Navara Kliması Gücünü Nereden Alıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chala Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,497

chala

Kamp III
Yer
Şimdilik Ankara
Merhaba değerli arkadaşlar,

Daha önce bu bölümde sizlere sorduğum aracı satın aldım ve yaklaşık 10 aydır kullanıyorum. Aracım 2007 model LE/AT. Aracı alırken eski sahibi söylediğinde pek oralı olmamıştım ama, oto galeride çalışan bir tanıdığım da aynı şeyi söyleyince sizlerle paylaşıp öğrenmek istedim.

Navaraların klima sistemi gücünü motordan kasnak, kayış ile değil, aküden alıyormuş, dolayısıyla klimayı kullanmak araçta güç kaybına ve yakıt sarfiyatının artmasına neden olmuyormuş.

Eğer gerçekten motordan mekanik enerji almak yerine aküden elektrik enerjisi alarak çalışıyorsa, ki önce bu bilgiyi doğrulatmak gerekir, yine de yakıtta bir tasarruf olmayacağı görüşündeyim, sizlerinde fikirlerini merak etmekteyim.

Etiketler
Ynt: Navara Kliması Gücünü Nereden Alıyor

Merhaba sayın Mıdık,benim bilgilerimde şu an için sizin dediğiniz şekilde çalışan Nissan kliması yok.
Tüm Nissan klima sistemleri kayış kasnak pompa yöntemi ile eski usul çalışmaktadır.
Elektriği sadece içerde fanı çalıştırdığınız zaman ve kasnakta elektromıknatısta kullanıyorsunuz.
Pompa yine kayış vasıtasıyla gazı devirdaim ettirerek soğutmayı sağlıyor.

Bu sistem motor ve pompa korumalıdır.Güce ihtiyacınız olup motoru sıkıştırınca pompa devreden çıkar.
Böylelikle pompanın yüksek devirde çalışarak yıpranması,motorunda pompaya güç kaçırması önlenir.
İstenilen hıza ulaşılıp vites değiştirildiğinde sıkıştırma devam etmezse az sonra pompa devreye girer.

Tavsiyem seyir halinde boşa atmadan klimayı açmama yönünde olacaktır.
Bu sayede pompayı ve rulmanları (kasnak pompa dişlileri) korumuş olursunuz.
Aracı stop ettirmeden klimayı kapatmayı alışkanlık haline getirmenizde faydalıdır.

Ayrıca klimanın elektrikle çalışıp çalışmadığını kendiniz basit bir şekilde öğrenebilirsiniz.
Elektrikle çalışan klimalar aracın motoru çalışmasa dahi soğutmaya devam edebilmelidir.
Aracınızı çalıştırın,klimayı açın.Bir iki dk içinde kanallardan soğuk hava gelmeye başlar.
Hiç bir sistemi kapatmadan sadece motoru durdurup kontağı açık bırakın fan çalışmaya devam eder.
Kısa bir süre sonra kanallardan buz gibi yerine iç yada dış ortam ısısı neyse o derecede hava gelecektir.
Bu da bize pompanın çalışmadığını sadece fanın üflemesi ile oluşan hava geldiğini gösterecektir.

Bazı çok özellikli araçlar dışında (ki çok büyük aküler gerekir) bu sistem oldukça maliyetlidir.
Maybach gibi,Ghost gibi araçlarda olduğunu tahmin ediyorum,araştırmadım bilmiyorum.
Ancak yine de iddia etmeyeyim sizin araçta belki eski sahibi özel bir çalışma yaptırmış olabilir.
Bazı tecrübe ve bildiklerimdir,faydalı olmasını umarım.

Bahadır bey merhabalar; detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Kafamdaki bir soru işaretini gidermiş oldum.

Rica ederim,her zaman bildiklerimle yetmediği yerde ustamın desteğiyle yardımcı olmaya çalışırım.
Aracınızı iyi günlerde keyifle kullanın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri