Neden Dacia Duster?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ümiterkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,811
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 513,178
Ynt: Neden Dacia Duster?

umiterkan' Alıntı:
Yaşar Bey,
Ben Rize'de yaşayan bir insanım. Duster'ı henüz burdaki bayiye gelmediği için daha görmedim bile.Trabzon'daki bayiye giderek gördüm. Sadece ilk yazdığım o uzun maddeler arabadan etkilendiğim için ve piyasaya hareket katacağı için, insanların artık SUV araçlara rahat binebileceğinden dolayı sevindiğim içindir. Hatta öyle ki ilk yazdığım maddeler 12 Nisanda yazılmış olmasına rağmen 10 gün sonra cevaplar yazılmaya başlanmıştır. Ben de ilerleyen günlerde ister istemez yazılanlara cevap vermeye başladım. Maksadım arabanın reklamını yapmak değil Renault başlığı altında Duster ile ilgilli birşeyler öğrenmek ve bu başlık altında bilgileri paylaşmaktır. Niyetim reklam olsaydı başka platformlarda illa ki paylaşırdım. Benim şu anda kullandığım araç Suzuki Jimny olmasına rağmen bu araçla ilgili reklam türüne benzer hiç birşey yazmış değilimdir. Niyetim gayet halisane olup bilgileri arkadaşlarımızla paylaşmaktır. Ayrıca şunu da söyleyeyim şu anda araç alma arayışları içerisinde olduğum için her türlü 4x4 araca bakıyorum. Duster'dan da etkilendim doğrusu. Ama bu aracı alacağım anlamına gelmez tabi. Forum'dan biraz beni araştırırsanız bu yazdıklarımı daha iyi anlayabilirsiniz. Saygılarımla...

Mesele anlaşılmıştır. Teşekkürlerimi sunuyorum.

Etiketler

selimsarper' Alıntı:
Sevgili Ümit,

Alacağın araç eski ya da yeni kasa L 200 4x4 (Magnum) dür...
Fazlaca başka bişey arama ....2. elleri de uygundur...Çok sağlam ve konforludur, Karadenize de çok uyar...

Bu arada Dacia Duster la ilgili Esprilerime kızmıyorsundur umarım...
(Gerçekten vatandaşa yapılan bir hakarettir zira ...)

Karadenize Rizeye sevgiler selamlar...

Sevgili Selim Bey,

Zaten bütün bu yazılanlar araç arayışımdan dolayı çıktı. Ford Fusion aracımı 10 Mart'ta sattım. Rize şartlarına uygun servis ve yedek parça sıkıntısı olmayan bir 4x4 arıyorum. Bu arayışla bir sürü araca baktım ve bakıyorum. Yeni Doblo'ya bile baktım. L 200'e baktım ama onun vergisi bana ağır gelir diye eledim. Neticede Duster'dan etkilendim. Umarım beni anlıyorsunuzdur. Bu duygularla en başta yazılı olan 21 Maddelik yazılar ortaya çıktı.

Sizin yazdıklarınızdan alınmadım tabi ki , burda yazılan herşey bir bilgi paylaşımıdır en nihayetinde. Reklam olayı da yok, yanlış anlaşılmalar tabi ki olabilir. Ama herşey açıklığa kavuşur sonucunda.

Hala araç arayışı içerisindeyiz. İnşallah güzel bir arabamız olur diyelim. Aslında elinde para varken iyi bir araç bulabilmek çok sıkıntılı bir iş. İnsan daldan dala atlıyor. Kafası karışıyor. Bakalım hayırlısı artık.

Muhteşem doğası ve havası olan Güzel Rizem'den herkese selamlar...

ümit hocam plastiğin kalitesinden hiç bahsetmedim, kokusundan bahsettim!.. ön konsolun üzerindeki düğmelerin daha estetik yapılabileceğinden bahsettim. onu tasarlayan bir mühendistir. o düğmeleri daha estetik çizersen görüntü çok değişir ama maliyet artmaz.
benim mesleğim diş teknikeri. ben bir protez yaparken estetiğe önem vermezsem hastamın görüntüsü çok değişir.ama aynı malzemeyi kullanırım. sanattan bahsediyorum.
arazi kabiliyetindende bahsetmedim. belkide arazi kabiliyetide çok üst düzeydir.ama araç bizim için bir yaşam alanıdır.nekadar konforlu ve rahat olursa okadar mutlu olursun.
örnek verdiğin fordların dış ve iç görüntülerinde bi kusur yok. gayet sanatsal olmuş. resimleri bi yanyana koyup incele farkı görürsün.hele dış tasarım.....

metato' Alıntı:
ümit hocam plastiğin kalitesinden hiç bahsetmedim, kokusundan bahsettim!.. ön konsolun üzerindeki düğmelerin daha estetik yapılabileceğinden bahsettim. onu tasarlayan bir mühendistir. o düğmeleri daha estetik çizersen görüntü çok değişir ama maliyet artmaz.
benim mesleğim diş teknikeri. ben bir protez yaparken estetiğe önem vermezsem hastamın görüntüsü çok değişir.ama aynı malzemeyi kullanırım. sanattan bahsediyorum.
arazi kabiliyetindende bahsetmedim. belkide arazi kabiliyetide çok üst düzeydir.ama araç bizim için bir yaşam alanıdır.nekadar konforlu ve rahat olursa okadar mutlu olursun.
örnek verdiğin fordların dış ve iç görüntülerinde bi kusur yok. gayet sanatsal olmuş. resimleri bi yanyana koyup incele farkı görürsün.hele dış tasarım.....

Aynen söylediklerinize katılıyorum, benim yazdıklarım sizin için değildi zaten. Söylemek istediğim özetle şu, malzeme kalitesi olsun şekil olsun araç alımında önemli şeyler olmakla birlikte olmazsa olmazlardan değildir. Bu tür şeyler kişiden kişiye zevkten zevke göre değişebilir. Et-Köfte misali

konuya fazla mudahıl olmak ıstemıyorum ama gonul ısterkı guzel bır 4 ceker alalım, her sey ımkan dahılınde bu arabada ıc ıscılık dusuk oldugunu bende kabul edıyorum fıyay ve yıllık vergısı cazıp dıyelımkı 2500 cc bır araba aldık yıllık vergısı cok para bu arabada ucuz normal sartlarda arazıde gıder 4 cekerı parca sorunu olacagını zannetmıyorum yakıt ekonomısı artısı bence dusunulur

Aynı aracın 4x2 si otomobil,

4x4 ü arazi aracı olarak ruhsatlandırılmış

e kasa aynı ...motor aynı...ise

1.6 megane 1 motoruyla mı ya da 1.5 dci ilemi arazi aracı....

bu ne perhizz....

E-oto dergisinin Mayıs 2010 sayısında Duster 4x2 ve 4x4'ün testi yapıldı. Fas'ta düzenlenen test sürüşüne e-oto dergisi de katılmış olup ayrıntıları derginin sitesinden indirebilirsiniz.

Dergiyi indirmek için tıklayın: http://www.e-otodergi.com/pdfs/e-otodergi_mayis2010_sayi23.zip

Bu da derginin sitesi: http://www.otomobil.com.tr/detay.asp?bolum=1538&baslik=Test-ilk-sürüş:-Dacia-Duster-1.5-dCi-85-HP/105-HP-4x4--–-Dacia-Duster-1.6-

Dergide yazılanlar:

Gösterişli yapıları, insanlara verdikleri güven duygusu ve trafiği yukarıdan takip etme olanağı sağlama gibi nedenlerden dolayı son yıllarda birçok kişinin hayalini bir SUV sahibi olmak süslüyor. Fakat SUV denilince akla yüksek fiyat etiketlerinin gelmesi, nispeten ucuz olanlarının ise iç hacim konusunda yeterince başarılı olamamaları nedeniyle birçok kişinin bu hayallerine ulaşması, diğer otomobillere göre biraz daha zordu. “Zordu” diyoruz, çünkü Dacia Duster ulaşılabilir arazi aracı olması amacıyla tasarlanmış ve üretilmiş bir otomobil. 4x2 ve 4x4 versiyonları bulunan Duster’da 1.6 litre 105 HP benzinli (4x2 ve 4x4), 1.5 dCi 85 HP (sadece 4x2), 1.5 dCi 110 HP (sadece 4x4) motor seçenekleri mevcut. Fas’ta düzenlenen basın test sürüşü organizasyonunda Dacia Duster 1.5 dCi 85 4x2, Dacia Duster 1.5 dCi 110 4x4 ve Dacia Duster 1.6 105 HP 4x2 modellerini kullanma fırsatı bulduk.

Tasarım

Dacia Duster tasarım olarak bir 4x4 müşterisinin isteyeceği özellikleri sunuyor. Yani gösterişli ve sağlam bir duruşu var. Özellikle geniş çamurluk dodikleri Dacia Duster’ın sağlam duruşunu pekiştiren en önemli tasarım unsurlarından biri. Renault’nun Romanya’daki Ar-Ge Merkezi Renault Technologies Romanya (RTR) ve Fransa’daki Le Losange (Renault Technocentre’ın yeni adı) ortak çalışması sonucu şekillendirilen Dacia Duster’da, Logan platformu kullanılmış. Ön süspansiyon sistemi Sandero’daki gibi McPherson (zor koşullara daha uygun hale getirilmiş) olan Duster’ın arka süspansiyon sistemi 4x2 ve 4x4 versiyonlarda farklılık gösteriyor. 4x2 versiyonlarda Logan MCV’den türetilmiş H tipinde bir arka aksa sahip Duster; 4x4 versiyonlarda yeni tasarlanmış çok kollu bir arka süspansiyon sistemine sahip.

Dacia Duster’ın kullanımı nasıl?

Dacia Duster test sürüşüne ilk olarak Laureate donanım seviyesindeki 1.5 dCi 85 HP 4x2 ile başladık .Açıkçası Duster, konsol tasarımı olarak Sandero ve Logan ile pek farklı görünmüyor. Sade ve anlaşılır kumandalar, sert plastikler bu otomobilde de mevcut. Fakat Laureate donanım seviyesinde iç mekana zenginlik katan donanımlar eklenmiş olması görsel çekiciliği hissedilir derecede arttırmış. Bu histe parlak kahverengi konsol kaplamalarının yanı sıra, opsiyonel olarak sunulan deri kaplı direksiyon simidinin (opsiyonel) de payı olduğu bir gerçek. Bu arada Laureate donanım seviyesinde deri döşeme ve ESP gibi opsiyonların da alınabildiği de söyleyelim.

Dacia Duster’daki 1.5 dCi turbodizel motor ailesi, hem Renault, hem Nissan, hem de Dacia ürün gamında ekonomisi ve güvenilirliği ile kendisini kanıtlamış bir gam. Burada asıl merak edilen konu doğal olarak 85 HP güç ve 200 Nm tork üreten 1.5 dCi’ın Duster’da nasıl performans göstereceğiydi. Açık çık söylemek gerekirse 1.5 dCi 85 HP, Duster’ı taşırken bir zorlanma belirtisi göstermedi. Makul bir çekiş gücüne sahip Duster 1.5 dCi 85 HP 4x2’de bizi asıl etkileyen nokta motorun çekişinden çok, otomobilin vermiş olduğu sağlamlık hissi oldu. Konfor yönünden belirgin bir sorunu olmayan Duster, yüksek yapısı ve yüksek profilli lastikleri nedeniyle asfalt kullanımlarda doğal olarak B platformu kullanan diğer modeller (Logan, Sandero, Clio…) kadar stabil değildi. Fakat bu durumun tedirginlik verecek seviyede olmadığını belirtelim. Buraya kadar her şey beklediğimiz gibi… Fakat asıl şaşırtıcı olan nokta Duster’ın bozuk yollara olan uyumu oldu. Bu arada “bozuk yol” deyimini neredeyse tarla halindeki taşlı - toprak yollar için kullandığımı belirtmeliyim. Hiçbir çukurda, tümsekte, kayada hız kesmeden geçip gittiğimiz Duster’ın gerek iç mekanından, gerekse süspansiyon sisteminden olumsuz hiçbir ses gelmedi. Deyim yerindeyse, Dacia yetkilileri Duster’a olan güvenlerini özellikle test sürüşü parkuru seçiminde ortaya koymuşlar.

Duster 1.5 dCi 85 HP 4x2 ile yaklaşık 1.5 saatlik bir sürün ardından, Duster 4x4’ü deneyeceğimiz off-road parkuruna geldik. 35 dereceyi bulan sıcaklıkta gerçekleştirilen bu sürüşte Duster 1.5 dCi 110 HP 4x4’ün arazi yeteneklerini yakından tanıdık. Kullandığımız araçlar Ambiance donanım seviyesinde olduğundan, Laurate donanım seviyesinden farklı olarak gövde renginde tampona sahip değillerdi.

4x4 sistemi Nissan’dan

Duster’ın 4x4 düzeneği Nissan’dan alınmış. Nissan Qashqai, X-Trail gibi modellerde olduğu gibi çevirmeli bir düğmeyle kumanda edilen sistemde Auto, Lock ve 2WD olmak üzere üç seçenek sunuluyor. Auto seçeneğinde normalde önden çekişli olarak ilerleyen otomobil, ön lastiklerde çekiş kaybı meydana geldiğinde bunu algılayarak gerektiği kadar gücü arka tekerleklere aktarıyor. 2WD seçeneğindeyse otomobil tamamen önden çekişli olarak yol alıyor ve bu sayede daha düşük tüketim hedefleniyor.

Lock modu ise arazi (kum, çamur, kar vs.) kullanımında tercih edilmesi gereken seçim. Lock modunda aktarmanın sürekli 4x4 olmasının yanı sıra, gaz pedalı ve fren pedalı tepkileri de arazi kullanımına daha uygun hale getiriliyor. Bu seçimde ön ve arka akslar arasında güç dağılımı sürekli olarak yüzde 50-50.

210 mm’lik yerden yüksekliği (4x2’lerde 205 mm), 30 derecelik yaklaşma, 36 derecelik uzaklaşma ve 23 derecelik rampa açısıyla ortalama bir kullanıcının arazide karşılaşacağı engellerin üstesinden rahatlıkla gelebilecek yapıda. Zaten bunu fotoğraflardan da görebilmek mümkün. Bunun dışında Duster, kısa birinci vites oranıyla da arazi kullanımı için büyük esneklik sağlıyor. TL8 kodlu yeni 6 ileri oranlı şanzımana sahip Duster bu sayede gaz pedalına basmadan fazla dik olmayan tepeleri aşabiliyor. 1. Viteste 1000 d/d’deki 5.79 km/s’lik hız da özellikle yavaş gidilmesi gereken yerlerde kullanım kolaylığı sağlıyor.

Duster uluslar arası test sürüşü organizasyonunda ayrıca önden çekişli 1.6 benzinli Duster’ı da kullanma şansını bulduk. 105 HP güç ve 148 Nm tork üreten bu motor, Duster’ın giriş seviyesini oluşturuyor.1.6 benzinli motor esneklik bakımından 1.5 dCi’ların gerisinde kalsa da, uygun vites seçildiğinde devir çevirmekte zorlanmıyor ve 4x2 versiyonda 165 km/s’lik maksimum hıza ulaşıp, 0-100 km/s hızlanmasını 11.5 saniyede tamamlıyor.

Fiyatlar

Dacia Duster iki farklı aktarma (4x2 ve 4x4), üç farklı motor (1.6 16V 105 HP, 1.5 dCi 85 HP, 1.5 dCi 110 HP) ve üç farklı donanım seviyesine (Duster, Ambiance, Laureate) sahip. En hesaplı seçenek olan baz Duster 1.6 16V 4x2 29.990 TL’lik etikete sahipken, en üst donanım Laureate 1.5 dCi 110 HP 4x4, 44.000 TL’lik fiyata sahip.

Sonuç

Dacia Duster, birçok kişinin hesaplı, makul iç hacim sunan SUV hayalini gerçeğe dönüştürebilecek özellikte bir araç. Asfalt kullanımda stabilite konusunda ufak ödün veren Duster’ın en büyük artısı sağlamlık hissi oldu.

Tarık Akagün / Fas

Bunlar lansman stratejileri...malum..

AutoShow son sayısında (2010-18) da buna benzer bir tanıtım var...

Satır aralarını iyi okumak lazım...

Kocaman bir balon şişiriliyor...
Araçlar kullanıcının elinde şişecek..
dökülmeye başlayacak garanti süresi dolduktan hemen sonra
Sonra firma servisten kazanmaya başlayacak...

Taaki siz aracı 2. elde satana kadar....tabii satabilirseniz...

selimsarper' Alıntı:
Bunlar lansman stratejileri...malum..

AutoShow son sayısında (2010-18) da buna benzer bir tanıtım var...

Satır aralarını iyi okumak lazım...

Kocaman bir balon şişiriliyor...
Araçlar kullanıcının elinde şişecek..
dökülmeye başlayacak garanti süresi dolduktan hemen sonra
Sonra firma servisten kazanmaya başlayacak...

Taaki siz aracı 2. elde satana kadar....tabii satabilirseniz...

Selim Bey,

Kocaman bir balon şişirilmesi için hiç kimsenin tanımadığı yeni bir teknoloji olsa anlarım ama Duster'ın motoru bildiğimiz tanıdığımız Renault motoru, alt yapısı yine malum Nissan Qashqai, iç kısmı da Dacia'nın Logan veya Sandero'da kullanılan yapısı, sadece dış kupa yeni yani. Dökülmeye başlayacak olması demek doğru değil bence. Motor ve Arazi şanzımanı , iç kokpit kendini kanıtlamış yani. Yeni bir ürün yok ortada.

Sevgili Ümit,

Aracı incele,
İçine gir,
Mümkünse test sürüşü yap..

İçine siniyorsa...Bir tane al ..güle güle kullan...
Alanlar ve kullananlar çokca olacak ..tabiyki...

Bi ara bizim buralar charry tiggo kaynıyordu 33000 den verdiler..
Millet cip aldık diye bindi bunlara ...şimdi burada ne bayii kaldı ne servis

Aracı mukayese etmek için değil ülkem insanının tavrını anlatmak için yazdım bunu...
Bunu bildikleri için ülkemizi iyi bir pazar olarak görüyorlar

29900 den %57 yi (vergiler) düş yaklaşık 12000 lira kalır...1.6 motor ve eklerinin ederini düş...7500 mü kaldı ?
İşte şase kasa kaporta vs ve can güvenliğine ayrılan para artı firmanın karı artı bayii nin karı....

Var sen hesapla....

Aracın sadece kupasına biraz kafa yorulmuş...Şık görünsün istenmiş. sağlam değil ..göz boyanmışş
Amaç Qasqhai ye parası yetmeyen kitlenin parasını almak....Cip ve SUV özentisi olan halkımızın yani...

Zoraki uydurulmuş bir aracın montajını hafife almamak lazım..
Müthiş bir teknoloji ve konfor sunmasına rağmen, toplama bir araç ve kore montajı olduğu için
Ssangyong almadık bir grup arkadaşla birlikte...Oysa aracın bir çok yerinde mercedes teknolojisi vardı...
Bir kore firması tedarikçilerden parça topluyor ve montajını yapıp satıyordu....montaj ve uyumluluk önemli...

Rize de havalar ısındı mı bu arada...
yemyeşildir şimdi oralarr

sevgiler

Her arabanın bir alıcısı olduğu gibi illa ki Duster'ın da olacaktır. Ama Duster Renault tabanlı bir araç olduğu için Türkiye şartlarında tutulma olasılığı yüksek gibime geliyor. Bu arabayı pahallı 4x4 'lerle kıyaslamamak lazım. Piyasada yeni bir kulvar açtı kendine Duster. Bakalım zaman gösterecek tutup tutmayacağını.

4x2 olanları yakından gördüm inceledim ama test etmedim. İç malzeme kalitesi klasik Dacia tarzında ama Ben 4x4 lerin gelmesini bekliyorum. Doğrusu benim beklediğim araç 4x4 1.5 Dci olan Full modeli. Haziranda gelecekmiş. Gelsin bi bakalım araca, test edip eğer beğenirsem alırız belki. Hayırlısı artık.

Ha unutmadan Duster'ı Çin malı Chery ile karşılaştırmak bence doğru değil.

Rize'de havalar şu sıralar çok güzel, harika bir güneş, yemyeşil bir doğa var. Yazın herkesi beklerim.

selimsarper' Alıntı:
Sevgili Ümit,

Aracı incele,
İçine gir,
Mümkünse test sürüşü yap..

İçine siniyorsa...Bir tane al ..güle güle kullan...
Alanlar ve kullananlar çokca olacak ..tabiyki...

Bi ara bizim buralar charry tiggo kaynıyordu 33000 den verdiler..
Millet cip aldık diye bindi bunlara ...şimdi burada ne bayii kaldı ne servis

Aracı mukayese etmek için değil ülkem insanının tavrını anlatmak için yazdım bunu...
Bunu bildikleri için ülkemizi iyi bir pazar olarak görüyorlar

29900 den %57 yi (vergiler) düş yaklaşık 12000 lira kalır...1.6 motor ve eklerinin ederini düş...7500 mü kaldı ?
İşte şase kasa kaporta vs ve can güvenliğine ayrılan para artı firmanın karı artı bayii nin karı....

Var sen hesapla....

Aracın sadece kupasına biraz kafa yorulmuş...Şık görünsün istenmiş. sağlam değil ..göz boyanmışş
Amaç Qasqhai ye parası yetmeyen kitlenin parasını almak....Cip ve SUV özentisi olan halkımızın yani...

Zoraki uydurulmuş bir aracın montajını hafife almamak lazım..
Müthiş bir teknoloji ve konfor sunmasına rağmen, toplama bir araç ve kore montajı olduğu için
Ssangyong almadık bir grup arkadaşla birlikte...Oysa aracın bir çok yerinde mercedes teknolojisi vardı...
Bir kore firması tedarikçilerden parça topluyor ve montajını yapıp satıyordu....montaj ve uyumluluk önemli...

Rize de havalar ısındı mı bu arada...
yemyeşildir şimdi oralarr

sevgiler
Vergi %57 değil, %37.
Bu aracı alacak olanlar daihatsu terisu da değerlendirsin öncelikle.
Fiyatının teriostan pek fazla aşağı kalı yanı yok,konforunun daha geri olacağı kesin ama avantajı yaygın servis ve yedek parça olacaktır.
Daihatsu yıllardır benzer bir ürünü benzer bir fiyata satıyor, o kalitesiz mi? Bence değil, dolayısıyla sırf fiyata ve iç plastik aksama bakarak duster dökülecek demek pek dğru gelmiyor.
Vw Tiguan bile 55000'den başlıyor, dusterin fiyatı öyle yerlerde sürünmüyr ki, lada niva fiyatına olsa neyse..
Son birşey: Skoda Yeti 39900'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu, paketleri vs karşılaştırırsanız 35lik dacia ile benzer donanım da 39900lük skoda.Demekki ucuz olduğu için kalitesiz olacak değilmiş,yeti tiguanın altyapısını kullanıyor malum,iç mekanı da dacianın kat kat üstünde.Buna rağmen fiyat sadece 5 bin lira yüksek.

Kapımızda 7 yıldır babamın kullandığı bir Renault kangoo durduğunu düşünerek, sıfır bir clio symbol dci alıp 2 yıl kullandığımı hesaplayarak renault=diesel bir arada düşünemiyorum.. Reanult benzinli motoruna tamamda dizel yapamıyor en iyisinin 150 binde motoru bitiyor.. Bir de 4 çeker arazi aracı hayal olur. 100 binde motor biter her yeri dökülür insanların elinde kalır bence.Konuya yazan arkadaşların dediği gibi kendiniispatlamış bir markanın ikinci eli daha mantıklı...

alpinone' Alıntı:
Kapımızda 7 yıldır babamın kullandığı bir Renault kangoo durduğunu düşünerek, sıfır bir clio symbol dci alıp 2 yıl kullandığımı hesaplayarak renault=diesel bir arada düşünemiyorum.. Reanult benzinli motoruna tamamda dizel yapamıyor en iyisinin 150 binde motoru bitiyor.. Bir de 4 çeker arazi aracı hayal olur. 100 binde motor biter her yeri dökülür insanların elinde kalır bence.Konuya yazan arkadaşların dediği gibi kendiniispatlamış bir markanın ikinci eli daha mantıklı...

Renault=Diesel bir araba düşünemiyorum demek Renault'a büyük haksızlıktır. Motorlarının bitmesi tamamen şehir efsanesi. Motorları biten araçlar olabilir ama tamamen kullanımdandır. Bu diğer diesel araçlar için de geçerlidir. Motor dökülüp insanların elllerinde kalsaydı şu anda piyasada diesel reno görmek mümkün olmazdı. Malum piyasada en çok satan araçlardan biri renault ve de onların motorları çoğunluğu diesel. Elini sallasan Kangoo ve Diesel Symbol ve Megane'a değecek nerdeyse.

Dün trafikte önüme bir dastır rastgeldi...
araç dönüşte, virajda kendisini fena dağıtıyordu...
Kupa ...şasenin üstünden uçacakmış gibi duruyordu...

alpinone' Alıntı:

ben renonun savunucusu deyılımde ama 150 bınde motor bıtıyor demek bıraz haksızlıkdır gıbı geldı bana pıyasada bınlerce reno dızel motorlu araclar var hıc duymadım,

ben hep ısuzuyu tek gecmısımdır, halada oyle ya..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR