Naylon Poşet ve Zararları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pınarkaracar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,410
Ynt: Naylon Poşet ve Zararları

Konu ve katılımcıların konuya bakışları,değerlendirmeleri harika,herkesi kutluyorum arkadaşlar.Cumartesi günleri pazar alışverişinde naylon poşete konulan sebze yada meyveleri kullandığım torbama boşaltıp manava geri verdiğimde ilk anda şaşırmayanını hiç görmedim arkadaşlar.Ama bunu sürdürmeye gayret ediyorum, herkese tavsiye ederim Dahası 70li yıllardan kalma iki adet filemiz var,Babamızdan miras kaldı. Unutmayalım katkının büyüğü küçüğü olmaz.Herkes küçük de olsa birşeyler yapmalı. İzmirden selamlar.

Etiketler

Merhaba ;
Eczaneye gidiyorum bir kutu ilaç alacağım hemen poşet! Alt tarafı bi kutu hap vermidon!Bi ekmek bi poşet,bi silgi bi kalem bi poşet! Sanki poşetsiz bişey taşınamıyor gazeteye bile poşet!Örtücez ya görünmiycek ya! Bi de siyah renklisi var içki ve zaralı yayınlar falan koymak için :D :D :D Bizim pazar çantalarımız var allı yeşilli morlu karizmamızı çiziyor ama ortalığı kirletmiyor.Bu konu ancak Devletin yasak koymasıyla düzelir.Sen ve ben kaç kişi çabalasa da bi noktada kalıyor devlet politikası gerekli bu konuda.Naylon poşet ve pet şişe üretimi yasaklanmalı ya da bunların doğada eriyenleri icat edilmeli ! Ya da bütün halk bilinçlenmeli poşetleri ortalığa atmamalı petşişeleri atmamalı, bira şişelerini ortalıkta kırmamalı,bira kutularını yola fırlatmamalı,çocuk bezlerini ve petleri çalılık içine veya çimenlere zulalamamalı,Piknik çöplerini piknik yaptıkları yerde bırakmamalı,ormanları yakmamalı,doğayı tanrının bi nimeti olarak görmemeli falan :D :D :D

Hangisi kolay acaba!

Ben kimsenin pek gitmediği ıssız koylara gidiyorum ve görüyorum ki ortalık poşet ve pet şişe tarlası! İnsanlar hiç gitmedikleri yerleri bile kirletebiliyor bi şekilde !! Yarısı da yabancı meşeeli atıklar sanki koylarımız yabancıların çöplüğü !! Ne demiş büyükreis son nehir kuruduğunda son balık öldüğünde paranın yenmediğini anlayacaksınız.

sevgili dostlar hepimiz tehlikenin farkındayız belki ama bir kişiyle bişey olmaz anlayışı içindeyiz galiba.size kısacık bir örnek vereyim isterseniz.hz ibrahim ateşe atıldığı zaman bir karınca su taşır ve bunu gören güvercin o taşıdığın su neye yarar ki der ama karıncanın verdiği cevap ibretliktir.''önemli olan hangi tarafta olduğunu göstremek ,, der evet belki bizler birer kişiyiz ama bırakın da başkalarının ne düşündüğü ve ne düşüneceği bizi ilgilendirmesin ve bizim safımız da doğayı ve geleceği kurtarmak olduğu olsun.evimize aldıklarımızın ne kadarı gerçekten ihtiyacımız ve aldıklarımızın ne kadarını tüketiyor ne kadarını çöpe atıyoruz şöyle bir hafta bir gözlemleyelim bakalım.yemeden kullanılmadan çöpe atılan ekmekler yeşillikler vs vs.bunlara ihtiyacı olan milyonlar var hem ülkemizde hemde dünyada. :-[

bahcivankurt' Alıntı:
sevgili dostlar hepimiz tehlikenin farkındayız belki ama bir kişiyle bişey olmaz anlayışı içindeyiz galiba.size kısacık bir örnek vereyim isterseniz.hz ibrahim ateşe atıldığı zaman bir karınca su taşır ve bunu gören güvercin o taşıdığın su neye yarar ki der ama karıncanın verdiği cevap ibretliktir.''önemli olan hangi tarafta olduğunu göstremek ,, der evet belki bizler birer kişiyiz ama bırakın da başkalarının ne düşündüğü ve ne düşüneceği bizi ilgilendirmesin ve bizim safımız da doğayı ve geleceği kurtarmak olduğu olsun.evimize aldıklarımızın ne kadarı gerçekten ihtiyacımız ve aldıklarımızın ne kadarını tüketiyor ne kadarını çöpe atıyoruz şöyle bir hafta bir gözlemleyelim bakalım.yemeden kullanılmadan çöpe atılan ekmekler yeşillikler vs vs.bunlara ihtiyacı olan milyonlar var hem ülkemizde hemde dünyada. :-[

Merhaba sayın bahçıvantürk;
çok güzel örnek vermişsiniz.Bir örnekte ben vereyim adamın biri deniz çekildikten sonra sahilde kalan yengeçler ölmesin diye birer bire tutup denize atıyormuş .bunu gören biri de dayanamamış demişki milyonlarca yengeç var yaptığn ne farkederki demiş adamda bir yengeci daha eline almış denize atarkaen ''bunun için farketti'' demiş :smiley:
Tabiki safımızı belirteceğiz ama devlette aynı atık su arıtım tesislerinde olduğu gibi bu konudada yaptırım ve cezai yasalar getirmeli diye düşünüyorum.selamlaımı sunarım.

piknik alanları poşet ve diğer artıklarla dolu;bunları aydan gelip atmıyorlar bizler atıyoruz :(
kesinlikle yaptırım gerekli ;ülkemiz insanları tehlikenin farkında değil çünkü;bu'da üzücü bir durum..

cevdet bey ülkemiz insanı neyin farkında ki bunun farkında olsun.lüks yaşama okadar çok alışmışız ve istiyoruz ki gerçek anlamda kaybettiklerimizin farkında değiliz.
gezgen abim(isminiz yazmadığı için)vermiş olduğunuz örnek çok hoş ve güzel.bizlerin de hayata tutunmasına yardımcı olan dostlarımız var.o sevgili dostlara da burdan teşekür edelim ;)

Merhaba arkadaşlar,bir haftalık kısa bir gezinin beni ençok etkileyen tarafı çevre konusundaki duyarsızlığımız.O güzelim lüks otomobilllerin camlarından atılan pet şişeler mi istersiniz,teneke kutular mı istersiniz,Sayın gezgen'in yaptığı gibi zorlukla ulaşılan yerlerde bile çöpün her çeşidi.Katılımcı tüm arkadaşlardan özür dileyerek yaşadığım küçücük ama beni çok etkileyen, bir anda ne yapacağımı bilemediğim bir olayı anlatayım. Şehir içinde trafik akışında konvoyla, sağ şeritten gidiyoruz, vatandaşın biri de bizi solluyor,bir anda benim ön cama bir tükürük yapıştı.İnanamadım,çok kızdım,ama adam kaybolmuştu bile.
''Trafikte önce siz değişin başkalarının da değiştiğini göreceksiniz''deniliyor,ama Türkiye'nin üçüncü büyük şehrinde 25 yıldır direksiyon başındayım,kurallara uyduğum için kaza bile yaptım.Mademki bu Ülke'nin vatandaşlarıyız,doğru bildiğimiz şeyleri inatla yapmaya devam etmeliyiz diye düşünüyorum.Selamlar.

National Geographic de okumuştum ; Dünyamızda denizlere bir yıl içerisinde biliçsizce atılan atıklar, avlanan balıkların 100 ile 150 katı civarında..
Vahşeti ve katliyamı siz düşünün arkadaşlar...

Arkadaşlar herkes haklıda ......
Ekonomik ömrü uzun diye herşey naylon ve emsallerine dönmedimi.Dün bir su tsisat malzemesi satan esnafa gittim niyetim metal su borusu almak (arabanın üzerine sepet yapmaya karar verdim) sordum yıllardır metal boru satmadığını söyledi yanındaki oğlu 20 li yaşlarda <<baba metal su borusu olurmu>> diye sordu.
Pilastiğin insan ve çevre sağlığına verdiği zarar belli bu tartışma götürmez bir konudur, ancak çevremize bir bakın nekadar çok plastik masa sandalye ve bunun gibi şeyler var.
Tabiki pet şişe ve poşet daha çok vede hızla çoğalmaya ve kirletmeye devam ediyor edecek.Ülkemizde kaç firma kaç para bu işe yatırım yaptı inanın o yatırımlar dudak uçuklatacak rakamlar.O nedenle bu patronları sadece biz tüketiciler cezalamdırabiliriz nasılmı poşet ve benzerlerini kullanmayarak.
Peki pencere doğramalarında kullanılan PEN.... bilmem neler, PAK.... bilmem neler veya evimizin içini döşediğimiz o malzeme onlara ne demeli.
Arkadaşlar aslında bizdende geçmedi yaşayacak uzun günlerimiz var, fakat çocuklarımıza, torunlarımıza ne olur bu konuyu anlatalım onları plastik ve diğerlerinden kurtaralım.
Sokakta pet şişe su almamaya çalşalım bakın birçok yerde çok farklı rakamlarda matara satılıyor bir er matara alalım onu kullanalım (benim üst katımda 4 çocuklu ABD li bir aile yaşıyor dışarı çıkıyorken hepsinin boynunda matara oluyor demek adamlar birşeyi biliyor) Eskiden su cam şişelerde satılırdı.O yol ve nakliye koşullarında cam şişe ve cam damacana kullanılırdı, şimdi herşey naylon, pet oldu.Şifa kaynağı yoğurt bile plastık ambalajda.
Ben naylon poşet ve pet şişe kullanmıyorum kullanmayacağımda ne olur sizde kullanmayın.
Kalın sağlıcakla.

Ben birşey sormak istiyorum.Bazı poşetlerin üzerinde doğada 18-20 ay gibiydi sanırım çözünebildiği yazıyor.İşte sorum burada bu gerçek mi? yoksa bir yazıdan öteye gitmiyor mu?

Sevgili Onur, diyelim ki öyle,yani iki yılda çözünüyor. ne farkeder. Bence değişen birşey yok.Eğer elimizde kullanmama hakkı varsa inatla bu yöne taraf olmalıyız diye düşünüyorum

Selamlar.

derindeniz1' Alıntı:
Sevgili Onur, diyelim ki öyle,yani iki yılda çözünüyor. ne farkeder. Bence değişen birşey yok.Eğer elimizde kullanmama hakkı varsa inatla bu yöne taraf olmalıyız diye düşünüyorum

Selamlar.
Düşüncenize katılıyorum ve çok kullanımlık plastik olmayan ürünleri kullanıyorum file,yeşil poşetler(migrostan 2 liraya almıştım) vesaire....

Bence naylon poşetler kesinlikle yasaklanmalı. Tabi herkes şunu düşünebilir. Market poşetleri aynı zamanda bizim toplumumuzda çöp poşeti olarak da kullanılmaktadır. Poşetler yasaklanırsa insanlar çöplerini nasıl atacaklar? Belediyeler çöp poşetlerini belirli bir ücret karşılığında satmalı bence. Satmalı diyorum çünkü bedava dağıtırsa o zaman da herkes alabildiği kadar almaya çalışacak. Şu durumdan çok da farkımız olmayacak. Ancak burada şöyle bir durum söz konusu ki o da belediyeler neye dayanarak ücret karşılığında çöp poşetlerini verebilir? Aklıma bu noktada birşey gelmiyor. Fikirleriniz varsa paylaşın arkadaşlar

Çok zaman geçmiş konu hortlayacak ama biz çevreyi kirletmek konusunda kendimizi aşmış durumdayız. Hayretler içinde kaldığım birsürü durum var bu konuda. İnsanlarımız o kadar umursamazki 15 metre ilerisindeki çöp kutusuna bile çöpünü atmaktan aciz.

5 kişilik bir aile parkta oturduktan sonra alanı terkederken arkalarında çöp yığını bırakıyorlar. Güzergahları üstünde olmasına rağmen 15 metre ilerisindeki çöp kutusunun 3ü solundan 2si sağından geçip gidiyor ama arkalarından çöp bırakmanın anormal bir durum olduğunun farkında bile değiller. Onlar için normalleşmiş bir durum. Ve işin en kötüsü de bu zaten. Normalleştirmek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri