Müze Kart

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sibsib Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,274

sibsib

Yeni Üye
Yer
Ankara
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle, Türk halkını müzelerle buluşturmak amacıyla "Müzekart" projesini hayata geçirdi. "Müzekart" ile herkes Türkiye'deki 300'ü aşkın müze ve ören yerini 20 YTL karşılığında bir yıl boyunca dilediği kadar gezebilecek.

Bakan gunay muzekart i tanitti o

Müzekart sadece Türk vatandaşları için geçerli olacak, bir yıl için kullanılacak bu kart yıl sonunda yenilenebilecek.
Müzekart kişiye özel olacak ve sahibinden başka kişiler tarafından kullanılamayacak.
Müzekartın fiyatı 20 YTL olacak.
Kart 'akıllı' (Mifare) kart özelliklerine sahip olacak, kartta sahibinin kimlik bilgileri ile ziyaret, yer ve tarih bilgileri yer alacak. Böylelikle müze ziyaretleri konusunda tutulacak istatistiki bilgilere ulaşmak da kolaylaşacak.
Müzekart ile Bakanlığa bağlı 185 müze ve 130 ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız ve ücretsiz girilebilecek.

Müzekart, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı tüm müze yerlerinden ve www.muzekart.com internet adresinden satın alınabiliyor. Müzekart satın almak için de Müzekart Satış Noktaları'na fotoğraflı bir kimlikle başvurulması yeterli oluyor. Ayrıca, 0 312 444 MÜZE (6893) numaralı telefondan bilgi alınabilir.

Etiketler
Ynt: Müze Kart

Müzekart

Halkın müzelere ilgisini artırmak için müzekart uygulaması başlatıldı.
Müzekart ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 185 müze ve 130 ören yeri bir yıl boyunca 20 YTL'ye gezilebilecek.

Kart satışları tüm müze ve ören yerlerindeki gişelerden, Ankara Müzekart Merkez Ofisi'nden ve seyahat acentelerinden yapılacak.

Sağolun beklediğim bir haberdi. Böylece Sedat'ta şimdilik böyle bir kartı nasıl alabilirim taleplerimden bu yıl için kurtuldu. ;D

sedat sevincini anlamaya çalışıyoum. ama sadece müzeler ve ören yerlerini kapsıyormuş. inceledim. saraylar konusunda hala senden yardım talebim. bakidir. ;)

yarından sonra hemen bu kartı temin ediyorum.
Topkapı sarayına bu müzekartla girilebiliyormuş. orası kutu içinde kutu gibiydi. girişte aldığınız biletin haricinde harem ve hırka-yı şerif içinde ayrı bilet almak gerekiyordu.
beni siz biliyorsunuz değişik kaynaklardan aynı konuyu başka bakış açılarıyla öğrenmeyi seviyorum. benim özel ilgi alanımı da bunların bir kısmı oluşturuyor. mesela ben Beylerbeyi Sarayına daha önce gittim. fakat daha sonra 2. Abdülhamit!in 6 yıl göz hapsinde kaldığı bölümler için tekrar gittim. başka bir dönemde de ilk heykelini yaptıran padişahın Sultan Abdülaziz olduğunu öğrenmiş salonda duran fazla ilgimi çekmeyen heykeli için terar gitmiştim. keza diğer saraylar içinde defalarca gitmişliğim var. ama hala gitmemi gerektiren konular var. ilk telefon ve ilk osmanlı matbasının sergilendiği Dolmabahçe Sarayı vs. vs.
ben istisnayım biliyorum. ama taktir edersinizki öğrenme içgüdüsüyle hareket edince öğrendikçe bilmenin keyfini yaşıyorsunuz. böylesi güzel yaşanmışlıkların olduğu bir şehirde yaşamanın keyfini ben de böyle sürmek istiyorum.

hatta eskiden sarayların bölümleri olan ama şimdilerde başka amaçla kullanılan yerleri de tanıdıklarım vasıtasıyla yada amacımı anlatarak gezmeye çalışıyorum. Çırağan sarayı'nın harem bölümünü öyle gezdim. şimdilerde Beşiktaş Anadolu lisesi olarak kullanılıyor. 5. Muratın 26 yıl hapsedildiği oda da okulun kantini. Ayrıca Feriye saraylarının bazı bölümlerinide böyle gezdim. bunlar aklıma geliverenler.

Hımmm. Anladım Bülent. Dolmabahçe, Beylerbeyi Sarayları, Yıldız Şale ve birkaç kasır TBMM'ye bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlı. Oralarda müzekart kullanılamaz sanırım.

Ben de bu haberi yazacaktım ki baktım yazılmış :smiley: Çok sevindim MÜZEKART sisteminin getirilmesine, en son Kapadokya 'ya gittiğimizde inanılmaz müze ücretleri ödemiştik otel ücretimizin üzerine çıktığını anımsıyorum :smiley:

Ama Topkapıyı Saray değil de müze kapsamına almaları güzel. Hatırlıyorumda Çanakkale gezisine gittiğimizde giriş 10 ytl idi. Bazı arkadaşlarda indirim veya bedava giriş kartı vardı. Sedat'ı ise fazladan hesap etmediği giris parası düşündürmüştü. Kapıda ise sürpriz bir cevapla karşılaşmıştık. O gün girişler bedava imiş. Ben şimdiden müzekartımla İzmir'e gittiğimde nerelere gidebilirim diye araştırdım. Efes'e bile girebiliyormuşum. Bence bakanlığın aldığı yerinde bir karar diyorum. Umarım devamı gelir. :D

Müzekartla ilgiliaçılan linke girdiğimde İstanbul'da Topkapı Sarayı, Arkoloji ve Ayasofya vardı. Diğerlerini nereden öğrenebilirim?

İstanbul'daki kapsam bayağı genişmiş Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayı ile kasırlar var galiba kapsam dışında. bende istanbul'daki müze ve ören yerlerinin dökümünü vereyim dedim.

İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ MÜDÜRLÜĞÜ;

Arkeoloji Müzesi

Eski Şark Eserleri Müzesi

Çinili Köşk

AYASOFYA MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ;

Ayasofya Müzesi

Aya İrini Müzesi

Fethiye Müzesi

Kariye Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

İmrahor Sarayı

Tekfur Sarayı

GALATA MEVLEVİHANESİ MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ;

Galata Mevlevihanesi Müzesi

İSTANBUL HİSARLAR MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜ;

Rumeli Hisarı

Anadolu Hisarı

Yedikule Zindanları

TOPKAPI SARAYI MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ;

Topkapı Sarayı Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğü;

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Adam Mickiewickz Müzesi

YILDIZ SARAYI MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ;

Yıldız Sarayı Müzesi

İSTANBUL TÜRBELER MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ;

İSTANBUL TÜRBELER MÜZESİ MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI

BULUNAN TÜRBELERİN LİSTESİ

TÜRBE ADI VE SEMTİ

1
Abdülhamid I.Sultan Türbesi

Sultan IV. Mustafa
EMİNÖNÜ

2
ABDURRAHMAN PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

3
ABDÜLMECİD TÜRBESİ
FATİH

4
ABDÜLVEDÜD (YAVEDÜD) SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

5
ADİLE SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

6
AHMED BUHARİ TÜRBESİ
UNKAPANI

7
AHMED BUHARİ EMİR TÜRBESİ
FATİH

8
AHMED PAŞA, EKMEKÇİ TÜRBESİ
VEFA

9
AHMED PAŞA, HACI (DOĞANCI) TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

10
AHMED PAŞA, KARA TÜRBESİ
TOPKAPI

11
AHMED SULTAN, KARACA TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

12
AHMED I.SULTAN, KARACA TÜRBESİ

Sultan IV. Murad

Sultan II.Osman

SULTANAHMET

13
AHMED PİR EDİRNEVİ TÜRBESİ
EYÜP

14
ALİ PAŞA, GÜZELCE TÜRBESİ
BEŞİKTAŞ

15
ALİ PAŞA, HEKİMOĞLU TÜRBESİ
CERRAHPAŞA

16
ALİ PAŞA, KILIÇ TÜRBESİ
TOPHANE

17
AŞIK PAŞA TÜRBESİ
FATİH

18
AT MEZARI TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

19
AYNÜL HAYAT TÜRBESİ
LALELİ

20
BAYRAM PAŞA TÜRBESİ
CERRAHPAŞA

21
BEŞİR AĞA TÜRBESİ
EYÜP

22
BAYEZİD II. SULTAN TÜRBESİ
EMİNÖNÜ

23
CAFER BABA TÜRBESİ
EMİNÖNÜ

24
CEDİD HAVATİN TÜRBESİ

Sultan V. Murad
EMİNÖNÜ

25
CENNED EFENDİ TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

26
CEVAD PAŞA TÜRBESİ
FATİH

27
DAVUD PAŞA TÜRBESİ
KOCAMUSTAFAPAŞA

28
EBU ŞEYBETÜ’L HUDRİ TÜRBESİ
AYVANSARAY

29
EBUL VEFA TÜRBESİ
VEFA

30
ESAD EFENDİ,ÜRYANİZADE TÜRBESİ
EYÜP

31
EYYÜP SULTAN, HZ. HALİD TÜRBESİ
EYÜP

32
FATMA SULTAN TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

33
FERHAD PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

34
FERİDUN PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

35
FUAD PAŞA KEÇİCİZADE TÜRBESİ
ÇEMBERLİTAŞ

36
MEHMED VUSULİ EFENDİ TÜRBESİ
EYÜP

37
GAZANFER AĞA TÜRBESİ
UNKAPANI

38
GÜLBAHAR HATUN TÜRBESİ
FATİH

39
GÜLNÜŞ SULTAN TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

40
GÜLÜŞTÜ VALİDE SULTAN TÜRBESİ
FATİH

41
HAFSA SULTAN TÜRBESİ
FATİH

42
HALİL PAŞA TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

43
HASAN PAŞA, NAKKAŞ TÜRBESİ
EYÜP

44
HATİCE SULTAN TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

45
HAVATİN TÜRBESİ (CEDİD HAVATİN’İN YANI)
EMİNÖNÜ

46
HAYREDDİN PAŞA, SANCAKTAR TÜRBESİ
KOCAMUSTAFAPAŞA

47
HUBBİ HATUN TÜRBESİ
EYÜP

48
HÜRREM SULTAN TÜRBESİ
SÜLEYMANİYE

49
HÜSEYİN AĞA, KESİKBAŞ TÜRBESİ
CANKURTARAN

50
HÜSREV PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

51
HÜSREV PAŞA TÜRBESİ
FATİH

52
İBRAHİM PAŞA, BOSNALI TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

53
İSKENDER PAŞA TÜRBESİ
BEYKOZ

54
KAPTAN-I DERYA, HASAN HÜSNÜ PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

55
LOĞUSA SULTAN (RAHİME KADIN) TÜRBESİ
ŞİŞHANE

56
MAHMUD EFENDİ, DEFTERDAR TÜRBESİ
EYÜP

57
MAHMUD HÜDAİ, AZİZ TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

58
MAHMUD PAŞA TÜRBESİ
EMİNÖNÜ

59
MAHMUD NEDİM PAŞA TÜRBESİ
EMİNÖNÜ

60
MAHMUD ŞEHZADE TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

61
MAHMUD II. SULTAN TÜRBESİ

Sultan II.Abdülhamid

Sultan Abdülaziz
ÇEMBERLİTAŞ

62
MEHMED II. FATİH TÜRBESİ
FATİH

63
MEHMED AĞA TÜRBESİ
FATİH

64
MEHMED AĞA, MİRİMİRAN TÜRBESİ
EYÜP

65
MEHMED AĞA, CERRAH TÜRBESİ
CERRAHPAŞA

66
MEHMED AĞA, KÖPRÜLÜ TÜRBESİ
EMİNÖNÜ

67
MEHMED PAŞA, NİŞANCI TÜRBESİ
FATİH

68
MEHMED PAŞA, RUMİ TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

69
MEHMED PAŞA, SOKULLU TÜRBESİ
EYÜP

70
MEHMED REŞAD, SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

71
MEHMED ŞEHZADE TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

72
MERKEZ EFENDİ TÜRBESİ
MEVLANAKAPI

73
MEVLEVİHANE (YENİKAPI)
MEVLANAKAPI

74
MİHRİŞAH SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

75
MİMAR SİNAN TÜRBESİ
SÜLEYMANİYE

76
MUHAMMEDÜ’L ENSARİ TÜRBESİ
AYVANSARAY

77
MURAD PAŞA, KUYUCU TÜRBESİ
BEYAZID

78
MUSTAFA III. SULTAN TÜRBESİ

Sultan III.Selim
LALELİ

79
MUSTAFA AĞA TÜRBESİ
EYÜP

80
MUSTAFA PAŞA, BULAK TÜRBESİ
EYÜP

81
MUSTAFA PAŞA, DESTARİ TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

82
MUSTAFA PAŞA, LALA TÜRBESİ
EYÜP

83
NAKŞİDİL VALİDE SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

84
NEF-İ FİDAN TÜRBESİ
ÇEMBERLİTAŞ

85
NUREDDİN CERRAHİ TÜRBESİ
FATİH

86
NURUOSMANİYE TÜRBESİ
NURUOSMANİYE

87
OĞLANLAR TÜRBESİ
AKSARAY

88
OSMAN PAŞA, GAZİ TÜRBESİ
FATİH

89
PERTEV PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

90
PERTEVNİYAL VALİDE SULTAN TÜRBESİ
AKSARAY

91
PİYALE PAŞA TÜRBESİ
KASIMPAŞA

92
RAGIP PAŞA TÜRBESİ
LALELİ

93
RAKIM HATTAT TÜRBESİ
KARAGÜMRÜK

94
RAMAZAN EFENDİ TÜRBESİ
KOCAMUSTAFAPAŞA

95
REŞİD EFENDİ, BENLİZADE TÜRBESİ
FATİH

96
REŞİD PAŞA TÜRBESİ
BEYAZIT

97
RÜSTEM PAŞA TÜRBESİ
ŞEHZADEBAŞI

98
SABAHADDİN PRENSİ TÜRBESİ
EYÜP

99
SAFİYE SULTAN TÜRBESİ
KOCAMUSTAFAPAŞA

100
SELÇUK SULTAN TÜRBESİ
BEYAZIT

101
SELİM I.YAVUZ SULTAN TÜRBESİ
Çarşamba/FATİH

102
SEYYİD-İ VELAYET TÜRBESİ
FATİH

103
SİNAN PAŞA, KOCA TÜRBESİ
ÇEMBERLİTAŞ

104
SİYAVUŞ PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

105
SÜLEYMAN AĞA, BALA TÜRBESİ
SİLİVRİKAPI

106
SÜLAYMAN, KANUNİ SULTAN TÜRBESİ

Sultan II. Süleyman

Sultan II. Ahmed
SÜLEYMANİYE

107
SÜMBÜL EFENDİ TÜRBESİ
KOCAMUSTAFAPAŞA

108
ŞAH SULTAN TÜRBESİ
EYÜP

109
ŞEHZADELER TÜRBESİ
FATİH

110
ŞEHZADELER TÜRBESİ
BEŞİKTAŞ

111
ŞEMSİ AHMED PAŞA TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

112
TURHAN HATİCE SULTAN TÜRBESİ

Sultan IV. Mehmed

Sultan II. Mustafa

Sultan III. Ahmed

Sultan I.Mahmud

Sultan III. Osman

EMİNÖNÜ

113
TURABİ BABA TÜRBESİ
KASIMPAŞA

114
YAHYA EFENDİ TÜRBESİ
BEŞİKTAŞ

115
ZAL MAHMUD PAŞA TÜRBESİ
EYÜP

116
ŞEYH GALİB DEDE TÜRBESİ
Tünel/ŞİŞHANE

117
HALET EFENDİ TÜRBESİ
Tünel/ŞİŞHANE

118
ÜSKÜDAR MEVLEVİHANESİ TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

119
AHMEDÜ’L ENSARİ TÜRBESİ
AYVANSARAY

120
ŞEYH MUSTAFA DEVATİ TÜRBESİ
ÜSKÜDAR

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Müdürlüğü;

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Müzik Müzesi Müdürlüğü ;

Müzik Müzesi

Arkadaşlar bu gün müzekartıma kavuştum. Ama almam güç oldu. Arkoloji müzesinde tanıtımı yapılmasına rağmen henüz orada satılmıyor. Beni Topkapı Sarayı'na yönlerdirdiler.
Malum bugün hafta sonu sarayın gişesi kalabalık. Duvarlarda müzekart afişleride var. Kuyruğa girdim. Bu arada sadece 2 gişe çalışıyordu. Diğerleri kapalıydı. Sıram gelince beni diğer sıradan almam için yönlendirdiler. İtiraz etmeden diğer sıraya girdim sıram gelince müzekart isteğimi ilettim. Arkadaş epey uğraştı. Bu arada bir kart çıkardı yanlış oldu diyerek iptal etti. Telefonla birilerini aradı yardım aldı. Bana yeni kart çıkardı. Müze girişi 6 turnike ama daha yeni gelmiş barkot okuyucu ve sadece 1 gişede. Sarayda ise başka bir sürpriz beni bekliyordu. Bakanlığın sitesinde kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde geçerli deniyordu ama Harem bölümü Saray'ın içerisinde olmasına rağmen bana bilet almam gerektiği müzekart ile burası için yazı olmadığı ve bu yüzden giremiyeceğim söylendi. Saray yönetim binasına gidip şikayetçi olduğumu nöbetçi amire sözlü olarak beyan ettim. Fakat yardımcı olamıyacağını genelge gelmeden alamıyacağını zaten girişteki barkot okuyucularının bile yeni geldiğini. İster dilekçe olarak ister internet uolu ile bakanlığa yazmamı salık verdi.
Aya Sofya'da ise kart alanlar giremiyordu barkot error veriyormuş kart arızalı dediler. Halbuki arızalı olan kartı 5 dakika önce kendi gişeleri vermişti. Tekrar arkolojiye gittim. Bu sefer kartım olduğu için girdim. Beni açık kapıdan aldılar barkot sistemi bakanın geldiği gün ödünç olarak Aya Sofya'dan alınmış
Türk el sanatları müzesinde de kart satışı ve barkot sistemi olmayışı beni şaşırtmadı.
Ben bakanlığa şikayetimi internet yolu ile yazdım. Cevap gelirmi bilmiyorum.
Bu arada ben şimdiden kartın parasını çıkardım ilk günden hatta 10 lira şimdiden karâ geçtim. Topkapı Sarayı ve Aya Sofya giriş 10'ar lira Arkoloji ve El sanatları müzeleri 5'er lira daha sırada Kariye filanda var.
Ayrıca müzelerin kafetaryalarını dösim işletiyor. Bu yüzden dışarıdan daha ucuz. Bunlar için bile alınır. Arkoloji müzesinin bahçesinde heykellerin arasında kurulan masalarda hem tarihi yaşıyor hem çayınızı yudumluyorsunuz.

Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı Kürtür Bakanlığı'na değil de TBMM'ye bağlı olduğu için giriş yaparken Müzekart geçerli olmamış olabilir.

Behiç Bülent Dağdeviren' Alıntı:
Bakanlığın sitesinde kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde geçerli deniyordu ama Harem bölümü Saray'ın içerisinde olmasına rağmen bana bilet almam gerektiği müzekart ile burası için yazı olmadığı ve bu yüzden giremiyeceğim söylendi.

Hayır zaten kartı Topkapı Sarayı'ndan aldım. Orası müze kapsamında imiş. içeri bile girdim ama içeride Harem bölümüne giremedim. Zaten şikayetimide 3. avludaki kutsal emanetlerin olduğu bahçedeki yönetim binasında nöbetçi amire yaptım. hatta bakanlığa yazmamı o tavsiye etti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR