Navigasyon Cihazlarını Öğrenmek Istiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan murat_84 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,478

murat_84

Yeni Üye
Herkese selamun aleyküm...

Değerli arkadaşlar siyete yeni üye oldum ilk mesajım evet biraz pahalıya mal oluyorum belki ama :smiley:

Yıllar yılı önce hollanda da bulunan trabzonlu bir abi vardı sitelerdeki ismi Albay diye hatırlıyorum...

Kendisi o yıllarda bana igo primo hakkında çok güzel bilgiler vermişti yüklenmesi hangi dosyanın ne işe yaradığı vs gibi...

O zamanlar garmin tomtom igo gibi programlar ile uğraşmıştım ama ne öğrenebildim nede ilerleyebildim...

Ama şimdi bu konuları tek tek tekrar ele alıp her birini ayrı ayrı öğrenmek istiyorum Haritaları nasıl güncellenir nasıl yüklenir programlar nasıl küreklenir vs...

Bana bu konuları öğretebilcek bir arkadaş arıyorum.

İnanın ciddi anlamda ihtiyacım var...

Etiketler

Hocam öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim...

Yukarıda biraz anlatmaya çalıştım ama net olmadı.

En çok öğrenmek istediğim şeylerden biri tomtom cihazlarına harita yüklemek tomtom cihazlarına versiyon yükleyebilmek...

Bunu çok eski zamanlarda çeşitli programlar ile yapabiliyorduk ama ben konuları takip edemediğim için öğrendiğimi de unuttum programların isimleri bile aklıma gelmiyor sadece meta diye bişiy vardı onu kopyalıyorduk bi yere yapıştırıyorduk ardından bir programı çalıştırıyorduk vs şeklinde aklıma geliyor ama programın ismi dosyanın ismi vs hiç bişiy hatırlayamıyorum ve BUNU TEKRAR ÖĞRENMEK İSTİYORUM...

Yani tomtom cihazları ile ilgili ne bulursam öğrenmek istiyorum...

Diğer öğrenmek istediğim şeyin başında da igo primo geliyor. Ama igo primoda harita güncellemek vs değil örneğin açılış ekranındaki resimi değiştirmek istiyorum ve kendi resmimi yada arabamın resmini vs koymak istiyorum, yada tts leri aktif etmek istiyorum, yada sys dosyasının içeriği ile ilgili bilgiler edinmek istiyorum elbette bunun için biraz yazılım bilmek gerekiyor ve ben de az da olsa yazılımdan anlıyorum aslında ilgilenen olsa çok değişik şeyler yapabiliriz de...

Açıkçası navigasyonlar ile ilgili olan her şeye vakit ayırıp bilgi edinmek istiyorum bu özellikle windows ce ve android üzerinde çalışan programlar için geçerli...

Son olarak da bana igo primo v1.2 yada daha eski sürümü v1.1 lazım bunların her biri bende vardı yedek harddiskim bozulunca bir çok şeye muhtaç kaldım.

Neden bu kadar eski sürüm lazım diye soracak olursanız da anlatayım :

Araca bir teyp taktık win ce sürümü 5.0 yada 6.0 değil daha düşük bir sürüm ve bu yüzden dolayı igo primo v2,4 gibi programların exe dosyasını görüyor ama kesinlikle çalıştırmıyor. Bu yüzden o eski programlardan edinmek istiyorum...

Evet telefonlar bu konular için oldukça güzel duruma gelmeye başladı ama bu bam başka bir dünya yani farklı durumlar ile karşılaşabiliyoruz bazen...

Örneğin araçlarda çok sık oluyor araçlarda android medya sistemleri olmuyor...

1. En çok öğrenmek istediğim şeylerden biri tomtom cihazlarına harita yüklemek tomtom cihazlarına versiyon yükleyebilmek... Yani tomtom cihazları ile ilgili ne bulursam öğrenmek istiyorum...

2. Diğer öğrenmek istediğim şeyin başında da igo primo geliyor. Ama igo primoda harita güncellemek vs değil örneğin açılış ekranındaki resimi değiştirmek istiyorum ve kendi resmimi yada arabamın resmini vs koymak istiyorum, yada tts leri aktif etmek istiyorum, yada sys dosyasının içeriği ile ilgili bilgiler edinmek istiyorum elbette bunun için biraz yazılım bilmek gerekiyor ve ben de az da olsa yazılımdan anlıyorum aslında ilgilenen olsa çok değişik şeyler yapabiliriz de...

3. Son olarak da bana igo primo v1.2 yada daha eski sürümü v1.1 lazım bunların her biri bende vardı yedek harddiskim bozulunca bir çok şeye muhtaç kaldım.
Sırasıyla bir şeyler yazayım.
1. TOMTOM cihaz hiç kullanmadım. O yüzden detaylı bilgim yok. Ancak internetteki navigasyon sitelerinden TOMTOM cihazlara ait detay öğrenebilirsiniz.
2. İGO Primo için de aynı navigasyon sitelerinde detaylı bilgi alabilirsiniz. Gerçi navigasyon ve yazılım konusunda yeterli bilginiz yoksa pek girmeyin bu konuya derim. Ancak temel bilginiz varsa ve yedek almanız kaydıyla bu dediklerinizi çok rahat bulup değiştirebilirsiniz.
3. Eski sürüm navigasyon yazılımına gelince, eski versiyonlar artık desteklenmediği için harita bulamama ihtimaliniz çok yüksek. Yeni haritalar da bahsettiğiniz eski versiyonlarda çalışmaz.

Önerim; ya aracınızdaki navigasyon cihazını yenileyin. Piyasada çok uygun ve başarılı cihazlar mevcut. Çekiklerden getirtme imkanınız varsa o daha da güzel olur. Ya da o kadar vermem derseniz cama tutturulan küçük cihazlardan alın. Onlar da oldukça uygun fiyatlara indi ve çok başarılılar. İyi çalışmalar ve iyi bayramlar dilerim.

halen ne akıllı telefon kullanabiliyorum ne de navigasyon pcde gogıl ya da yandex haritalarda rotayı yazıp sokak sokak inceliyorum en kestirme yolları not alıyorum sokak ve cadde ismini öyle çıkıyorum. ve yollardaki o güzel insanlar çoook yardımcı oluyor hatta bazen bi kaç kişi toplaşıp daha kestirmeden gidebilmem için fikir teatrisinde bulunuyor, gideceğim yer ve bulunduğum noktayı farkettiklerinde bariz bir şekilde kaybolduğum imajıda veriyor olabilirim, burası neresi derken... tüm o güzel insanlara tekrar teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri