaşımız daha var..

aile şirketimizin iki asli işi var..
1) mimari proje çizimi + satılabilirlik analizi + statik proje uyumu + mekanik proje uyumu
2) küçük çaplı, butik, lüks konut inşaatı.. (yılda 20-30 daire)

daire lazım mı? :D

Son düzenleme:

Yine ben aşağılarda kaldım.

:smiley:) valla ben olabilecek en alçak irtifadaki mühendisim. Çünkü bitirmiş olduğum fazladan bir master vb. yok henüz.. (normalde olacaktı da, karavan hevesimi daha da ertelemektense, mimarlık diplomasını ertelemeyi tercih ettim.)

İlk bakışta yeni yetme/hevesli işi bir tasarım gibi gelmesini anlıyorum.. ama nasıl ki, çekme karavan kuzey avrupa’da daha yaygınsa, bu tasarım da batı amerika’da yaygın.. benim eklediğim tek şey, wc ile mutfağın yerini değiştirmek.. onu da bu konuda tecrübeli olduğunu gördüğüm insanların fikrine sundum.. genelde olumsuz dönüş oldu.. tabi ki bu eleştirileri kulağıma küpe yapıyorum..

Benim hayat tarzım da, dolayısı ile karavan ihtiyacım da, o yöreye benziyor..

1) En bariz örneği vereyim.. Hiç TV izlemeyen, ayaklarını uzatıp, saatlerce cep/laptop karıştıran bir çiftiz.. Tüm ünlü firmaların tasarımında en az 2, birçoğunda ise 3 tv var! 1 Yatakta, 1 şoför arkasında ve 1 mutfağın bahçeye bakan mobilyasına gömülü şekilde.. Benim evimde bile tv yok! En son tv mi, 10 sene önce taşınırken, bir arkadaşıma hediye ettim.. Şimdi ben bu tasarımları, sırf adamlar tecrübeli tasarımcı diye nasıl beğeneyim?

2) Diğer bariz örnek ise, boy meselesi.. biz karavanın içinde enine yatamayız.. yani yatarız tabi ki de, 18 ay yatamayız.. Şimdi bu adamlar sırf tecrübeli diye, 187 cm’lik hanımı, maks 185 lik yere mi sıkıştırayım aylarca ?

3) Şoför arkasındaki rahatsız masada, her gün 3-4 saat çizim yapamayız.. çizim yapamazsak, para kazanamayız.. yolculuk da kısa sürede biter.. bahçede yapabiliriz belki ama yine resimlerdeki koltukların rahatlığında olamaz.. karşılaşacağımız kötü havalar da cabası..

4) bila istisna, dünyadaki TÜM! mutfaklarda, en yoğun kullanılan yer, ocak ile evyenin arasıdır.. imkanınız varsa, bunların arasında mesafe olmalıdır. (Evlerde 70-120cm arası makuldur.)

5) çocuğumuz yok.. yakın gelecekte de planı yok.. ne yapayım ben şoför arkası koltuğu ?

6) kötü havalarda, hanım uyurken, ben nerde çalışıcam sorunu da pek yok.. çünkü arkadaki masa/yatak, 90x200 divan ve 50x200 bir koltuktan oluşuyor detaylı çizimlerimizde.. o 90 cm de uyuyacak, ben 50 cm de oturup çizim yapıcam..(inşallah)

Bunlar ilk aklıma gelenler.. Zaten bunlar gibi sebeplerle, yeni karavanların tahminen %20’ si bu tasarımda yapılıyor.. Yakın gelecekte de, bu oranın hızla artacağını düşünüyorum..

Bunların hemen hemen tamamını, baştaki mesajlarımda anlatmıştım.. ama üzüldüm gerçekten tekrar etmek zorunda kalmaya..

Daire lazım değil anlaşılan :D Satılabilirlik analizimiz de, tasarımcılığımız gibi olduğundan, buradan pazarlama yapmak zorunda kalıyorum gördüğünüz gibi. :smiley:

Hayırlı günler..

@boris none

Tam olarak istediğiniz tasarım olmasa da temeldeki iki kişi yanyana çalışma oturma ve çalışma ihtiyacınızı da görecek şöyle bir şey önersem: Satılık Tam Donanımlı Lüks Karavan?

Giresun (veya Ayvalık, Gömeç, Burhaniye) merkezde bir daireniz varsa onunla da takas olur :smiley:

keşke oralarda dairemiz olsa beyfendi..

Maalesef talep görmeyen yerlerde yapıyoruz biz hep :smiley:) şaka bir yana, karavanınız harika görünüyor ama bizim ihtiyacımızın çok dışında tasarımı. Hayırlı satışlar dilerim.

:smiley:) valla ben olabilecek en alçak irtifadaki mühendisim. Çünkü bitirmiş olduğum fazladan bir master vb. yok henüz.. (normalde olacaktı da, karavan hevesimi daha da ertelemektense, mimarlık diplomasını ertelemeyi tercih ettim.)

İlk bakışta yeni yetme/hevesli işi bir tasarım gibi gelmesini anlıyorum.. ama nasıl ki, çekme karavan kuzey avrupa’da daha yaygınsa, bu tasarım da batı amerika’da yaygın.. benim eklediğim tek şey, wc ile mutfağın yerini değiştirmek.. onu da bu konuda tecrübeli olduğunu gördüğüm insanların fikrine sundum.. genelde olumsuz dönüş oldu.. tabi ki bu eleştirileri kulağıma küpe yapıyorum..

Benim hayat tarzım da, dolayısı ile karavan ihtiyacım da, o yöreye benziyor..

1) En bariz örneği vereyim.. Hiç TV izlemeyen, ayaklarını uzatıp, saatlerce cep/laptop karıştıran bir çiftiz.. Tüm ünlü firmaların tasarımında en az 2, birçoğunda ise 3 tv var! 1 Yatakta, 1 şoför arkasında ve 1 mutfağın bahçeye bakan mobilyasına gömülü şekilde.. Benim evimde bile tv yok! En son tv mi, 10 sene önce taşınırken, bir arkadaşıma hediye ettim.. Şimdi ben bu tasarımları, sırf adamlar tecrübeli tasarımcı diye nasıl beğeneyim?

2) Diğer bariz örnek ise, boy meselesi.. biz karavanın içinde enine yatamayız.. yani yatarız tabi ki de, 18 ay yatamayız.. Şimdi bu adamlar sırf tecrübeli diye, 187 cm’lik hanımı, maks 185 lik yere mi sıkıştırayım aylarca ?

3) Şoför arkasındaki rahatsız masada, her gün 3-4 saat çizim yapamayız.. çizim yapamazsak, para kazanamayız.. yolculuk da kısa sürede biter.. bahçede yapabiliriz belki ama yine resimlerdeki koltukların rahatlığında olamaz.. karşılaşacağımız kötü havalar da cabası..

4) bila istisna, dünyadaki TÜM! mutfaklarda, en yoğun kullanılan yer, ocak ile evyenin arasıdır.. imkanınız varsa, bunların arasında mesafe olmalıdır. (Evlerde 70-120cm arası makuldur.)

5) çocuğumuz yok.. yakın gelecekte de planı yok.. ne yapayım ben şoför arkası koltuğu ?

6) kötü havalarda, hanım uyurken, ben nerde çalışıcam sorunu da pek yok.. çünkü arkadaki masa/yatak, 90x200 divan ve 50x200 bir koltuktan oluşuyor detaylı çizimlerimizde.. o 90 cm de uyuyacak, ben 50 cm de oturup çizim yapıcam..(inşallah)

Bunlar ilk aklıma gelenler.. Zaten bunlar gibi sebeplerle, yeni karavanların tahminen %20’ si bu tasarımda yapılıyor.. Yakın gelecekte de, bu oranın hızla artacağını düşünüyorum..

Bunların hemen hemen tamamını, baştaki mesajlarımda anlatmıştım.. ama üzüldüm gerçekten tekrar etmek zorunda kalmaya..

Daire lazım değil anlaşılan :D Satılabilirlik analizimiz de, tasarımcılığımız gibi olduğundan, buradan pazarlama yapmak zorunda kalıyorum gördüğünüz gibi. :smiley:

Hayırlı günler..
İsteklerinize ve yazdıklarınıza bakınca aslında size en uygun karavan tipi semi integral tipi karavan olur diye düşünüyorum. Kasası geniş olduğu için enlemesine yatak rahatlıkla boyunuzu kurtarır. Şöför koltuğu arkasına konulacak daha geniş masa ve oturma grubu gün içerisinde bilgisayar başında rahat çalışmanızı sağlar. Ayrıca arkada yatak kısmı olduğu için, çalışma ortamınızda bozulmadan dinlenme moduna geçilebilir.
Yukarıda yazdıklarınıza bakıyorumda özellkle birinci maddeye takıldım. TV seyretmiyorsanız taktırmak zorunda değilsiniz. Üreticiler genel olarak gelen talebe göre paketler oluştrur ve pazarlarlar ama karavan içi yerleşimini donanım içeriğini size özel yaparlar.

Merhabalar.. ilginize ve cevabınıza teşekkür ederim.

Semi integral terimi epey farklılıklar arz ediyor benim araştırmalarımda. Bahsettiğiniz tasarımı üç aşağı beş yukarı tahmin etsem de, emin olmak için sizden rica etsem, bikaç fotoğraf paylaşabilir misiniz.. (tahmin ettiğim tasarımı, yolculuk süremizin yaklaşık %50 si şehir içinde geçeceğinden ötürü elemiştik)

TV konusunun iki yönü var.
i) en önemli tarafı.. ikinci el araç istediğimiz için, dediğiniz gibi bir seçme şansımız yok.. alıp söktürelim demek ise, minimum 2tv+anten sistemine boşuna para vermek demek..

ii) bu çok önemli değil gibi ancak, bazı durumlarda çok önemli hale gelebilir.. tv koyduğunuz bir araçta, tüm tv’lerin de izlenebileceği ve montaj edilebileceği bir altyapı ve mimari tasarım yapılmak zorunda.. bu ise, onlar yerine koymayı düşündüğünüz, dolap, çekmece, tüp borusu, boiler, pencere deliği, vb. aklıma şu an gelmeyen onlarca şeyin tasarımı etkilenir..

Şöyle bir örnekle sanırım daha kolay anlatabilirim.. ikinci el bir araç aldık ve yataktaki tv’yi söktük diyelim. Aynı yerde pencere istiyoruz.. kaplamayı bi söktük baktık ki, tv nin arkasından, kablolar, borular geçirmişler.. bu sefer bunlara ek yapıp, pencerenin etrafından dolandırmamız gerekir.. tamam yapalım dedik, bi baktık ki, ordan da başka birşey zaten geçiyor.. bu böyle devam eder gider şansınız yaver gitmezse.. hayatını proje çizerek kazanan biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki, tasarım bir bütündür.. hele ki 3-5 m2 lik alanlarda, küçücük bir değişikliğin, kelebek etkisi yaratma ihtimali yüksektir.. belki de işi pek bilmediğim için paranoya yapıyorumdur :smiley: :smiley:

Önerdiğiniz aracı cidden çok merak ettim.. şimdiden teşekkürler.

Aslında anlatmak istediğim aşağıdaki gibi bir karavan ama boyuta takılmayın, daha küçük boyutluları bulunabilir. Linki sadece semi integral karavana örnek olması için verdim.
NARTEK OTOMOTİV MERCEDES KARAVAN EMSALİ BENZERİ YOK!!!! Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 533792413
Birde aşağıdaki gibi küçük olanları da mevcut. Oturma grubu iptal edilip yatak olabilen masa oturma grubu işinizi görür diye düşümüyorum.
190 Beygir 57.300 Orjinal Km 4 Çeker Motokaravan Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 541157008

Şöyle bir örnekle sanırım daha kolay anlatabilirim.. ikinci el bir araç aldık ve yataktaki tv’yi söktük diyelim. Aynı yerde pencere istiyoruz.. kaplamayı bi söktük baktık ki, tv nin arkasından, kablolar, borular geçirmişler.. bu sefer bunlara ek yapıp, pencerenin etrafından dolandırmamız gerekir.. tamam yapalım dedik, bi baktık ki, ordan da başka birşey zaten geçiyor.. bu böyle devam eder gider şansınız yaver gitmezse.. hayatını proje çizerek kazanan biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki, tasarım bir bütündür.. hele ki 3-5 m2 lik alanlarda, küçücük bir değişikliğin, kelebek etkisi yaratma ihtimali yüksektir.. belki de işi pek bilmediğim için paranoya yapıyorumdur :smiley: :smiley:

Aynen öyle yapıyorsunuz :D

Bu tür bir durumda o kabloları kesip atarsınız. Çok dert ediyorsanız uçlarını da elektrik bandı ile izole edersiniz. Olur biter.

Konuyu başından beri ilgiyle takip ediyorum.Galiba biraz fazla titizleniyorsunuz.Tahmin ediyorum ki her yeri tam sizin istediğiniz gibi olan bir karavan bulsanız da her halde aracın motorunda size göre uygun olmayan bir şey çıkacak.

:smiley:

Sanırım haklısınız.. son yazımı tekrar okuyunca, ben bile rahatsız oldum..

yıllardır kurduğum bir hayal bu.. hanımı, bütçeyi, vizeyi, tasarımı vs hepsini sırayla hallettim gibi.. ama yola çıkma zamanı yaklaştıkça, bende ciddi bir panik oluşmaya başladı.. ilk kez derbi maçına çıkacak olan 17 yaşındaki futbolcu gibi hissediyorum şu an..

bu kadar detayda boğulmak hiç doğru değil.. uyarı için sağolun.. biraz uzaklaşıp öyle tekrar bakmam lazım resme.. yoksa 1 yıl böyle geçmez..

@Akdeniz45 , @EvliyaCelebi2 , @ince999 , @TA2RX , @mustafaatk

Ben baştan hata yapmışım.. :D

Beğendiğim araçların fotoğrafı yerine, keşke baştan linki paylaşsaymışım.

Dediğim gibi bu camper tipi amerikada yaygıncana.. yani tasarımın mucidi ben değilim tabi ki :smiley: ancak avrupada nedense kolay bulunmuyor(ya da ben bulamıyorum).. sanırım avrupalılar daha bi aile tipi seyahat seviyorlar..

Sadece bu sitede yüzlerce örneği var. Aramayı çok detaylandıramadığım için, bazıları alakasız olabilir araçların.. ama çoğunluğu çok benzer..

Arama kriterlerim,
Boy : 5.60-6.70 arası seçilebiliyor.
Yatak adedi: 2
Class: B

Class B RVs For Sale - RvTrader.com

Bunlara benzer, ikinci el, 1-2 yaşında bir araç arıyoruz kısacası.. azmettik bulucaz :smiley:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri