Ne Yaşadin…ne Yaptin… Ne Tuttu…

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan engyzc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,704

engyzc

WJ Limited Vision 2.7 CRD...
Yer
İSTANBUL / BALIKESİR
Değerli dostlar, bu konu başlığında, Cherokee ve Grand Cherokee Model tüm serilerini kapsayan araçlarımızda yaptığımız değişiklikleri detaylı bir şekilde fiyatına kadar paylaşımda bulunalım istedim... Bu şekilde yapıldığı zaman bütün hepsi tek bir konu altında toplanır ve bilgilere daha kolay ulaşılır.
Ancak konu açarken aracımın şu arızası var bu problemi yaşıyorum vb. konuların açılmamasını rica ederim. Bu konuları ayrı konu başlığı olarak kendi adınıza açın ki konunun içeriği sapmasın. Bu konuda sadece başımıza gelen sorunların nasıl çözüldüğü bilgisini paylaşalım.

Mesela aracınızdaki arızayı hangi şüphe ile nasıl tespit ettiğinizi, bakımı hangi şehirde yapıldığı, hangi ustanın elinden geçtiği, hangi servisin yaptığı, bakımın hangi tarihte olduğu, yapılan işin kaç gün sürdüğü, hangi parçalar yenilendi tamir oldu veya değişti, parça fiyatları ne tuttu, işçilik ne tuttu, yapılan işlemlerden memnun kalınıp kalınmadığı, sorununuz çözüldü ise aracınıza ne gibi etkileri olduğu, çözülmedi ise hangi sebepten ötürü ne gibi eksileri olduğu vb.. gibi detaylı bir paylaşım yaparsak herkesin işine gelebileceğinden eminim. Bu sayede tüm Cherokee ve Grand Cherokee serileri olan araçlar hakkında bakımlar ve maliyetleri ile ilgili daha kolay ve daha sağlıklı bilgi ediniriz. Yalnız vereceğiniz bilgiler eski tarihli olmasın. Mümkün olduğunca güncel tarih ve bilgiler olsun.. En azından son 1 yıl içinden itibaren.

Etiketler
Konu ile ilgili ilk hikayemi de ben anlatayım...

WJ Kasa 2.7 CRD aracım ile 14 Ekim 2017 tarihinde ailece Anadolu seyahatine çıktık. Nevşehir’de bulunduğum sırada 4 numaralı enjektör kompresör kaçırmaya başladı. Arızanın sebebi enjektörden pıs pıs sesi gelmesi. Enjektör, yakıt buharı (dumanı) çıkartarak plastik muhafazası ve klima borusunu epeyce pisletmiş. Muhafazayı açtığımda maalesef tüm enjektörlerde yakıt kalıntıları oluşmuş. Aracım şu an 248 bin km de. Evim Bandırma’da olduğundan o şekilde gelmek korkuttu beni. Yakın bir dostumun vasıtası ile oto sanayiye gittik. Dizel pompa ustası aracı gördüğünde enjektörlerin sökülüp temizlenip ve pullarının yenilenmesi gerektiğini söyledi. Onun yardımı ile araçtan anlayan bir motorcuya gittik. Açıkçası çok çekindim yapabilir mi diye ama başka şansım yoktu. Usta 3 güne hallederim dedi. Eyvallah dedim. 2 gün sonra gittiğimde motoru indirmiş. Ama kulaklardan değil komple çıkarmış dışarı. Ciğerim yandı.. Farlarından radyatörüne, turbosundan hava filtresine kadar.. Motora bağlı hiçbir parça yok.. Ancak bu şekilde olmadığını sadece kulaklardan traversten biraz aşağıya indirileceğini biliyordum. Ama aile dostumuz mağdur olmasın diye sineye çektik. Velhasıl 5. Günün sonunda enjektörler sökülmüş temizlenmiş motor toplanmış olarak karşılaştım. Antifirizini koyduktan sonra marşa bastık. Tabi bir süre ateş almadı. Motor çalışınca turbonun oradan egzoz dumanı çıkmaya başladı. Egzoz turboya iyi oturmamıştı. Ayrıca egzozdan da siyah duman atıyordu. Egzozcuya gittik boruyu oturttuk ama duman kesilmedi. Usta bana “Pompacı enjektörleri temizlendiği için 300-400 km böyle duman atar” diye bana ayak yaptı. Dedim lanet olsun… neyse bu araç yeter ki evime gitsin diye çıktık yola. Yolda giderken gaz verdiğimde arkada simsiyah duman bulutu.. üstüne yakıt sarfiyatımın %20-25 artması.. Çekişin azalması.. Anladım ki zengin karışım.. Sebep enjektörler… Giden ne 550 TL enjektör bakımı… üstüne 2.000 TL işçilik (pazarlıksız 3.000 TL).. 300 TL motor sıvıları.. Toplam 2.800 TL canlı para.. Fena yedik kazığı… sonuç ne ?.. neredeyse koca bir sıfır..
Hayırlısı ile evimize geldik. 28 Ekim 2017 günü hiç vakit kaybetmeden Bursa Birlik Otomotiv Jeep servisine çektim. Ali ustaya durumu izah ettim. Beni Teknik İş Bosch servisi Cahit ustaya yönlendirdi. Cahit usta aracı kontrol etti. Enjektörlerin sökülüp revize edilmesi gerektiğini söyledi.. Kısaca başa döndük.
Velhasıl Cahit usta enjektörleri revize etti. Birlik Otomotiv’de de motor toplandı. Hazır gelmişken de diğer şikayetlerimi dile getirdim
Araç Teslim Edildi. Ve aşağıda kalem kalem yapılanlar ve karşılığında ödediğim ücreti belirtiyorum.

Ücretli Yapılanlar

· Enjektör Bakım Onarım Ücreti : 1.800 TL.
· Antifiriz : 30 TL
· Yakıt Borusu : 320 TL
· Ön Balata : 200 TL
· Ön Fren Disk Torna : 120 TL.
· Enjektör Cıvata 5 Ad : 50 TL
· Enjektör Cıvata Ayak : 40 TL
· Enjektö Pulu 5 ad. : 25 TL
· Temizlik Spreyi : 30 TL
· Ampul : 10 TL.
· Torpido Gözü kulpu : 175 TL.
· İşçilik : 550 TL

TOPLAM : 3.350 TL ( İşçilik Dahil.. ve Taksitli..)

Ücretsiz yapılanlar
· Termostad Ayarı
· Diferansiyel Katkısı
· İç aydınlatma onarımı
· Arıza kodu resetleme

En can acıtı nokta da şu. O bahse konu usta bozuntusu benden sadece motoru söküp takmaya 3.000 TL işçilik istedi. Ben 2.000 TL ye indirdim bağıra çağıra.. Ama gel gör ki Birlik benden bütün bu yapılanlar için 550 TL aldı.. Resmen soyulduk.. Neyse.. Şimdi bir sıkıntım kalmadı keyifle aracımı sürüyorum.
Saygılar…

Grand Cherokee 5.2 94 model sahibiyim bende. Gebze sanayide usta ararken V kayışı koptu, parçacıdan kendim aldım 70TLye takabilirim diye ama takamadım gergi kasnağı ile ortadaki kasnak mil dağıtmış. 2 saat yardım aradım en son bir yer yardımcı oldu; iki kasnak artı işçilik benden 300 TL aldılar. Kayışı kendim almış olsaydım eminim 450 çekerlerdi. Çünkü iki kasnak fiyatı zaten 100 lira kadar. Tabi iş işten geçtikten sonra öğrenmiş oldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri