Nasıl Bir Karavan Almalıyım/yapmalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan multiplexer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,093

multiplexer

Yeni Üye
Merhabalar biri iki yaşında diğeri iki aylık iki çocuğum var ailecek karavan gezilerine başlamak istiyoruz, Uşak ilinde görev yapıyorum öğretmenim, 10 yıl kadar izci liderliği yaptım doğayı ailecek seviyoruz. Nasıl bir karavan almalıyım? (ki gerekirse içini kendim yapabilirim) Bütçem 30000-40000 arası (Not: şehir içi kolaylığından dolayı vw transporter gibi bir araç olur mu? )
İkinci bir soru olarak bu işin giderleri nedir?
Yani;
* Kamp alanına ne kadar ödenir,
* araç ne kadar yakar,
* vergilerin ne kadar tutar,
* kasko olayı var mı yoksa sadece sigorta mı, her iki şekilde de ücreti ne kadar,
* bakımları aşağı-yukarı ne kadar tutar (öğrendiğim kadarıyla 5 yaşından büyük olması gerekiyormuş vergiden dolayı bu bakımdan hangi araç daha az sıkıntı çıkartır ya da bakımı ucuz olur)

Bütçeniz benim ki gibi azmış:smiley:Nasıl bir karavan alacağınızı ancak bir karavan kiralayıp deneyerek anlayabilirsiniz.Çünkü karavan kişiye özeldir,herkesin zevki,ihtiyacı farklıdır.Ben karavanımı yaptıktan sonra onbeş günlük bir geziye çıktım ve yaptığım hataları gördüm, şimdi de onları düzeltmeye çalışıyorum:weary:Ancak size maddi olarak bir fikir vermesi için kendi yaptığım harcamaları baz alarak bazı maliyet bilgileri verebilirim.Karavan ruhsat maliyeti:2000 tl,webasto:2000tl,190 amper agm akü:1150tl,ocak+eviye+musluk+dalgıç pompa+su deposu(50lt):600tl,Tv+manuel uydu anteni:1000tl,İşçilik bana ait olmak üzere,izolasyon,dolaplar,yatak,koltuk,masa,taban,tavan,yan döşeme ve duşakabin:1500tl,portatif tuvalet:300tl,heki:300tl,motor taşıma aparatı:500tl,mafsallı tente:500tl toplam:10.000tl.Şu an da tek eksiğim güneş paneli,onu da alırsam 11.000tl ye çıkacak.Bundan daha düşük bir maliyetle bu donanımda bir motokaravan yapılabileceğine ihtimal vermiyorum.trafik sigortası kişiye göre değişmekle birlikte 1000tl ile 2500tl arasında değişmekte.bütçenize göre alabileceğiniz araç düşük model olacağından vergisi fazla bir şey tutmaz,kaskoda istemez zaten.Ben kampinglere girmedim ama okuduklarımdan ve duyduklarımdan 15tl ile 100tl arasında değişen ücretler istendiğini biliyorum.Kolay gelsin.

Bütçeniz benim ki gibi azmış:smiley:Nasıl bir karavan alacağınızı ancak bir karavan kiralayıp deneyerek anlayabilirsiniz.Çünkü karavan kişiye özeldir,herkesin zevki,ihtiyacı farklıdır.Ben karavanımı yaptıktan sonra onbeş günlük bir geziye çıktım ve yaptığım hataları gördüm, şimdi de onları düzeltmeye çalışıyorum:weary:Ancak size maddi olarak bir fikir vermesi için kendi yaptığım harcamaları baz alarak bazı maliyet bilgileri verebilirim.Karavan ruhsat maliyeti:2000 tl,webasto:2000tl,190 amper agm akü:1150tl,ocak+eviye+musluk+dalgıç pompa+su deposu(50lt):600tl,Tv+manuel uydu anteni:1000tl,İşçilik bana ait olmak üzere,izolasyon,dolaplar,yatak,koltuk,masa,taban,tavan,yan döşeme ve duşakabin:1500tl,portatif tuvalet:300tl,heki:300tl,motor taşıma aparatı:500tl,mafsallı tente:500tl toplam:10.000tl.Şu an da tek eksiğim güneş paneli,onu da alırsam 11.000tl ye çıkacak.Bundan daha düşük bir maliyetle bu donanımda bir motokaravan yapılabileceğine ihtimal vermiyorum.trafik sigortası kişiye göre değişmekle birlikte 1000tl ile 2500tl arasında değişmekte.bütçenize göre alabileceğiniz araç düşük model olacağından vergisi fazla bir şey tutmaz,kaskoda istemez zaten.Ben kampinglere girmedim ama okuduklarımdan ve duyduklarımdan 15tl ile 100tl arasında değişen ücretler istendiğini biliyorum.Kolay gelsin.
Teşekkür ederim güzel açıklamışsınız, peki araç konusunda hangi aracı tercih etmeliyim, sizin aracınız nedir?

Motor taşıma 500 ve mafsallı tente 500 TL fiyat çok uygun . Satın alıp montajını kendiniz mi yaptınız .
Nerden aldınız , bana da lazım , özelden de yazabilirsiniz .

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Süleyman abi ben şansımın da yardımı ile oldukça ucuza malettim.Motor taşıma aparatını videolardan karasörcü arkadaşıma yaptırdım. Tenteyi de ikinci el 300 tl ye buldum,taktırması 200 tl tuttu.

Süleyman abi ben şansımın da yardımı ile oldukça ucuza malettim.Motor taşıma aparatını videolardan karasörcü arkadaşıma yaptırdım. Tenteyi de ikinci el 300 tl ye buldum,taktırması 200 tl tuttu.
IMG 20180301 160628
IMG 20180228 183420
IMG 20180208 142811

Teşekkür ederim güzel açıklamışsınız, peki araç konusunda hangi aracı tercih etmeliyim, sizin aracınız nedir?
Benim aracım 2003 model fiat ducato,12.5 metreküp olandan,servis çıkması.14 bin tl ye aldım.Komple boya+yeni çarpma kapı+bakım derken bana maliyeti 20 bin tl yi buldu.Araç tercihi tamamen size kalmış.İçinde ayakta durulabilen tüm panelvan ve minibüsler uygundur:smiley:.30-40 bin tl bütçem var yazdığınıza göre,sizin de bu fiyat aralığında psa grubu araçlara bakmanız gerekiyor sanırım.

slm Öğretmenim;
Karavancı dostlar arasına hoş geldiniz.
Bütçenizi gördüm.VW almayı düşündüğünüzde bütcenizi aşar diyebilirim.
Bence PSA gurubundan Dukato,Pejo,Cıtroen 12,6m3 lerini öneririm.(10.000/16.000tl)
Panelvanlara cam gideri olacagından Minibüs çıkmalarıda olabilir.
Bazı camlarını kapatabilirsiniz.
Bu araçlara;2 kişilık yatak,Oturma gurubu(çocuklara yatak) Banyo ve mutfak yerleştirilebilr.
Yapım işlerini kolayca yapabilir, yada yaptırabilirsiniz.
Bende öğretmenim,Yardımcı olmaya çaılştım.
Kolay gelsin

IMG 20171221 WA0004

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri