Müze Kart Uygulaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozzyin2003 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,910

ozzyin2003

Yeni Üye
Yer
İzmir
Web
www.ozgorkey.com
Arkadaşlar;

Hepimizin takip ettigi üzere Kültür ve Turizim Bakanlığı 'müze kart' uygulamasına geçmiş ve bence çok isabetli bir girişimde bulunmuştur.

20 YTL karşılığı satın alabileceğiniz ve bir sene süreyle ülkemizdeki tüm müze, ören yerleri vb. yerlere girişi ücretsiz yapabildiginiz bir kart. Sağımızın solumuzun buram buram tarih koktugu; kültürüne bu kadar uzak kalan bir milllet olarak bu kartın kullanımının yaygınlaştırılması için elimizden geleni yapmalıyız.

Her ne kadar hükümeti begenmesem de; farklı bir duruşa sahip olduguna en azından inanmaya çalıştıgım Ertugrul Gübay ve Tursab başkanı Başaran Ulusoy müzeler olan ilgisiziliğin farkına vararak bu kart sayesinde en azından ilgiiyi arttırmaya çalışıyorlar.

Etiketler

Ynt: Müze Kart Uygulaması

Bu "müze kart" çıktı ama daha önce girişi bedava olan bazı yerler de paralı olmuş :( Mesela birkaç ay önce Efes'e giriş öğrencilere bedava, tam bilet 10tl idi. Şimdi herkese 20tl. Ve müze kart burada geçmiyor. Müze kartın geçmediği Efes, Topkapı sarayı gibi birkaç yer var...

Bayramdan 2 gün önce Müzekartımla Efesi gezdim. müzekart geçiyor. Hatta orada satışı bile yapılıyor. Bülbül dağı girişi (Meryem Ana'ya çıkış yolu) ve Kuşadası-Selçuk araba yolu (büyük tiyatronun yanındaki giriş) girişinde de satışı yapılıyor. Topkapı Sarayı içindeki Harem Müzekartla girilemiyor. ve buradaki Yamaç evlere Giriş te Müzekartla yapılamıyor ve 15 ytl. Müzekartsız Efes'i gezmek ise 20 ytl.

bende daha yeni topkapı sarayına müze kartla girdim öğrenci için çok iyi bir uygulama gerçekten

müze kart edindik bizde bu yıl efeste
ama maalesef çoğu yerde geçmiyor. dolambahçede geçmiyor mesela, panorama da, daha küçük müzelerde geçiyor anladığım kadarıyla nasıl bir uygulamaysa artık yoğun ziyaret edilen yerlerde geçmiyor bence daha kapsamlı bir çalışma yapmaları gerekiyordu pek faydalanamadık biz açıkçası.

Müzekartımın süresi doldu yenisini çıkardım. tatilde pamukkakale'ye gttim. Belediyelerin denetimindeki ve milli sarayların denetimindeki yerlerde geçmiyor doğru. Siz Edirnekapı'daki panorama müzesine gitmişsiniz galiba yine istanbul belediyesine ait Yere batan Sarnıcı veya Miniatürk'e gitseydinizde giremiyecektiniz. Topkapı Sarayı müze olduğu için orada geçerli ama oradada haremde geçmiyor.

ben edınmedım ama çou kalabalık olsun olmasın her yerde gecmesı lazım obur turlu muze kart sıfatı kandırmaca oluoor almayalım barı:smiley:

bencede lazım 20 gün kadar egede dolaşdım açıkçası ittiğim yerde çok işe yaradı ksnlikle 1 tane buluınması lazım :smiley:

fıkra dedınız ulus otomotıv bey fıkra gooremedık burda yazında gulelım:smiley:

Mezzy' Alıntı:
Valla akla gelmeyecek yerlerde de geçebiliyor. Bence gerekir.

Evet o konuda size katılıyorum. Söylemek istediğim kart uygulaması eksik. Onu düzenlemeleri gerekiyor. Ya da madem ki tarihi yerleri görmemizi ve gezmemizi istiyorsunuz (gezmek isteyen zaten geziyor bu teşvik ve biraz daha karlı olması ayapılmış bir uygulama sanırım)

müze kart uygulaması eğer tam uygulanabiliyor olsaydı evet çok güzel bir uygulama olurdu fakat bazı müzelere girmek için yeterli olsa da bazı bölümlerini gezmek için yeterli olmayabiliyor buna Dolmabahçe Sarayı ve Topkapı Sarayını örnek verebilirim..

müze kartımı geçen ay tatildeyken efesten çıkardım, ordada bir bölüm ücretliydi ,topkapı sarayındada ücretli bölümler var ama yinede memnunum, iyi bir uygulama mutlaka alınmalı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR