Neden Çekme Karavan ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ankirali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,474

ankirali

Kamp II
Yer
Ankara
Konu çok tartışıldı. Artılarından eksilerinden çok konuşuldu. Ama bu işi zevkli kılan yönlerinden pek bahsedilmedi. Bana göre çekme karavanı zevkli kılan yola çıkarken yükleme, dengeleme, ayakların kaldırılması, kaplinin bağlanması gibi uğraş vererek harekete geçirmek, yola çıkınca arkadan gelişini hissetmek, yolda yavaş yavaş gitmek, yokuş aşağı frenlemede amortisörün "hırt" sesini duymak ve bunun verdiği güven, yokuş yukarı düzde seni sollayan kamyonları sollamak, ağır vasıta gibi sağ şeritten gitmek, yolda seni sollayan otomobillerin camından hayran hayran bakan çocukları görmek, molalarda içinde yemek yemek, kampinge girişte yerleştirmek, dengeleyerek ayakları açmak ve nihayet ilk gece içinde bir oh çekerek yatmak. Aaaah ah, yeni sattığım karavanımı özledim.

Etiketler

Ynt: Neden Çekme Karavan ?

Çook güzel paylaşım birkaç da ben eklemek isterim izniniz olursa..

-Küçük ilçeler ve köylerden geçerken çocukların aaa karavana bak diye bağırması ve bunu duymanız..
- özellikle konvoy olarak geçtiğiniz kırsal ilçelerde gurupta vosvoslarda olunca tam bir resmi geçit seyri havası oluşması, İnsanların işlerini güçlerini bırakıp size bakması...
-Herkesin size yol verme eğiliminde olması, Herkesten yol isteyebilmek..
-Çok dik rampaları ağır araçlar gibi düşük viteste inmek
-Çok dik bir rampada durmak zorunda kalıp, Kalkmak için amansız yerçekimine karşı sadece ön lastiklerinizle kısa bir yırtınış sonunda arabanıza "Yürrü be aslanııım!" diye bağırabilmek ve o anın coşkusu..
-Karavanla çamura sürüp sağa sola sıçratarak hızla geçmek (Dağda)
-Rampayı gözünüze kestirdiğiniz andaki kararlılık...
-Kimsenin yavaş olduğunuz için size kızmaması, Kızıp korna selektör yapsa da bunu takmayacak kadar uzak olmanız.
-Dönecek yer ararken daha çok yer gezmeniz.. :smiley:
-Uygun yer bulamayıp yolun ortasında (2. şeritte) Durakladığınızda insanların size kızmaması
- Genişten almak... (Çok zevkli)
-Alışıp sadece aracınızla da genişten almak.. (Bu da oluyor)
-Kampa varıp karavanı ayırdığınızda iki ayrı araca bakıyor olmak.
-Dönerken dikiz aynasından karavanın hareketlerini izleyebilmek.
-Gece yan işaret ışıklarını döndüğünüz tarafta aynada görmek..
-Aracınızla bir yere gittiğinizde, Karavanınızın sizi kampta bekliyor ve hazır olduğunu bilmek..
-Arka koltuğunuzda ve bagajda hiçbir şey olmadan kampa gidebilmek..
-Dar köy yollarında karavana vuran ağaç dallarının sesini duyarak sollama yapmak, Sollarken solladığınız aracın aman biran önce geçip gitsin diye yavaşlaması..
-Dik rampalarda motorun gücünü sonuna kadar kullandığını bildiğin an..
-O anları hissetmek ve Ne olur durmam gerekmesin diye dua etmek.
-Her yolculuktan önce kırk çeşit şeyi kontrol etmek.
-Eve döndüğünde sadece karavanı ayırmak, Arabandan montunu alıp eve girmek. Kendine bir keyif kahvesi alıp keyifle içebilmek. Kamp eşyalarını günlerce hiç dokunmadan karavanında saklayabilmek.
-Her yeni bir arabaya örneğin taksiye bindiğinde bu iyi bir karavan çekicisi olur mu diye düşünmek..
-Kamyonlar gibi kırmızıda durmamaya çalışmak.. Uzaktaki kırmızı ışık yeşile dönsün diye yavaşlayıp durmak, Vites küçültmek.. Işığın dibine kadar hızla gidip orada sert fren yaparak duranlarin yanından bir 3. vites gazlamasıyla hızla geçip gitmek.. Sonra ilerde seni tekrar geçmelerini izlemek.
-Karavanla birlikte kullanılmakta olan aracın, Artık başka bir araç olduğunu kavrayabilmek.. Eve dönüp ilk karavansız yolculukta (Örneğin işe giderken) tüy gibi hafif hissetmek.
-Dağda karavana hayran kalan (Muhtemelen ilk defa gerçek bir çekme karavan gören) çoban çocukla karavan pazarlığı yapmak. (Başımdan geçti-Ovacık)
-Rampaya çıkmadan önce durup düğme ile çalışan fanı çalıştırmak. Zaman zaman durarak ibreden ısının hızla düştüğünü izlemek.
-Her yerde durabileceğini, kalabileceğini bilmek, Zamanla sorunu olmamak.
-Her benzinlikte pompacının işini yaparken sürekli karavana bakması ve gülümsemesi, Bilmeyen herkese laf anlatmak, Üşenmeyip defalarca başka başka insanlara aynı şeyleri anlatıp durmak. Benzinci gibi yerlerde meraklı insanların sürekli başınıza toplanması.

bu yazıları okuyunca iyiki kamper yapmışım diyorum ;D ;D ;D, kusura bakmayın bana göre değil siz güle güle kullanın :smiley:

Nasipse Hymer sporting 560 karavanımı Eltesan Firmasından bu ay sonu teslim alacağım.Bu yazıyı okuyunca acaba diyorum altmış binlira civarında bir para verip sıfır hymer çekme karavan alacağıma aynı paraya beş altı senelik arabaların üstüne Türk usulü yapılan bir camper mi alsaydım .Acaba hatamı yaptım.

yetimmustafa' Alıntı:
Nasipse Hymer sporting 560 karavanımı Eltesan Firmasından bu ay sonu teslim alacağım.Bu yazıyı okuyunca acaba diyorum altmış binlira civarında bir para verip sıfır hymer çekme karavan alacağıma aynı paraya beş altı senelik arabaların üstüne Türk usulü yapılan bir camper mi alsaydım .Acaba hatamı yaptım.

Küçük bir kamper 10m3 kullandım,daha öncesinde yerli çekme karavanım vardı şimdiyse yine çekme karavan. İkisinide kullandığımdan
rahatlıkla tam emeklilik ve 12 ay karavan yaşantım başlamadan büyük bir Kamper yada alkoven motokaravan denemem. Karavanınızı
keyifle kullanın kullanmadığınızda park sorununuz yoksa, çekecek kuvvetli bir aracınız varsa ve yolda olmayı seviyorsanız çekmenin
keyfi başkadır.

Ben de 6,5-7 m'lik bir cekme karavan sahibi olarak sunu eklemek istiyorum :
- Dar ve kivrimli bir sokakda onunuze araba cikti diyelim geri geri gitmeniz gerektignde
- Geri vitese takinca frenin devreye girmesi ve devreden cikarmak icin arabadan inip ugrasirken ulan ya birisi arabaya atlayip gazlarsa acaba stop edip kitlesemi idim demek?
- Geri Manevra yaparken acemilikten arkayi fazla cevirince toparlayamayip kaplini cozup koca karavani elle cevirmek zorunda kalmak.

Ne kadar güzel anlatmışsınız. Sakın ola yanlış anlaşılmasın. Sadece takılıyorum.

Bütün bunların yanında motokaravan gerçekten zayıf kalıyor. Yalnızca bir özelliği var;

Kontağı çevirip gitmek... ;D

Ben bunları kötü diye yazmadım, Bence gerçekten de çok zevkli..
Direksiyona geçince anlayacaksınız..

Her karavan ve her çekici farklı bir dünya.. Önemli olan toplamda kaç kg'lık bir yükü ne kadar güçlü bir motorla çıkardığınız. İşin iyi tarafı çekici değiştirmek hiç de zor değil, Mevcut aracınız yeterli gelmezse değiştirirsiniz olur biter.

Benim asla ayrilmayi dusunemedigim bir viano'm var. Arkadan cekis dizel yuksek tork agir oturakli bi araba. Gercekten de arkanda romork'la kendini en mutlu hissedebilecegin arac. Romork hakkinda yazdiklarimi da madalyonun obur yuzunu aydinlatabilmek icin yazdim. sonucta tum dezavantajlarina ragmen ben hala cekme karavan aldigim icin memnunum.

Cem, Önemli olan nokta önce kontağı sonra da tekerlekleri çevirmek zaten,

Ben motorkaravanla ilgili bir yorum yapmadım.

Ama önemli noktanın pek çok şeyde aracın toplam ağırlığı olduğunu düşünüyorum, Araç ne olursa olsun..

Benim aracımın kendi ağırlığı+karavan+faydalı yük+ yolcular=X ise,
Başka bir aracın motorkaravan da olsa toplam ağırlığı=X ise,

Rampa aynı rampa, Motorlar eşit güçte araçlar önden çekişli ise
Lastikler aynı ebatta ise..
Hiçbir şey değişmeyecektir. Yani önemli olan karavanın türü değil bence,

Bence önemli olan mücadeleden kaçmadan en zor yerlere gidebilmek,

İster çekme karavanla ister motokaravanla bunları yaşayabilmek..

Ve türü ne olursa olsun karavanının ağırlığı ile aracının gücünü buna göre dengeleyebilmek.

Bence diğerinde olduu gibi Çekme karavanda da önemli olan Doğan Bey'in dediği gibi yetinebileceğin en küçük karavanı seçerken, Bu karavanı her yere çıkarabilecek bir de araç seçebilmek. Ve onunla özgürce her yere gidebilmek...

Benim hedefim bu, Gidebileceğim her yer..

Levent Usta,

Seçimin sana hayırlı olsun..

Geçmişte yaptığım bunun gibi hataları keşke yapmasaydım diyorum dönüp arkama baktığımda..

Bu yüzden hiçbir kimsenin tercihlerine bir şey diyeceğim yok..

Elbette ki iyi nedenleri olmasa insanlar bir şeyi seçmez. Motorkaravan ve camper seçen arkadaşların seçimlerini ve nedenlerini anlattıkları pek çok yer ve konu var,

Oysa bu başlık Çekme karavanı seçmeyenlerin seçmeme nedenleri değil de, Seçenlerin seçme nedenlerini paylaşacağı bir başlık olarak kalsa çok daha şık olmaz mı? Başlığın ismi ve paylaşımın özü düşünüldüğünde..

Diğer arkadaşlar da neden diğerlerini seçtiklerini konuya uygun başlıkta anlatabilirler.

Sonuçta hepimiz özgürce gezmek için bir şeyler yapıyoruz, Sen onu seçmişsin ben bunu, Bu bize çok mu?

Evet hareket etmeden önce kırk şeyi kontrol ediyor ve bundan zevk alıyorum. Biraz zahmete giriyorum ama sonuçta o marşa basıyor ve altı tekerleğimi birden döndürüyorum hem de nereye istiyorsam oraya, Özgürce..

Ve işte ben bunu seviyorum..

Sen benim karavan türümü seçmesen de.. Bu asla benim karavanımla geçirdiğim her ana olan tutkulu bağlılığımı değiştirmeyecek ne de olsa,

Merak etme, Ben senin seçtiğini de seviyorum.. Bir başkasınınkini de..

Ama kendikimi neden seçtiğimi ve onda neyi sevdiğimi, ne bulduğumu da anlatabilmeliyim uygun bir başlık gördüğümde.. Paylaşımın konusu başka yerlere kaydırılmadan...

Önemli olan derya olmak değil bir gönlün yangınını söndürmek bence. Benim çekme karavanım benim gönlümdeki yangınımı söndürüyor, Ayrıca kamp ateşim de durmadan yanıyor.

Gerisi teferuat...

Yücel benim yazım seni rahatsız ettiyse moderatör arkadaşlarımızdan rica edelim kaldırsın
kusura bakma başlığını rahatsız ettiğim için

HAyir basligi ben acmadim oyle olsaydi bile bu onu benim basligim yapmazdi.. Ben burada paylasimin bir kiyaslama seklinde surdurulmemesi gerektigini dusunuyorum sadece.. Diger kisilerin cekme karavanda sevdikleri yonlerin de bu baslikta ortaya dokulebilmesi adina...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR