Mükemmel Bi̇r Gezi̇ Karavani Nasil Olmali

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,707

AKMühendis

Zirve
Yer
İzmir
Merhaba, uzun yıllar farklı markalarda çekme karavan kullanmış biri olarak,
istifade edilir umuduyla bazı notlar sıraladım:

1- Genişliği max. 220cm olmalı. 215 bence daha uygun.
Yurdumuz yolları daha geniş karavanların trafikte rahat kullanımına uygun değil.
3-5 yılda bir trafiğe çıkacak mokamp karavanlarında bu husus çok önemli olmayabilir.

2- Şasi hafifliğinden dolayı AL-KO tercih edilebilir, fakat şart değil.
Ancak çeki başlığı ve aks kesinlikle frenli AL-KO olmalıdır.
750 Kg. altı/üstü farketmez, kesinlikle frenli aks olmalı.
Bu 750 Kg. aldatmacasına da çok dikkat edilmelidir. Türkiyede üretilen 740 Kg. lık
karavanlara 10 Kg. yük koyamayabilirsiniz!!.

3- Karavan mutlaka, ağırlığına göre 01 veya 02 belgeli olmalı. Gerek yok lafına itibar etmeyin.
01 Belgelilerde mutlaka 13” C tipi yük lastiği olmalı. 13”C tipi 2 Ad.lastik; 02 belgeli karavanlarda, max. 1.200 Kg. taşır. 02 Belgelilerde yük 1200 Kg. geçiyorsa, 14” C yük lastiği veya 13” AL-KO ağır tip yük lastiği takılı olmalıdır.

4-2 veya 4 kişilik kavramı net açıklanmalı. Masadan kurma yatağın, yatak sayısını
arttırma yutturmacası olmamalı. Gezilerde, gündüz yatakları kaldır, masa kur, gece gene yatak yap
olayı, asla gezen insan için uygun değil. Yatak sayısı sadece sabit yataklar için verilmiş olmalı.

5- Aşırı dar olmayacak ölçülerde,tuvalet hacmi ve içinde duş başlığı mutlaka olmalı.

6-Köy-kasaba gezerken doldurulmak üzere, 100 Lt temiz su deposu olmalı.
Bu depo tam aks üzerine yerleştirilmeli. Ve son meskun mahalden ayrılırken doldurulmalı;
bu ağırlıktan sonra sürüş çok daha dikkatli yapılmalı.

7- İçeriye ferahlık verecek sayıda, açılabilir minibüs camından olmayan, gerçek karavan penceresi ve
tavan havalandırması olmalı.
Bütün pencerelerde sineklik ve perde olmalı. Şehir, kasaba veya köyde ışıklı bir meydan veya sokakta park ettiğinizde, arabanızın kurcalanıp kurcalanmadığını görmek için, karavanın önünde pencere olmalı.

8- Mutlaka asgari 60 cm genişlik ve 50 cm derinliğinde boy gardrop olmalı.

9-Karavana giriş için, saklanabilir yaylı/elektrikli bir basamağı mutlaka olmalı.

10- Aydınlatmalar led olmalı. Asgari 100 A.h yaşam aküsü bulunmalı.
Yaşam aküsü seyahat anında, araçtan şarja müsait bir düzeneğe sahip olmalı.

11-Mümkünse mazotlu bir ısıtıcı monte edilmiş olmalı. İzolasyon 3 cm ve 20d altında olmamalıdır.
Konstrüksiyonda, ısı köprüsü olmamasına çok dikkat edilmeli.

12-Özellikle yerli karavan alımlarında, mutlaka hortumla yağmurlama deneyi ve karanlıkta
içeriye ışık sızması olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ben yaşadığım epey zengince çekme karavan seyahatlerimden edindiğim tecrübelere istinaden,
bu önerileri yapıyorum. Umarım yeni karavan alacaklara faydası olur.

Seçiminiz hayırlı olsun.

Son düzenleme:

Etiketler
4-2 veya 4 kişilik kavramı net açıklanmalı. Masadan kurma yatağın, yatak sayısını
arttırma yutturmacası olmamalı. Gezilerde, gündüz yatakları kaldır, masa kur, gece gene yatak yap
olayı, asla gezen insan için uygun değil. Yatak sayısı sadece sabit yataklar için verilmiş olmalı.

Bu maddeyi belirttiğiniz zaman, 750 kg altı karavan almamamız gerekiyor. Çok azında sabit ranza var. (4 kişilik olanlarında) Diğer belirtilen yatakların hepsi belirttiğiniz gibi.

Bu madde dışında diğer söylediklerinize katılıyorum. Karavan başlı başına uğraş. Yatak yapma vb dışında zaten birçok konuda uğraşıyorsunuz...

Bu maddeyi belirttiğiniz zaman, 750 kg altı karavan almamamız gerekiyor. Çok azında sabit ranza var. (4 kişilik olanlarında) Diğer belirtilen yatakların hepsi belirttiğiniz gibi.

Bu madde dışında diğer söylediklerinize katılıyorum. Karavan başlı başına uğraş. Yatak yapma vb dışında zaten birçok konuda uğraşıyorsunuz...

Aslına bakarsanız 750 Kilogram altında olup da yatak ve yemek masası birbirinden ayrı olan model var mı diye tam hatırlamamakla beraber ben sayın Akmühendisimize katılıyorum :smiley: Çünkü yemek masasını indirip üzerine minder koymakla elde edilen kapasite bence koridora şişme yatak hazırlayıp elde edilen kapasite gibi...

Haklısınız yatak hazırlama haricinde de uğraşılan birçok şey var ama yatak hazırlama adı üzerinde yatmaya hazırlanırken mecburen masa indir , minder koy çarşaf geçir vs gibi hazırlıkların tam da insanın zaten günün yorgunluğunu atmak istediği , uyumak için can attığı anda yapılmak zorunda kalınmasıyla farklılaşıyor... (cümleye bak ?)

Elbette masaya hazırlanan yatağı da kapasiteden görenler olacak , o saylanmaz diyen olacak sonuçta herkes kendine göre karar verecek , şahsen herhangi bir işlem yapmadan küt diye yatıp ohhhh dedirtmeye hazır vaziyette olanları "kapasiteden" saymayı tercih ederim.

Bu arada karavanınm yok , 1 senedir inceleme ve ön hazırlıkla geçiyor :smiley:

@kyenipazar41

Merhaba,

Aşağıdaki konuda 750 kg altı yerli karavan listesi oluşturmuştum. Bu durumda direk yatak olan sadece 4 kişilik dediğimiz ranzalı modeller var. 2 kişilik tüm modeller, belirttiğiniz şekilde masa/yatak oluyor. Yani sözün özü, 750 kg altı sizin tabirinizle "sabit yatağı olan" 6 marka var...

750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

Dediğim gibi ben bu görüşe katılmıyorum. Evde de kalabalık misafiriniz geldiğinde çekyatınızı açıp, hemen çarşaf serip yatırıverirsiniz. Belki misafiriniz 1 hafta kalır ama o çekyatta yatar...
Gündüzde 2 dakikada toparlayıverirsiniz ortalığı...

750 kg altı karavanlarda bu şekilde. Çünkü bu karavanları zaten aylarca kullanmazsınız. Amaçları kısa tatiller ve geziler için ek bir maliyet getirmeden barınma ihtiyacının karşılanması. 4 kişi(çekirdek aile) birde anne babanızı yanınıza alıp yola çıktığınızda, 2 çocuğu ranzada, yemek masasından bozma yatakta Anne/Babanızı, arabanıza koyacağınız şişme yatakla(Açılabilir Tavan Çadırı ile) kendinize 1-2 günlük gezileriniz için yatma yeri çıkarırsınız.

Dolayısıyla yemek masası/yatak kombinasyonunu ben kapasite olarak görüyorum ve bir avantaj diyorum.

@kyenipazar41

Merhaba,

Aşağıdaki konuda 750 kg altı yerli karavan listesi oluşturmuştum. Bu durumda direk yatak olan sadece 4 kişilik dediğimiz ranzalı modeller var. 2 kişilik tüm modeller, belirttiğiniz şekilde masa/yatak oluyor. Yani sözün özü, 750 kg altı sizin tabirinizle "sabit yatağı olan" 6 marka var...

750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

Dediğim gibi ben bu görüşe katılmıyorum. Evde de kalabalık misafiriniz geldiğinde çekyatınızı açıp, hemen çarşaf serip yatırıverirsiniz. Belki misafiriniz 1 hafta kalır ama o çekyatta yatar...
Gündüzde 2 dakikada toparlayıverirsiniz ortalığı...

750 kg altı karavanlarda bu şekilde. Çünkü bu karavanları zaten aylarca kullanmazsınız. Amaçları kısa tatiller ve geziler için ek bir maliyet getirmeden barınma ihtiyacının karşılanması. 4 kişi(çekirdek aile) birde anne babanızı yanınıza alıp yola çıktığınızda, 2 çocuğu ranzada, yemek masasından bozma yatakta Anne/Babanızı, arabanıza koyacağınız şişme yatakla(Açılabilir Tavan Çadırı ile) kendinize 1-2 günlük gezileriniz için yatma yeri çıkarırsınız.

Dolayısıyla yemek masası/yatak kombinasyonunu ben kapasite olarak görüyorum ve bir avantaj diyorum.

gezme olsun da yer yatağı olsun :smiley:

Ben 5.25 erba kullandığımdan standart 220 genişlik. Evet karavanın içi çok rahat ancak uzatma aynasız kullanmak pek mümkün değil. Çekici aracımın genişliği 181cm olduğundan Görüşü 20 sağdan 20 soldan kapatıyor tamamen. Ben çok gezen bir karavancı olmadığım için bir şekilde idare ediyoruz.

Almadan evvel 200cm genişliği olan modelleri de gezmiştim. İnsanın içine girince içi sıkılıyor. 20cm diyip geçmeyin. Genişlikte her santim çok fark ediyor.

Merhaba, uzun yıllar farklı markalarda çekme karavan kullanmış biri olarak,
istifade edilir umuduyla bazı notlar sıraladım:

1- Genişliği max. 220cm olmalı. 215 bence daha uygun.
Yurdumuz yolları daha geniş karavanların trafikte rahat kullanımına uygun değil.
3-5 yılda bir trafiğe çıkacak mokamp karavanlarında bu husus çok önemli olmayabilir.

2- Şasi hafifliğinden dolayı AL-KO tercih edilebilir, fakat şart değil.
Ancak çeki başlığı ve aks kesinlikle frenli AL-KO olmalıdır.
750 Kg. altı/üstü farketmez, kesinlikle frenli aks olmalı.
Bu 750 Kg. aldatmacasına da çok dikkat edilmelidir. Türkiyede üretilen 740 Kg. lık
karavanlara 10 Kg. yük koyamayabilirsiniz!!.

3- Karavan mutlaka, ağırlığına göre 01 veya 02 belgeli olmalı. Gerek yok lafına itibar etmeyin.
01 Belgelilerde mutlaka 13” C tipi yük lastiği olmalı. 13”C tipi 2 Ad.lastik; 02 belgeli karavanlarda, max. 1.200 Kg. taşır. 02 Belgelilerde yük 1200 Kg. geçiyorsa, 14” C yük lastiği veya 13” AL-KO ağır tip yük lastiği takılı olmalıdır.

5- Aşırı dar olmayacak ölçülerde,tuvalet hacmi ve içinde duş başlığı mutlaka olmalı.

6-Köy-kasaba gezerken doldurulmak üzere, 100 Lt temiz su deposu olmalı.
Bu depo tam aks üzerine yerleştirilmeli. Ve son meskun mahalden ayrılırken doldurulmalı;
bu ağırlıktan sonra sürüş çok daha dikkatli yapılmalı.

7- İçeriye ferahlık verecek sayıda, açılabilir minibüs camından olmayan, gerçek karavan penceresi ve
tavan havalandırması olmalı.
Bütün pencerelerde sineklik ve perde olmalı. Şehir, kasaba veya köyde ışıklı bir meydan veya sokakta park ettiğinizde, arabanızın kurcalanıp kurcalanmadığını görmek için, karavanın önünde pencere olmalı.

8- Mutlaka asgari 60 cm genişlik ve 50 cm derinliğinde boy gardrop olmalı.

9-Karavana giriş için, saklanabilir yaylı/elektrikli bir basamağı mutlaka olmalı.

10- Aydınlatmalar led olmalı. Asgari 100 A.h yaşam aküsü bulunmalı.
Yaşam aküsü seyahat anında, araçtan şarja müsait bir düzeneğe sahip olmalı.

11-Mümkünse mazotlu bir ısıtıcı monte edilmiş olmalı. İzolasyon 3 cm ve 20d altında olmamalıdır.
Konstrüksiyonda, ısı köprüsü olmamasına çok dikkat edilmeli.

12-Özellikle yerli karavan alımlarında, mutlaka hortumla yağmurlama deneyi ve karanlıkta
içeriye ışık sızması olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Ben yaşadığım epey zengince çekme karavan seyahatlerimden edindiğim tecrübelere istinaden,
bu önerileri yapıyorum. Umarım yeni karavan alacaklara faydası olur.

Seçiminiz hayırlı olsun.

faydalı paylaşım için teşekkürler.
Sabit yatak olayının minimalisizm ve hacimlerin verimli kullanımı prensipleri ile uyuşmadığını düşünmüşümdür her zaman. Çok fonksiyonlu mobilya karavan ölçülerini ve ağırlığını azaltmak için ayrıca önemli.
saygılar

Bu foruma ilk mesajım "iyi bir çekme karavan için önerileriniz nelerdir" şeklinde olacaktı; teşekkür ederim.
Bir süredir çekme karavan modelleri arasında araştırma yapıyoruz. Eriba, Knaus ve Adria arasında bir seçim yapacağız. Fiyat olarak yakınlar; bu nedenle satış sonrası sorun yaşamayacağımıza kani geldiğimiz bir satıcıda nihai kararımızı vereceğiz. Fakat şu var ki, donanımlar son derece değişkenlik gösteriyor. Yılda toplamda 1 ay kadar karavanımızı çok sıcak havaların dışında kullanacağımızı öngörürsek, konforumuzdan taviz vermeden, camping alanı bulma derdimiz olmaması için neler(elektrik, su, atık su, akü vb) hangi ölçüde olmalı? Bu konu karavanın asıl maliyeti belirliyor. Bu yaz karavanımızı sipariş etmeyi planlıyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bu foruma ilk mesajım "iyi bir çekme karavan için önerileriniz nelerdir" şeklinde olacaktı; teşekkür ederim.
Bir süredir çekme karavan modelleri arasında araştırma yapıyoruz. Eriba, Knaus ve Adria arasında bir seçim yapacağız. Fiyat olarak yakınlar; bu nedenle satış sonrası sorun yaşamayacağımıza kani geldiğimiz bir satıcıda nihai kararımızı vereceğiz. Fakat şu var ki, donanımlar son derece değişkenlik gösteriyor. Yılda toplamda 1 ay kadar karavanımızı çok sıcak havaların dışında kullanacağımızı öngörürsek, konforumuzdan taviz vermeden, camping alanı bulma derdimiz olmaması için neler(elektrik, su, atık su, akü vb) hangi ölçüde olmalı? Bu konu karavanın asıl maliyeti belirliyor. Bu yaz karavanımızı sipariş etmeyi planlıyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hoşgeldiniz , kiralamayı düşünmüyorsunuz sanırım , bu durumda tecrübeniz olduğunu varsayıyorum
Konaklamalarınız camping dışı olacağına göre akü , atık , içecek su deposu , ısınma özellikle enerji tüketimi sizin için önemli olacak anlaşılan. Forumda bu konuda tecrübeli pek çok isim var , buraya direk cevap yazmasalr bile daha önce yazılanları mutlaka referans alın derim.

Kısmetse ben de bu yaz kiralık bir karavan ile Avrupa seyahati düşünüyorum , bakalım gerçekleşir inşallah.

Kararınız hayırlı olsun.

Beğenilerin tamamına teşekkür ederim.
Cevaplama yoluyla bir eksik maddeyi ilave edeyim:

Suntalam veya mdf lam ile karavan yapılmaz.
Çekme karavan kesinlikle KAVAK KONTRA ile yapılmalıdır.

Bunu kampa çıkınca daha iyi anlıyor insan. Kesinlikle katılıyorum. Bir sonraki karavanım sabit 4 yataklı olacak bu yüzden.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri