**mx Motorla Enduro Yapmak**

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Blackhawk99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,654

Blackhawk99

Toprak Kokusu Aşığı
Yer
Ankara
Değerli Gezenbilir üyeleri ve bu başlığı okuyup gören tüm güzel insanlar
Tahminimce iste içerisinde bu konu başlığıyla bir şeyler yazılmıştır ama ben bulamadığım için buradan yeni konu açtım.

Yaklaşık3 yıldır 2 teker üzerinde ayda 1-2 veya daha az olmak üzere enduro motosiklerimle arkadaşlarımda doğa gezisi yaparız..

İlk motorum 2011 model Yamaha WR125R Enduro // 13 Hp

Bir süre kullandıktan sonra sert arazilerde gücünün yetersiz olduğunu düşünüp 2009 model 52 Hp gücünde BMW G450X aldım..

Ancak tamda enduroya uygun olmayan bu makine teknik arızalar yüzünden beni yarı yolda özellikle arazide çok bıraktığı ve kendisi kmlerle elimde taşıttığı için soğudum ve sattım..
(Bu motoru alacaklara kesinlikle tavsiye etmem,Parça çok pahalı ve Borusan fiyatları çok yüksek)

Şimdide 2012 model 43 Hp 4 zamanlı gerçek bir MX tarzı Kawasaki KX250F aldım..

Sizlerden almak istediğim feedback şu.

Kullanan arkadaşlarımın yorumları/ artıları eksileri / kullanımla ilgili tavsiyeleri

Bu motorla enduro yapmak amortisör sertliğinden kaynaklı zor olacaktır ama 4 zamanlı olması nedeniyle ve torkunun yüksek olması beni arazide üzmeyecektir diye düşünüyorum..

Değerli görüşlerinizi tekrar tekrar okuyacağım

Hepiniz 2 teker üstünde keyifle ve sağlıcakla kalın..

:smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley::smiley:

Grayscale motocross sports 428504 3888x2592

Etiketler
Ynt: **mx Motorla Enduro Yapmak**

Belgrad ormanlarında veya istanbul zemininde amortisörlerinin sertliği sizi üzeceğini sanmıyorum eğer hep enduro yapacaksanız amortisorün ayarları ile biraz yumuşatılabilinir gercek sorun sayılabılıcek ayak marsı dik çıkışlarda stop ettıgınde tekrar kıck basmak zaman ıcerisinde sıkıntı olacaktır.Birde arka lastiğin daha buyuk olması enduro desenı secmenıze engel olacaktır mesela camur lastıgı bulmanız daha zor olacaktır.Enduro yapacaksanız keske mx almasaydınız.

Sn. @muratersahins

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim..

Motorum otobüsle Adana ' dan geldi heyecanla götürdüm garaja...

Arka lastik boyu diğer endurolarla aynı 18"..

Ayak marşı sorun olacak gibi :smiley: Tecrübeyle daha iyi anlıyorum..

Ancak hafif olması ve güçlü olması bana büyük avantaj sağlıyor...

Zamanla tecrübelerimi sizinle paylaşırım..

DSC 0061

DSC 0062

DSC 0050

öncelikle iyi günlerde kullanın. kendim yamaha kullanıyor olsam da kawasaki'nin sağlamlık konusunda (kıyas anlamında değil) yeri bende ayrı. parçası yok , pahalı , yetkili distribütör kanımızı emiyor dense de ; kolay kolay kapısından bile geçmeyince mutlu oluyor insan :smiley:.

bu enduro , cross konusunda benim gördüğüm sizin seçiminiz hep cross yönünde olmuş. daha önceki yamahanız güzel bir cross-enduro girişi ve kx ile de tam olarak cross a yönelmişsiniz denebilir. aradaki bmw deneyimi enduronun aslında aradığınız şey olmadığını biraz maliyetli olarak göstermiş. enduro motorlar bahsettiğiniz kadar ağır şartlar için daha hantal ve ağırdır. konfordan nispeten kazanırken araziden feragat edersiniz. klr650 xt600 dr600 gibi hard enduro modeller bile orman içi , aşırı eğimler veya engeller çıktığında su koyuverebilirler. şimdiki tercih ile enduro -yani araziye çıkayım ama yolda da yükümü alıp gideyim yol yapayım- derseniz şu eksileriniz olur. 1. si cross sele uzun yolculuklarda sizi epey yorar , 2. si motorun rüzgar direnci ve sizin cross motor üzerinde her yönden alacağınız rüzgar sizi epey yoracaktır.3. sü de yükleme yapmanız gerekirse haliyle hafiflik avantajını yitirirsiniz ve yüksek motorda denge sorunu olabilir. Ancak dediğim gibi yazdığınızdan anladığım zaten ağırlıklı olarak yol dışında kullandığınız. Böyle ise amacınıza uygun motoru en güzelinden bulmuşsunuz.

Tekeriniz düz bassın. Keyifli sürüşler : ).

Merhaba jugu

Cumartesi günü arkadaşlarla bol bol gazlama fırsatı bulduk.

Düz toprak yolda , sert arazide ve İncek taş ocaklarında,

Deneyimlerim,

**Güç ve hafiflik açısından oldukça memnun edici..

**Ön süspansiyonlar modifiye edildiğinden bazı zamanlar dışında sertliği beni pek üzmedi..

**Ayak marşı konusu alışma evresinde beni oldukça yordu..Motor stop edince dik yokuşlarda motoru vitese takıp vurdurma yönetmiyle devam ettim.Böyle yapmanın sakıncası var mıdır bilmiyorum ama deneyimlerim şimdilik bu kadar..

Selam; İyi günlerde kullanın. Evet sağlam, güçlü, hafif bir motocross motoru aldınız kedinize hep tork, hep tepki.

Vurdurmayla ilgilide herhangi bir mekanik problem yaşamazsınız yüksek viteslerde vurdurun tabiki.

Çok da uzun süreler geçmedi aslında üzerinden tek kavram vardı special motorlar, en sertleri'ne bindik bu iş'den zevk aldığımız için. Şu son bir kaç sene içerisinde markalar motocross ve enduro motorlarını kendi içlerinde ayrıştırdı ve çok da büyük farklılıkları oldu.

Bu işlerin uzun süredir içinde olan birisi olarak umuyorum ki Kawasaki aşkı çok uzun sürmeyecek (enduro yapmak istiyorsanız tabiki) ve elden marşlı, süspansiyon rahatlığı farklı, aerodinamik yapısı enduroya uygun, az hararet yapan, motor ömrü daha fazla olan bir enduro motoruna geçeceksiniz. bu motorunuzu da hep güzel günlerde bol adrenalin dolu arazilerde kullanın .

bende 2013 modeli var aldığımda doğru düzgün çalışmıyordu subapları ters koymuşlar cahi lherifler. Ama şu anda motor saat gibi 2 hafta binmediğim oluyor yanına gelip kickstartı koyduğumda zınk diye çalışıyor. O yüzden sağlamlık 10 üstünden 10. Sertllik bir crf 450 gibi değil ama 10 üstünden 8. Hakimiyet bütün special motorlar gibi çok iyi ama enduroda motoru harcamayın sadece mx yapın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri